Jump to content
weatherforattica

Ανάλυση Χαρτών Φεβρουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 minutes ago, OLYMPUS MONS said:

Santa κάνε μια πρόβλεψη με αυτά που βλέπεις από τα μοντέλα.. 

Δεν είμαι επαγγελματίας, ούτε καν καλός ερασιτέχνης. Για την πλάκα μας και μόνο θα κάνω:

0-150m: 0-3cm, χιονόπτωση και μερική χιονόστρωση/πασπάλα

150-300m: 5-15cm χιονοπτώσεις με πασπάλα στα πιο κεντρικά σημεία και Τηλέμαχος για τα προάστια πλησίων ορεινών όγκων>200m

300 - 450m: 15-30cm

450m+: 30+cm

Θεωρώ ότι λόγω θερμοκρασιών θα ευνοηθούν τα αντίστοιχα υψόμετρα των δυτικών προαστίων αυτή τη φορά. Επίσης πάμε σε φαινόμενα τύπου on-off οπότε εκεί περιμένουμε να διαπρέψουν οι πιο ψυχροί και Βόρειοι πάντα. 

 

 

Επεξεργάστηκε από Santa snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, parismlsp είπε:

Για Βύρωνα/Παγκράτι φαίνεται τίποτα; 

Γιατί έχω την εντύπωση πως μόνο στα βπ θα έχει θερμοκρασίες για χιονόστρωση

 

Οι των 100-200μ+ μπορει να στρωθουμε... 

Απλα ειναι ολα οριακα.... 

Οι Τ μακαρι να μας εκπληξουν...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ θεωρώ πως Πάμε για έναν δυνατό χιονιά αλλά όχι Μήδεια ή Ελπίδα φάση. Ίσως να μη γίνει το 3/3 αλλά το Σύνταγμα ένα πασπάλισμα θα το δει σίγουρα. 

Επεξεργάστηκε από Dusterakos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

οσοι πιστευουν πως θα εχουν ενα απλο πασπαλο ή πετσα στο LA να παρουσιαστουν στον ντακο δευτερα στις 0700 το πρωι. : )))  (μόνοι τους, χωρις προσκληση) 

Επεξεργάστηκε από geod
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έτσι όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ, θα έχει με ένα αρκετό χιόνι, ωστόσο θα παλεύουμε με τις θερμοκρασίες και για 1-2 βαθμούς θα χάνουμε ιστορικές καταστάσεις 

Μιλάω τουλάχιστον για το σημείο που βρίσκομαι εγώ, στον Β. Ευβοϊκό κόλπο απέναντι από τη Χαλκίδα. 

Ωστόσο, περιοχές της κεντρικής Εύβοιας τουλάχιστον που θα είναι λίγο πιο μέσα και με λίγο παραπάνω υψόμετρο, πιστεύω θα είναι μεγάλα ύψη χιονιού. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, geod είπε:

οσοι πιστευουν πως θα εχουν ενα απλο πασπαλο ή πετσα στο LA να παρουσιαστουν στον ντακο δευτερα στις 8 το πρωι. : ))) 

Δεν πιστευω οτι δεν θα δουμε ωραίες καταστασεις. 

Απλα κοιτώντας τις 2 προηγουμενες χρονιες παιζαμε με οριακα αρνητικες ενω ειχαμε -8 καθαρο στα 850. 

 

Τωρα με -7... Ειναι επιφοβο δεν θεωρεις;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, south coast είπε:

Πλεον κοιταμε το χαμηλο μην ασχολείστε με την Τ

Δυστυχώς έχω καει πολλές φορές με τη θερμοκρασία. Και μιλάμε για ένα με δύο βαθμούς να χάνω πολλά εκατοστά οπότε με ανησυχεί η θερμοκρασία

Επεξεργάστηκε από Μεσσαπός
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καθε Αττικος χιονιας εχει τα γουρια του ρε παιδια!

Αν δεν γκρινιαξει ο Santa, δεν συναχωθει ο Seth, δεν "δει" "ε, κανα 20ποντο το πολυ" ο Snowman και δεν πει το ωπωπωπωπωπω ο Γειτονας πως θα ερθει το ΘΑΨΑΡ?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 Παίδες ως άσχετος ρωτάω που δεν ξέρω να διαβάζω χάρτες.

Πως τα βλέπετε τα πράγματα για τη πολη του Βόλου?

Χαζεύοντας το windy βλέπω μια ασυμφωνία στον υετο μεταξύ του Ευρωπαίου και του gfs.

Τι λένε οι γνωστές εκεί έξω?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Frostfang8 είπε:

Δεν πιστευω οτι δεν θα δουμε ωραίες καταστασεις. 

Απλα κοιτώντας τις 2 προηγουμενες χρονιες παιζαμε με οριακα αρνητικες ενω ειχαμε -8 καθαρο στα 850. 

 

Τωρα με -7... Ειναι επιφοβο δεν θεωρεις;

Έχει καλή υποστήριξη συντοπίτη!!ο υετός θά είναι ό γρίφος! καλά έγραψε ο φίλος τό χαμηλό κοιτάμε τώρα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα στην παρέα . Πλέον έχουμε περάσει στα ποιοτικά χαρακτηριστικά και αυτό και μόνο είναι κέρδος . Από την άλλη και με δεδομένο το περσινό , κάτι μου λέει ότι εμείς εδώ στα νότια θα παίξουμε με on off καταστάσεις 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

27 λεπτά πριν, Santa snow είπε:

Το Ευρωπαϊκό τις κρίσιμες ώρες δίνει ΒΑ. Δες 0,4 μοίρες από 16:00-04:00 

ΒΑ είναι μόνο στο αιγαίο.αλωστε η ανάλυση στο meteologix του ευρωπαϊκού δίνει χιόνι μέχρι ον Πειραιά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εντάξει ρε παιδιά δεν μπορούμε να έχουμε κάθε χρόνο μια Μήδεια ή Ελπίδα. Ας απολαύσουμε αυτό που ερχεται σε έναν χειμώνα έκτρωμα κι ο,τι κάτσει.Ευχόμαστε το καλύτερο δυνατό.  
Αναφερομαι  φυσικά σε μας του πιο ανατολικούς γιατί τα παιδιά από τα δυτικά έχουν κάθε λόγο να ζητάνε το κάτι παραπάνω. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, Μεσσαπός είπε:

Έτσι όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ, θα έχει με ένα αρκετό χιόνι, ωστόσο θα παλεύουμε με τις θερμοκρασίες και για 1-2 βαθμούς θα χάνουμε ιστορικές καταστάσεις 

Μιλάω τουλάχιστον για το σημείο που βρίσκομαι εγώ, στον Β. Ευβοϊκό κόλπο απέναντι από τη Χαλκίδα. 

Ωστόσο, περιοχές της κεντρικής Εύβοιας τουλάχιστον που θα είναι λίγο πιο μέσα και με λίγο παραπάνω υψόμετρο, πιστεύω θα είναι μεγάλα ύψη χιονιού. 

Θα ήθελα να ήμουν Στενή από Κυριακή πρωί κ όσο πάρει…! Ζηλεύω!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Άρχισε τα παλατζαρισματα ο Τζίφος. Μαθημενα τα πεδινά από τα χιόνια. Υπομονή.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Χιονιάς_Αττική είπε:

Aθηνα θερμοκρασια 6/2 08:00  πρωι απο σχεδον ολα τα μοντελα που ανανεωσαν..

Screenshot - 2023-02-03T100737.922.png

Για Χαλκίδα ; Ευχαριστώ 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Seth13 είπε:

Άρχισε τα παλατζαρισματα ο Τζίφος. Μαθημενα τα πεδινά από τα χιόνια. Υπομονή.

Πιστευω θα παιζουμε στο 0.5-1.5 .... Και οσοι τυχεροί βρεθουν στις συγκλισεις θα στρωθουν με θετικες 0-1... 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα μπλεδακια ακουμπάνε σχεδόν Σικελία στο κοντρόλ του πάιου!Πάμε να πάρουμε το μέγιστο.Βουλα δεν περιμένω το έπος της ελπίδας αλλά ένα ασπρισμα μπορεί να το κάνει 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο τζιφος δινει ΒΑ μεχρι το βραδυ της κυριακης. Μεχρι τοτε δεν παιζουν στρωσιδια στα χαμηλα.. Αυτη η Τ στα 850 σπαει νευρα πραγματικα καθε φορα τι ιδιο πραμα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...