Jump to content
[weathermaniac]

Ποιο είδος έντονης χιονόπτωσης προτιμάτε?

Ποιο είδος έντονης χιονόπτωσης προτιμάτε?  

28 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιο είδος έντονης χιονόπτωσης προτιμάτε?

    • Χιόνι με εξαιρετικά μεγάλες νιφάδες.
      13
    • Χιόνι με νορμάλ νιφάδες και μεγαλύτερη πυκνότητα χιονόπτωσης από την ΝΟ1.
      8
    • Μικρές σχετικά νιφάδες, με πολύ πυκνή χιονόπτωση. Δεν βλέπεις μπροστά σου.
      2
    • Όπως η 1 αλλά με αρκετό/πολύ αέρα.
      1
    • Όπως η 2 αλλά με αρκετό/πολύ αέρα.
      1
    • Όπως η 3 αλλά με αρκετό/πολύ αέρα.
      3


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως όπως είπα στο πολλ, αν είχαμε σταθμό που να καταγραφεί ραγδαιοτητες χιονόπτωσης, όλες οι παραπάνω κατηγορίες είναι ακριβώς το ίδιο. Αφήστε το αποτέλεσμα, το πως φαίνεται στον ουρανό μετράει χαχαχα.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Frostfang8 είπε:

το νοτιαδοχιονο ουτε εμενα με συγκινει τοσο. το ζησαμε σχετικα με τη μηδεια αφου ηταν οριακοτατη.
γενικα ομως θελω να βλεπω υψη χιονιου προσωπικα

Κάτσε ρε συ πως ήταν νοτιαδοχιονο η Μήδεια, αφού βορειοανατολικός ρεύμα είχε. Η δεν θυμάμαι καλά?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τώρα μιλώντας για εμένα, προτιμώ τις μεγάλες νιφάδες, βασικά όσο πιο μεγάλες γίνονται. Αυτές μου κάνουν περισσότερη εντύπωση, το να βλέπεις τέρατα να πέφτουν από τον ουρανό.  Μπορεί να γίνουν άνετα και με -1 επιφανειακή. Το μάφαλο είναι εντυπωσιακό χιόνι, αλλά προσωπικά θα ήθελα να το ζήσω μια φορά, αλλά αυτό. Πάντα προτιμώ να μπορώ να κυκλοφορώ κιόλας. το ριζόχιονο πραγματικά μου σπάει τα νεύρα, το εκλαμβάνω σαν ασθενή βροχή, ούτε το κοιτάω. Βέβαια λόγω τεράστιας πυκνότητας εδώ, θα κοιτούσα σίγουρα έξω. 

Βέβαια για να πω την αλήθεια άλλο είναι το αγαπημένο είδος υετού.. Το χαλάζι. Μπουχαχαχα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Νοτιαδοχιονο κατα την αποψη μου μπορει να μιλάνε μονο οι Γιαννιώτες τρικαλα Καρδίτσα δυτικη μακεδονια απο πόλεις γιατι σ εμας εδω μπορεί να ρίξει νοτιαδοχιονο 40 50 πόντους ανετα ...Ενώ στους υπόλοιπους λιώνει και έχετε προκατάληψη 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

55 λεπτά πριν, Frostfang8 είπε:

απο περιεργεια σε ποια κατηγορια εντασσεται αυτη η χιονοπτωση; εγω το εβαλα στο 2.

θα έλεγα κατηγορία 2

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Τώρα μιλώντας για εμένα, προτιμώ τις μεγάλες νιφάδες, βασικά όσο πιο μεγάλες γίνονται. Αυτές μου κάνουν περισσότερη εντύπωση, το να βλέπεις τέρατα να πέφτουν από τον ουρανό.  Μπορεί να γίνουν άνετα και με -1 επιφανειακή. Το μάφαλο είναι εντυπωσιακό χιόνι, αλλά προσωπικά θα ήθελα να το ζήσω μια φορά, αλλά αυτό. Πάντα προτιμώ να μπορώ να κυκλοφορώ κιόλας. το ριζόχιονο πραγματικά μου σπάει τα νεύρα, το εκλαμβάνω σαν ασθενή βροχή, ούτε το κοιτάω. Βέβαια λόγω τεράστιας πυκνότητας εδώ, θα κοιτούσα σίγουρα έξω. 

Βέβαια για να πω την αλήθεια άλλο είναι το αγαπημένο είδος υετού.. Το χαλάζι. Μπουχαχαχα.

Στην Αττική έχουμε ζήσει ιστορική χαλαζόστρωση Γενάρη του 2013. Είχαν δημιουργηθεί πολλά προβλήματα και την Ηλιούπολη είχε φτάσει τουλάχιστον 5-6 πόντους σε κάποια σημεία. Μάλιστα βγήκαμε με τον αδερφό μου και παίξαμε χαλαζοπόλεμο, lol

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως σας αρέσει αρκετούς ο αέρας.....Εγώ όταν εχει αερα με το χιονι βρίζω και παρακαλάω να σταματήσει χαχαχα...Είμαι ο μόνος; ;;;;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Χιών είπε:

Στην Αττική έχουμε ζήσει ιστορική χαλαζόστρωση Γενάρη του 2013. Είχαν δημιουργηθεί πολλά προβλήματα και την Ηλιούπολη είχε φτάσει τουλάχιστον 5-6 πόντους σε κάποια σημεία. Μάλιστα βγήκαμε με τον αδερφό μου και παίξαμε χαλαζοπόλεμο, lol

Ε κάτι τέτοιο το ανταλλάζω και με 30 πόντους χιόνι χαχαχα. Εγώ πάντως χρησιμοποιώ και αλλού το χαλάζι, ειδικά αν είναι μεγάλο:

Coca-Cola 500ml - McDonald's

🤪

4 λεπτά πριν, Clapsanto είπε:

Πάντως σας αρέσει αρκετούς ο αέρας.....Εγώ όταν εχει αερα με το χιονι βρίζω και παρακαλάω να σταματήσει χαχαχα...Είμαι ο μόνος; ;;;;

Εμένα καθόλου δεν μου αρέσει, πρώτον γιατί δεν θα μπορώ να κυκλοφορώ έξω και δεύτερον και σημαντικότερο, Χιόνι και αέρας στην Λάρισα, δεν πάνε ποτέ μαζί. Αν έχει άερα στην καλύτερη 3 πόντους, όπως το 2014, που η απογοήτευση είχε φτάσει στα ύψη. Πόσο μάλλον μετά από 2 χρονιές χωρίς νιφάδα στην Λάρισα...

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Ε κάτι τέτοιο το ανταλλάζω και με 30 πόντους χιόνι χαχαχα. Εγώ πάντως χρησιμοποιώ και αλλού το χαλάζι, ειδικά αν είναι μεγάλο:

Coca-Cola 500ml - McDonald's

🤪

Εμένα καθόλου δεν μου αρέσει, πρώτον γιατί δεν θα μπορώ να κυκλοφορώ έξω και δεύτερον και σημαντικότερο, Χιόνι και αέρας στην Λάρισα, δεν πάνε ποτέ μαζί. Αν έχει άερα στην καλύτερη 3 πόντους, όπως το 2014, που η απογοήτευση είχε φτάσει στα ύψη. Πόσο μάλλον μετά από 2 χρονιές χωρίς νιφάδα στην Λάρισα...

Κλαίω με την υπογραφή χαχαχαχ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

εγω σαν βολιωτης, εχω συνηθισει ενα ειδος χιονοπτωσης που βαζει πολλα εκατοστα και αυτο δεν ειναι αλλο απο τον δευτερο τυπο με αρκετο εως πολυ αερα όπως ηταν και το 2014 η το 2006, με ριπες ανεμου ανω των 50χλμ/ωρα, σε αυτες τις φασεις απο τον ουρανο πεφτουν τα παντα , σκονη,λεπτες νιφαδες, χοντρες νιφαδες με πολυ περιορισμενη ορατοτητα εως και κατω απο 50 μετρα....αυτο το ειδος ειναι και το αγαπημενο μου σε γενικες γραμμες! Παραθετω και ενα βιντεο απο το 2014

Βεβαια στο βολο κατακαιρους τα βλεπουμε ολα, εχουμε δει πολυ καλες χιονοστρωσεις με νοτιαδοχιονο >20εκ (2001,2017) , ενιοτε βλεπουμε και με agean effect (μαρτιος 2022), και εχω δει και γιαννιωτικη παπλαμουδα (υπατια 2019) αλλα αυτο το χαοτικο τοπιο της χιονοθυελλας δεν συγκρινεται για μενα. Αν και γενικα μπορω να πω οτι η παπλαμουδα μου δημιουργει διαφορετικα συναισθηματα απο την χιονοθυελλα οποτε κατα καποιο τροπο  δεν μπορω καν να τα συγκρινω, απλα αν ειχα μια επιλογη νομιζω πως θα ελεγα χιονοθυελλα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Clapsanto είπε:

Θα άξιζε ισως να γίνει ένα poll ποτε μας αρέσει το χιονι περισσοτερο μερα η νύχτα ;;;;

Στην Ελλάδα χιονίζει μόνο βράδυ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

58 λεπτά πριν, Clapsanto είπε:

Νοτιαδοχιονο κατα την αποψη μου μπορει να μιλάνε μονο οι Γιαννιώτες τρικαλα Καρδίτσα δυτικη μακεδονια απο πόλεις γιατι σ εμας εδω μπορεί να ρίξει νοτιαδοχιονο 40 50 πόντους ανετα ...Ενώ στους υπόλοιπους λιώνει και έχετε προκατάληψη 

Toν Δεκέμβριο του 2001 τι είχε ρίξει στις περιοχές μας νοτιαδοχιονο? Θυμαμαι μεσα σε 15-16 ωρες εβαλε πανω απο μισο μέτρο, ήμουν 9 και δεν θυμαμαι

Επεξεργάστηκε από tommy8
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, tommy8 είπε:

Toν Δεκέμβριο του 2001 τι είχε ρίξει στις περιοχές μας νοτιαδοχιονο? Θυμαμαι μεσα σε 15-16 ωρες εβαλε πανω απο μισο μέτρο, ήμουν 9 και δεν θυμαμαι

Χαχαχαχα ιδια ηλικία ειμαστε...δε ξέρω εγω θυμάμαι ότι μέτρησα ο πατέρας μου και είχαμε 1,36 ....Αλλά δε νομίζω να ταν νοτιο ανέβαινε πολυ λογω του κρύου που είχε 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, [weathermaniac] είπε:

Κάτσε ρε συ πως ήταν νοτιαδοχιονο η Μήδεια, αφού βορειοανατολικός ρεύμα είχε. Η δεν θυμάμαι καλά?

Σαν αισθηση. Το οριακο της μεγαληςυγρης νιφαδας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, snow_evia είπε:

Στην ελπίδα το περισσότερο χιόνι μπήκε με -1 το μεσημέρι εδω

Πλάκα κανει μαλλον με κατι που ειπώθηκε πιο παλιά χαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Clapsanto είπε:

Χαχαχαχα ιδια ηλικία ειμαστε...δε ξέρω εγω θυμάμαι ότι μέτρησα ο πατέρας μου και είχαμε 1,36 ....Αλλά δε νομίζω να ταν νοτιο ανέβαινε πολυ λογω του κρύου που είχε 

Χαχα η νοσταλγία χτυπάει κόκκινο στο επικό 2001!! Πιθανώς να ειναι όπως το λες ειχε αρκετα -επιφανειακη και με πυκνο λεπτο χιονι το επιανε εξισου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ πάντως προτιμώ να χιονίζει μέρα. Το βράδυ κοιμάμαι.. η έστω να ξεκινήσει να χιονιζει τέτοια ώρα που να προλάβω να το δω σε μεγάλο βαθμό. Βέβαια εντάξει δεν θα κοιμηθώ και πολύ σε χιονιαδες. Κανένα 3ωρο 4ωρο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ προσωπικά μου αρέσει το ψιλό αλλά πολύ πυκνό χιόνι την νύχτα(να έχει ένα 10 πόντο όμως στρωμένο)και να κάνω βόλτες με κόκκινο τον ουρανό κοιτώντας τις λαμπες

Αέρα δεν θέλω γιατί χαλάει την χιονιστρωση σε κάποια σημεία που δεν τα χτυπάει ο άνεμος,στην ελπίδα για παράδειγμα δίπλα από τα δέντρα δεν έχει καθόλου χιονι

IMG_20221226_174353.jpg

Επεξεργάστηκε από snow_evia
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους!

Εμενα μου άρεσε πάρα πολύ η Σοφια, δηλαδή η επιλογή 2. Μακάρι να κάνει και φέτος κάτι παρόμοιο. 

Αν και δεν ήταν τίποτα το σημαντικό από θέμα χιονόπτωσης μου άρεσε και η χιονόπτωση το βραδυ της 6/1/2017 αν θυμάμαι καλά (Ηταν Παρασκευή προς Σάββατο). Έριχνε λίγο χιονακι το οποίο είχε δημιουργήσει μια πετσουλα στους δρόμους και λόγω του έντονου αέρα εκείνη την νύχτα μεταφέρονταν από εδώ και από εκεί και όταν περνούσαν τα αυτοκίνητα, με τα φώτα τους φωτιζαν την άσφαλτο και τις περιφερομενες πετσες δημιουργώντας μια όμορφη εικόνα σαν την παρακάτω φωτογραφία. Το πρωί που είχε ηρεμήσει ο αέρας είχε 3-4 πόντους χιόνι μόνο στις άκρες των δρόμων και των πεζοδρομιων

ΥΓ θυμάμαι είχε κοπεί και το ρεύμα για λίγη ώρα εκείνο το βράδυ εξαιτίας του αερα

images (1).jpeg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 ώρες πριν, Χρηστος είπε:

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους!

Εμενα μου άρεσε πάρα πολύ η Σοφια, δηλαδή η επιλογή 2. Μακάρι να κάνει και φέτος κάτι παρόμοιο. 

Αν και δεν ήταν τίποτα το σημαντικό από θέμα χιονόπτωσης μου άρεσε και η χιονόπτωση το βραδυ της 6/1/2017 αν θυμάμαι καλά (Ηταν Παρασκευή προς Σάββατο). Έριχνε λίγο χιονακι το οποίο είχε δημιουργήσει μια πετσουλα στους δρόμους και λόγω του έντονου αέρα εκείνη την νύχτα μεταφέρονταν από εδώ και από εκεί και όταν περνούσαν τα αυτοκίνητα, με τα φώτα τους φωτιζαν την άσφαλτο και τις περιφερομενες πετσες δημιουργώντας μια όμορφη εικόνα σαν την παρακάτω φωτογραφία. Το πρωί που είχε ηρεμήσει ο αέρας είχε 3-4 πόντους χιόνι μόνο στις άκρες των δρόμων και των πεζοδρομιων

ΥΓ θυμάμαι είχε κοπεί και το ρεύμα για λίγη ώρα εκείνο το βράδυ εξαιτίας του αερα

images (1).jpeg

Θεσσαλονίκη είσαι???μήπως την μπερδεύεις με κάποια άλλη την σοφία?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

30 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Θεσσαλονίκη είσαι???μήπως την μπερδεύεις με κάποια άλλη την σοφία?

Δεν την μπερδεύω με την Σοφία, χαχα. Θυμάμαι που έβλεπα εκείνη την στιγμή και τον Σκαι που έδειχνε Live την χιονόπτωση στο Π. Φαληρο (Ας επιβεβαιώσει και κάποιος από Αθήνα) 

Δεν ήταν τίποτα το σημαντικό, απλά μου είχε κάνει εντύπωση αυτό το εφέ στον δρόμο. Εγω για ευοσμο μιλάω, δεν ξέρω αν το έκανε και στο Κεντρο

Τώρα που βλέπω το ημερολόγιο, ναι ήταν 6 προς 7 Ιανουαριου (Παρασκευή προς Σάββατο) 

Βασικά, ποια λες ότι μπερδευω? Σοφία η την Αριάδνη? 

Αν λες για Αριάδνη απάντησα παραπάνω, αν λες για την σοφία, αν θυμάμαι καλά η επιλογή 2 δεν είναι? 

Επεξεργάστηκε από Χρηστος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 27/12/2022 at 2:14 ΜΜ, Χρηστος είπε:

Δεν την μπερδεύω με την Σοφία, χαχα. Θυμάμαι που έβλεπα εκείνη την στιγμή και τον Σκαι που έδειχνε Live την χιονόπτωση στο Π. Φαληρο (Ας επιβεβαιώσει και κάποιος από Αθήνα) 

Δεν ήταν τίποτα το σημαντικό, απλά μου είχε κάνει εντύπωση αυτό το εφέ στον δρόμο. Εγω για ευοσμο μιλάω, δεν ξέρω αν το έκανε και στο Κεντρο

Τώρα που βλέπω το ημερολόγιο, ναι ήταν 6 προς 7 Ιανουαριου (Παρασκευή προς Σάββατο) 

Βασικά, ποια λες ότι μπερδευω? Σοφία η την Αριάδνη? 

Αν λες για Αριάδνη απάντησα παραπάνω, αν λες για την σοφία, αν θυμάμαι καλά η επιλογή 2 δεν είναι? 

Η σοφία έστρωσε τουλάχιστον 20 πόντοι ολικοτατη και είχε αέρα και δεν ήταν ένα απλό χιονακι που έστρωσε πεζοδρόμια και άκρες δρόμων...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, vorios_polos είπε:

Η σοφία έστρωσε τουλάχιστον 20 πόντοι ολικοτατη και είχε αέρα και δεν ήταν ένα απλό χιονακι που έστρωσε πεζοδρόμια και άκρες δρόμων...

Δεν μπερδεύτηκα εγώ, στην πρώτη παράγραφο μιλάω για την Σοφια και ότι θα ήθελα να την ξαναζήσω (3-5/1/19)

Στην δεύτερη παράγραφο μιλάω για τις 6/1/2017, την αριαδνη δηλαδή (πριν το "μεγάλο" χιονι στις 10-11/1/2017). Άρα μπερδεύτηκες και νόμιζες ότι στην δεύτερη παράγραφο  συνεχίζω να μιλάω για την Σοφια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...