Jump to content
weatherforattica

Ανάλυση Χαρτών Φεβρουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, athper είπε:

Συμφωνοι,αλλα και η λεξη αλλαγη ειναι σχετικη..για τα παιδια απο τα προσυνεμα ας πουμε,η αλλαγη μια χαρα τους παει..ειδανε τα χιονακια τους δυο χρονια σερι..εκτος αν η νεα κανονικοτητα σημαινει καιρος ανατολικου τυπου..και δεν το λεω με παραπονο,ουτε με ενοχλει που χιονιστηκαν προφανως..απλα εννοω οτι η αλλαγη για αλλους ειναι θετικη και για αλλους αρνητικη..τωρα αν το παρουμε σε ενα πιο γενικο παγκοσμιο η πανευρωπαικο πλαισιο,τοτε ναι,η αλλαγη ειναι πιο προφανης και αρνητικη για τους περισσοτερους.

Σχετικο ειναι αυτο προφανως τα συστηματα ειναι ανατολικα αλλα μην ξεχνας οτι και τα απολυτα πεδινα προσηνεμα ειχαν να δουν τοσο μεγαλα χιονια αν δεν κανω λαθος απο το 2008 μιλαω για μεγαλους χιοναδες μεχρι θαλασσα ιστορικους δηλαδη το γενικο πατερν αυτο ειναι πιο ευνοουμενα τα προσηνεμα και η τουρκια και πολυ εκτος κυριως ηπειρο μακεδονια θρακη η θεσσαλια δεν εχει ακομα μεγαλες ανατροπες επισης το γενικο πατερν ειναι ολο και πιο αδιαφοροι και χειμωνες με αντικυκλωνες κλπ απουσια βροχων τωρα σε μια ψυχρη εισβολη μονο οταν καποτε υπηρχαν πολλες ευκαιριες καποιος θα ευνοηθει καποιος οχι ετσι παει θεμα τυχης ειναι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, athper said:

Συμφωνοι,αλλα και η λεξη αλλαγη ειναι σχετικη..για τα παιδια απο τα προσυνεμα ας πουμε,η αλλαγη μια χαρα τους παει..ειδανε τα χιονακια τους δυο χρονια σερι..εκτος αν η νεα κανονικοτητα σημαινει καιρος ανατολικου τυπου..και δεν το λεω με παραπονο,ουτε με ενοχλει που χιονιστηκαν προφανως..απλα εννοω οτι η αλλαγη για αλλους ειναι θετικη και για αλλους αρνητικη..τωρα αν το παρουμε σε ενα πιο γενικο παγκοσμιο η πανευρωπαικο πλαισιο,τοτε ναι,η αλλαγη ειναι πιο προφανης και αρνητικη για τους περισσοτερους.

Έχει γίνει πολλές φορές η κουβέντα για το τι τελικά σημαίνει κλιματική αλλαγή και πως αυτό επηρεάζει την περιοχή του καθενός σε ό,τι αφορά τη χιονόπτωση. Το διάστημα 2008-2021 είχε γίνει πολλάκις αυτή η συζήτηση και με πολλή γκρίνια για το λεκανοπέδιο (καθώς τα ευρύτερα προσήνεμα μια χαρά χιονίστηκαν). Εγώ αυτό που έλεγα είναι ότι δεν μπορεί να λέμε ότι η κλιματική αλλαγή περιορίζει τις χιονοπτώσεις στο λεκανοπέδιο και ταυτόχρονα να χάνουμε αυλώνες στο Αιγαίο με την Άνδρο να στρώνεται ως το κύμα. Κάποια στιγμή θα καθόταν και να που κάθισαν δύο απανωτές (και χωρίς τον τυπικό αυλώνα για χιόνι στην Αθήνα αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία). Αν μπορεί να ειπωθεί κάτι ως παρατήρηση που μπορεί να σχετίζεται με την κλιματική αλλαγή είναι η σφοδρότητα των φαινομένων. Και η Μήδεια και η Ελπίδα είχαν κοινά χαρακτηριστικά ως προς την ένταση της χιονόπτωσης, γι' αυτό και οι δύο έστρωσαν ως το κύμα με τη θερμοκρασία οριακά στο μηδέν και αυτό το μοτίβο παρουσιάζεται συχνότερα και στις βροχοπτώσεις. Ως προς το χιόνι δηλαδή (και μόνο προς αυτό το ζητούμενο για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις) αν η κλιματική αλλαγή μπορεί να οριστεί ως συχνότητα ακραίων φαινομένων εγώ δηλώνω υπέρ και θα ψάξω να βρω τρόπο να αυξήσω το ενεργειακό μου αποτύπωμα. Βλέπω videos από Μήδεια και Ελπίδα και δεν το πιστεύω, κάποτε χιόνιζε 2 μέρες για να βάλει το μισό, τώρα μέσα σε ένα 12ωρο-16ωρο μαξ βάζει το διπλάσιο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Seth13 είπε:

Έχει γίνει πολλές φορές η κουβέντα για το τι τελικά σημαίνει κλιματική αλλαγή και πως αυτό επηρεάζει την περιοχή του καθενός σε ό,τι αφορά τη χιονόπτωση. Το διάστημα 2008-2021 είχε γίνει πολλάκις αυτή η συζήτηση και με πολλή γκρίνια για το λεκανοπέδιο (καθώς τα ευρύτερα προσήνεμα μια χαρά χιονίστηκαν). Εγώ αυτό που έλεγα είναι ότι δεν μπορεί να λέμε ότι η κλιματική αλλαγή περιορίζει τις χιονοπτώσεις στο λεκανοπέδιο και ταυτόχρονα να χάνουμε αυλώνες στο Αιγαίο με την Άνδρο να στρώνεται ως το κύμα. Κάποια στιγμή θα καθόταν και να που κάθισαν δύο απανωτές (και χωρίς τον τυπικό αυλώνα για χιόνι στην Αθήνα αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία). Αν μπορεί να ειπωθεί κάτι ως παρατήρηση που μπορεί να σχετίζεται με την κλιματική αλλαγή είναι η σφοδρότητα των φαινομένων. Και η Μήδεια και η Ελπίδα είχαν κοινά χαρακτηριστικά ως προς την ένταση της χιονόπτωσης, γι' αυτό και οι δύο έστρωσαν ως το κύμα με τη θερμοκρασία οριακά στο μηδέν και αυτό το μοτίβο παρουσιάζεται συχνότερα και στις βροχοπτώσεις. Ως προς το χιόνι δηλαδή (και μόνο προς αυτό το ζητούμενο για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις) αν η κλιματική αλλαγή μπορεί να οριστεί ως συχνότητα ακραίων φαινομένων εγώ δηλώνω υπέρ και θα ψάξω να βρω τρόπο να αυξήσω το ενεργειακό μου αποτύπωμα. Βλέπω videos από Μήδεια και Ελπίδα και δεν το πιστεύω, κάποτε χιόνιζε 2 μέρες για να βάλει το μισό, τώρα μέσα σε ένα 12ωρο-16ωρο μαξ βάζει το διπλάσιο. 

Σε αυτο που λες για την σφοδροτητα των φαινομενων,θα συμφωνησω..Και εγω αυτο εχω στο μυαλο μου σαν κυριο χαρακτηριστικο της αλλαγης..Μεγαλες περιοδοι βαρετοκαιριας που σπανε με πολυ εντονα φαινομενα..Δλδ ακραιες καταστασεις,ειτε απο την μια ειτε απο την αλλη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, Seth13 είπε:

αν η κλιματική αλλαγή μπορεί να οριστεί ως συχνότητα ακραίων φαινομένων εγώ δηλώνω υπέρ και θα ψάξω να βρω τρόπο να αυξήσω το ενεργειακό μου αποτύπωμα.

Παραλιγο να πνιγω με τον καφε απο τα γελια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τωρα να πω  και του χρόνου γιατί κβ η όχι ακόμα? γιατί νομίζω ότι μάλλον από δω και πέρα μάλλον πάμε για καιρό προσυνεμων ε?άλλη μια μουφα χρονιά όσον αναφορά την περιοχή μου όπου σε δύο χρόνια έχω δει μόνο μια 2ωρη χιονόπτωση περισυ και φέτος δεν έχουμε καταγράψει ούτε αρνητική θερμοκρασία ακόμα.που κάποτε τα 10ποντα τα είχαμε για πλάκα από τέλος Νοεμβρίου 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, athper said:

Σε αυτο που λες για την σφοδροτητα των φαινομενων,θα συμφωνησω..Και εγω αυτο εχω στο μυαλο μου σαν κυριο χαρακτηριστικο της αλλαγης..Μεγαλες περιοδοι βαρετοκαιριας που σπανε με πολυ εντονα φαινομενα..Δλδ ακραιες καταστασεις,ειτε απο την μια ειτε απο την αλλη.

Και πάλι η λεγόμενη βαρετοκαιρία μπορεί να αφορά διαστήματα σαν αυτό το χειμώνα. Επί της ουσίας όμως αν δούμε το διάστημα 2008-2021 υπήρξαν ευκαιρίες για το λεκανοπέδιο (στον Τηλέμαχο δε είδαμε κανονικό στρωμένο χιόνι 10εκ+ εντός του αστικού ιστού). Αντίστοιχα το 2017, το 2015 δεν ήταν αμελητέες ευκαιρίες ή κακοκαιρίες, άλλο αν δεν έδωσαν τον ιστορικό. Με εξαίρεση φέτος το λεκανοπέδιο εν προκειμένω είναι σε καλό φεγγάρι. Αυτό που έχει μειωθεί τουλάχιστον σε χειμωνιάτικη περίοδο είναι τα χαμηλά από τα δυτικά σε σύγκριση με το παρελθόν λόγω έξαρσης (;) του Αζορικού με αποτελέσματα που γράψατε και παραπάνω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Donnie_Darko είπε:

Αν θυμαμαι καλά μετά τον τηλέμαχο είχαμε καλή ευκαιρία και φάγαμε σκέτο ξεροβόρι

η πιο χαρακτηριστικη ευκαιρια ηταν αριαδνη που ειχαμε εξαιρετικες Τ αλλα μολις επιασε 3-5 ποντακια εκοψε μαχαιρι...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Frostfang8 είπε:

η πιο χαρακτηριστικη ευκαιρια ηταν αριαδνη που ειχαμε εξαιρετικες Τ αλλα μολις επιασε 3-5 ποντακια εκοψε μαχαιρι...

Δεν θελω να διαβαζω για την Ακατανομαστη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Frostfang8 είπε:

η πιο χαρακτηριστικη ευκαιρια ηταν αριαδνη που ειχαμε εξαιρετικες Τ αλλα μολις επιασε 3-5 ποντακια εκοψε μαχαιρι...

Εγώ ρε παιδιά δεν ξέρω αν κάνω λάθος αλλά δε θυμάμαι να έστρωστε ούτε πόντο στην Αριάδνη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Snow sick είπε:

Εγώ ρε παιδιά δεν ξέρω αν κάνω λάθος αλλά δε θυμάμαι να έστρωστε ούτε πόντο στην Αριάδνη

Δεν κάνεις λάθος, απλά ο Άλιμος είχε 10ποντο σχεδόν, ενώ από Αγία Παρασκευή και πάνω ζήτημα να έβαλε 1-2 εκατοστά.

Ήταν μια πολύ σπάνια περίπτωση χαμηλού που ανέβηκε από νότια Πελοπόννησο προς Βόρειο Αιγαίο, με αποτέλεσμα να επηρεάσει το μέτωπο χιονιού μόνο τα νότια και το Κέντρο, ενώ σε κάποια φάση χιόνιζε ταυτόχρονα σε Αθήνα, Λευκάδα και Θεσσαλονίκη. Εντελώς ''κουλή'' περίπτωση. Αλλά με φοβερό ψύχος, το έπιανε στη Βουλιαγμένης θυμάμαι για πλάκα χωρίς ιδιαίτερη ένταση στην αρχή.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επίσης σε κάποια χρόνια μπορεί να αλλάξει η έννοια του ιστρικού. Ενοώ οτι απο δω και περα οι χειμώνες θα ναι καπως έτσι βαρετοί με μεγάλες περιόδους ανομβρίας, αλλά όταν έρχονται φαινόμενα θα ναι σαν τα σημερινά. θα ριχνει οτι δεν εριξε τις προηγουμενες εβδομάδες κοκ. Όπως επίσης όταν μας επισκέπτονται συστήματα οπως η Μηδεια και η Ελπιδα. 24, 48 ώρες το πολύ αλλά θα βάζει οτι δεν έβαλε όλο τον χειμώνα. Ίσως το "ιστορικό" του κάποτε γίνει στο μέλλον φυσιολογικό 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μακάρι η κλιματική αλλαγή να περιείχε σφοδρότητα φαινομένων. Εγώ πάντως έχω ξεχάσει τι θα πει αυτό. Και τα χιόνια είναι λιγότερα και οι καταιγίδες το καλοκαίρι ηπιότερες....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οι χειμωνες εχουν ως εξης:

ενας μπαλος με 150μμ, βροχη ολου του φθινοπωρου και μια Ελπιδα, χιονι ολου του χειμωνα.

συμπιεση σε 2 κακοκαιριες, μια για φθινοπωρο, μια για χειμωνα 😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, Χιονιάς_Αττική είπε:

μια χαρα και για Αττικη με σχετικα καλα εκατοστα χιονιου υπαρχουν ελπιδες..

gens-30-1-240.png

 

gens-11-1-252.png

Μόνο εκατοστά? Με αυτά θα μας ξεχορτάριαζαν...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 minutes ago, [weathermaniac] said:

Μακάρι η κλιματική αλλαγή να περιείχε σφοδρότητα φαινομένων. Εγώ πάντως έχω ξεχάσει τι θα πει αυτό. Και τα χιόνια είναι λιγότερα και οι καταιγίδες το καλοκαίρι ηπιότερες....

Όλα ειναι σχετικά, καθε χρόνο καθε εποχή διαφορετική, η κλιματική αλλαγή έρχεται σταδιακά. Διαφέρει από ήπειρο σε ήπειρο.

Επεξεργάστηκε από snowmix99d
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 

6 minutes ago, antinod said:

Ελεος με την κλιματικη αλλαγη!!! Σχολιαστε κανεναν χαρτη κι αφηστε κανεναν που γνωριζει να μιλησει γι'αυτο!!

Συμφωνώ αλλά απόψεις επιστημονικών άρθρων αναπαράγουμε.

Σε ό,τι αφορά τους χάρτες τα ensembles αφήνουν περιθώρια να τρίβουμε τα μάτια μας. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Την ώρα που χρειαζόμασταν τον γροιλανδικο περισσότερο αυτός εξαφανίστηκε. 40 μέρες έμειναν ακόμα για σοβαρό χιόνι. Πιο μετά να ζεστάνει.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

35 λεπτά πριν, Snow sick είπε:

Εγώ ρε παιδιά δεν ξέρω αν κάνω λάθος αλλά δε θυμάμαι να έστρωστε ούτε πόντο στην Αριάδνη

στα νοτια του υμηττου ειχε στρωσει. και θυμαμαι οτι οι βορειοι στο λεκανοπεδιο ειχαν παραξενευτει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

Την ώρα που χρειαζόμασταν τον γροιλανδικο περισσότερο αυτός εξαφανίστηκε. 40 μέρες έμειναν ακόμα για σοβαρό χιόνι. Πιο μετά να ζεστάνει.....

Σοβαρο χιονι μεχρι 10 φλεβαρη μετα μολις βγει ο ηλιος θα ψαχνεις να το βρεις θα σου πω μονο οτι στην μηδεια που εκανε ολικο παγετο ειχε να κανει πανω απο 40 χρονια στη λαρισα το 2ο δεκαημερο του φλεβαρη ολικο παγετο ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Σοβαρο χιονι μεχρι 10 φλεβαρη μετα μολις βγει ο ηλιος θα ψαχνεις να το βρεις θα σου πω μονο οτι στην μηδεια που εκανε ολικο παγετο ειχε να κανει πανω απο 40 χρονια στη λαρισα το 2ο δεκαημερο του φλεβαρη ολικο παγετο ...

Οκ, πάμε να μηδενίσουμε ξανά δηλαδή. 😂Δεν την παλεύω άλλο χωρίς χιόνι, και μετά από το φιάσκο εχθές, δεν έχω και όρεξη να κοιτάξω χάρτες...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Οκ, πάμε να μηδενίσουμε ξανά δηλαδή. 😂Δεν την παλεύω άλλο χωρίς χιόνι, και μετά από το φιάσκο εχθές, δεν έχω και όρεξη να κοιτάξω χάρτες..

Κανεις δεν την παλευει αλλα θα κυνηγησουμε οτι ελπιδες εχουμε εστω και για ενα 2005 βρε αδελφε χαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, Frostfang8 είπε:

στα νοτια του υμηττου ειχε στρωσει. και θυμαμαι οτι οι βορειοι στο λεκανοπεδιο ειχαν παραξενευτει

Μπορεί και να θυμάμαι λάθος... Δεν είχε στρώσει λίγο το βράδυ της 6 προς 7 μέσα στην Αθήνα? Κάτι πάρα πολύ ψιλά σε πρασιες. Θυμάμαι στις 7/1 είχε γίνει μια επίθεση σε γραφεία μεγάλου κόμματος και εβλεπα εκείνο το πρωί live σύνδεση από τον Σκαι σε εκείνο το μέρος και είχε μια πετσουλα στις πρασιες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...