Jump to content
ΧΕΛΜΟΣ

Αναφορές κακοκαιρίας16-19/1/2023....

Προτεινόμενες αναρτήσεις

28 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Ελάχιστη 5.8, αλλά ήδη 14 βαθμοί με συννεφιά στην Λάρισα, θα ζεσταθεί το κοκαλάκι μας μετά από καιρό.

Θεοδώριανα 200 χιλιοστά για την κακοκαιρία. Τελικά τεράστια υποεκτίμηση από μέρος του τα 500. ΠΠάμε να το κάνουμε 1000αρι σε μια κακοκαιρία!

Και εγω μιχαηλ απορω αν τα θεοδωριανα θα σπασουν τα ρεκορ ζαγορας και κρητης.... Η ζαγορα εχει το ρεκορ storm total  ~730mm τον οκτωβρη του 21 και ~800mm τον φλεβαρη του 18

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Ζερίκιος είπε:

Είμαι περίεργος για το τι θερμοκρασίες επικρατούν στα 2050μ της δρακόλιμνης της Τύμφης. Είναι οριακά αρνητικές? Οριακά θετικές? Πάντως στα 2080μ του Παρνασσού έχει 0.2, χωρίς φαινόμενα βέβαια..

Πάντως μέχρι την Πέμπτη το μεσημέερι θα είναι άθλιες, στις αετοφωλιές θα πέσει χιόνι 2100+

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Γιάννης μασ είπε:

Και εγω μιχαηλ απορω αν τα θεοδωριανα θα σπασουν τα ρεκορ ζαγορας και κρητης.... Η ζαγορα εχει το ρεκορ storm total  ~730mm τον οκτωβρη του 21 και ~800mm τον φλεβαρη του 18

Το 2015 πόσο ήταν το στορμ τότα στα Θεοδώριανα? Θυμάμαι ότι μόνο μια μέρα έδωσε 345 mm που είναι και το ρεκόρ τους

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

Πάντως μέχρι την Πέμπτη το μεσημέερι θα είναι άθλιες, στις αετοφωλιές θα πέσει χιόνι 2100+

Έτσι εκτιμώ κι εγώ. Μέχρι Πέμπτη Θα χιονίζει φουλ από τα 1950-2000μ με οριακά θετικές Τ έως τα 2100μ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στις 29-30 Νοεμβρη του 1986 ειχαν καταγραφει 888mm στη Ζαγορα τα ανατολικα εστω και σε βαθος χρονου ειναι απιαστα.

Τα 345 στα Θεοδωριανα επεσαν το Φλεβαρη του 18 οχι το 15 , Το 15 το storm total ηταν 650 σε 3 μερες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, korfalonas είπε:

Στις 29-30 Νοεμβρη του 1986 ειχαν καταγραφει 888mm στη Ζαγορα τα ανατολικα εστω και σε βαθος χρονου ειναι απιαστα.

Καλά, για τους σταθμούς των τότε δεκαετιών κράτα και κανα καλάθι από άποψης αξιοπιστίας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, Ζερίκιος said:

Καλά, για τους σταθμούς των τότε δεκαετιών κράτα και κανα καλάθι από άποψης αξιοπιστίας.

Ισχυουν τα οι καταγραφες ψαξε το λιγο για τις καταστροφες που εγιναν και κατα πασα πιθανοτητα ο ογκος των φαινομενων επεσε σε λιγοτερο απο 24 ωρες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, korfalonas είπε:

Στις 29-30 Νοεμβρη του 1986 ειχαν καταγραφει 888mm στη Ζαγορα τα ανατολικα εστω και σε βαθος χρονου ειναι απιαστα.

Τα 345 στα Θεοδωριανα επεσαν το Φλεβαρη του 18 οχι το 15 , Το 15 το storm total ηταν 650 σε 3 μερες.

με τέτοια διάταξη πάντως μου φαίνεται πολύ παράξενο...

archives-1986-11-30-0-0.png

Εκτός αν πάει με το παλιό ημερολόγιο?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

μια τελεια απριλιατικη μερα εδω στη Χαλκιδα στην καρδια του χειμωνα, αρχισα ηδη να ονειρευομαι 30αρια για το φλεβαρη και ελπιζω να μην βρεξει καθολου μεχρι τοτε να σπασουμε ολα τα ρεκορ ανομβριας και θερμοκρασιας...τα νευρα μου!!!

image.thumb.png.3acfca357cdfa058113ebcaeac7ca049.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πλησιάζουμε 17αρακι στην Λάρισα!

Ούτε που θυμάμαι ποια ήταν η τελευταία μέρα που είχαμε τέτοια τ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν ημασταν αρχεs ιουνιου - καλοκαιρι θα ηταν πολυ καλη κακοκαιρια στα Γιαννενα η σημερινη.

Αλλα στα μεσα Γεναρη με μεγιστη 10,8 βαθμουs το λεs και φρικη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, heavy snow είπε:

Αν ημασταν αρχεs ιουνιου - καλοκαιρι θα ηταν πολυ καλη κακοκαιρια στα Γιαννενα η σημερινη.

Αλλα στα μεσα Γεναρη με μεγιστη 10,8 βαθμουs το λεs και φρικη.

Υπερβάλλεις.... Μια χαρά θερμοκρασία... Άλλοι έχουν 17αρια σημερα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Πλησιάζουμε 17αρακι στην Λάρισα!

Ούτε που θυμάμαι ποια ήταν η τελευταία μέρα που είχαμε τέτοια τ.

Λάρισα Λάρισα, σε είδα και ξεπάγιασα!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σχεδόν 20άρια σήμερα Αττική βλέπω τοπικά!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Υπερβάλλεις.... Μια χαρά θερμοκρασία... Άλλοι έχουν 17αρια σημερα

Εμ για να το εγραψα δημοσια Γιαννη δεν εχει καμια υπερβολη.

Σε καλεs κακοκαιριεs ακομα και τελη μαιου μπορει να χιονιζει και ωs τα 1500 μετρα στο μιτσικελι με ποιο χαμηλεs θερμοκρασιεs στα Γιαννενα.Ακομη και αρχεs ιουνιου παλι μπορει να πιασει και κορυφεs στο μιτσικελι,

Αν δεν ειχαμε τετοια κακοκαιρια στην ηπειρο και εμειs στα Γιαννενα 16 - 17 βαθμουs θα ειχαμε.Εχουν κουρασει οι βροχεs ωs τα 2000+ μετρα,Ειχαμε αρκετεs και τον δεκεμβρη.

Επεξεργάστηκε από heavy snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11,2 mm η μέρα για την ώρα με κύριο χαρακτηριστικό τους πολύ ισχυρούς νοτιάδες με ριπές στα 55 km/h.

Πολύ κατώτερη των προσδοκιών η συγκομιδή μέχρι τώρα...

Τ 12,6 με ελάχιστη 13,1.

Τα Θεοδώριανα, στο δικό τους πλανήτη, μια ανάσα από τα 200 mm ημερήσιο!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, jhonny είπε:

Τα Θεοδώριανα, στο δικό τους πλανήτη, μια ανάσα από τα 200 mm ημερήσιο!

Εδώ (Αθήνα) αν καταφέρουμε να φτάσουμε τα 200mm μέχρι τον Σεπτέμβρη, καλά θα ήμαστε 🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Νομίζω ότι χειρότερο Νοέμβρη Δεκέμβρη Γενάρη δε θυμάμαι στη ζωή μου.....και δεν είμαι και πολύ μικρός 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θυμάμαι Οκτώβριο του 2012, αν δεν κάνω λάθος, που τα Θεοδώριανα είχαν βάλει 320 και το Γαρδίκι 400 χιλιοστά σε μία μέρα. Στο Γαρδίκι δεν ξέρω αν υπάρχει πλέον σταθμός

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...