Jump to content
weatherforattica

Ανάλυση Χαρτών Φεβρουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για δυτική - κεντροδυτική Πελοπόννησο οι διατάξεις του χιονιά το ερχόμενο σκ δεν μας ευνοούν. Δεν είναι το κλασικό σύστημα που έχει διάρκεια και βάζουμε καλά χιόνια που δυστυχώς τα τελευταία χρόνια τέτοιου είδους συστήματα αγνοούνται! Τελευταία φορά που έριξε μέτρια χιόνια (σε ποσότητα) ήταν το 2019. Όμως μπορούμε να σταθούμε τυχεροί και να δούμε ακόμα και εκπλήξεις (την Παρασκευή) με χιόνια στα ημειορεινά λόγω ότι ο αυλώνας έχοντας πάρει μια λίγο πιο δυτική κλίση εξασφαλίζει ΝΔ στριμ στα μεσαία - ανώτερα στρώματα της ατμόσφαιρας και καθώς μετακινείται νότια μεταφέρει μεγάλα ποσά θετικού στροβιλισμού και υγρασίας στα μεσαία και ανώτερα στρώματα. Δηλαδή αν έχουμε φαινόμενα θα είναι από νέφη δυναμικής αστάθειας στην ανώτερη ατμόσφαιρα που θα οφείλονται στην κίνηση του αυλώνα. Απ' την άλλη το ΒΑ ρεύμα επιφάνεια και χαμηλά στρώματα (εκτός της σύγκλισης με το ΝΔ πιο ψηλά) είναι πιθανό να δημιουργήσει υπήνεμα αβαθή χαμηλά (λόγω οροσειράς Ταϋγέτου) κυρίως ΝΔ Πελοπόννησο και αναλόγως την πορεία και των συγκλίσεων να επηρεαστούν τοπικά περισσότερο κάποιες περιοχές. Παρόλο που δεν είναι δικός μας χιονιάς θα το παλέψουμε μήπως δούμε κάτι καλό, τουλάχιστον στην πρώτη φάση που έχουμε κάποιες ελπίδες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παρακαλώ πολύ τους μοντς να με μπαναρουν, γιατί αυτό το πράγμα στα βόρεια δεν αντέχεται...

Δε μπορούμε να βλέπουμε άλλο τέτοιες καταλήξεις σε κακοκαιρίες 😔

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Theomanio είπε:

Παρακαλώ πολύ τους μοντς να με μπαναρουν, γιατί αυτό το πράγμα στα βόρεια δεν αντέχεται...

Δε μπορούμε να βλέπουμε άλλο τέτοιες καταλήξεις σε κακοκαιρίες 😔

Άντε που θες να μπαναριστεις για τέτοια πράγματα. Μην στενοχωριέσαι!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Theomanio είπε:

Παρακαλώ πολύ τους μοντς να με μπαναρουν, γιατί αυτό το πράγμα στα βόρεια δεν αντέχεται...

Δε μπορούμε να βλέπουμε άλλο τέτοιες καταλήξεις σε κακοκαιρίες 😔

Χαλάρωσε ο παιος έδειξε αυτο που δε θα βγει με τιποτα χαχαχα....κουλ και οτι εχει μεγάλες πιθανότητες εχουμε κατ εμέ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

μια και εκανα τον κοπο να δω βραδυνα τρεξιματα, αν πρεπει να βρω κατι αισιοδοξο ειναι η ταση για διατηρηση μεσημβρινοτητας ως τουλαχιστον για μεσα Φλεβαρη.

 

σχετικα με τον ευρωπαιο και κοιτωντας στις 0.4, εφοσον εβγαινε ατοφιο το 12αρι, Σαββατο ξημερωματα και κυριως Σαββατο νυχτα προς Κυριακη ξεμερωμα στη Δυτικη Αττικη θεωρω πως θα κατεβαζε τα επιπεδα παγοποιησης εως και κατω απο τα 400 μ.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Theomanio είπε:

Παρακαλώ πολύ τους μοντς να με μπαναρουν, γιατί αυτό το πράγμα στα βόρεια δεν αντέχεται...

Δε μπορούμε να βλέπουμε άλλο τέτοιες καταλήξεις σε κακοκαιρίες 😔

Έλα μωρέ ... Θα βάλουμε το μουρικο το γυαλακι μας, θα πιούμε την φρενταρα μας παραλία , θα χαζεύουμε την περατζαδα ... Για χιόνια είμαστε τώρα ??... Ήλιο μόνο μπρο ... !! (Και τον πράσινο ακόμα καλύτερα)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

28 minutes ago, Thanos92 said:

Σε υπέρ ευχαριστώ για την απάντηση φίλε μου. Από τα λεγόμενα σου με τα τώρα δεδομένα, το μόνο που βλέπω είναι ότι θα ευχαριστηθουμε το ΣΚ. 

Αν μου επιρρεπείς, θα σου στείλω και κάποιο PM τις επόμενες ημέρες μήπως και αλλάξει κάτι. 

Σε ευχαριστώ αρχικά που μπήκες στον κόπο να μου απαντήσεις. Επέτρεψε μου να διαφωνήσω επί του θέματος. Ακολουθώ τα παιδιά πολλά πολλά χρόνια από το παλιό φόρουμ κιόλας. 

Πάντα, μα πάντα (δεν υπερβάλω) πέφτουν μέσα σε όλα. Είτε πολύ είτε με κάποιες μικρές εξαιρέσεις. 

Σε αντίθεση λοιπόν, έχω δει όλα αυτά τα χρόνια τα αστεία αποτελέσματα της ΕΜΥ και του κράτους μας. (βλ πέρυσι). 

Εξάλλου, δεν ζήτησα να αναλάβει κάποιος την ευθύνη για κάτι, απλά μια ποιο εμπειρική συμβουλή για το τι "φαίνεται". Όμως, σ ευχαριστώ για το ανθρώπινο ενδιαφέρον γιατί καταλαβαίνω στο 100% τι θες να πεις και δεν έχεις άδικο. Στις μέρες μας ακόμα και ιατρικές συμβουλές μέσο Internet τις ψάχνουν πολλοί. 

Καλά χιόνια εύχομαι σε όλους μας. 

 

Thano92 δεν υπάρχει θέμα καλή συνέχεια. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

μέχρι το τέλος του διαγράμματος ο μ.ο. είναι αρνητικός και πολλά σενάρια από -8 και κάτω, όχι ότι δεν αλλάζει, αλλάζει και εύκολα αλλά αξίζει αναφοράς.

image.png.460beba711cca8f82461659df0e05bb1.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βαγγέλη @vorios_polos, μάλλον πρέπει να επιστρέψουμε στα παλιά, να αλλάξεις το όνομα μου σε

Imathia desert

γιατί αλλιώς προκοπή δεν βλέπω 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, DIMITRIS είπε:

μέχρι το τέλος του διαγράμματος ο μ.ο. είναι αρνητικός και πολλά σενάρια από -8 και κάτω, όχι ότι δεν αλλάζει, αλλάζει και εύκολα αλλά αξίζει αναφοράς.

image.png.460beba711cca8f82461659df0e05bb1.png

Μπορούμε μια πέτσα Χαλκίδα λες; Φοβάμαι ότι το χιόνι θα ξεκινάει από Ψαχνά και μετά. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, DIMITRIS είπε:

μέχρι το τέλος του διαγράμματος ο μ.ο. είναι αρνητικός και πολλά σενάρια από -8 και κάτω, όχι ότι δεν αλλάζει, αλλάζει και εύκολα αλλά αξίζει αναφοράς.

image.png.460beba711cca8f82461659df0e05bb1.png

Παγοκολωνες στα ανσαμπλ του παιου

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

30 λεπτά πριν, DIMITRIS είπε:

Κρίμα που έβγαλε τόσο νωρίς αυτή τη διάταξη, έπρεπε να την βγάλει στις 72 ώρες όχι στις 140...

ecmwfgr-0-141.png?12

ecmwfgr-13-141.png?12

ecmwfgr-1-141.png?12

ecmwfgr-14-141.png?12

ecmwfgr-2-141.png?12

Θα είμαι Στενή Σάββατο πρωί, εάν βγει όπως είναι τώρα θα απολάβμανα στουπάρα οκλής μέ άπνοια (λογικά)

 

Με ένα -7 και ΒΒΔ μάλλον θα το έβλεπα και εγώ να πέφτει 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...