Jump to content
weatherforattica

Ανάλυση Χαρτών Φεβρουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Just now, yiannis_volos said:

Μήπως δεν έχει ανανεώσει; Αν και λέει 9:33. Παίζει όντως να είναι ότι να 'ναι η μετάφραση. Τώρα είδα και τα διαγράμματα και είναι όντως καμιά σχέση θερμοκρασιακά με το yr.no

Δηλαδη με τη λογικη αυτη το 0 ο Βολος το πιανει με -10 και κατω 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Κλείδωμα 7 μέρες πριν δεν υπάρχει. Πάντως λογικά το κύριο είναι ζεστό ίσως γι' αυτό και δείχνει τέτοιες Τ το yr.no. Θα δούμε..

Είναι απο χθες στο 12 αρι ακομα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Tolisk20 είπε:

Εχω αδεια ολη την αλλη εβδομαδα..η γυναικα δουλευει..λεω ν ανεβω πανουργια..θελει κανεις να αποκλειστει?😜

Θελεις να παντρευτουμε για μια βδομαδα...??Και γω τελειωνω κατι τρεχαματα που εχω με τη συζυγο μεχρι αυριο...Τη χωριζω..Ενα απλο συμφωνο συμβιωσης ρε Τολη...Μετα ξαναχωριζουμε,θα σου αφησω και το 50% της περιουσιας μου οτι σου αξιζει βασει νομου!!🤣

 

e98ec7b9742181ef5e18bc954a09c4de.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Μήπως δεν έχει ανανεώσει; Αν και λέει 9:33. Παίζει όντως να είναι ότι να 'ναι η μετάφραση. Τώρα είδα και τα διαγράμματα και είναι όντως καμιά σχέση θερμοκρασιακά με το yr.no

Το μεσημερι ανανεωνει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ens_image.php?geoid=52690&var=201&run=0&date=2023-02-01&model=gfs&member=ENS&bw=1

ens_image.php?geoid=52690&var=201&run=0&date=2023-02-01&model=gem&member=ENS&bw=1

ens_image.php?geoid=52690&var=201&run=0&date=2023-02-01&model=ecm&member=ENS&bw=1

 

Ολα τα μοντελα εχουν ψυχρους μ.ο. για 7-10 του μηνα, τα ρεστα μας σε αυτο το διαστημα νομιζω οι προσηνεμου. Παιζουμε με καλες πιθανοτητες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26 λεπτά πριν, Dimenio είπε:

Καλημέρα και από εμένα.Δυστυχως για την κακοκαιρία στις 7 Φεβρουαρίου κ μετά δεν υπάρχει μπουσουλας.Ουτε κυρία τρεξίματα μπορούμε να εμπιστευτούμε ούτε καν τα ανσάμπλ τους,καθώς αλλάζουν πολύ εύκολα.Για εμάς του Βόρειους ο μεγάλος κίνδυνος είναι η πολύ νότια τροχιά του χαμηλού που θα μας άφησει απέξω.Δεν φαίνεται ξεκάθαρα αλλά θεωρώ ότι είμαστε outsiders παλι

Α ρε dimenio που εισαι ρε φιλε..Καλημερα.Μη μιλας γιατι η φαπα καραδοκει πανω απο τα κεφαλια μας .Αν και νομιζω οτι στο μοναστηρι καμμια τρελη μπορει να δεισ ναπεφτει.Γενικα ομως  ηταν που ηταν η περιοχη για το αναθεμα τωρα εγινε αντε να μη πω τποτα .Καλη υπομονη και καλα να περνας.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Κρύβονται ιστορικοί για Χαλκίδα στον μέσο όρο του παιου 

Με τι t στα 850 στρώνει Χαλκίδα στο περίπου ;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μη κοιτατε το μέσο όρο του παιου ....πάντα ακολούθει το κύριο πριν τις 166 ...αν το κύριο αυριο δειχν3ι προσηνεμα η κεντροβορεια θα κινηθεί ανάλογα και ο μεσος όρος....απ3νενατιας μεσος όρος τζιφου και τζεμ έχουν πιο πολυ σημασία σε σχέση με τα κύρια αφου δε τους νοιάζει και οανε κόντρα στο μεσο ορο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δείτε τις διαφορές στους μέσους όρους του Ευρωπαϊκού και του τζίφου στη δεύτερη φάση. Ο τζίφος βλέπει πιο βόρεια τροχιά χαμηλού και θέρμανση στην Κεντρονότια Ελλάδα. Ο ευρωπαίος δείχνει νότια τροχιά του χαμηλού και θάψιμο Κεντρονότιας χώρας με Τ από -6 στα 850 και κάτω. Σε αυτό το σενάριο ποντάρει η Αττική με τον πρώτο λόγο να τον έχουν οι άνω των 150μ. καθώς δε μιλάμε για αυλώνα τέρας με υποστηρίξεις αλλά συνδυασμό θερμοκρασιών και υετού. 

Θα γίνει σφαγή για το 6-10 του μήνα και είναι καθαρά θέμα τύχης. Υπάρχουν βέβαια και μερικά σενάρια που δεν έχουν καν χαμηλό (γύρω στο 10-20%)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

εάν με τα παρακάτω (κύριο, κοντρόλ, και μ.ο.) στις 100 ώρες περίπου ξεφτυλιστεί για την Κυριακή - ξημερώματα Δευτέρας θα ψάξω να βρω την επιτροπή που αξιολογεί τα μοντέλα για να τους δώσω συγχαρητηρια για την εξαιρετικη δουλεια που κανουν...

ecmwf-0-102.png?0

gens-0-1-102.png

gens-51-1-102.png

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

παλιότερα εάν έβλεπα τέτοια διάγραμμα από ευρωπαϊκό θα χοροπηδούσα από τη χαρά μου για το χιονια που έρχεται, τώρα ξέρω ότι δεν έχω ούτε 50% πιθανότητες να το δω μέσα στην πολη της Χαλκίδας.

ens_image.php?geoid=52508&var=201&run=0&date=2023-02-01&model=ecm&member=ENS&bw=1

βάζω και το παρακάτω διάγραμμα να υπάρχει ως αρχείο διότι βλέπουμε και άλλες παραμέτρους (π.χ. 500αρια) και να δούμε τι θα βγει στην πράξη σε λίγες μέρες

Diagramme ensemble ECMWF/CEP

Diagramme ensemble ECMWF/CEP

Επεξεργάστηκε από DIMITRIS
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν θέλω να κάνω κάποιο σχόλιο. Στα 12αρια βλέπουμε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

τα ίδια με το ευρωπαικό ισχύουν και για το παρακάτω μοντέλο με αυτή την εικόνα στις 102 και το οποίο είναι σταθερότατο στα τελευταία 3 τρεξίματά του.

arpegeeur-0-102.png?0

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Seth13 said:

Δεν θέλω να κάνω κάποιο σχόλιο. Στα 12αρια βλέπουμε.

Όλα τα λεφτά το 7-9 του μήνα. Άσε την Κυριακή και εστίασε εκεί στα σημερινά 12αρια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αδυνατο να κανει καποιος την οποιαδηποτε εκτιμηση για την επομενη εβδομαδα.Απλα λεω οτι φαβορι ειναι οσοι βρισκονται στο εσωτερικο της στερεας,θεσσαλιας ως την δυτικη μακεδονια αφου τρωνε και με τα δυο βασικοτερα σεναρια:α)χαμηλο ψιλοστασιμο δυτικα προς ιταλια-αδριατικη και β)χαμηλο δυτικα νοτιοδυτικα και περασμα στο αιγαιο μεσω κρητης,νοτιας πελοποννησου. 

Οποτε επικεντρωνομαστε στην κυριακη για οτι καλυτερο μπορουμε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, GEORGE SNOWMAN είπε:

Αδυνατο να κανει καποιος την οποιαδηποτε εκτιμηση για την επομενη εβδομαδα.Απλα λεω οτι φαβορι ειναι οσοι βρισκονται στο εσωτερικο της στερεας,θεσσαλιας ως την δυτικη μακεδονια αφου τρωνε και με τα δυο βασικοτερα σεναρια:α)χαμηλο ψιλοστασιμο δυτικα προς ιταλια-αδριατικη και β)χαμηλο δυτικα νοτιοδυτικα και περασμα στο αιγαιο μεσω κρητης,νοτιας πελοποννησου. 

Οποτε επικεντρωνομαστε στην κυριακη για οτι καλυτερο μπορουμε.

Εγώ δεν αποκλείω τίποτα. Δες αικον, ναύτη και Ιάπωνα συν ουκμο και παιο. Δεν τα λες λίγα, αλλά είναι και σχεδόν 150 ώρες μετά 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Αδυνατο να κανει καποιος την οποιαδηποτε εκτιμηση για την επομενη εβδομαδα.Απλα λεω οτι φαβορι ειναι οσοι βρισκονται στο εσωτερικο της στερεας,θεσσαλιας ως την δυτικη μακεδονια αφου τρωνε και με τα δυο βασικοτερα σεναρια:α)χαμηλο ψιλοστασιμο δυτικα προς ιταλια-αδριατικη και β)χαμηλο δυτικα νοτιοδυτικα και περασμα στο αιγαιο μεσω κρητης,νοτιας πελοποννησου. 

Οποτε επικεντρωνομαστε στην κυριακη για οτι καλυτερο μπορουμε.

Τη δυτικη μακεδονια βγάλει δε τρώει τιποτα με το δεύτερο μονο με το πρώτο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Εγώ δεν αποκλείω τίποτα. Δες αικον, ναύτη και Ιάπωνα συν ουκμο και παιο. Δεν τα λες λίγα, αλλά είναι και σχεδόν 150 ώρες μετά 

Εχεο τελιως αλλη φιλοσοφία ναύτης και Ιάπωνας απο ευρωπαιο 

Επίσης το ουκμο όσον αφορά τη Κυριακή και το στροβιλισμό μοιάζει με τζιφο αλλα εχει τεράστια σφήνα με αποτέλεσμα να πηγαίνει προσηνεμα....Γενικά πολύ περίεργη κατάσταση χαχαχα και δε φαινόταν ότι θα πηγαίναμε ετσι 

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πρέπει να γυρίσει ο τζίφος στο 6αρη για Τρίτη - Πέμπτη. Πλέον έιμαστε <168 ώρες, όποτε όλα τα runs είναι κρίσιμα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, nikolas 2365 είπε:

Εγώ δεν αποκλείω τίποτα. Δες αικον, ναύτη και Ιάπωνα συν ουκμο και παιο. Δεν τα λες λίγα, αλλά είναι και σχεδόν 150 ώρες μετά 

Καλα δεν καθομαι να δω γιαπωνεζους και ναυτες ή γαλλικα ειτε μας συμφερουν ειτε οχι,ποτε δεν το εκανα.Ensembles παιου και το ουκμο κοιταω βασικα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...