Jump to content
[weathermaniac]

Ποιο είδος έντονης χιονόπτωσης προτιμάτε?

Ποιο είδος έντονης χιονόπτωσης προτιμάτε?  

28 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιο είδος έντονης χιονόπτωσης προτιμάτε?

    • Χιόνι με εξαιρετικά μεγάλες νιφάδες.
      13
    • Χιόνι με νορμάλ νιφάδες και μεγαλύτερη πυκνότητα χιονόπτωσης από την ΝΟ1.
      8
    • Μικρές σχετικά νιφάδες, με πολύ πυκνή χιονόπτωση. Δεν βλέπεις μπροστά σου.
      2
    • Όπως η 1 αλλά με αρκετό/πολύ αέρα.
      1
    • Όπως η 2 αλλά με αρκετό/πολύ αέρα.
      1
    • Όπως η 3 αλλά με αρκετό/πολύ αέρα.
      3


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ θα ψηφίσουμε το είδος της χιονόπτωσης που προτιμάει ο καθένας. Για να το κάνω δύσκολο, φανταστείτε ότι όλες αυτές οι χιονοπτώσεις έχουν ακριβώς την ίδια ραγδαιότητα θεωρητικά [δηλαδή χοντρές νιφάδες με πιο αραιή χιονόπτωση=σχετικά λεπτές νιφάδες με πυκνή χιονόπτωση] Επίσης όλες οι χιονοπτώσεις είναι πυκνές, απλά όσο μικραίνει η νιφάδα τόσο πυκνότερη θα είναι. Επιφανειακή θερμοκρασία χιονόπτωσης -2.

Οι μικρές νιφάδες είναι σαφώς μεγαλύτερες από το ριζόχιονο που λέμε εννοείται.

Επίσης έβαλα τις ιδιες επιλογές με αέρα. Πείτε πχ 5-6 μποφόρ. 

Αυτά!

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, baristrs είπε:

Νοτιαδοχιονο χωρις καθολου αερα φυσικα 😋😋

Ετσι μια από τα ίδια. Μου αρέσει πολύ να βλέπω τέρατα να πέφτουν από τον ουρανό, ενώ χωρίς αέρα το απολαμβάνεις με βόλτες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

Ετσι μια από τα ίδια. Μου αρέσει πολύ να βλέπω τέρατα να πέφτουν από τον ουρανό, ενώ χωρίς αέρα το απολαμβάνεις με βόλτες.

Και οχι μονο αυτο αλλα στρωνεται και ομοιομορφα παντου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, baristrs είπε:

Και οχι μονο αυτο αλλα στρωνεται και ομοιομορφα παντου

Είναι και αυτό. Ενώ νομίζω θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να δούμε ποια από τα είδη χιονόπτωσης χωρίς αέρα στρώνει ευκολότερα. Καθώς μια μεγαλύτερη νιφάδα έχει μικρότερες θερμικές επιρροές, με αποτέλεσμα να λιώνει πιο δύσκολα από μια λεπτή. Όμως εδώ οι λεπτές νιφάδες έχουν μεγαλύτερη πυκνότητα, άρα είναι πιο εύκολο η επόμενη νιφάδα να βρει την κολλημένη στο έδαφος. Βέβαια αυτά σταματάνε να έχουν σημασία, όταν στρωθεί η πρώτη πέτσα.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ε εύκολο,υγρό βαρύ νοτιαδοχιονο εγκλωβισμού.Α και με καλό εγκλωβισμό τύπου Αριάδνης η 2001,γιατί αλλιώς αλλάζει το  πράγμα.

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χοντρες νιφάδες, πολύ πυκνές ωστόσο, να μη βλέπεις στα 2 μέτρα και φυσικά χωρίς καθόλου αέρα για τους λόγους που ανέφεραν και τα άλλα μέλη!

Περίπου κάτι τέτοιο μας έκανε πριν 2-3 χρόνια, δε θυμάμαι, προκαλούμενο από μια τοπική σύγκλιση και είχε ως αποτέλεσμα η Μύρινα και η δυτική Λήμνος να μετρούν τοπικά 40cm και περισσότερο! Η ανατολική την έβγαλε με πέτσα!!!

 

Από τις ωραιότερες χιονοπτώσεις της ζωής μου!

Επεξεργάστηκε από Limnostorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Από την στιγμή που θέλω και αέρα μαζί με χιόνι αναγκαστικά πάω στην επιλογή ψίλες νιφάδες και πυκνή χιονόπτωση(όχι ψείρες αλλά κάτι σαν την Αριάδνη)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ολα καλα ειναι και οι ψιλες νιφαδες και οι χοντρες και οι μικτες.. απλα να ριχνει με μισος κ να μηδενιζει την ορατοτητα...προσωπικα θελω να εχει 4-5 μποφορακια για να την κανει πιο επιθετικη. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Νοτιαδοχιονο εύκολα,με.μεγαλγ διάρκεια και perfect balance κρύου,υετού..αν ρίχνει νοτιαδοχιονο χωρις να το πιανει κατω κλαιω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ενα βραδάκι περιμενω να το γυρίσει, το σπιτι στο χωριό  εχει ταράτσα.Ρίχνει απίστευτο νερο εξω. Ξαφνικά αρχιζει να ακούγεται ενας θόρυβος .Πετάγομαι, ανοίγω την πόρτα και εχει στρώσει παντού σε δευτερόλεπτα . Παντόφλες  ,γεματες νερο να πέφτουν κάθετα. 

Καλό το lake effect ( πραγματικά γεμίζει ο ουρανος  νιφάδες ) ,καλό το ξηρό χιονοχάλαζο αλλά προτιμώ το βαρύ χιόνι.

Επεξεργάστηκε από oldboy332
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 

Παπλαμουδα παίδες το σωστό το Γιαννιωτικο με οριακές θερμοκρασίες δυτικονοτιους ανεμους και γεμάτο με νερό,παντόφλες με νερό που είπε και ο Μήτσος παραπάνω. 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μπλιαχ!

Δεν μου αρεσει καθολου το υγρο χιονι, το θεωρω "τσαμπα" χιονι γιατι συνηθως λιωνει με το που ληξει η χιονοπτωση.

Δυσκολο να διαλεξω στην ψηφοφορια.

Μου αρεσει και το χοντρο χιονι με απνοια(χωρις να ειναι υγρο).

Αλλα μ αρεσει και παρα πολυ η χιονοθυελλα με πολυ αρνητικη θερμοκρασια ακομα και με ψιλες αλλα πολυ πυκνες νιφαδες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

το δευτερο βιντεο ειναι την ιδια μερα μετα απο 5-6 ωριτσες. μετα εβαλε κιαλλο προφανως.
θα εβαζα αγαπημενη αυτου του τυπου την χιονοπτωση. μεγαλες νιφαδες και ΠΟΛΥ ΠΥΚΝΗ χιονοπτωση.
απο τη νελπιδα το βιντεο.
μεχρι τις 11 το βραδυ ειχε βαλει 35-50εκ στην ηλιουπολη (  35 στα χαμηλα- 40-50 απο δημαρχειο και πανω)

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, Frostfang8 είπε:

απο περιεργεια σε ποια κατηγορια εντασσεται αυτη η χιονοπτωση; εγω το εβαλα στο 2.

Ειναι τυπου lake effect αυτα της Ελπιδας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Χιών είπε:

Νιφάδες σε μέγεθος σκόνης και ακραία χιονοθύελλα, ορατότητα το πολύ 20 μέτρα. Και με όσο χαμηλότερη Τ γίνεται.

πεφτω απο τα συννεφα. οντως τωρα; περιμενα μετα απο μηδεια/ελπιδα να εχεις αλλα γουστα αχαχαχχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

29 λεπτά πριν, Frostfang8 είπε:

πεφτω απο τα συννεφα. οντως τωρα; περιμενα μετα απο μηδεια/ελπιδα να εχεις αλλα γουστα αχαχαχχα

Κοίτα, γενικά είμαι λάτρης των ακραίων αρκτικών φαινομένων, ακόμα και απλών θερμοκρασιών. Πχ αν μου πεις να διαλέξω ανάμεσα σε ένα τίμιο χιονάκι 20 πόντων και το να ζήσω μια θεμοκρασία -40 βαθμών Κελσίου με παγωμένη ομίχλη, θα διάλεγα ασυζητητί το δεύτερο. Ιδανικά θέλω τρομερούς ανέμους, πλήρεις συνθήκες whiteout με εξαιρετικά πυκνές αλλά πολύ ψιλές νιφάδες σαν παγωμένη σκόνη, και σιβηρικές θερμοκρασίες με ελάχιστη υγρασία.

Το lake effect το λατρεύω, μου προκαλεί συγκίνηση και έριξε και μισό μέτρο χιόνι σε 10 ώρες έξω από την πόρτα μου, αλλά έρχεται δεύτερο.

Το βαρύ νοτιαδόχιονο με τεράστιες, υγρές νιφάδες και οριακές Τ δεν με συγκινεί σε καμία περίπτωση όσο τα άλλα, έρχεται τελευταίο με διαφορά. Αλλά εννοείται μου αρέσει κι αυτό, χιόνι είναι άλλωστε!

Μετά την Ελπίδα, αγαπημένος μου χιονιάς είναι αυτός του 2004. Είχε ψιλές νιφάδες, δυνατό αέρα με ανεμοσούρια και πολύ κρύο, που κόλλαγε το χιόνι παντού χωρίς να λιώνει και να πέφτει κάτω σα χλαπάτσα. Όταν σταματάει η χιονόπτωση και αρχίζω να ακούω σταξίματα, κομμάτια χιονιού να ξεκολλάνε από μπαλκόνια και κλαδιά και να πέφτουν, νερά να τρέχουν, μπορώ να οδηγηθώ στην παράνοια. 

Επεξεργάστηκε από Χιών
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Χιών είπε:

Κοίτα, γενικά είμαι λάτρης των ακραίων αρκτικών φαινομένων, ακόμα και απλών θερμοκρασιών. Πχ αν μου πεις να διαλέξω ανάμεσα σε ένα τίμιο χιονάκι 20 πόντων και το να ζήσω μια θεμοκρασία -40 βαθμών Κελσίου με παγωμένη ομίχλη, θα διάλεγα ασυζητητί το δεύτερο. Ιδανικά θέλω τρομερούς ανέμους, πλήρεις συνθήκες whiteout με εξαιρετικά πυκνές αλλά πολύ ψιλές νιφάδες σαν παγωμένη σκόνη, και σιβηρικές θερμοκρασίες με ελάχιστη υγρασία.

Το lake effect το λατρεύω, μου προκαλεί συγκίνηση και έριξε και μισό μέτρο χιόνι σε 10 ώρες έξω από την πόρτα μου, αλλά έρχεται δεύτερο.

Το βαρύ νοτιαδόχιονο με τεράστιες, υγρές νιφάδες και οριακές Τ δεν με συγκινεί σε καμία περίπτωση όσο τα άλλα, έρχεται τελευταίο με διαφορά. Αλλά εννοείται μου αρέσει κι αυτό, χιόνι είναι άλλωστε!

 

το νοτιαδοχιονο ουτε εμενα με συγκινει τοσο. το ζησαμε σχετικα με τη μηδεια αφου ηταν οριακοτατη.
γενικα ομως θελω να βλεπω υψη χιονιου προσωπικα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...