Jump to content
weatherforattica

Ανάλυση Χαρτών Φεβρουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την καληνυχτα μου και απο μενα παιδες.Και εγω αποχωρω απο ην αναλυση γιατι οπως ολοι οι ΚΒ ειναι ματαιο κουραστικο και ανουσιο να ασχολουμαι για φετοσ.Μια ακομα χρονια παει για εδω πανω στα αζητητα.Ευχομαι καλα χιονισματα εκει οπου πεσει και οταν πεσει.Με προσοχη και συνεση ομως γιατι τα γουστα θελουν τροπουσ.Ευχαριστηθειτε το μαγκες και μακαρι να κανετε και το 5 οχι το 4 στα τρια.Καλη απολαυση λοιπον.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Νταξει τσεκαρα για Κυριακή τους ανέμους σε όλα τα ύψη,δεν έχουν διαφορα ,πολύ καλό αυτό για την ενεργοποίηση του Λέικ εφφεκτ 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, South καυσωνάκιας said:

Για Άνω Γλυφάδα βάλτε και ένα μέτρο δε με νοιάζει. Το δια ταύτα μου είναι να χιονίσει περισσότερο λιμάνι από οτι κέντρο Γλυφάδας. Αλλιώς ούτε τον Ιούλιο θα συνέλθω χεχε

Με βδ παίζει να την κοντράρει καλά ο Πειραιάς τη Γλυφάδα αυτή τη φορά στην Τ 😄, όμως είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα έχουμε καλύτερες ραγδαιότητες εδώ. 

Προσωπικά θα πόνταρα στη Γλυφάδα περισσότερα ποντακια αν γινόταν να παίξω τέτοιο στοίχημα! Φυσικά το 0 και στους 2 υπάρχει ακόμα σαν πιθανότητα οπότε εκεί κερδίζει το καζίνο 

Επεξεργάστηκε από alkis91_2.0
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εχω το feeling πως ο Πειραιας θα παρει το αιμα του πισω σε σχεση με την Ελπιδα...

Βέβαια και να μη συμβεί αυτό στα @@ τα 2 που λεει και το συνθημα.

Σημασια εχει οτι η χιονοδιωκτρα Αττικη παει για 3 στα 3 ❤️

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως το 18άρι μας λέει ίσως πολλά περισσότερα απ'ότι νομίζουμε για τον Φλεβάρη!!
Ο Φλεβάρης νωρίς σαν  κακιώσει
χιόνι για μέρες θα μας χώσει 😉
 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 minutes ago, Seth13 said:

Ραγδαιότητες Ελπίδας στο μέσο όρο.
ens_image.php?geoid=52683&var=201&run=18

H ελπιδα ΒΑ επιφανεια δεν ειχε? εαν ειναι ετσι νομιζω οριακα ειμαστε καλα τωρα με ΒΔ κι ας ειναι 1,5 ποιο πανω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 minutes ago, alkis91_2.0 said:

H ελπιδα ΒΑ επιφανεια δεν ειχε? εαν ειναι ετσι νομιζω οριακα ειμαστε καλα τωρα με ΒΔ κι ας ειναι 1,5 ποιο πανω

Αυτό με το ΒΑ και ΒΔ είναι μια μεγάλη συζήτηση γιατί δεν νομίζω ότι θα έχουμε ΒΔ μόνιμο αν και φαίνεται ότι τις κρίσιμες ώρες γυρνάει. Γενικώς θα έχουμε πολλά να δούμε στο nowcast. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Υετός 24ωρος μοντέλων από τις 14.00 της Κυριακής έως και τις 14.00 τη Δευτέρα. 

Ευρωπαίος 

image.png.635428cc66a8ce9c3b06ac375010955a.png

GFS 
image.png.29e7f0794c6b1545d4c14021dfb27ce6.png

Καναδός 

image.png.3672a21e62e8c16cbeb158d6518fdeae.png

Γερμανός 

image.png.bdcf97c451d9d93261a9afcada7d86ea.png

Swiss-Mrf 

image.png.74f2321ada81778702b7f7875a273d59.png



Άγγλος 

image.png.5946e4210fdf13d413b4237c3335997e.png

Γάλλος 

image.png.43ffc05385f347f352e1f712d286237e.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στη Μήδεια είχε -1 σε Άγιο Στέφανο και έκανε υπερχιονιά ακόμα και στα 100μ της Γλυφάδας. Αν το θέλει ο καιρός θα το κάνει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λοιπόν. Τώρα που είναι νύχτα και έχει ησυχία θα πω πως ίσως και να έχουμε εκπλήξεις οι κέντρο βόρειοι. Κάποτε είχα διαβάσει ότι κάτω από τις 72ωρες έρχονται τα καλά για μας και εκεί που δεν το περιμένουμε. Δεν ξέρω αν θα είναι ο μπουριαν το ξάπλωμα του σκανδιναβικού η τι άλλο βλέπει ο ζιακοπουλος αλλά ελπίζω. Και αν φάω φαπα, ε πρώτη φορά θα ναι;

Επεξεργάστηκε από xionia polla
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ να γράψω ότι το 18άρι του Ευρωπαϊκού θερμάνθηκε πάλι στο μέσο όρο. Για μέσα στη Κυριακή το πράγμα δυσκολεύει για στρώσιμο μέχρι χαμηλά. Το GEM στο 12άρι του έχει το πιο ψυχρό σενάριο στους μέσους όρους αλλά δεν ξέρω αν θα βγει έτσι. Ας δούμε τα 00άρια. Βέβαια και στα τρία μοντέλα φαίνεται σημαντική υποτροπή μέσα στη νύχτα προς Δευτέρα όπου θα υπάρχουν θερμοκρασίες για στρώσιμο. Μάλιστα ο υετικός μέσος όρος δίνει παράταση  για το μεγαλύτερο μέρος της Δευτέρας με έμφαση στα βόρεια και ανατολικά (και ίσως και πιο εκτεταμένα απλώς το Ευρωπαϊκό δυσκολεύεται να δει υετό σε κεντρικότερες και νοτιότερες περιοχές) και εκ νέου υποτροπή τη νύχτα προς Τρίτη (το control δίνει μάλιστα πολύ ισχυρή χιονόπτωση). Θα έχουμε εκπλήξεις.

Επεξεργάστηκε από Seth13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παναγίτσα μου !!! Μέχρι Τετάρτη χιόνι πωπωπωπωπωπωπωπωπω τι έχει να γίνει... ΤΡΟΜΑΖΩ για Κηφισιά μην μας κόψει το ρεύμα πάλι όπως στη Μήδεια. Τρομακτικό!!!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σήμερα τα 12αρια θα ψυχρανουν και θα έχουμε μια ελαφριά δυτικιση έτσι όπως το βλέπω τώρα το GFS. Το δε ευρωπαϊκό επίσης το τράβηξε λίγο μ.ο του.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λίγο πιο θερμό το ευρωπαϊκό άλλα τίποτα το ανησυχητικό. Παρακάτω βλέπουμε την απίστευτη δυναμική του αυλώνα και φαίνεται ξεκάθαρα πλέον πως δεν θα είναι άλλη μια χιονοκακοκαιρια.

10temp_20230203_00_072.jpg

850temp_20230202_18_072.jpg

850temp_20230202_18_075.jpg

accprecip_20230203_00_069.jpg

gh500_20230202_18_072.jpg

overview_20230203_00_069.jpg

wind10mkph_20230203_00_069.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα κυριοι!!! Αυτό που βλέπω στα πρωινα είναι η ακόμη μια μικρή δυτική μετατόπιση και η ισχυροποίηση του δεύτερου σκέλους της κακοκαιρίας. Δλδ από Δευτέρα βράδυ μέχρι Τετάρτη απόγευμα!! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα σας!!!Εγω ενα θα πω και αποχωρω...Η Μεγαλη Βδομαδα για τους προσηνεμους πρωτη φορα ερχεται πριν τη Σαρακοστη...Δεν εχει ξαναγινει!!!Τα λεμε το μεσημερι..Γιατι σημερα η μερα για μενα ειναι πολυ σημαντικη για προσωπικους λογους...Τελος παντων....Παιδες παμε γερα...Απο Κυριακη σε κλοιο χιονοπτωσεων...Οτι ερθει θα το απολαυσω..Και απειρες χιονοβολτες!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Καλημερα σας!!!Εγω ενα θα πω και αποχωρω...Η Μεγαλη Βδομαδα για τους προσηνεμους πρωτη φορα ερχεται πριν τη Σαρακοστη...Δεν εχει ξαναγινει!!!Τα λεμε το μεσημερι..Γιατι σημερα η μερα για μενα ειναι πολυ σημαντικη για προσωπικους λογους...Τελος παντων....Παιδες παμε γερα...Απο Κυριακη σε κλοιο χιονοπτωσεων...Οτι ερθει θα το απολαυσω..Και απειρες χιονοβολτες!!!

Καλημέρα αδελφέ μου,  όλα καλά θα πάνε 🙏🙏🙏💯💯💯

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

29 λεπτά πριν, antinod είπε:

Καλημέρα κυριοι!!! Αυτό που βλέπω στα πρωινα είναι η ακόμη μια μικρή δυτική μετατόπιση και η ισχυροποίηση του δεύτερου σκέλους της κακοκαιρίας. Δλδ από Δευτέρα βράδυ μέχρι Τετάρτη απόγευμα!! 

Καλημέρα σε όλους. Αφου έγραψε και ο Μάκης, πάρτε φτυάρια. 🤪. Πέρα από την πλάκα όμως την συγκεκριμένη κακοκαιρία την είχε προβλέψει και την είχε πιστέψει 20 ημέρες πριν 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ψυχρανε λίγο ο τζίφος,κ πήγε κ λιιιγο Δυτικά...επίσης δίνει κ μια ένταση ξανά των φαινομένων για το βράδυ τις 7 του μήνα...κρίσιμα πολύ τα 12 άρια σήμερα παίδες,τίποτα δεν χάθηκε η κερδήθηκε για μένα για κανέναν...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τέλος τα μοντέλα. Μόνο ουρανός. Δεν θα κάτσω να πεθάνω αν το -8 γίνει -9. Πάμε γερά παίδες. Τα καταφέραμε Ω ρε παληκάρια. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, nikolas 2365 said:

Τέλος τα μοντέλα. Μόνο ουρανός. Δεν θα κάτσω να πεθάνω αν το -8 γίνει -9. Πάμε γερά παίδες. Τα καταφέραμε Ω ρε παληκάρια. 

Καλημερα!

Εσυ σιγουρα δεν εχεις κανενα λογο να αμφιβαλλεις! Εμας εδω στα ανατολικα που ισως να παιζουμε με εναλλαγες ΒΔ και ΒΑ επιφανειας και με -6 ή -7 στα 850, θα μας φαει το αγχος...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 minutes ago, nikolas 2365 said:

Τέλος τα μοντέλα. Μόνο ουρανός. Δεν θα κάτσω να πεθάνω αν το -8 γίνει -9. Πάμε γερά παίδες. Τα καταφέραμε Ω ρε παληκάρια. 

Αφού στα 12αρια εδώ θα είσαι ωρε Νικολή,μασάνε βρε τα παλικάρια?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...