Jump to content
weatherforattica

Ανάλυση Χαρτών Φεβρουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@Seth13 τι βλέπεις με βάση τα πρωινά για εμάς στην Αγία?

επίσης όντα μιλάμε για συκληση μιλάμε για τον επίπεδο των 700hpa η στη επιφάνεια?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στόχος αρχικά η έντονη χιονόπτωση και σε δεύτερο βαθμό η ολική χιονόστρωση στο Σύνταγμα σε μια έξαρση, 2-3 ποντάκια για κάποιες ώρες το βράδυ και στον δρόμο, και ας παλεύουμε όλη μέρα με τα χιονόνερα. Δεν μπορούμε να έχουμε όλοι απαιτήσεις Βριλησσίων ή Κηφισιάς, ειδικά με τόσο "θερμά" 850αρια. Προσωπικά έχω πολύ καλό προαίσθημα για τα κλασικά ΒΠ που δεν έχουν δει εδώ και καιρό έναν "δικό" τους χιονιά και στρώνονται αξιοπρεπώς ταυτόχρονα με το Κέντρο. Από εμένα τέλος το μόντελινγκ και μάτια στον ουρανό.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Συνήθως όταν δεν στρώνεται καλά το κέντρο της Αθήνας η Χαλκίδα χώνει πολλά εκατοστά λόγω αυτής της μικρής διαφοράς στα 850. Εγώ έχω την αίσθηση ότι παίζουμε στα όρια του στατιστικού λαθους για τα 850. Δλδ σχεδόν αγγίζουν και Αττική. Παιδιά μιλάμε ούτε για 50 χιλιόμετρα διαφορά. 

Δείτε λίγο φωτογραφίες για μετά τις 19:00 της Κυριακής. Θα φανεί στην Ραδιοβοληση της Θεσσαλονίκης Κυριακή Πρωί. Προς το παρόν έρχεται κάτι καλό. Ξέρετε τι είναι να στρωθεί το κέντρο τρίτη συνεχόμενη χρονιά; 

 

Screenshot_2023-02-03-11-24-36-382_com.android.chrome.jpg

Screenshot_2023-02-03-11-24-46-366_com.android.chrome.jpg

Screenshot_2023-02-03-11-25-12-996_com.android.chrome.jpg

Screenshot_2023-02-03-11-25-22-588_com.android.chrome.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, geornik είπε:

Ταβάνι ως προς τις προσδοκίες η 29.12.2016...δυστυχώς δεν είναι κάτι ιδιαίτερο ούτε ακραίο όπως τα περσινά και τα προπέρσινα

Διαφωνώ αλλά θα φανεί ναουκαστ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, Dusterakos είπε:

Πιστευω εχουμε περιθωρια βελτιωσης των Τ ακομα και τωρα.

Σωστα απλα αν δε δω -9 και κατω ξερω οτι τα πραγματα ειναι δυσκολα για εδω παντα μιλαω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Evan είπε:

Καλημέρα σε όλη την παρέα! Για ψυχολογική υποστήριξη και μόνο... ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΒ ΑΠΌ ΘΕΣΣΑΛΊΑ ΚΑΙ ΠΆΝΩ ΠΟΥ ΝΑ ΕΛΠΊΖΕΙ?

Φυσικά!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, geornik είπε:

Ταβάνι ως προς τις προσδοκίες η 29.12.2016...δυστυχώς δεν είναι κάτι ιδιαίτερο ούτε ακραίο όπως τα περσινά και τα προπέρσινα

καμια σχεση η διαρκεια της ερχομενης χιονοκαιριας... θα εχει διαρκεια και οπου βαλει με το πρωτο δυνατο ξεσπασμα θα βαζει μετα διαρκως.
παλι ειναι θεμα που θα εντοπιστουν τα πολυ ισχυρα φαινομενα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Evan είπε:

Καλημέρα σε όλη την παρέα! Για ψυχολογική υποστήριξη και μόνο... ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΒ ΑΠΌ ΘΕΣΣΑΛΊΑ ΚΑΙ ΠΆΝΩ ΠΟΥ ΝΑ ΕΛΠΊΖΕΙ?

Εγώ ελπίζω για όλη τη Β. Ελλάδα και την πατρίδα μου τη Θεσσαλονίκη ακόμα και για τον Απρίλιο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα παιδες.Παμε για μια εβδομαδα επος θερμοκρασιακα,οαση στον φετινο χειμωνα.Υπαρχει σαφες σημα απο τον παιο οτι στα 500αρια θα μας συνοδευουν Τ κατω του -30 ως και την Τριτη.Οποτε να ειστε ετοιμοι περισσοτερο για θετικες παρα για αρνητικες εκπληξεις στο nowcast.Τωρα το ποσο θα χιονισει και που ακριβως ματαιο ειναι να προσπαθησουμε να προβλεψουμε. 

Να θυμισω οτι η χιονοκαταιγιδα της 29/12/16 που αφησε χιονοστρωση ως τις παρυφες του κεντρου ειχε -5,5 στα 850 και κατι λιγοτερο απο -30 στα 500.Τωρα μιλαμε για σαφως καλυτερα ποιοτικα χαρακτηριστικα. 

Πιστευω οτι θα χιονοστρωθει το μεγαλυτερο μερος  του λεκανοπεδιου.Εγω κλεινω χαρτες και ευχομαι οτι καλυτερο.Αυτο που συμβαινει ειναι ιστορικο,μετα απο δυο ιστορικες χιονοκαιριες να ερχεται τριτη σερι εστω και μικροτερης εντασης.Απολαυστε το ειτε ριξει λιγοτερο ειτε περισσοτερο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, geornik είπε:

Ταβάνι ως προς τις προσδοκίες η 29.12.2016...δυστυχώς δεν είναι κάτι ιδιαίτερο ούτε ακραίο όπως τα περσινά και τα προπέρσινα

Εσυ δεν εκανες κηδεια του χειμωνα πριν μια βδομαδα φιλε?🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, Χιονιάς_Αττική said:

χιονιοπτωση χιλιοστα ανα 3ωρο απο ποσειδων..  5/2 περιπου 2 μεσημερι  .. 6/2 περιπου μεσανυχτα --- 6/2 περιπου 8 πρωι..

Screenshot - 2023-02-03T112909.145.png

Screenshot - 2023-02-03T112738.580.png

Screenshot - 2023-02-03T112836.019.png

χαχααχαχαχα, γελάω με τη βροχή και το απόλυτο μηδέν χιονόπτωσης που μου δίνει, χααχαχαχα, βρε λες;

Επεξεργάστηκε από voutzalou
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, voutzalou είπε:

χαχααχαχαχα, γελάω με τη βροχή και το απόλυτο μηδέν χιονόπτωσης που δίνει, χααχαχαχα, βρε λες;

Επρεπε να δεις τι έδειχνε χθες,θα χιόνιζε μέχρι και την Θεσσαλονίκη την τρίτη 😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και εγώ δεν ξανακοιταω χάρτες και ουρανό και θερμόμετρο από εδώ και πέρα !! Μακάρι να ισχύει και το μεσοπροθεσμο του ευρωπαϊκού που δείχνει κρύο για δέκα μέρες τουλάχιστον

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ θα κοιτάω χάρτες και στο 18αρι της Κυριακής. 😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όπως πέρυσι που μας είχε στα κόκκινα πέρυσι ο Ποσειδών και δεν έκανε τίποτα. Χαχα. Μόνο ουρανό. Μας έχει φουλ υετό απλά πρέπει να μπεις βροχόπτωση επειδή έχουμε 0 βαθμούς χαχαχα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Seth13 είπε:

Εγώ θα κοιτάω χάρτες και στο 18αρι της Κυριακής. 😂

Χανεις ολη τη μαγεια της εκπληξης.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, nikolas 2365 είπε:

Όπως πέρυσι που μας είχε στα κόκκινα πέρυσι ο Ποσειδών και δεν έκανε τίποτα. Χαχα. Μόνο ουρανό. Μας έχει φουλ υετό απλά πρέπει να μπεις βροχόπτωση επειδή έχουμε 0 βαθμούς χαχαχα 

Πέρσι είχε δύο καλές μπούκες πρωί και μεσημέρι πάλι καλά,φαντάσου να μας τύχει καμία Μήδεια που ζήτημα είναι αν έριξε 1 εκατοστό με το Λέικ εφφεκτ 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα λεφτά ολα ειναι βράδυ Κυριακής προς Δευτέρα. Αυτά,ο,τι τσιμπησει ο καθένας μας πριν θα ειναι καλο.

Ο Πειραιάς θεωρώ πως χιονι θα δουμε,αλλα στρώσιμο μονο το βράδυ αν...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Καλημερα παιδες.Παμε για μια εβδομαδα επος θερμοκρασιακα,οαση στον φετινο χειμωνα.Υπαρχει σαφες σημα απο τον παιο οτι στα 500αρια θα μας συνοδευουν Τ κατω του -30 ως και την Τριτη.Οποτε να ειστε ετοιμοι περισσοτερο για θετικες παρα για αρνητικες εκπληξεις στο nowcast.Τωρα το ποσο θα χιονισει και που ακριβως ματαιο ειναι να προσπαθησουμε να προβλεψουμε. 

Να θυμισω οτι η χιονοκαταιγιδα της 29/12/16 που αφησε χιονοστρωση ως τις παρυφες του κεντρου ειχε -5,5 στα 850 και κατι λιγοτερο απο -30 στα 500.Τωρα μιλαμε για σαφως καλυτερα ποιοτικα χαρακτηριστικα. 

Πιστευω οτι θα χιονοστρωθει το μεγαλυτερο μερος  του λεκανοπεδιου.Εγω κλεινω χαρτες και ευχομαι οτι καλυτερο.Αυτο που συμβαινει ειναι ιστορικο,μετα απο δυο ιστορικες χιονοκαιριες να ερχεται τριτη σερι εστω και μικροτερης εντασης.Απολαυστε το ειτε ριξει λιγοτερο ειτε περισσοτερο.

Μια μικρή αλλά σημαντική διόρθωση Τζωρτζ, -36 ειχαμε στα 500 την ώρα του χαμού με -5.5 όπως είπες στα 850 ΒΔ επιφανείας και 1006 χαμηλό Ρόδο και 522dam πάχος 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ ως άσχετος θεωρώ ότι είναι ένας κλασσικός χιονιάς βορείων προαστίων που θα το στρώσει εκεί και θα δώσει όμορφες χιονοπτώσεις στο κέντρο χωρίς χιονόστρωση. Ελπίζω να κάνω λάθος και να δω λίγο χιόνι στον Βύρωνα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, Seth13 said:

Εγώ θα κοιτάω χάρτες και στο 18αρι της Κυριακής. 😂

αλλοιμονο, χαχαχαχ!! : ) κοβεται το σεξ...το μοντελινγκ?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

το βασικότερο ειναι η σύγκλιση των φαινομένων και οι άνεμοι...ο ΒΔ πχ για εδώ έχει όλες  τις εκπλήξεις..ο ΒΑ ειναι ακραία μούφα...η κάθε περιοχή έχει τον δικό της ευνοϊκό άνεμο

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...