Jump to content
weatherforattica

Ανάλυση Χαρτών Φεβρουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, Spyros Snowstorm είπε:

Κανονικα, παιδια σαν των σωτηρη τον αντουαν και τον βαγγελη απο την βορεια ελλαδα(ειναι και αλλα σαφως εδω μεσα)

Πρεπει να τους ευχομασταν καθε χρονο απο ενα μετρο χιονι  εξω απο την πορτα τους

 

Α ρε Σπύρο! Από το 2005 είμαστε μέσα στα φόρουμ .. είναι σαν να γνωριζόμαστε από κοντά .. φίλοι κανονικοί και ας μην έχουμε δει ο ένας την εικόνα του άλλου από κοντά ..... ο καιρός και το χιόνι ενώνουν φίλε..... δεν μπορεί να μαλώνουμε για τέτοια πράγματα.... Άλλωστε είναι κάτι που δεν καθορίζεται από εμάς αλλά από την φύση και τον Θεό...... άρα γιατί να έχω κακία γιατί να έχω κάτι να χωρίσω με τον οποιονδήποτε;; Μέχρι πριν λίγα χρόνια η αλήθεια είναι ότι ένιωθα κι εγώ κάποιο είδος αδικίας ατυχίας και κοιτούσα με άσχημο μάτι και δεν ένιωθα καλά σε πιθανά χιόνια μόνο άλλων περιοχών ΑΛΛΑ  με τα χρόνια θέλεις με την οικογένεια που απέκτησα και είδα ότι σαν την υγεία και την αγάπη σε δικούς σου ανθρώπους δεν έχει .... έφυγε η όποια αν θες βλακεία που είχα μέσα μου γι αυτά τα πράγματα..... εννοείται ότι θέλω να χιονίσει σε μένα πάρα πολύ σαν μικρό παιδί αλλά αν δεν μπορέσει να το κάνει εδώ και χιονίσει αλλού δεν θα χαλαστώ όπως τρελαινόμουν από στεναχώρια ούτε θα χω κακία για κανέναν γιατί ούτε και κάποιος από εσάς και όλους τους άλλους πιστεύω ευθύνεται γι αυτό εννοείται(ότι δεν χιονίζει σε μένα και χιονίζει σε αυτόν για παράδειγμα...) πλεον θα χαρώ κι εγώ με την χαρά σας όσο μπορεί να χαρεί ένας άνθρωπος που στερείται την αγάπη του την λατρεία του.....χωρίς εγωισμούς και φανατισμούς...... και το έχω πει και στον Τζορτζ και το έχω αναφέρει κι εδώ μέσα ...είναι όνειρο ζωής πλέον να ζήσω από κοντά κάποια στιγμή έναν μεγάλο προσήνεμο χιονιά στην Αττική με χιονοκαταιγίδες και μισό μέτρο αν γίνεται στο Σύνταγμα...... και το εννοώ..... όταν μεγαλώσουν τα παιδιά και θα έχω περισσότερη ευχαίρια χρόνου (λόγο δουλειάς) και φυσικά την οικονομική δυνατότητα θα το κάνω.....σε κλειδωμένο μεγάλο χιονιά Αττικής και προσηνέμων......😉

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

To κοντρόλ του gem δεν είναι τόσο καλό, αλλά δεν έχει τα χάλια του κύριου και το πάει αρκετά δυτικότερα.

Και ανσάμπλ τζίφου με τον υετό να έχει αρχίσει να πολλαπλασιάζεται σιγά σιγά και τα 500αρια όχι τραγικά κρύα,που στα βόρεια θα σήμαινε πλάκωμα από την λίμνη ή τον αυλώνα και κατά συνέπεια είτε σύντομο σάρωμα, είτε τίποτα απολύτως. Σε κάθε περίπτωση ο αυλώνας ή η λίμνη πρέπει να κάτσει δυτικά της χώρας για θεσσαλονίκη και πολλές ακόμα περιοχές

Diagramme GEFS

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 λεπτά πριν, Theomanio είπε:

Μπορεί και πολύ καλύτερα (Μ αρέσει αυτή η απουσία των βορείων,λίγο ο σβέρκος,λίγο η υπόγεια τακτική,τελικά ίσως βγει τίποτα χαχαχά 😅)

Εννοείται ότι μπορεί αρκετά καλύτερα (πχ σενάριο 14 ή 19).

gens-19-1-162.png Κρατάμε από όλα τα μοντέλα ότι εμφανίζουν πλέον υετό και τον αυξάνουν σε κάθε τρέξιμο και για την περιοχή της θεσσαλονίκης και ανατολικότερα και την τάση από χθες για αυλώνα βόρεια αρχικά μας και μετά προς ιταλία. Και περιμένουμε 2-3 μέρες ακόμα γιατί μιλάμε για το διάστημα 160-200 ωρών. Μακάρι να κάτσει κάτι πολύ καλό,το 12αρι αν ήταν λίγο καλύτερο για θεσσαλονίκη θα ήταν τέλειο για μένα, αφού και εδώ στη γερμανία θα είχα χιόνια και η μακεδονία μας θα έβλεπε πολύ μεγάλο χιόνι

Επεξεργάστηκε από salonikatasos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα σε όλους! Παρακολουθώ χάρτες και φόρουμ ήδη από εποχές snowreport, από το μακρινό 2007, και σήμερα είπα να γραφτώ και εγώ στην παρέα σας. Όλοι οι σχετικά αδαείς χιονόφιλοι ευχαριστούμε εσάς τους πιο έμπειρους για τις γνώσεις που μοιράζετε απλόχερα τόσα χρόνια, αφιερώνοντας χρόνο και κόπο.

Ως προς την επερχόμενη αλλαγή του καιρού, κατ'αρχάς χαίρομαι που επιτέλους καταφθάνει στα μέρη μας ο χειμώνας, με προοπτικές σημαντικής διαρκείας, μετά από δύο μήνες τρομερής ανυπαρξίας και αφύσικης ζέστης. Δεδομένων των παλινωδιών των μοντέλων που φαίνεται να συνεχίζονται ακάθεκτες, μάλλον έχει "κλειδώσει" το ψύχος την Κυριακή με κάποια χιόνια στα ημιορεινά των προσηνέμων και ίσως πρόσκαιρα χαμηλότερα στα ΒΠ. Οι θερμοκρασίες δείχνουν απαγορευτικές για εμάς του Κέντρου, αλλά ίσως μπορέσουμε να το δούμε έστω να πέφτει την επόμενη εβδομάδα. Μετά από δύο ιστορικούς χιονιάδες στο συνήθως δυσκοίλιο Κέντρο, ακόμη και μια τέτοια εξέλιξη θα είναι ευλογία για τον τόπο. Αν δεν χιονίσει εδώ, εύχομαι τουλάχιστον να θαφτούν τα κεντροβόρεια από όπου κατάγομαι. 

Καλή τύχη και καλά χιόνια σε όλους!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ψιλιαζομαι ότι εκεί γύρω στις 20+ του μηνός κάτι καλό θα κάνει....

 

Τώρα δεν βλέπω πειστικές θερμοκρασίες για καλό στρώσιμο Χαλκίδας....

Απλά λογικά θα το δούμε να πέφτει κ ίσως πιάσει λίγο σε εξάρσεις...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Υπεροχη εξελιξη, ισως πιασαμε το μεγιστο εδω για Αττικη απο την πρωτη κατεβασια, μπολικο χιονακι ορεινα και παροδικα ως τα ΒΠ το ΣΚ και τη Δευτερα.....βρε ξεχασατε που στολιζαμε δεντρο με κοντομανικα και 22αρια ???? ΧΕΙΜΩΝΑΣ ρεεεεε εστω κι αν αργησε....

κατα τα λοιπα, διαβασα και Δασκαλο, αναμενουμε την επομενη εβδομαδα ΕΑΝ ερθει το καλο...

Ειτε σε εμας ειτε στα αδερφια μας στα Βορεια

Αντε καλο μας χειμωνα, κι ας αργησε 2 μηνες, δεν πειραζει, φουλ κρυα και χιονια μεχρι Μαιο !!!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο σκουπιδαίος καρνάβαλος εντωμεταξύ, το νούμερο 1 σε αξιολόγηση μοντέλο, έχει αλλάξει στις 72 ώρες ολόκληρο σχήμα και κλίση του αντικυκλώνα(που υποτίθεται τους πιάνουν και πιο εύκολα τα μοντέλα). Αυλώνας αλλού γι αλλού κλπ

Χθες, ριτζ προς τα βορειοανατολικά, σκανδιναβία κλπ

ECM1-96.GIF

Σήμερα, χωρίς ριτζ, καθαρά κίνηση προς τα βόρεια

ECM1-72.GIF?31-0

Επεξεργάστηκε από salonikatasos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Snow_Cover είπε:

θερμοκρασιακα πολυ ζεστο το βλεπω αλλα για να δουμε οταν κατέβει 

Δεν πειράζει. Ας χιονίζει Στενη φίλε μου 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

59 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Eδώ είμαι  Σάκαρε!!! Είδα Γάλλο στις 114 για προσήνεμα και είπα να σας ενημερώσω αν θέλετε.....

ARPOPEU12_114_1.png

ARPOPEU12_114_2.png

ARPOPIT12_114_2.png

ARPOPIT12_114_4.png

Αυτο χιονιζει και το χωριο μου στην Χαλκιδικη ρε χαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...