Jump to content
weatherforattica

Ανάλυση Χαρτών Φεβρουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω μία απορία αυτή την στιγμή βρέχει με 7 βαθμούς και στα 1200μ που είναι η ψηλότερη κορυφή της περιοχής δεν έχει βάλει χιόνι υπάρχει περίπτωση το βράδυ να πέσει τόσο ώστε να χιονίσει και κάτω από τα 1000μ έστω???

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Χρηστος είπε:

Μπορεί και να θυμάμαι λάθος... Δεν είχε στρώσει λίγο το βράδυ της 6 προς 7 μέσα στην Αθήνα? Κάτι πάρα πολύ ψιλά σε πρασιες. Θυμάμαι στις 7/1 είχε γίνει μια επίθεση σε γραφεία μεγάλου κόμματος και εβλεπα εκείνο το πρωί live σύνδεση από τον Σκαι σε εκείνο το μέρος και είχε μια πετσουλα στις πρασιες

Και εδώ είχαμε στρωσιδια σε πλατείες και πάρκα. Στην ουσία με νοτιαδοχιονο είχε ρίξει στουπαρα για κάνα τρίωρο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, Spyros Snowstorm είπε:

Και εδώ είχαμε στρωσιδια σε πλατείες και πάρκα. Στην ουσία με νοτιαδοχιονο είχε ρίξει στουπαρα για κάνα τρίωρο 

👍

Και στο Π. Φαληρο θυμάμαι έριχνε στουπα ένα βράδυ. 

Πάντως να διορθώσω κάτι... Αυτό που έγραψα παραπάνω συνέβη στις 10/1/2017 και όχι στις 7/1/2017

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για όποιον δεν το κατάλαβε ακόμα και αναφέρομαι κυρίως στους κεντροβόρειους ... το ημερολόγιο γράφει 26 Ιανουαρίου και έως τις 3 Φλεβάρη  τουλάχιστον μη πω 5 .. δεν έχει τίποτα απολύτως άξιο αναφοράς από άποψη χιονιών.... και τι έμεινε ; ένα 15ήμερο βαριά 20ήμερο υπόλοιπο Φλεβάρη....μετά τις 25 προσωπικά δεν το θεωρώ καν χειμώνα ενώ για ον Μάρτη δεν το συζητάω καν..... αυτό ήταν σχεδόν τελείωσε 3 εβδομάδες ακόμα για να δούμε έστω και στις καθυστερήσεις χιόνια..... άλλος ένας αποτυχημένος χειμώνας προδιαγράφεται....

προσωπικά για να θεωρήσω χειμώνα τον Μάρτη θα πρέπει να κάνει Μάρτη 87 μη πω και εις διπλούν......πράγμα απίθανο άρα κατά πάρα πολύ μεγάλη πιθανότητα και εκτός εξαιρετικού απροόπτου που μας έχει μάθει ο καιρός και η φύση ότι δεν συμβαίνουν τόσο εύκολα πάμε για έναν ακόμα τραγικό χειμώνα.....εκτός και αν αυτές οι 20 μέρες του Φλεβάρη μας εκπλήξουν ευχάριστα που πάλι το λέω ότι προσωπικά σχεδόν το αποκλείω.... και το δίνω μόλις 1% πιθανότητες.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

36 minutes ago, [weathermaniac] said:

Την ώρα που χρειαζόμασταν τον γροιλανδικο περισσότερο αυτός εξαφανίστηκε. 40 μέρες έμειναν ακόμα για σοβαρό χιόνι. Πιο μετά να ζεστάνει.....

Τον ξαναχρειαζόσουν τον Γροιλανδικό μωρή σαύρα ε? Να κάψει ακόμα ένα μηνα ωρε σαρδανάπαλε?😂 Τι σου φταινε οι Ηπειρώτες ε? Αλλά αμά δεν φας BAN από χρήση ΚΤΕΛ που να καταλάβεις..... 😂

Επεξεργάστηκε από BrainA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

34 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Σοβαρο χιονι μεχρι 10 φλεβαρη μετα μολις βγει ο ηλιος θα ψαχνεις να το βρεις θα σου πω μονο οτι στην μηδεια που εκανε ολικο παγετο ειχε να κανει πανω απο 40 χρονια στη λαρισα το 2ο δεκαημερο του φλεβαρη ολικο παγετο ...

Σιγουρα θα εκανε και το 2004 ολικο στην λαρισα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

O Φλεβάρης έχει ενδιαφέρον. Μόνιμα κάτω από τα κλιματικά, αφήνει περιθώρια για ευκαιρίες. Το 1-2 Φλεβάρη θα είναι το ημιορεινό προέρτιο.
ens_image.php?geoid=52690&var=201&run=6&

Επεξεργάστηκε από Seth13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Οχι δεν εκανε αφου δεν ειχαμε φαινομενα

Σοβαρά ? Αγχίαλο έκανε πάντως οριακά μέγιστη -0.4 , και εκεί δεν είχε φαινόμενα το μεσημέρι 13/2 ....μου κάνει πολύ εντύπωση για Λάρισα που δεν έκανε τοτε ήταν ακραία εισβολή .

υγ. Στο tutiempo παντως λεει οτι εκανε ολικο τοτε λαρισα, με μεγιστη στις 13/2/2004 στους -1,2

Επεξεργάστηκε από Γιάννης μασ
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, bill24 είπε:

Με βαση αυτο που κυνηγαμε οι πεδινοι δηλαδη ενα 10-20 ποντο καθε χρονο πειραζει αν το ριξει μαρτη?οι ελπιδες ειναι ελαχιστες αλλά οκ η στιγμη μας μπορει να ερθει...και ας μην κανει και ολικο παγετο κι ας το κρατησει για μια μερα.αλλωστε το λασποχιονο ειναι ψιλοχαλια😜

Χιονι 20ποντο μπορεί να κάνει και τον Απρίλη το έχει ξανακάνει άλλωστε αλλά προσωπικά όχι δεν μου κάνει αίσθηση πλέον αλλά το θεωρώ φουλ ανωμαλία και κυρία αιτια που δεν κάνει χιονιάδες πλέον κανονικούς στην ώρα τους τέλη Νοέμβρη και Δεκέμβρη 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Χιονι 20ποντο μπορεί να κάνει και τον Απρίλη το έχει ξανακάνει άλλωστε αλλά προσωπικά όχι δεν μου κάνει αίσθηση πλέον αλλά το θεωρώ φουλ ανωμαλία και κυρία αιτια που δεν κάνει χιονιάδες πλέον κανονικούς στην ώρα τους τέλη Νοέμβρη και Δεκέμβρη 

Σε αυτό θα συμφωνήσω...έχουμε να δούμε ανοιξιάτικο Απρίλιο χρόνια...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δυστυχώς παίδες ούτε εσάς σας θέλει φέτος ούτε εμάς στην Αγγλία. Η προοπτική είναι χάλια. Εμένα εδώ πάνω μου έχει κάνει μόνο 1 (μία ολογράφως!!!!) χιονόπτωση 20 λεπτών. Τουλάχιστον έβαλαν τα ορεινά σας επιτέλους. Αν βγουν αυτά που δείχνουν οι χάρτες εμείς κλασικά θα φάμε κρύο Απρίλιο και Μάιο. Τουλάχιστον έβαλαν μυαλό κάποιοι Άγγλοι εδώ που πανηγύριζαν με την παγωνιά που φάγαμε αρχές Δεκεμβρίου. Λες και αν παγώσουμε νωρίς τον χειμώνα θα θαφτουμε στο χιόνι μετά... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26 λεπτά πριν, bill24 είπε:

Με βαση αυτο που κυνηγαμε οι πεδινοι δηλαδη ενα 10-20 ποντο καθε χρονο πειραζει αν το ριξει μαρτη?οι ελπιδες ειναι ελαχιστες αλλά οκ η στιγμη μας μπορει να ερθει...και ας μην κανει και ολικο παγετο κι ας το κρατησει για μια μερα.αλλωστε το λασποχιονο ειναι ψιλοχαλια😜

Πειράζει μονο με την έννοια οτι θα τι σηκώσει την αλλη μερα..κατα τα αλλα ας ειναξ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, vorios_polos said:

Ωραίο το 06 του παιου μέχρι εκεί που έφτασε...καλύτερο ριτζαρισμα του αζορ

Το ιδανικό ήταν ένα ραν πριν 2 (;) ημέρες νομίζω που κατέβαζε το ψύχος σε εσάς (κεντροβορεια) και μετά έβγαζε συνεχόμενο Easterly με ανατροφοδοτησεις και δυτική Ευρώπη και σε εσάς. 

Και ύστερα ξυπνήσαμε. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

46 minutes ago, sotos*snow said:

Χιονι 20ποντο μπορεί να κάνει και τον Απρίλη το έχει ξανακάνει άλλωστε αλλά προσωπικά όχι δεν μου κάνει αίσθηση πλέον αλλά το θεωρώ φουλ ανωμαλία και κυρία αιτια που δεν κάνει χιονιάδες πλέον κανονικούς στην ώρα τους τέλη Νοέμβρη και Δεκέμβρη 

 Συμφωνώ με χίλια. Έχω ζήσει 3 χρόνια στην Κρύα Βρύση και ως φοιτητής αρκετά στη Θεσσαλονίκη. Το βόρειο πεδινό χιόνι των 10-20 εκατοστών που μετά ξαστερώνει και με ενα -10 ( ή και -15) στο κρατάει παγωμένο για ένα δεκαήμερο ακόμα και σε στους δρόμους είναι μια σκέτη απόλαυση και θυμίζει βορεια Ευρώπη. Μπορεί στην παραθάλασσια Ευβοια να έχω ζήσει επικους και ανεπαναληπτους χιονιάδες με ενα μέτρο στο κύμα αλλά απο την επόμενη μέρα στην κεντρονότια πεδινή χώρα αρχίζει το γνωστό και φουλ ξενερωτικό πλιτς πλιτς απο τις σκεπες και το χιόνι κάνει παντού λάσπες. Αν είσαι ''νότιος΄΄ και δεν έχεις ζήσει τον  βορειοελλαδίτικο χιονιά δεν καταλαβαίνεις γιατι κάποιος ''ξενερώνει'' με το απριλιάτικο χιόνι. Όπως έλεγα πάντα η βόρεια ελλάδα έχει την ποιότητα και η προσύνεμη την ποσότητα.  Η βόρεια Ελλάδα ποτέ δεν έψαχνε τα 5ποντα-10αποντα ήταν σχεδόν δεδομένα. Πλέον ψάχνει και τις πέτσες. Στα των χαρτών πεδινό χίονι  δεν φαίνεται για κανέναν εαν δεν αλλάξει κάτι δραστικά τουλάχιστον μέχρι τις 5-6 φλεβάρη. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Kibo είπε:

 Συμφωνώ με χίλια. Έχω ζήσει 3 χρόνια στην Κρύα Βρύση και ως φοιτητής αρκετά στη Θεσσαλονίκη. Το βόρειο πεδινό χιόνι των 10-20 εκατοστών που μετά ξαστερώνει και με ενα -10 ( ή και -15) στο κρατάει παγωμένο για ένα δεκαήμερο ακόμα και σε στους δρόμους είναι μια σκέτη απόλαυση και θυμίζει βορεια Ευρώπη. Μπορεί στην παραθάλασσια Ευβοια να έχω ζήσει επικους και ανεπαναληπτους χιονιάδες με ενα μέτρο στο κύμα αλλά απο την επόμενη μέρα στην κεντρονότια πεδινή χώρα αρχίζει το γνωστό και φουλ ξενερωτικό πλιτς πλιτς απο τις σκεπες και το χιόνι κάνει παντού λάσπες. Αν είσαι ''νότιος΄΄ και δεν έχεις ζήσει τον  βορειοελλαδίτικο χιονιά δεν καταλαβαίνεις γιατι κάποιος ''ξενερώνει'' με το απριλιάτικο χιόνι. Όπως έλεγα πάντα η βόρεια ελλάδα έχει την ποιότητα και η προσύνεμη την ποσότητα.  Η βόρεια Ελλάδα ποτέ δεν έψαχνε τα 5ποντα-10αποντα ήταν σχεδόν δεδομένα. Πλέον ψάχνει και τις πέτσες. Στα των χαρτών πεδινό χίονι  δεν φαίνεται για κανέναν εαν δεν αλλάξει κάτι δραστικά τουλάχιστον μέχρι τις 5-6 φλεβάρη. 

τα πες όλα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 minutes ago, Kibo said:

 Συμφωνώ με χίλια. Έχω ζήσει 3 χρόνια στην Κρύα Βρύση και ως φοιτητής αρκετά στη Θεσσαλονίκη. Το βόρειο πεδινό χιόνι των 10-20 εκατοστών που μετά ξαστερώνει και με ενα -10 ( ή και -15) στο κρατάει παγωμένο για ένα δεκαήμερο ακόμα και σε στους δρόμους είναι μια σκέτη απόλαυση και θυμίζει βορεια Ευρώπη. Μπορεί στην παραθάλασσια Ευβοια να έχω ζήσει επικους και ανεπαναληπτους χιονιάδες με ενα μέτρο στο κύμα αλλά απο την επόμενη μέρα στην κεντρονότια πεδινή χώρα αρχίζει το γνωστό και φουλ ξενερωτικό πλιτς πλιτς απο τις σκεπες και το χιόνι κάνει παντού λάσπες. Αν είσαι ''νότιος΄΄ και δεν έχεις ζήσει τον  βορειοελλαδίτικο χιονιά δεν καταλαβαίνεις γιατι κάποιος ''ξενερώνει'' με το απριλιάτικο χιόνι. Όπως έλεγα πάντα η βόρεια ελλάδα έχει την ποιότητα και η προσύνεμη την ποσότητα.  Η βόρεια Ελλάδα ποτέ δεν έψαχνε τα 5ποντα-10αποντα ήταν σχεδόν δεδομένα. Πλέον ψάχνει και τις πέτσες. Στα των χαρτών πεδινό χίονι  δεν φαίνεται για κανέναν εαν δεν αλλάξει κάτι δραστικά τουλάχιστον μέχρι τις 5-6 φλεβάρη. 

Η Β. Ελλάδα ήταν δύναμη στην διατήρηση χιονοστρωσης διότι μετά σχεδόν από κάθε χιονιά επικρατούσε βόρειο ρεύμα με πολύ χαμηλές θερμοκρασίες. Εδώ Αγγλία, αν θυμάμαι καλά έχω βάλει και φωτο νομίζω, αρχές Ιανουαρίου 2021 είχα 30+εκ και ακόμη και με θερμοκρασία γύρω στο 0 τα σήκωσε όλα σχετικά γρήγορα. Πιθανώς λόγω υψηλής υγρασίας παρόλο που η Τ ήταν χαμηλή. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

30 λεπτά πριν, Kibo είπε:

 Συμφωνώ με χίλια. Έχω ζήσει 3 χρόνια στην Κρύα Βρύση και ως φοιτητής αρκετά στη Θεσσαλονίκη. Το βόρειο πεδινό χιόνι των 10-20 εκατοστών που μετά ξαστερώνει και με ενα -10 ( ή και -15) στο κρατάει παγωμένο για ένα δεκαήμερο ακόμα και σε στους δρόμους είναι μια σκέτη απόλαυση και θυμίζει βορεια Ευρώπη. Μπορεί στην παραθάλασσια Ευβοια να έχω ζήσει επικους και ανεπαναληπτους χιονιάδες με ενα μέτρο στο κύμα αλλά απο την επόμενη μέρα στην κεντρονότια πεδινή χώρα αρχίζει το γνωστό και φουλ ξενερωτικό πλιτς πλιτς απο τις σκεπες και το χιόνι κάνει παντού λάσπες. Αν είσαι ''νότιος΄΄ και δεν έχεις ζήσει τον  βορειοελλαδίτικο χιονιά δεν καταλαβαίνεις γιατι κάποιος ''ξενερώνει'' με το απριλιάτικο χιόνι. Όπως έλεγα πάντα η βόρεια ελλάδα έχει την ποιότητα και η προσύνεμη την ποσότητα.  Η βόρεια Ελλάδα ποτέ δεν έψαχνε τα 5ποντα-10αποντα ήταν σχεδόν δεδομένα. Πλέον ψάχνει και τις πέτσες. Στα των χαρτών πεδινό χίονι  δεν φαίνεται για κανέναν εαν δεν αλλάξει κάτι δραστικά τουλάχιστον μέχρι τις 5-6 φλεβάρη. 

παραδοξος στην αττικη στην ελπιδα τα 40εκ λιωσαν μετα απο 5-6 μερες απο πεζοδρομια και δρομους τελειως... δεν ελιωσαν την επομενη.
λευκο τοπιο για μια βδομαδα ανετα κανει και στα προσηνεμα. απλα διαφωνω καθετα με το να συγκρινουμε τις περιοχες ετσι απλα ενω η καθε μια εχει τα δικα της κολπα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, Χιονιάς_Αττική said:

χειμωνα βλεπει η nasa..animxyd3.gif

Αυτο ειναι ΚΟΓΚΟΣΑΛΙΓΚΑΡΟΣ.

ΥΓ Λογικά απο τα σημερινα 12αρια θα αρχισει να αχνοφαινεται.

Επεξεργάστηκε από BrainA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 minutes ago, Frostfang8 said:

παραδοξος στην αττικη στην ελπιδα τα 40εκ λιωσαν μετα απο 5-6 μερες απο πεζοδρομια και δρομους τελειως... δεν ελιωσαν την επομενη.
λευκο τοπιο για μια βδομαδα ανετα κανει και στα προσηνεμα. απλα διαφωνω καθετα με το να συγκρινουμε τις περιοχες ετσι απλα ενω η καθε μια εχει τα δικα της κολπα

Μετά απο 5-6 ημέρες και με ηλιοφάνεια μαλιστα.Τοσες μερες στρωμένο χιονι δεν εχω ξαναδει στα νοτια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, south coast είπε:

Μετά απο 5-6 ημέρες και με ηλιοφάνεια μαλιστα.Τοσες μερες στρωμένο χιονι δεν εχω ξαναδει στα νοτια

λογικα ειχαμε πιο πολλες μερες το 2004  πχ.
ολο ειναι θεμα νιφαδας αρχιζω και πιστευω. της μηδειας ελιωσαν μεσα σε 1 μερα, μονο σε σκιερα μερη εμειναν 2-3.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ας ρίξει ένα 30ποντο πάλι και ας το λιώσει την επόμενη. Πάμε για τα 12άρια. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...