Jump to content
weatherforattica

Ανάλυση Χαρτών Φεβρουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλλιανε αργησες λιγο με τις βαρκουλες στη Πεντελη,αλλα εβαλες και τη Μεσογειων στο παιχνιδι...ευχαριστω γιατι η δουλεια μου στην Αγια Παρασκευη δυσκολα θα με δει 😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Άγγελος είπε:

Από Δευτέρα πρωί φαίνεται η όλη κατάσταση να μετακινείται ανατολικότερα…η Κύμη εκείνες τις ώρες πάει για θάψιμο!

Βασει αμερικανου ομως.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, Steliosnow said:

Παίδες θυμάται κανείς Τ 850 σε Μήδεια και ελπιδα ώστε να κάνω τις ανάλογες συγκρίσεις? 

Ελάχιστη Τ στα 850:

Ελπίδα: -8,9

Μήδεια: -9,2 

Την ώρα των φαινομένων ήταν κάτω από -7,5/-8

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

πολύ αισιόδοξη η πρόγνωση ΕΜΥ για να δούμε

Επεξεργάστηκε από Axilleas
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, KapelosG είπε:

Και κάποια τελευταία και κλείνω εδώ την ανάλυση, ένας σημαντικός δείκτης χιονόπτωσης για Αθήνα  είναι το πάχος στρώματος 1000-850hpa να είναι 1282+-33 μέτρα και φαίνεται ότι έχουμε περίπου 1285-90 όπως επισης ότι ανοιχτά μας η θάλασσα έχει 16-17 βαθμούς!! σε τιμές σχεδόν ρεκόρ για την εποχή, γεγονός που ενισχύει βάση μικρής διατμησης έντασης και διεύθυνσης ανέμου (διάτμηση μικρότερη των 20°) το ενδεχόμενο lake effect φαινομενο

αλήθεια για να ξερνάει το Αιγαίο έντονο lake effect και πολλά ηλεκτρικά ποια θεωρείς την πιο σημαντική παράμετρο? θερμοκρασία στα 500hp , thickness ή κάτι άλλο?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πέρυσι, στις ώρες της Στούπας στην Αθήνα το μεσημέρι εμείς είχαμε μόνο βορειοδυτικό. 

 

https://www.meteociel.fr/modeles/index.php?jour=24&mois=1&annee=2022&heure=0&archive=1&carte=602&ech=3&pays=grece&map=precipitations-hd 

Δειτε στις 12, 15 και 18 ώρες. 

 

Πάμε στα τωρινά. Δειτε στριμ από 57 ώρες μετά τις 84. Από τις 84 και μετά αλλάζει  

https://www.meteociel.fr/modeles/gfs/grece/vent-moyen/3h.htm 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ΜΠΑΡΜΠΑΡΑ ΑΡΧΙΔΑΜΟΣ🤣..ελληνοαμερικανιδα προς τιμην του κωλοτουμπα

Οχι απο L.A..απο Santa barbara εδω δυτικα😜

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Tolisk20 είπε:

ΜΠΑΡΜΠΑΡΑ ΑΡΧΙΔΑΜΟΣ🤣..ελληνοαμερικανιδα προς τιμην του κωλοτουμπα

Οχι απο L.A..απο Santa barbara εδω δυτικα😜

Μπαρμπαρχίδαμος for sure.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Πέρυσι, στις ώρες της Στούπας στην Αθήνα το μεσημέρι εμείς είχαμε μόνο βορειοδυτικό. 

 

https://www.meteociel.fr/modeles/index.php?jour=24&mois=1&annee=2022&heure=0&archive=1&carte=602&ech=3&pays=grece&map=precipitations-hd 

Δειτε στις 12, 15 και 18 ώρες. 

 

Πάμε στα τωρινά. Δειτε στριμ από 57 ώρες μετά τις 84. Από τις 84 και μετά αλλάζει  

https://www.meteociel.fr/modeles/gfs/grece/vent-moyen/3h.htm 

Μια χαρα δηλαδή αποτι καταλάβα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, Santa snow είπε:

Ελάχιστη Τ στα 850:

Ελπίδα: -8,9

Μήδεια: -9,2 

Την ώρα των φαινομένων ήταν κάτω από -7,5/-8

Ωραία αντίστοιχα εδώ περα ελαχιστη είχαμε (αν δε με απατάει η μνήμη μου) 

-0,7 στη Μήδεια και -0,2 στην ελπίδα (σταθερά στο 0 ήταν γενικα στην ελπίδα) 

Άρα υπολογιζουμε 1,5-2 βαθμους περιπου πανω απο την Μήδεια κάπου στον +1C  θα είμαστε . Άρα στις ευκολες ίσως δουμε κάποια πασπαλα. 

Το σημαντικότερο νομίζω για μας εδώ είναι να κερδίσουμε έστω μισό βαθμό και ίσως καταφέρουμε και μια πετσα ολικη

 

Επεξεργάστηκε από Steliosnow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κρίμα να είναι Βοτανικό η δουλειά μου... σιγά μη το στρώσει εδώ που είναι πιο χαμηλά κι από Κυψέλη και μακριά από όλα τα τόξα.

Επεξεργάστηκε από Ζερίκιος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ραφήνα βγάζει συνεχώς χιονοπτώσεις ο τζιφος... Καμία σχέση με Νίκαια.....

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΙΑ!!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, Steliosnow said:

Ωραία αντίστοιχα εδώ περα ελαχιστη είχαμε (αν δε με απατάει η μνήμη μου) 

-0,7 στη Μήδεια και -0,2 στην ελπίδα (σταθερά στο 0 ήταν γενικα στην ελπίδα) 

Άρα υπολογιζουμε 1,5-2 βαθμους περιπου πανω απο την Μήδεια κάπου στον +1C  θα είμαστε . Άρα στις ευκολες ίσως δουμε κάποια πασπαλα. 

Το σημαντικότερο νομίζω για μας εδώ είναι να κερδίσουμε έστω μισό βαθμό και ίσως καταφέρουμε και μια πετσα ολικη

 

Ελπίδα έστρωσε πολύ καλύτερα όμως λόγω καλής υποστήριξης.

Στη Μήδεια βασικά η υποστήριξη ήταν πραγματικά άθλια. Απορώ πως χιόνισε με τέτοια υποστήριξη. 

Εγώ είμαι συγκρατημένα αισιόδοξος για τα μέρη μας. Αν εισαι προς Πανί μεριά σύνορα με Αργυρουπολη κλπ ακόμα καλύτερα. 

Ο Υμηττός πάντα μας κάνει δωράκια. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 hours ago, Evan said:

Καλημέρα σε όλη την παρέα! Για ψυχολογική υποστήριξη και μόνο... ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΒ ΑΠΌ ΘΕΣΣΑΛΊΑ ΚΑΙ ΠΆΝΩ ΠΟΥ ΝΑ ΕΛΠΊΖΕΙ?

Ναι μπορεί να ξανακάνει βορειο χιονιά την δεκαετία του 2050

Επεξεργάστηκε από Yata
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Ζερίκιος είπε:

Κρίμα να είναι Βοτανικό η δουλειά μου... σιγά μη το στρώσει εδώ που είναι πιο χαμηλά κι από Κυψέλη.

Βοτανικος ισως σε καλυτερη μοιρα απ την κυψελη στη πρωτη φαση..πιο δυτικα καλυτερες θερμοκρασιες..το ολο θεμα ειναι να κανει μεγαλη εξαρση το βραδυ ξημερωμα δευτερας στο πικ των θερμοκρασιων για να χιονοστρωθουν  τα κεντρικα-δυτικα-νοτια προαστεια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, geornik είπε:

αλήθεια για να ξερνάει το Αιγαίο έντονο lake effect και πολλά ηλεκτρικά ποια θεωρείς την πιο σημαντική παράμετρο? θερμοκρασία στα 500hp , thickness ή κάτι άλλο?

Η αλήθεια είναι ότι είναι ένας συνδυασμός των παραπάνω, δεν υπάρχει μοναδική απάντηση...προφανώς οι πιθανότητες με όσο χαμηλότερα 500αρια αυξάνονται γιατί αυξάνεται και η αστάθεια της ατμόσφαιρας, αλλά θέλει και σωστό ρεύμα στα 850 και 700 με μικρές διατμησεις ανέμων από τα 925-700hpa περίπου (πχ είναι καλός δείκτης αν έχεις ΒΒΑ-ΒΑ σε όλο αυτό το ύψος και κακό αν χαλάει έστω και μια ισοβαρικη πχ ΒΒΑ στα 850 και Β-ΒΒΔ στα 700), εγκλωβισμό της αέριας μας μέχρι τα 650hpa (3500 μέτρα) (κορεσμένη ατμόσφαιρα σε υδρατμούς σε όλα τα στρώματα αυξάνει την πιθανότητα)...υπάρχουν και δείκτες που δείχνουν την αστάθεια της ατμόσφαιρας (ψηλό cape) αλλά κάθε φορά είναι όλα πολύ σχετικά για το αν θα βγει ή όχι χιονοκαταιγιδα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, weatherforattica είπε:

Ραφήνα βγάζει συνεχώς χιονοπτώσεις ο τζιφος... Καμία σχέση με Νίκαια.....

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΙΑ!!!!!

Ραφήνα είναι σχεδόν πάντα πιο δυνατή από Νίκαια. Να ξέρεις 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν εχω καταλαβει καλα  μεχρι τωρα για το κεντρο αθηνας :

1) θα βιωσει κατασταση τυπου τηλεμαχος (προς το θετικοτερο) με εξαρσεις (εντονες) και υφεσεις και

2)  τριτη βραδυ  προς τεταρτη ξημερωματα ειναι μεσα στο παιχνιδι για ενδιαφερουσες εκπληξεις

ΥΓ μεγαλο αινιγμα  ποσο εντονη θα ειναι η αντιδραση του (πολυ) θερμου για την εποχη αιγαιου, παραμετρος που δυσκολα προγιγνωσκεται!

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, weatherforattica είπε:

Ραφήνα βγάζει συνεχώς χιονοπτώσεις ο τζιφος... Καμία σχέση με Νίκαια.....

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΙΑ!!!!!

Πηγαινε Ραφηνα να κλαιμε μαζι... Αν δεν εισαι πανω απο 150μ κατσε Νικαια. Αλλιως θα πηξεις στο χιονονερο κατα πασα πιθανοτητα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

57 minutes ago, Παπλαμουδας said:

παμε τζιφε, δωσε, Τεταρτη πρωι με -9 ως τις Σπετσες για τους ανησυχουντες και λευκο Αστρος Κυνουριας,

ε ρε τσαμπα θεαμα! χαχαχ

Θέλω να δω νιφάδες!παίζει αυτό? Σπετσιωτης καθαρόαιμος χαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Snowthunder είπε:

Πηγαινε Ραφηνα να κλαιμε μαζι... Αν δεν εισαι πανω απο 150μ κατσε Νικαια. Αλλιως θα πηξεις στο χιονονερο κατα πασα πιθανοτητα...

Eιμαι ενα 25μ  Νικαια και 15μ ραφήνα!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, weatherforattica είπε:

Ραφήνα βγάζει συνεχώς χιονοπτώσεις ο τζιφος... Καμία σχέση με Νίκαια.....

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΙΑ!!!!!

Η ραφηνα ειχε δωσει ρεστα το 2004! αυτο που ειχα δει τοτε δεν το πιστευα. Εαν οι τωρινες συνθηκες ομοιαζουν με το 2004 πηγαινε εκει.

αλλα η ραφηνα τραβαει  θετικες θερμοκρασιες dt και τα λιωνει ολα !

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...