Jump to content
weatherforattica

Ανάλυση Χαρτών Φεβρουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 minutes ago, Ζερίκιος said:

Αν ο Αρχίδαμος τελικά αποκτήσει δυναμική Μήδειας, θα μετονομάσουμε τον χιονιά σε Αρχιμήδεια.

Δεν νομίζω οτι θα μοιάζει ούτε με την Ελπίδα ούτε με τη Μήδεια... καμμία σχέση δε με το έπος του 2002... θα είναι μία αξιοπρεπέστατη χιονοκακοκαιρία με on-off φαινόμενα σε όλο τον νομό από το απόγευμα της Κυριακής έως και το πρωί της Τρίτης... τα στρωσίματα θα τα δούμε στο τέλος.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, voutzalou είπε:

Αντίθετα δηλαδή προς τα προηγούμενα τρεξίματα και την πρόγνωση της ΕΜΥ;

γ) ειδικά για την αττική χιονοπτώσεις θα σημειωθούν από την κυριακή (05/02/2023) αρχικά στα ανατολικά και τα βόρεια, οι οποίες από τις προμεσημβρινές ώρες θα επεκταθούν στο μεγαλύτερο μέρος του νομού ενώ από το απόγευμα θα ενταθούν και θα χιονίσει και σε πεδινές περιοχές. οι χιονοπτώσεις θα παρουσιάσουν πρόσκαιρη ύφεση κατά τη διάρκεια της νύχτας. ωστόσο από τη δευτέρα το πρωί οι χιονοπτώσεις θα ενταθούν εκ νέου σε όλο το νομό.

Οταν η ΕΜΥ λέει "ανατολικά και βόρεια" εννοεί εκτός λεκανοπεδίου. Ωρωπό, Καπανδρίτι κτλ. Οχι περιοχές του λεκανοπεδίου. Τα "τοξα" είναι εντός πόλης. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, CATHA είπε:

Δεν νομίζω οτι θα μοιάζει ούτε με την Ελπίδα ούτε με τη Μήδεια... καμμία σχέση δε με το έπος του 2002... θα είναι μία αξιοπρεπέστατη χιονοκακοκαιρία με on-off φαινόμενα σε όλο τον νομό από το απόγευμα της Κυριακής έως και το πρωί της Τρίτης... τα στρωσίματα θα τα δούμε στο τέλος.

Με 1-2 2ωρες  εξάρσεις Δευτέρα και Τρίτη πρωί, μια χαρά μπορεί να κοντράρει Μηδεια και Ελπίδα για κάποιες περιοχές.  

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βέβαια, αν ο Αρχίδαμος στην πράξη βγει κατώτερος των προσδοκιών, απλά θα βάλουμε ένα "ι" μεταξύ του δ και του α.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, CATHA said:

Δεν νομίζω οτι θα μοιάζει ούτε με την Ελπίδα ούτε με τη Μήδεια... καμμία σχέση δε με το έπος του 2002... θα είναι μία αξιοπρεπέστατη χιονοκακοκαιρία με on-off φαινόμενα σε όλο τον νομό από το απόγευμα της Κυριακής έως και το πρωί της Τρίτης... τα στρωσίματα θα τα δούμε στο τέλος.

Κάθε κακοκαιρια έχει τα δικά της χαρακτηριστικά. 
ο Αρχιδαμος/Βάρβαρα θα έχει τα δικά της με την ενταση στο on/off από τα αργά της Δευτέρας.

οπως και να έχει πάμε σε ένα (μίνιμουμ) τριήμερο χιονόπτωσης. 
 

ΥΓ: εσυ θα έχεις τα 10 που λες βραδάκι Κυριακής πιστεύω : )

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

35 λεπτά πριν, weatherforattica είπε:

Που θέλει σύγκλιση το δυτικό τόξο για να χιονίζεται αξιοπρεπώς;;;

Στη Θηβών στο Λακιώτη 

Χαχαχαχαχαχαχχαχαχ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βρε αλλάζει ο άνθρωπος ΔΕΝ αλλάζει.. Όσοι χειμώνες κι αν περάσουν.. Ωχ Παναγίτσα μου.. Κουράγιο αδέλφια. 

 

Το "φαιραμαι" και άλλοι άρχισαν τον μυξοπολεμο κλασσικά κι αγαπημένα.. Υπομονή 10 μέρες είναι θα περάσουν 😂 😂 😂 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για πρώτη φορά το φετινό χειμώνα Αττική θα στρωθουν τα ορεινά του Νομού.... μαζί με τα πεδινά..

Επεξεργάστηκε από gthomasandros
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, geod είπε:

Βρε αλλάζει ο άνθρωπος ΔΕΝ αλλάζει.. Όσοι χειμώνες κι αν περάσουν.. Ωχ Παναγίτσα μου.. Κουράγιο αδέλφια. 

 

Το "φαιραμαι" και άλλοι άρχισαν τον μυξοπολεμο κλασσικά κι αγαπημένα.. Υπομονή 10 μέρες είναι θα περάσουν 😂😂😂 

Όπως το κες. Παιδθα θυμάστε τι λέγατε για Ελπίδα πριν έρθει? Περιμένατε οι του ανατολικού τόξου ότι θα έχετε μισό μέτρο? Το έδειξε Κάμα σύγκλιση αυτό????

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αμα σας πω οτι χρειαζομαι τον χιονια και για επιπλεον λογο , δινω τριτη πρωι μαθημα στο εμπ (ζωγραφου).Πιστευετε θα ριξει ζωγραφου αρκετα ωστε να ακυρωθει?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 minutes ago, Ζερίκιος said:

Αν ο Αρχίδαμος τελικά αποκτήσει δυναμική Μήδειας, θα μετονομάσουμε τον χιονιά σε Αρχιμήδεια.

Κάτσε μην βγει μουφα κ πάρουμε άπαντες κάτι με παρόμοια ονοματοδοσια....χαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βλεποντας λιγο καποια στοιχεια, χωρις βεβαια να εχω τις γνωσεις αλλων παιδιων, θεωρω οτι παμε σε μια κακοκαιρια που θα ευνοησει πολυ τους 250+, και ειδικα τα υπερβορεια. Και αυτο τοσο λογω Τ, αλλα και επειδη αρκετες μπουκες σπανε απο την  Κηφισια και κατω, και αρα ο καιρος ανοιγει και κλεινει. Πχ θεωρω οτι και προαστια οπως Αγια, χαλανδρι, ακομα και ζωγραφου, μπορουν να βαλουν 15-20 ποντακια μεχρι Δευτερα πρωι, αλλα μπορει να εχει λιωσει το μεγαλυτερο τμημα μεχρι την επομενη μπουκα αν αυτη ερθει πχ Δευτερα απογευμα. Σε καθε περιπτωση, νομιζω οτι σιγουρα θα υπαρχουν κατα περιοδους φαινομενα μεχρι Τριτη πρωι τουλαχιστον, και για μετα βλεπουμε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, larissa_mare said:

Να εξασκηθειτε στις αλυσίδες δεν ειναξ εύκολο για τον καθένα 

Φίλε το έκανα σήμερα κ σπάσαμε τα νεύρα μου μέχρι να το καταφέρω...όταν το πετύχεις τη πρώτη φορά,μετά είναι εύκολο με 4 κινησεις

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, Steliosnow said:

Αμα σας πω οτι χρειαζομαι τον χιονια και για επιπλεον λογο , δινω τριτη πρωι μαθημα στο εμπ (ζωγραφου).Πιστευετε θα ριξει ζωγραφου αρκετα ωστε να ακυρωθει?

ΔΙΆΒΑΣΕ ΒΡΕ 😂 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν ειχα δει καθολου μοντελα σημερα...Θεωρω δεδομενο οτι τα βορεια και τα ανατολικα του νομου θα βιωσουν ιστορικες καταστασεις...Ολες οι συγκυριες ειναι με το μερος τους...Η ολη φαση θα θυμισει κατι απο 2002...Μιλαμε για μια χιονοδιαταραχη με διαρκεια αρκετα μεγαλη που ενδεχομενως να ξεπερασει και τις 48 ωρες εστω και με καποιες υφεσεις...

Για τα κεντρονοτια το προβλημα ξεκαθαρα ειναι οι θερμοκρασιες...Ειναι δεδομενο οτι θα χιονισει φυσικα και εκει αλλα η χιονοστρωση και μαλιστα η ολικη μου φαινεται δυσκολη..Ειναι οριακα τα πραγματα...Σιγουρα ομως και στο κεντρο ειδικα το βραδυ της Κυριακης θα εχουμε σοβαρη υποτροπη και σε συνδυασμο με τις χαμηλες θερμοκρασιες,πιθανως να εχουμε θετικες εκπληξεις...

Για τις συγκλισεις μην πολυδινετε σημασια...Θα αλλαζουν ακομα και στο nowcast..Σιγουρα θα εχουμε και αρνητικες αλλα και θετικες εκπληξεις στον νομο...

Οπως και να χει ειναι σημαντικο σε μια αθλιοτητα φετος οτι και παλι θα εχουμε τις ευκαιριες μας...Ζηστε το και απολαυστε τις μπουκες..Γι αυτες ζουμε καιρικα...

Σορυ στα φιλαρακια που δεν εδωσα το παρον σημερα αλλα δεν γινοτανε...Μακαρι αυριο να ειναι ολα καλυτερα για μενα...Αλλα προεχουν αλλα πιο σημαντικα πραγματα...Ευχομαι να πανε ολα καλα και να συμμετεχω και γω στις αναφορες....Καλο βραδυ και μη μασατε...Η Αττικη ειναι απο τις πιο δυσκολες περιοχες για προγνωση...Ο συγχωρεμενος ο κυριος Λαζανης ηξερε τι ελεγε....

Αφου θα ζησουμε και αυτο φετος,δοξα το θεο να λεμε...Καληνυχτα σας..Και με συγχωρειτε που σημερα η διαθεση μου δεν ειναι,για πιγκουινους,σουρικατες κτλ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, gthomasandros είπε:

Για πρώτη φορά το φετινό χειμώνα Αττική θα στρωθουν τα ορεινά του Νομού.... μαζί με τα πεδινά..

Πολύ καλή παρατήρηση...δεν θυμαμαι ποτέ και το συζηταγα σήμερα το πρωί ν έχει χιονίσει ταυτόχρονα στα πεδινά και στα ορεινά χωρίς ν έχει προηγηθεί ένα καλό ορεινό χιόνι..πρόλαβε κ έκανε μια άχνη προχθές στην Πεντέλη βέβαια στα ψηλά...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, Άγγελος είπε:

Ιανουάριος 2006… έχω την εντύπωση ότι η κατώτερη στα 850 ήταν στο -8c πάνω από Χαλκίδα! 

Πόσο έριξε?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, Άγγελος είπε:

Ιανουάριος 2006… έχω την εντύπωση ότι η κατώτερη στα 850 ήταν στο -8c πάνω από Χαλκίδα! 

-11 για ενα 24ωρο περιπου!

image.png.a32624ddbc23b5b79630bff013f3ad29.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι μιλάνε για χιονόπτωσεις από τη Κυριακή μέχρι κ Κυκλάδες από το μεσημέρι Κυριακής,που βέβαια έχει πολύ καλή υποστήριξη στα 500,αλλά στα 850 μιλάμε για ένα -6,-7

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν θα είναι το πρώτο χιόνι στα βουνά της Αττικής. Χιόνισε παραπροχθές το πρωί στα βουνά, στην Πάρνηθα το πρωί ήταν στρωμένο μέχρι χαμηλά, στην Πεντέλη είχε λίγο λιγότερο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Steliosnow είπε:

αχχαχαχχαχα τωρα με το μοντελινγκ των τελευταιων ημερων τα εχω φορτωσει 

Μία απ' τα ίδια!!😜

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, xeneize είπε:

Δεν θα είναι το πρώτο χιόνι στα βουνά της Αττικής. Χιόνισε παραπροχθές το πρωί στα βουνά, στην Πάρνηθα το πρωί ήταν στρωμένο μέχρι χαμηλά, στην Πεντέλη είχε λίγο λιγότερο 

Ναι αλλά άνευ ουσίας εδώ βλέπαμε κάθε χειμώνα την πεντελη κουραμπιέ..ε αυτό φέτος δεν έγινε ποτέ . .η Πάρνηθα είναι άλλο κεφάλαιο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...