Jump to content
weatherforattica

Ανάλυση Χαρτών Φεβρουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, bill24 είπε:

την εκανα στις 120 ωρες οταν πιστευα πως το ουκμο και τα ανσαμπλ ευρωπαικου[ενα 60% αυτων] ειχαν πιασει την θεση του χαμηλου που ηταν λευκαδα και την πορεια που ηταν λευκαδα-νδπελλοποννησου-κυκλαδες.που να ηξερα πως ο τζιφος θα πιασει πρωτος την δυτικιση και το χαμηλο θα εβγαινε ιμπιζα και ακομα παραπερα.τρομερη νικη τζιφου στην δυτικιση της δημιουργιας του χαμηλου οχι στην πορεια που την εβγαζε προς ελλαδα αλλά τελικα εμεινε σικελια.παρολα αυτα ακομα και ετσι αν εμαθες χιονι στην πελοποννησο εριξε μπολικο σε προσηνεμες περιοχες με τον προσηνεμο μηχανισμο.χιονισε σε κορινθο[εντος πολης],λακωνια αρκαδια

Άλλο 5 νιφάδες. Χιόνι κανονικό δεν ρίχνει σχεδόν ποτέ ρε συ εκεί. Η Γη να γύρισει ανάποδα. Ειδικά Πάτρα Πύργο. Τέλος πάντων. Μακάρι να χιονίσει στα βόρεια μπας και πάρει κάνα χιόνι και η Πάρνηθα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τελικα υπαρχουν προοπτικες για πολυ χιονι στα κβ... Για να δουμε ομως θα ειμαστε τυχεροι αυτη την φορα? Εγω προσωπικα αμφιβαλλω 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η ωρα της λυτρωσης φτανει....

Τις επομενες μερες δεν θα πιστευουμε στα ματια μας...

Ο ιστορικος μαρτης του 87 ηρθε η ωρα να περασει στη 2η θεση....

Επεξεργάστηκε από Delsnow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Δεν θα θελα να ήμουν Ισπανός αλλά και βορειοιταλος χιονοφιλος η νοτιογαλλος αυτές τις μέρες...

Δες το Γάλλο πιο ανατολικά...😂😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κυριακη βραδυ εχουμε συναυλια εδω στην μακρακωμη τους locomondo...

Εχω συννενοηθει με το δεσποτα πριν ξεκινησουν να παμε και να τους δειξουμε την μακροπροθεσμη μαρτιου....

Για να δουμε θα ξανατραγουδησουν μετα το δεν κανει κρυο στην ελλαδα....????🥶🥶🥶

Υ.γ..ελπιζω να μετανοησουν και να καταλαβουν το τι ερχετε.....

@freeze @sakis13 @Severe_Lover

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, bill24 είπε:

πολυ σωστος σε ολα αυτα που γραφεις...παρακολουθωντας τα μοντελα οσο καιρο τα παρακολουθω τελος παντων εχω δημιουργησει το εξης συμπερασμα για αυτο και δεν πιστευω κατι στην παρουσα φαση οτι θα συμβει.αν τα μοντελα[τα πιο εμπιστα] δειχνουν στις 5-6 μερες μακρια δυνατα χιονια υπαρχει πιθανοτητα περιπου 30-40% να χιονισει...αν τα μοντελα δεν δινουν χιονια στις 5-6 μερες τοτε σιγουρα δεν θα χιονισει.δεν εχω δει ποτε χιονιας να εμφανιζεται ως δια μαγειας στις 4 μερες πριν.για αυτο ημουν ενθουσιασμενος στις προηγουμενη κατηγορια που στις 120 ωρες ειχα ουκμο και αρκετα ανσαμπλ ευρωπαιου αλλά παλι εν τελει χαθηκε.τωρα δεν μπορει να χαθει κατι γιατι τιποτα δεν υπαρχει [για μενα]

Απλά πρέπει να βλέπεις το έργο και από την ανάποδη. Όταν έχεις κλειδωμένες τις Τ όπως λες τότε κινδυνεύεις από τα ανατολικά τα δικά μας έως και τα τέρμα ανατολικά. Ακόμα και στα τέρμα να πάει, κλειδωμένες τις έχεις συνήθως... Ποτέ δε μου άρεσαν προσωπικά τα -10. Αν έχεις να παλέψεις καθαρά με την Ιταλία δεν έχεις κλειδωμένες τις Τ αλλά έχεις πιο διαχειρισιμη και κοντά σου την διάταξη και αν αυτή σου έρθει τελικά τότε μπορείς να έχεις και τις Τ. Το αν θα σου κάτσει είναι άλλο ζήτημα αλλά πάλι δίνεις μια αντίστοιχη μάχη. 

Ανέβηκαν και πριν και αυτά και τα πρωινά αλλά τα ξαναβάζω. Αυτή η βουτιά αρκετών μελών είναι ένα πολύ θετικό σημάδι. Το τι θα ακολουθήσει και ποια θα πάνε που είναι το ζουμί και αυτό θα μάθουμε στα επόμενα ρανς. Μακάρι να παλεύουμε και αύριο τέτοια ώρα. Τα -10 ή τα κλειδωμένα -6 και -7 δε με ενδιαφέρουν και ας μπαίνουμε στον Μάρτιο. Αν είναι να βγει κβ θα πρέπει πλέον να κάτσει σχεδόν ιδανικά η μύτη του Αυλώνα έτσι ώστε να επαρκεί το ψύχος σε συνδυασμό με τον υετό. Οι ώρες είναι ακόμα πολλές πάντως για τέτοιες αλλαγές, αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Αυτή τη στιγμή ο Αυλώνας στις 120-144 δεν απέχει τραγικά από αυτό που θέλουμε και ας βλέπεις εσύ το +8 σου όπως είπες.

Απόψεις μου όλα αυτά. 

Screenshot_2023-02-21-00-36-05-274.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Δεν φοβαμε καθόλου το πρωι αύριο...😁..καλό βράδυ παίδες...

Καλο βραδυ βαγγελη πηγαινε να ξεκουραστεις...θα ειμαι εγω εδω ολο το βραδυ εχω αγρυπνια...

Θα προσευχηθω και για σενα....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, baristrs είπε:

Τελικα υπαρχουν προοπτικες για πολυ χιονι στα κβ... Για να δουμε ομως θα ειμαστε τυχεροι αυτη την φορα? Εγω προσωπικα αμφιβαλλω 

Και εγω αμφιβαλω και αρκετα μαλιστα μιαs και αλλαξαν πολυ οι εποχεs πλεον και πιστευω πολυ δυσκολα θα υπαρξουν χρονιεs με αξιολογα χιονια στα κβ πεδινα.Με τιs παρακατω εκτιμησειs μεχρι και για ολο τον Μαρτιο πιστευω θα τα παω καλα. 

0% πιθανοτητεs για χιονια στα πεδινα κβ 

Ελαχιστεs πιθανοτητεs για Δυτικη Μακεδονια απο τα 650 - 700 μετρα με πασπαλισμα στην Φλωρινα

Μεγαλεs πιθανοτητεs για τα ορεινα με πετσα 5 εκατοστων στο Μετσοβο και κανονικη χινοστρωση με 10+ εκατοστα στα μεγαλυτερα υψομετρα τηs Πινδου.

80 εωs 100% πιθανοτητεs για καλο χιονι σε κατοικημενη περιοχη στα βορεια θα εδινα στην Σαμαρινα στα 1450 μετρα υψομετρο

 

 

Επεξεργάστηκε από heavy snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 minutes ago, Άγγελος said:

Πολύ το χιόνι στα βόρεια Βαλκάνια! Την ίδια ώρα στην Κρήτη +16 στα 850hpa! 

02354F74-07F0-4DB5-8E3E-0652B6A330B2.png

32.1  βαθμοί είναι το ρεκόρ Φεβρουαρίου στην Ελλάδα με γερό νοτιά και +16 στα 850 είναι οριακό να το σπάσει. Σε περίπτωση φυσικά που το κρατήσουν τα μοντέλα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, menidi είπε:

Άλλο 5 νιφάδες. Χιόνι κανονικό δεν ρίχνει σχεδόν ποτέ ρε συ εκεί. Η Γη να γύρισει ανάποδα. Ειδικά Πάτρα Πύργο. Τέλος πάντων. Μακάρι να χιονίσει στα βόρεια μπας και πάρει κάνα χιόνι και η Πάρνηθα.

Στην Κόρινθο πάντως έπεσαν στην κυριολεξία πέντε " νιφάδες".

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα!!κανένα πισωγυρισμα μέχρι στιγμής στα πρωινά πράγμα σπάνιο!!!ενώ ο Γάλλος συνεχίζει ακάθεκτος....πάω ξανά για ύπνο σε λίγο τα λέμε με παιο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, Gary είπε:

Καλημέρα σε όλους. Κάτι πήρε το αυτί μου για χιόνια?

Φήμες και κουτσομπολιά ...🤣..κοιμήσου και Πέμπτη πρωί έμπα να σε πούμε...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...