Jump to content
weatherforattica

Ανάλυση Χαρτών Φεβρουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιε για την Αργολίδα θα δώσεις τίποτα παλιό τσιγκούνη ή μπα...Αλλα τον πιστεύω εγώ στα επόμενα θα μου κάνει το χατίρι και θα βγάλει χιονια και σε εμένα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

οι παρακάτω εικόνες είναι ο ορισμός του χιονιά Χαλκίδας (λόγω ανεμολόγιου-σύγκλισης), δεν ξέρω στην πράξη τι θα βγει αλλά αν βγει όπως δείχνει παρακάτω θα δειτε απο τις φωτο που θα αναβάζουμε οι Χαλκιδαίοι. 

ecmwfgr-14-90.png?0

 

ecmwfgr-2-90.png?0

ecmwfgr-1-90.png?0

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Yata είπε:

1942, 1943, 1944 χωρίς σιγουριά. 1942 και 1944 έκανε 30 εκ. στο κέντρο ενώ αναφέρεται μεγάλος χιονιάς και στις 27-01-1943, χωρίς να αναφέρονται εκατοστα. Αν χιόνισε πολύ και Δεκέμβρη του 41 τότε ίσως να είναι και 5/5 γιατί και τον Φλεβάρη του 40 (22/2) έκανε 20+ εκ.

Απίστευτα τα 40s πανευρωπαϊκά με χειμώνες - κτήνη και σε Γαλλογερμανίες με γενικευμένα -25αρια. Στην Αθήνα κατάφερε να πιάσει αρνητικές μέχρι και Νοέμβριο το 1948.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Kosmas34 είπε:

Τι χιοναρα θα μπορούσε να βγει στην περιοχή μου ρε παιδιά αν έβγαινε το 18αρι του τζίφου. Σορρυ κιόλας αλλά με έχει πιάσει απελπισία, οτιδήποτε καλό φαίνεται για εδώ τελειώνει στις 100 ή και πιο πάνω. Κρίμα πραγματικά γιατί με αυτές τις θερμοκρασίες θα βάζαμε χιόνι αβέρτα χωρίς κανένα αγχος. Τέλος πάντων καλά χιόνια όπου χιονίσει τελικά!!

Ποιοs ξερει...ισωs να αλλαξουν παλι

Eλπιζουμε παντωs για χιονια παντου και σε βορεια ελλαδα,

Θεσσαλονίκη καιρός: Χιόνια στη συμπρωτεύουσα (ΒΙΝΤΕΟ & ΦΩΤΟ)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 minutes ago, Χιονοσκεπής said:

Απίστευτα τα 40s πανευρωπαϊκά με χειμώνες - κτήνη και σε Γαλλογερμανίες με γενικευμένα -25αρια. Στην Αθήνα κατάφερε να πιάσει αρνητικές μέχρι και Νοέμβριο το 1948.

Δεκαετίες 40, 50, 60 τέρατα γενικώς. Τόσα 10ποντα παίζει έκανε στην Αθήνα που κάποια ίσως να μην αναφέρονται καν. Πχ αναφορά για 1954 και 1956 στην Αθήνα δεν βρήκα πουθενά. Θα το αναρτήσω και στις παλιές κακοκαιρίες για να μη ξεφυγουμε

Επεξεργάστηκε από Yata
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, weatherforattica είπε:

Έχω απορία... Να μεινω Νίκαια στα 30 μέτρα να δω χιονόπτωση ή να πάω στο εξοχικό μου Ραφήνα 20 μέτρα;

Νικαια... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ΗΡΘΕ ΙΣΩΣ Η ΩΡΑ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΤΟΝ ΡΟΥ ΤΗΣ ΟΝΟΜΑΤΟΔΟΣΙΑΣ ΤΩΝ ΧΙΟΝΟΚΑΙΡΙΩΝ ΣΤΗ ΧΩΡΑ.

 

Αγαπητέ κ Κολυδά,

Αγαπητέ Θοδωρή,

 

Ώς άριστα γνωρίζετε, κυνηγάμε, ραν με ραν, φρεϊμ με φρεϊμ, εδώ και καμία 10αριά μέρες την έλευση της νέας κακοκαιρίας στα τιμημένα εδάφη της πατρίδας μας. Τα ματάκια μας έχουν γίνει σα κουμπότρυπες από το maping και το ξενύχτι. Φαίνεται λοιπόν πως ΑΙΡΧΑΙΤΕ η δικαίωση μετά τόσους κόπους και βάσανα τα οποία υπέστημεν άνευ αντιρρήσεως. Ήγκικεν η ώρα ο ΚΟΓΚΑΣ 3 να μας επισκεφθεί μετά τις Μήδεια και Ελπίδα.

Μέσα σε αυτό το πλαίσιο, μελετήσαμε επιστάμενα διάφορα ενδεχόμενα ονοματοδοσίας του νέου συστήματος χιονοκαιρίας που θα μας επηρεάσει, και κατόπιν προτάσεως του @menidi αποφασίσαμε να προτείνουμε το όνομα "ΑΡΧΙΔΑΜΟΣ" για δύο βασικούς λόγους:

1. Για λόγους ιστορικούς, καθότι, ως γνωστόν ο Σπαρτιάτης Στρατηγός ΑΡΧΙΔΑΜΟΣ ήταν γιος του Ζευξιδάμου και διαδέχθηκε στο θρόνο τον παππού του Λεωτυχίδη όταν εκείνος εξορίστηκε. Διακρίθηκε κατά τον φοβερό σεισμό της Σπάρτης το 465 π.Χ., στο τέταρτο έτος της Βασιλείας του. Τότε οδήγησε τον λαό του έξω από την πόλη με την δικαιολογία της αιφνίδιας επίθεσης από κάποιο εχθρό με αποτέλεσμα να τον σώσει από τις συνέπειες της καταστροφής του κύριου σεισμού που ακολούθησε. Η ενέργεια αυτή του Αρχίδαμου Β΄ θεωρείται μέχρι σήμερα η αρχαιότερη ιστορική πρόβλεψη σεισμού καθώς και μέτρο αντισεισμικής προστασίας. 

Κατά περιγραφή του Θουκυδίδη (ΙΙ-13,1) όταν κάποτε ήταν φιλοξενούμενος του Περικλή επέδειξε πνεύμα συνδιαλλαγής και φιλειρηνικές διαθέσεις κατά τις προηγηθείσες του Πελοποννησιακού πολέμου διαπραγματεύσεις. Κατηγορήθηκε μάλιστα στη Σπάρτη, ενώ είχε ληφθεί απόφαση έναρξης εχθροπραξιών, ότι εκείνος συνέχεια ολιγορούσε και ανέβαλε την έναρξη του πολέμου, είτε προφασιζόμενος θρησκευτικές εορτές, είτε με την ελπίδα ότι οι Αθηναίοι θα ήταν περισσότερο υποχωρητικοί.

Παρέμεινε όμως αρχηγός των Λακεδαιμονίων μέχρι και το τρίτο έτος του πολέμου εκείνου όταν το δεύτερο έτος εισέβαλε τελικά στην Αττική, το δε τρίτο προχώρησε, αντί των Αθηνών, στη Βοιωτία όπου και κυρίευσε τις Πλαταιές. Όμως στο τρίτο αυτό έτος αντικαταστάθηκε από τον Κλεομένη, όπου και αργότερα πέθανε, κατά τον Χειμώνα του 427-426 π.Χ.

 

2. Για λόγους πρακτικούς, καθώς το όνομα παραπέμπει σε μια win-win κατάσταση, ό,τι κι αν συμβεί.

Θα θέλαμε λοιπόν να παρακαλέσουμε την ΕΜΥ να υιοθετήσει το όνομα ΑΡΧΙΔΑΜΟΣ για την επερχόμενη χιονοκακοκαιρία.

 

Μετά τιμής.


 

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Kosmas34 είπε:

Τι χιοναρα θα μπορούσε να βγει στην περιοχή μου ρε παιδιά αν έβγαινε το 18αρι του τζίφου. Σορρυ κιόλας αλλά με έχει πιάσει απελπισία, οτιδήποτε καλό φαίνεται για εδώ τελειώνει στις 100 ή και πιο πάνω. Κρίμα πραγματικά γιατί με αυτές τις θερμοκρασίες θα βάζαμε χιόνι αβέρτα χωρίς κανένα αγχος. Τέλος πάντων καλά χιόνια όπου χιονίσει τελικά!!

Φιλε  σε καταλαβαίνω αλλα την πιο σιγουριά θα την είχες αν έσκαγε δυτικά ο αυλωνας.διοτι τωρα παίζεις με δευτερεύουσα ύφεση και χαμηλο λίμνες που όπως φυσήξει ο άνεμος..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, DIMITRIS είπε:

οι παρακάτω εικόνες είναι ο ορισμός του χιονιά Χαλκίδας (λόγω ανεμολόγιου-σύγκλισης), δεν ξέρω στην πράξη τι θα βγει αλλά αν βγει όπως δείχνει παρακάτω θα δειτε απο τις φωτο που θα αναβάζουμε οι Χαλκιδαίοι. 

ecmwfgr-14-90.png?0

 

ecmwfgr-2-90.png?0

ecmwfgr-1-90.png?0

 

Απίστευτη σύγκλιση,γενικά με το Ραν του Ευρωπαίου θα βάζαμε πολλούς πόντους,σημαντικό να δούμε και τι δίνουν τα ενσεμπλες(και τι θερμοκρασίες να έχουμε μια γενική άποψη πότε θα το γυρίσει σε χιόνι)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χαιρετησαν τα παιδια απ τα βορεια βλεπω το βραδυ να χαιρεταμε και εμεις απ τα κεντρικα...η γμωμη μου ειναι οτι θα γινει οπως η περσινη χρονια....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, Kosmas34 είπε:

Τι χιοναρα θα μπορούσε να βγει στην περιοχή μου ρε παιδιά αν έβγαινε το 18αρι του τζίφου. Σορρυ κιόλας αλλά με έχει πιάσει απελπισία, οτιδήποτε καλό φαίνεται για εδώ τελειώνει στις 100 ή και πιο πάνω. Κρίμα πραγματικά γιατί με αυτές τις θερμοκρασίες θα βάζαμε χιόνι αβέρτα χωρίς κανένα αγχος. Τέλος πάντων καλά χιόνια όπου χιονίσει τελικά!!

φαντάσου να το επαναφέρει αργότερα αχαχαχ 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 minutes ago, menidi said:

Αυτό με τη δήθεν νέα κανονικότητα (δλδ υπονοείται ανωμαλία) αρχίζει και με κουράζει. Δλδ το αποκλείετε να είναι απλώς θέμα τύχης; Όταν 13 χρόνια τρώγαμε αστεροσκονη με -10 πάνω από τα κεφάλια μας, τι ήταν; Και αυτή ήταν "κανονικότητα" αν το πάμε έτσι. Όποιος μιλάει για νέα κανονικότητα - ανωμαλία, καλό είναι να το στηρίζει επιστημονικά. Εγώ βλέπω ότι οι καταβάσεις ψύχους έχουν περιοριστεί. Τι εννοείτε λοιπόν με το "νέα κανονικότητα"? Περισσότερες καταβάσεις ΜΟΝΟ για τα ανατολικά; Άνοδος του Αζορικου που όλως τυχαίως κινείται- ανεβαίνει 50χλμ πιο ανατολικά και ευνοεί μόνο τα ανατολικά ηπειρωτικά; 

Καλό είναι να μιλάμε με σοβαρά επιχειρήματα και όχι με βάση το θυμικο ή τη διαίσθηση. 

Δεν χρειάζεται καμία διαίσθηση. Αυτό που έχεις παρατηρήσει είναι το πρόβλημα. Περιορισμένες καταβάσεις ψύχους (λίγες μέρες χειμώνα δηλαδή) και όταν κατεβαίνουν, αφορούν κυρίως το Αιγαίο. Τα φαινόμενα μιλούν από μόνα τους αρκεί να τα παρατηρείς (κι όχι μόνο στην Ελλάδα, αλλά παντού και στην Ευρώπη). Δεν υφίσταται θέμα τύχης όταν το φαινόμενο γίνεται επαναλαμβανόμενο μοτίβο που καταρρίπτει τη στατιστική μη σημαντικότητα και τα προηγούμενα μακροχρόνια εγκατεστημένα μοτίβα. Η επιστήμη είναι πείραμα και παρατήρηση και δεν χωράει αμφιβολία ούτε και στα ευρήματα της επιστήμης του κλίματος. Συγγνώμη για το οφτοπικ και ξέρω ότι κάνω λάθος που θίγω εδώ αυτό το ζήτημα. Καταλαβαίνω ότι μπορεί να θες να κάνεις ήρεμο διάλογο, αλλά ψιλοθίχτηκα, γιατί το σχόλιό σου μού φάνηκε σαν να λες ότι δεν εκφράζομαι "σοβαρά". Τέλος πάντων, ελπίζω να μην θίγω κι εγώ κανέναν. Πάμε στο σχολιασμό χαρτών πάλι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

31 minutes ago, nikolas 2365 said:

Αρχιντιάσαμε, αλλά το φεραμε 

image.png.b448b3aeda18ae2507eab9653b92abde.png

Πατρίδα σπρώξε λίγο ακόμα να πιάσει όλοι την αττικη! αν στις 0.4 μοιρες δεν ξερω τι ακρίβεια μπορει να εχει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ιστιαια και γενικά υπερβόρεια Ευβοια πάει για γυαλιά ηλίου ;;; Απ ο τι καταλαβαίνω από το Μαντούδι και νοτιότερα θα ναι ο «χιονιάς»…

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, Delsnow είπε:

Χαιρετησαν τα παιδια απ τα βορεια βλεπω το βραδυ να χαιρεταμε και εμεις απ τα κεντρικα...η γμωμη μου ειναι οτι θα γινει οπως η περσινη χρονια....

Έχει ζουμί ακόμα η υπόθεση για εδώ κεντρικά.. Σε δεύτερη φάση.. Θα τελειώσει αν πλακώσει ο αντικυκλωνας από πάνω αλλά προς το παρόν δεν προκρίνεται σαν το επικρατέστερο σενάριο.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θα πεσει μάχη για τους 150-300μ στο διάστημα 14:00 - 22:00 της Κυριακής για χιονοστρώσεις. Έχουμε εξαιρετικά 500αρια, πάχος ατμόσφαιρας, γεωδυναμικά αλλά παίζουμε στο -5 με -7 στα 850. Θεωρώ ότι τα καθαρά ΒΠ του λεκανοπεδίου (Κηφισιά,Μαρούσι) έχουν προβάδισμα έναντι των ΒΑ προαστίων (Αγ. Παρασκευή, Χολαργός κλπ.).

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, marios_angelos είπε:

Ιστιαια και γενικά υπερβόρεια Ευβοια πάει για γυαλιά ηλίου ;;; Απ ο τι καταλαβαίνω από το Μαντούδι και νοτιότερα θα ναι ο «χιονιάς»…

Κάτι λίγα φαινόμενα θα τα δεις,δηλαδή μια πετσα έως πέντε εκατοστά 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, voutzalou είπε:

Δεν χρειάζεται καμία διαίσθηση. Αυτό που έχεις παρατηρήσει είναι το πρόβλημα. Περιορισμένες καταβάσεις ψύχους (λίγες μέρες χειμώνα δηλαδή) και όταν κατεβαίνουν, αφορούν κυρίως το Αιγαίο. Τα φαινόμενα μιλούν από μόνα τους αρκεί να τα παρατηρείς (κι όχι μόνο στην Ελλάδα, αλλά παντού και στην Ευρώπη). Δεν υφίσταται θέμα τύχης όταν το φαινόμενο γίνεται επαναλαμβανόμενο μοτίβο που καταρρίπτει τη στατιστική μη σημαντικότητα και τα προηγούμενα μακροχρόνια εγκατεστημένα μοτίβα. Η επιστήμη είναι πείραμα και παρατήρηση και δεν χωράει αμφιβολία ούτε και στα ευρήματα της επιστήμης του κλίματος. Συγγνώμη για το οφτοπικ και ξέρω ότι κάνω λάθος που θίγω εδώ αυτό το ζήτημα. Καταλαβαίνω ότι μπορεί να θες να κάνεις ήρεμο διάλογο, αλλά ψιλοθίχτηκα, γιατί το σχόλιό σου μού φάνηκε σαν να λες ότι δεν εκφράζομαι "σοβαρά". Τέλος πάντων, ελπίζω να μην θίγω κι εγώ κανέναν. Πάμε στο σχολιασμό χαρτών πάλι.

Πάντοτε χιόνιζε στα ανατολικά προσήνεμα και στο Αιγαίο, με καταβάσεις του -11 και του -12, μάλιστα, όχι με οριακές καταστάσεις. Το 1992 - 2002 και το 2008 - 2021 δεν κατάφερε να πιάσει ολική το Σύνταγμα και η Ομόνοια, κάτι επίσης αφύσικο. Το ζήτημα είναι η μείωση των αυλώνων που ευνοούν τα κεντροβόρεια και το γενικευμένο ψύχος στην κεντρική Ευρώπη, όπως και η απουσία σιβηρικού.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Santa snow είπε:

Θα πεσει μάχη για τους 150-300μ στο διάστημα 14:00 - 22:00 της Κυριακής για χιονοστρώσεις. Έχουμε εξαιρετικά 500αρια, πάχος ατμόσφαιρας, γεωδυναμικά αλλά παίζουμε στο -5 με -7 στα 850. Θεωρώ ότι τα καθαρά ΒΠ του λεκανοπεδίου (Κηφισιά,Μαρούσι) έχουν προβάδισμα έναντι των ΒΑ προαστίων (Αγ. Παρασκευή, Χολαργός κλπ.).

κατσε να σταθεροποιηθουν ολα τα μοντελα στις Τ. 
αν κατσει καλη ραγδαιοτητα ολοι πλησιον υμηττου πεντελης παρνηθας και με ενα -7 μπορουν να το στρωσουν. και μετα προφανως θα μενει αφου θα πεφτει η Τ σταδιακα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

32 λεπτά πριν, giannis.mar είπε:

Στην Ελπίδα οι ισοβαρεις ήταν σχεδόν οριζόντιες κι έτσι καταφέραμε να δούμε για λίγες ώρες πώς χιονιζονται τα κλειστά προσηνεμα (ναι το ζήσαμε κι αυτό). Τώρα είναι εντελώς αλλη φάση με πλάγιες ισοβαρεις και με τη χιονολαιλαπα να φτιάχνεται αρκετά νοτιότερα.. 

Άρα τίποτα δηλαδή. Τουλάχιστον ΝΑ στο Πηλιο θα έχει τίποτα;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σε 2 ώρες ξεκινάει η επική κωλοτούμπα του τζίφου. Θέλουμε και βελτίωση του UKMO, GEM για Κυριακή ώστε να είναι στο ίδιο μήκος κύματος με το ECMWF. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Άρα τίποτα δηλαδή. Τουλάχιστον ΝΑ στο Πηλιο θα έχει τίποτα;

Κάτι θα προλάβει να κάνει εκεί.. Θέλω να πιστεύω 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...