Jump to content
weatherforattica

Ανάλυση Χαρτών Φεβρουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 minutes ago, menidi said:

Ρε συ μάλλον λόγω ραγδαιοτητας!!

Πάντως πάλι καλά που ειμαι και σε ένα υψόμετρο των 130 μέτρων και ο τρελός δεν είναι μακρυά ...αν ήμουν στο Φάληρο θα είχα πεθάνει 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγω απο τωρα βλεπω μια «μοναδικη» κακοκαιρια με διαρκεια και εκπληξεις. Εμενα αυτο το απροβλεπτο ανοιγμα και ξαφνικο κλεισιμο με ραγδαιοτητες, με φτιαχνει. Εδω στα ορεινα χωρια της Ευβοιας λενε δυο πραγματα για τους χιονιαδες… «Ο χιονιας εχει ανοιγματα και κλεισιματα, θυμωνει πιο πολυ οταν ανοιγει κι ερχεται περισοτερο χιονι. Κι οτι το χιονι θελει να βλεπει να πεφτει τα βραδια (φεγγαρι)». Φαινεται οτι θα εχουμε και τα δυο σε μια αρκετα «περιεργη» κακοκαιρια…

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, Άγγελος said:

Είχε τόσο χαμηλή εεεε;;;; Πωπω!!

Ετσι εξηγείται το 1 μετρο (κυριολεκτικά, ημουν 10 χρονών και το χιόνι ήταν ίσα με το μπόι μου!) που είχαμε στο Βουτζά τότε. Στην Ελπίδα που ναι μεν ήταν βαριά χιονοκαιρία, είχαμε πόσο; -9; -10; και δεν ξεπεράσαμε το μισό μέτρο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, EVIA 1987!! είπε:

Εγω απο τωρα βλεπω μια «μοναδικη» κακοκαιρια με διαρκεια και εκπληξεις. Εμενα αυτο το απροβλεπτο ανοιγμα και ξαφνικο κλεισιμο με ραγδαιοτητες, με φτιαχνει. Εδω στα ορεινα χωρια της Ευβοιας λενε δυο πραγματα για τους χιονιαδες… «Ο χιονιας εχει ανοιγματα και κλεισιματα, θυμωνει πιο πολυ οταν ανοιγει κι ερχεται περισοτερο χιονι. Κι οτι το χιονι θελει να βλεπει να πεφτει τα βραδια (φεγγαρι)». Φαινεται οτι θα εχουμε και τα δυο σε μια αρκετα «περιεργη» κακοκαιρια…

Παλιακή θα έλεγα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 λεπτά πριν, Stavkon είπε:

περιπου ανα 20ετια κανει...το 2004 που ειπαν τα παιδια πιο πανω, κ πιο παλια το 1983 στις μερες του ναυαγιου του Χρυση Αυγη...

Το 2004 είναι άπιαστο φίλε. Η γενιά μας δε νομίζω να το ξαναδει... Οσον αφορά το ψύχος πάντα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως εγώ πιστεύω ότι η κεντρική ελλαδα δεν πρέπει να αποκλείσει το διάστημα 8-10 Φλεβάρη για κάτι λάιτ....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Michael είπε:

Το 2004 είναι άπιαστο φίλε. Η γενιά μας δε νομίζω να το ξαναδει... Οσον αφορά το ψύχος πάντα..

To 2004 στη Λεωφορο Αλεξανδρας εδειχνε -3 μεσημερι....δυσκολα να ξεπεραστει αυτο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τώρα μόλις στο ραδιόφωνο του Σκάι,ρωταγαν την σουζη ότι η ονομασία της κακοκαιρίας είναι Αρχίδαμος. Πώς βγήκε το Μπάρμπαρα; Η σουζη δαγκωνοταν. Εντωμεταξυ πολύς κόσμος έπαιρνε τηλέφωνο και ελεγαν ότι αυτή είναι ονομασία...😂😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Balrog είπε:

To 2004 στη Λεωφορο Αλεξανδρας εδειχνε -3 μεσημερι....δυσκολα να ξεπεραστει αυτο

Το 2004 για Αθήνα ήταν ότι ήταν το 1968 για κέντροβορεια (και η Αριάδνη)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Michael είπε:

Το 2004 είναι άπιαστο φίλε. Η γενιά μας δε νομίζω να το ξαναδει... Οσον αφορά το ψύχος πάντα..

Δεν θυμαμαι καιρικες λεπτομερειες για το 1983 γιατι ημουν 7 χρονων....Λογω καταγωγης απο Ανδρο ομως, και επειδη το ναυαγιο αφορουσε κατα κυριο λογο Ανδριωτες εχω ψαξει πολυ την ιστορια...αυτο λοιπον που θυμαμαι (και που σχετιζεται με τον καιρο), ειναι οτι λογω χιονιου δεν μπορουσαν καν τα ασθενοφορα και γενικα τα οχηματα βοηθειας να προσεγγισουν στο λιμανι την προβλητα...καπου ειχα βρει κ μια φωτογραφια της ημερας...αν την ξαναβρω θα την ανεβασω...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Stavkon είπε:

Δεν θυμαμαι καιρικες λεπτομερειες για το 1983 γιατι ημουν 7 χρονων....Λογω καταγωγης απο Ανδρο ομως, και επειδη το ναυαγιο αφορουσε κατα κυριο λογο Ανδριωτες εχω ψαξει πολυ την ιστορια...αυτο λοιπον που θυμαμαι (και που σχετιζεται με τον καιρο), ειναι οτι λογω χιονιου δεν μπορουσαν καν τα ασθενοφορα και γενικα τα οχηματα βοηθειας να προσεγγισουν στο λιμανι την προβλητα...καπου ειχα βρει κ μια φωτογραφια της ημερας...αν την ξαναβρω θα την ανεβασω...

το 1968 να δεις τι ειχε ρίξει στο νησί...το κορυφαίο ever νομίζω

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η ΕΜΥ αφήνει υποσχέσεις για ισχυρές χιονοπτώσεις Αττική...τώρα τοπικά θα δούμε τι και πώς...θα εξαρτηθούν όλα από το πώς θα κεντράρει η ζώνη lake effect στο nowcast

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Να πούμε ότι το 06άρι Ευρωπαϊκό ψύχρανε έστω και ανεπαίσθητα τους μέσους όρους για ξημερώματα-πρωί Δευτέρας. Ωστόσο το κύριο του δεν βλέπει την υποτροπή που δίνει ο Τζίφος για αυτές τις ώρες (στο κύριο, στα ensembles ο μέσος όρος δεν είναι κακός γνωρίζοντας ότι υποεκτιμά τον υετό). Δίνει βέβαια σαρωτικές χιονοθύελλες τη νύχτα προς Τρίτη.

 

ens_image.php?geoid=52683&var=201&run=6&

Ο Τζίφος αντιθέτως βλέπει μεγάλη υποτροπή τα ξημερώμα-πρωί Δευτέρας και μικρότερης έντασης χιονοπτώσεις για τη νύχτα προς Τρίτη αλλά τη βλέπει τόσο σε κύριο όσο και σε ensembles. 
ens_image.php?geoid=52683&var=201&run=6&

Επεξεργάστηκε από Seth13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, olaficent said:

θεωρω το 2004 ειναι απλησιαστο για Ραφηνα και Μακρη. Νομιζω και 2017 και 2019 ειχε στρωσει αλλα οχι 20ποντο (πλην του Βουτζα). Αλλα τα παιδια που μενουν εκει θα ξερουν καλυτερα

Λοιπόν, το 2019 στον Τηλέμαχο νομίζω είχε καταφέρει να στρώσει μια πετσούλα μέχρι το Μάτι και τον Άγιο Ανδρέα που είναι παράκτια. Ντάξει 20ποντο δεν είχαμε, πολύ λιγότερο νομίζω.

Επεξεργάστηκε από voutzalou
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Frostfang8 είπε:

καμια σχεση. τελειως ακυρο αυτο.
ο υετος δεν εμπαινε στο λεκανοπεδιο  σε πολυ χαλια διαταξεις. ας προσεχουμε τι λεμε.
τωρα η διαταξη ειναι απο τις πιο υετοφορες...

Δεν είναι κακό να διαφωνούμε, αρκεί να μην γίνεται με ύφος, διότι ο γραπτός λόγος παρεξηγείται εύκολα.
Το πόσο άκυρο ή έγκυρο είναι δυστυχώς η ευτυχώς έχει να κάνει με τα βιώματα.
Δεν μπορώ να αντιληφθώ τι εννοείς χάλια διατάξεις αλλά το να σου δίνει 10-15 χιλιοστά χιονουετού και να έχει ξαστεριά (ουσιαστικα δεν μπήκε ποτέ ο καιρός λεκανοπέδιο) δεν νομίζω ότι είναι θέμα 'χαλια΄'.
Anyway..  όσοι με γνωρίζουν , γνωρίζουν καλά πως βγαίνω και μετράω με μέτρο την χειρότερη επιφάνεια του δρόμου όταν στρώνει για να κλείνω στόματα περί μισών και ολόκληρων μέτρων χιονιού! Εχω ζήσει λοιπόν από το 90΄ ως και το 2010 πολλά χιλιοστά υποσχόμενα με τον καιρό να μη μπήκε ποτέ! 
προφανέστατα μπορούν να το επιβεβαιώσουν και οι πιο παλαιοι!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, Seth13 είπε:

Να πούμε ότι το 06άρι Ευρωπαϊκό ψύχρανε έστω και ανεπαίσθητα τους μέσους όρους για ξημερώματα-πρωί Δευτέρας. Ωστόσο το κύριο του δεν βλέπει την υποτροπή που δίνει ο Τζίφος για αυτές τις ώρες (στο κύριο, στα ensembles ο μέσος όρος δεν είναι κακός γνωρίζοντας ότι υποεκτιμά τον υετό). Δίνει βέβαια σαρωτικές χιονοθύελλες τη νύχτα προς Τρίτη.

 

ens_image.php?geoid=52683&var=201&run=6&

Ο Τζίφος αντιθέτως βλέπει μεγάλη υποτροπή τα ξημερώμα-πρωί Δευτέρας και μικρότερης έντασης χιονοπτώσεις για τη νύχτα προς Τρίτη αλλά τη βλέπει τόσο σε κύριο όσο και σε ensembles. 
ens_image.php?geoid=52683&var=201&run=6&

Και ο ευρωπαίος την πιάνει αλλά την περιορίζει στα βόρεια του νομού και κεντρική Εύβοια, πάντως σε αυτές τις συγκλίσεις έχει δείξει ότι είναι πολύ καλύτερος ο τζίφος overview_20230203_00_075.jpg?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, stormlover said:

Ο μπαμπάς του 2004 ήταν το 1987 αν και 12χρονων τότε ...δεν μπόρεσα να τον ξεπεράσω ποτέ...

ελα σειρα!! τι επος θεε μου, απλα τι επος!!!! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τρεις μέρες θυμάμαι...στα κεραμίδια είχεπαγοσταλαχτιτες να κρέμονται ένα μέτρο....και άλλη μία εβδομάδα να ξεπαγωσουν τα ρούχα τα πλυμένα στις απλωστρες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, JohnTheSnow said:

Και ο ευρωπαίος την πιάνει αλλά την περιορίζει στα βόρεια του νομού και κεντρική Εύβοια, πάντως σε αυτές τις συγκλίσεις έχει δείξει ότι είναι πολύ καλύτερος ο τζίφος overview_20230203_00_075.jpg?

Στο 06άρι του πρέπει να έχει αλλάξει πάντως εκτός κι αν μπάγκαρε πάλι το wetter. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...