Jump to content
weatherforattica

Ανάλυση Χαρτών Φεβρουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες δεν χρειάζεται να ταζουμε εκατοστά και άλλα τέτοια, η Τ στα 850 προφανώς και όλοι γνωρίζουμε ότι είναι οριακή για τα παιδιά από 100 μέτρα και κάτω, αλλά παίζουμε με ένα σύστημα ραγδαιοτητων και μάλιστα έντονων βάση θέσης χαμηλού...το σύστημα μου θυμίζει κάπως την 29/12/2016 διαταξιακα (να θυμίσω ότι έστρωσε οριακά και κέντρο τότε και Γέρακα είχα 10ποντο) αλλά όλα αυτά θα τα δούμε στο ναουκαστ...δεδομένο τα πολλά χιόνια στους ορεινούς όγκους, θα δούμε τα βουνά μας κουραμπιέδες...στο φετινό δραμα τεράστια όαση, πάμεεεε!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μια πασπαλα στο Σύνταγμα θα είναι κάτι εκπληκτικό! Και δεν το λέω από την απαισιοδοξη πλευρά. Το λέω από πλευράς στατιστικής καθώς και αισθητικής!!! Είτε 3 είτε 13, το ίδιο θα είναι κατ εμέ!

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το Ευρωπαϊκό στο 00αρι του πάντως έχει καλύτερη διάταξη από το 12αρι ή το 18αρι του και αυτό φαίνεται στα 500αρια. Με Ευρωπαϊκό πρωί Δευτέρας ξυπνάει στα λευκά μεγάλο τμήμα του λεκανοπεδίου κατά τη γνώμη μου. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Seth13 είπε:

Το Ευρωπαϊκό στο 00αρι του πάντως έχει καλύτερη διάταξη από το 12αρι ή το 18αρι του και αυτό φαίνεται στα 500αρια. Με Ευρωπαϊκό πρωί Δευτέρας ξυπνάει στα λευκά μεγάλο τμήμα του λεκανοπεδίου κατά τη γνώμη μου. 

Όντως, βελτιωμένες θερμοκρασίες 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

46 λεπτά πριν, Santa snow είπε:

Δεν τα λέω εγώ, τα λένε τα μοντέλα. Τζίφος και Ευρωπαίος στην υψηλή ανάλυση μας έχουν μέχρι -7.5 περίπου στα 850. Μπορείς να το δεις και μόνος. Τα freezing level είναι στα 400-500 τις περισσότερες ώρες, που σημαίνει χιονόπτωση από τα 0-100 μέτρα και χιονόστρωση πάνω από τα 200.

Ο τζίφος είναι λίγο πιο ψυχρός και με καλύτερο ανεμολόγιο τις κρίσιμες ώρες, μακάρι να βγει εκείνος.

Μην μένεις στη θερμοκρασία στα 850 δες και τί υποστηριξη έχουμε στα ανωτερα στρώματα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Seth13 είπε:

Το Ευρωπαϊκό στο 00αρι του πάντως έχει καλύτερη διάταξη από το 12αρι ή το 18αρι του και αυτό φαίνεται στα 500αρια. Με Ευρωπαϊκό πρωί Δευτέρας ξυπνάει στα λευκά μεγάλο τμήμα του λεκανοπεδίου κατά τη γνώμη μου. 

Αυτό. 

Κοίταω και εγω μόλις τώρα το ευρωπαϊκό και λέω γιατί τόσο ανησυχία από κάποιους εδώ μέσα?, 

Τι να πω πραγματικά. 

Τεσπα όλα θα τα δούμε στο νοουτκαστ 

Και μακάρι να δούμε έστω και πασπαλα στην χειρότερη 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Μην μένεις στη θερμοκρασία στα 850 δες και τί υποστηριξη έχουμε στα ανωτερα στρώματα 

Είναι και τό ποτέ θα ξεκινήσει η πτώση της θερμοκρασίας το πικ των φαινομένων, η ραγδαιοτητα

Και φυσικά  σημαντικό πιστέω, ότι δεν έχει προηγηθεί καμία θερμή εισβολή τις προηγούμενες ημέρες 

Επεξεργάστηκε από Spyros Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο παιος δινει βδ μετα τα μεσανυχτα της κυριακης. Επισης εχει και ενα ντου το βραδυ της δευτερας. με βλεπω με 2ημερη απληρωτη αδεια 😆

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Γράφωντάς με πίκρα και χιούμορ μαζί 

Από κάτω ακριβώς βλέπουμε την ΚΒ χώρα και πως έντεχνως καταφέρνει να αποφύγει τους χιονιαδες 

matrix-neo.gif

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, Thanos92 said:

Παιδιά πείτε και σε εμάς στην Λούτσα θα το δούμε στρωμένο; 

Κάτσε να δούμε και τα σημερινά τρεξίματα, γιατί ακόμα παίζεται.

1 hour ago, thivasnow said:

Φίλε με βδ επιφάνειας και -7χιονιζει μέχρι τη θάλασσα.χιονοστρωσεις από το σύνταγμα και πάνω.

Δείχνουν ότι θα έχει εναλλαγές με ΒΑ, ιδίως στις επίμαχες στιγμές (πχ. Κυριακή βραδύ προς Δευτέρα). Ας περιμένουμε λίγο να δούμε κι άλλα τρεξίματα, γιατί όντως υπάρχει μια οριακότητα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

καλημερα,

ειδα ενα προς ενα τα πρωινα, ακομα και αυτα που δε βλεπω οταν δεν εχω τι να κανω,

ολα λιγο ή πολυ βελτιωσαν τους χθεσινοβραδινους εαυτους τους, παιρνουμε το ανωτερο απο αυτον τον αυλωνα, αρα οτι ηταν να δουμε το ειδαμε.

 

ναι η θερμοκρασια δημιουργει θεματακια για καποιες περιοχες, οκ γνωστα και χιλιοειπωμενα, αλλα περαν των ανεμων που απ'οτι φαινεται θα μας κανει το χατηρι τις περισσοτερες ωρες να ειναι ΒΔ, να μη ξεχναμε οτι με ΤΗ ΒΕΛΤΙΩΣΗ των πρωινων τρεξιματων εχουμε και μια βαθυνση χαμηλου στα 12νησα, ο αυλωνας ηρθε πιο κοντα εξασφαλιζοντας καλυτερες και με μεγαλυτερη διαρκεια Τ/500 και οταν μιλανε οι ραγδαιοτητες και ο συμπαγης καιρος με υποστηριξη ως τα ψηλα στρωμματα καποιες φορες η Τ των 850 σιωπα! αλλιως δε θα εβλεπαν και τα Γιαννενα πχ χιονοπτωσεις με ως και 0/850 αν το μονο κριτηριο ηταν αυτο.

συμφωνα με το γφς τα επιπεδα παγοποιησης σε μενα τις κρισιμες ωρες ειναι απο 400-450μ και καποια στιγμη τη Δευτερα φτανουν ως και τα 250 αν προσεξα καλα. αρα θεωρητικα ας πουμε ειμαι οκ. μακαρι να ειχα και 0μ επιπεδα παγοποιησης οκ, καθως εκει που μενω και τωρα και παλιοτερα την εχω πληρωσει πολλες φορες την Τ. ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ θελω και βλεπουμε αν θα πανε στραφι η θα πιασουν τοπο! (κυριολεκτικα)😂

δεν εχει νοημα να κοιταμε αλλο, καθε ραν απο τα επομενα 8-12 θα αλλαζει τις συγκλισεις αρα και τις ζωνες των φαινομενων/εντονων φαινομενων, το μονο που αξιζει να παρακολουθουμε ειναι το κατα ποσο μπορουμε να παρουμε την παραταση για νυχτα Δευτερας γιατι συνηθως τα αριστουργηματα στα...χιονοαδικημενα Αττικα πεδια 🤪 γινονται στα χασομερια!

Επεξεργάστηκε από Παπλαμουδας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, Frostfang8 said:

Οι των 100-200μ+ μπορει να στρωθουμε... 

Απλα ειναι ολα οριακα.... 

Οι Τ μακαρι να μας εκπληξουν...

Και εσύ και πιο πιθανόν...εγώ που μένω στα 130 μέτρα δεν βλέπω και πολλά.... τουλάχιστον μπορω να πεταχτω Χολαργό αλλά και εκεί δεν ξέρω πλέον...πάντως να γεμίσουν τα βουνά με μέτρα χιόνι να πάμε το σκ εφόσον θα κάνει πολύ κρύο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 minutes ago, snowjohn said:

Και εσύ και πιο πιθανόν...εγώ που μένω στα 130 μέτρα δεν βλέπω και πολλά.... τουλάχιστον μπορω να πεταχτω Χολαργό αλλά και εκεί δεν ξέρω πλέον...πάντως να γεμίσουν τα βουνά με μέτρα χιόνι να πάμε το σκ εφόσον θα κάνει πολύ κρύο 

Ο Χολαργός αν έχει φαινόμενα θα ξυπνήσει στα λευκά. Πάντως ο Τζίφος ασχέτως συγκλίσεων έχει κατεβάσει τα επίπεδα παγοποιησης σε σύγκριση με το 12αρι του.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Snowthunder είπε:

Εμεις με  χιονονερα θα τη βγαλουμε κ αν δουμε κ καποια στιγμη καθαρη  χιονοπτωση θα ειναι θαυμα.

Θα το δεις να πέφτει μάλλον και να στρώνεται το βράδυ 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, Seth13 said:

Ο Χολαργός αν έχει φαινόμενα θα ξυπνήσει στα λευκά. Πάντως ο Τζίφος ασχέτως συγκλίσεων έχει κατεβάσει τα επίπεδα παγοποιησης σε σύγκριση με το 12αρι του.

Με το χθεσινό? Όντως? Αφού δεν πέφτει τόσο η τ στα 850

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, snowjohn είπε:

Με το χθεσινό? Όντως? Αφού δεν πέφτει τόσο η τ στα 850

ο φιλος παπλαμουδας μας το εξηγησε με καλα επιχειρηματα. 
ναι η βαθυνση το υχαμηλου μας κραταει σε καλυτερη ενταση φαινομενων με υπαρξη καλης υποστηριξης στα 500hpa.
ισως εξισορροπει την μικρη απωλεια ( 0.5C) στa 850 hpa

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, snow_evia είπε:

Θα το δεις να πέφτει μάλλον και να στρώνεται το βράδυ 

Μακαρι αλλα δν το πιστευω να πω την αληθεια, ειμαι πολυ χαμηλα και κοντα σε θαλασσα κ η Τ θα ειναι οριακη οπως δειχνουν τα πραγματα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 minutes ago, snowjohn said:

Και εσύ και πιο πιθανόν...εγώ που μένω στα 130 μέτρα δεν βλέπω και πολλά.... τουλάχιστον μπορω να πεταχτω Χολαργό αλλά και εκεί δεν ξέρω πλέον...πάντως να γεμίσουν τα βουνά με μέτρα χιόνι να πάμε το σκ εφόσον θα κάνει πολύ κρύο 

Θυμίσου το περυσινό! Μπορεί να κάνει πάλι το θαύμα του ο Τρελός!! Θεωρώ ότι θα μας κάτσει καλά και φέτος και ας μην ρίξει 25εκ που χα εγώ εδώ πέρυσι! Ότι έρθει βέβαια, καλώς να έρθει! Είμαι αισιόδοξος πάντως!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, Χιονιάς_Αττική είπε:

τα χιονια 6/2.. αυτα βλεπει απλα ενα σαιτ μπορει να ειναι  διαφορετικα στην πραγματικοτητα..

Screenshot - 2023-02-03T110847.974.png

Screenshot - 2023-02-03T110933.650.png

Πληθυσμιακά τον λες πανελλαδικό..γεωγραφικά όχι τόσο ..χαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Snowthunder said:

Μακαρι αλλα δν το πιστευω να πω την αληθεια, ειμαι πολυ χαμηλα και κοντα σε θαλασσα κ η Τ θα ειναι οριακη οπως δειχνουν τα πραγματα.

Πιστευω εχουμε περιθωρια βελτιωσης των Τ ακομα και τωρα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδιά όλα αυτά που ρωτάτε μόνο στο Νάουκαστ. Σε κάθε χιόνια έτσι γίνεται. Προβλεφτηκε ποτε ότι στην Ελπίδα τα υπερβορεια θα τα πήγαιναν χαλια? Ότι το δυτικό τόξο δεν θα είχε τίποτα? Ότι τα ανατολικά έγιναν Σαπορο? Το 08 τα δυτικά που πήγαν σουπερ? Κτλ κτλ 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μακάρι να ισχύει αυτό που λέτε και η υποστήριξη στα 500 να μας το σώσει. Πάντως όπως διαβάζει το meteologix τα μοντέλα, σύμφωνα με ευρωπαϊκό, δίνει σε μένα εναλλαγές χιονόπτωσης-χιονόνερου-βροχόπτωσης... για να δούμε τι θα γίνει στην πράξη, είμαι πραγματικά περίεργη να δω αν γίνεται να στρωθώ υπό αυτήν τη διάταξη και τις θερμοκρασίες.

 

Screenshot_20230203_111243.png

Screenshot_20230203_111301.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Να δουμε κ 12ρια σημερα λογικα δεν θα ξανααλλαξουν πολυ απο αυτο που θα δειξουν. Βαση εμπειρειας απο 29/12/2016 ο βδ κανει ακομα και το -7 να ειναι υπεραρκετο για προσκαιρο στρωσιμο ως τις βαρκες. Μακαρι να μεινει ετσι η διαταξη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...