Jump to content
menidi

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΧΙΟΝΟ-ΚΑΙΡΙΑΣ "BARBARΑ"- ΑΡΧΙΔΑΜΟΣ 4-10/2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κοκκινο Βοιωτιας..Μολις μου την εστειλε η πεθερουλα μου..Εχει ενταθει αρκετα η χιονοπτωση...Ολικη χιονοστρωση και βαζει ποντους..

IMG-cc28b8f9dae8ad6e679b12508102ad6e-V.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δυστυχώς ή ευτυχώς, το δυτικό τόξο (με το οποίο  συμποερεύεται ενίοτε και το Μενίδι), κάποιες φορές κάνει την έκπληξη στις αρχές συνήθως μιας χιονοκαιρίας με χιονοπτώσεις μεχρι χαμηλά, όταν οι ανατολικοί και οι κεντρικοί απέχουν. Σπανίως όμως αυτές οι χιονοπτώσεις δίνουν κάτι καλό σε επίπεδο χιονόστρωσης. 

Στη συνέχεια όμως, όταν οι συγκλίσεις μεταφέρονται ανατολικότερα και ο καιρός γίνεται ΒΑ ρεύματος, αναλαμβάνουν οι ανατολικοι, με επικες στούπες . Και τα δυτικά μένουν/με στην απέξω.  

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

.....  το προσωρινό άνοιγμα του καιρού μας επιτρέπει να δούμε λίγο τη χιονισμένη Πεντέλη μέχρι τα ανατολικά της ....

IMG_8761.thumb.JPG.c2b065e76e5b46f47eff66554000562e.JPG

IMG_8762.thumb.JPG.eb1614424e2640cbb027017ef157b371.JPG

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Ζερίκιος είπε:

Δυστυχώς επανήλθαμε στα πλέον συνηθισμένα ξινά σταφύλια. Αυτά που ενώ Θήβα και πέριξ βάζουν πόντους, δυτικότερα της Αλιάρτου δεν περνάει καρφίτσα από υετό. Σκέτη απογοήτευση.

Τρίτη ίσως μπει για τα καλά στο παιχνίδι η Λειβαδιά και γενικά η ΒΔ Βοιωτία,μεταφέρεται η σύγκλιση στο άξονα λειβαδια-βορεια Εύβοια -πηλιο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, mrpaco είπε:

επικοινωνία με Φυλη εχει βάλει στα 320μ ηδη 20 πόντους και συνεχίζει! Τα δυτικά παίρνουν μια καλη πληρωμή απο περσι!!!

ΔΥΣΤΥΧΩΣ  Τιποτα δεν παίρνουν φιλε μου. Η Φυλή είχε και πέρυσι. Είναι κάτω απο το βουνό και είναι κλασσική χιονοπεριοχή. Γα να αποκατασταθεί η "αδικια" η περσινή θα πρέπει να στρώσει έστω Νικαια, Περιστέρι, Αιγάλεω, Πειραιά. Και κάτι τέτοιο δεν έχει συμβεί μέχρι τώρα. Πλην ευαίσθητων επιφανειών στα ψηλά του Περάματος και στο Δασος Χαιδαρίου. 

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, dimitris27 είπε:

Τρίτη ίσως μπει για τα καλά στο παιχνίδι η Λειβαδιά και γενικά η ΒΔ Βοιωτία,μεταφέρεται η σύγκλιση στο άξονα λειβαδια-βορεια Εύβοια -πηλιο 

Επιφυλάσσομαι στο κατα πόσο δυτικά θα μεταφερθεί ή απλά θα μείνει στάσιμη στον ίδιο άξονα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δλδ όλα τα σημερινά από νωρίς το πρωί, τα έχουμε με -3 χοντρικά ως -4,9οC στα 850 και έναν 500άρη που ήταν κάτω από -33.....για μένα πολύ εντυπωσιακό και δικαιώνομαι σε αυτό που έλεγα στο χαλάζι ότι η μάζα και το σύστημα είναι πιο κρύο από τις τιμές που βλέπουμε.....Ας αναλογιστούμε το γεγονός ότι έχει απλωθεί η όλη φάση της BARBARA (δείτε δορυφορική που φτάνουν οι νεφικοι σχηματισμοί, είδαμε χιόνια ως τα ημιορεινά της Αιγιάλειας), πήγαν περίπατο πολλές εκτιμήσεις για συγκλίσεις και φαινόμενα και προχωρώντας προς τις βραδινές νυχτερινές ώρες και καθαρίζει η διαδικασία, με ενεργοποίηση των ζωνών σύγκλισης, τις θερμοκρασίες να πέφτουν στο -7 και -8 και πιο ψηλά στο -36 κοντά, θα έχουμε καταστάσεις εντυπωσιακές φαντάζομαι και γι αυτό κι ο κόκκινος συναγερμός.....ΠΡΟΣΟΧΗ σε όλους μας.....Μακάρι να κλείσει και το θέμα στο 90χλμ της Θήβας, γιατί εκεί πολύ φοβάμαι καταστάσεις δύσκολες με όσα ενημερώνομαι live.....

Μελίσσια αραιή χιονόπτωση κατά διαστήματα με 1,4οC την θερμοκρασία και τον ΒΒΑ να ξαναγκαζώνει.....είχα δει 3-4 άντε 5άρια μποφορ από τα περιοχικά μεσα στον αστικό ιστο και λέω οκ, αλλά όλος αυτος ο ανεμολογικός ορυμαγδός είναι ασχημο!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εντέλει ανεβήκαμε στους 2β,δεν έχει γυρίσει σε βορειανατολικο ανεμο

Επεξεργάστηκε από snow_evia
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, menidi said:

Δυστυχώς ή ευτυχώς, το δυτικό τόξο (με το οποίο  συμποερεύεται ενίοτε και το Μενίδι), κάποιες φορές κάνει την έκπληξη στις αρχές συνήθως μιας χιονοκαιρίας με χιονοπτώσεις μεχρι χαμηλά, όταν οι ανατολικοί και οι κεντρικοί απέχουν. Σπανίως όμως αυτές οι χιονοπτώσεις δίνουν κάτι καλό σε επίπεδο χιονόστρωσης. 

Στη συνέχεια όμως, όταν οι συγκλίσεις μεταφέρονται ανατολικότερα και ο καιρός γίνεται ΒΑ ρεύματος, αναλαμβάνουν οι ανατολικοι, με επικες στούπες . Και τα δυτικά μένουν/με στην απέξω.  

Κάτσε γιατί κάτι μου λέει οτι δυσκολεύεται πολύ να μπει ο ΒΑ στα Δυτικά. Παίζει να προλάβουν καλά πράγματα. Το λιμάνι του Πειραιά έχει καταποντιστεί και γράφει τη χαμηλότερη Τ τώρα με μόλις 2.1 αλλά με 87% υγρασία και θετικό dew. Είναι στο όριο αλλά βλέπω αργεί πολύ να μπει ΒΑ στα Δυτικά.

Έλα ένα τσακ θέλουμε να στρωθεί το λιμάνι λέμεεεεεε

VAMOSSSSSSSSSSSSS

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, mrpaco είπε:

επικοινωνία με Φυλη εχει βάλει στα 320μ ηδη 20 πόντους και συνεχίζει! Τα δυτικά παίρνουν μια καλη πληρωμή απο περσι!!!

Paco Μάλλιος εδώ πως τα βλέπεις για την συνέχεια τα πράγματα ;; 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, menidi said:

Δυστυχώς ή ευτυχώς, το δυτικό τόξο (με το οποίο  συμποερεύεται ενίοτε και το Μενίδι), κάποιες φορές κάνει την έκπληξη στις αρχές συνήθως μιας χιονοκαιρίας με χιονοπτώσεις μεχρι χαμηλά, όταν οι ανατολικοί και οι κεντρικοί απέχουν. Σπανίως όμως αυτές οι χιονοπτώσεις δίνουν κάτι καλό σε επίπεδο χιονόστρωσης. 

Στη συνέχεια όμως, όταν οι συγκλίσεις μεταφέρονται ανατολικότερα και ο καιρός γίνεται ΒΑ ρεύματος, αναλαμβάνουν οι ανατολικοι, με επικες στούπες . Και τα δυτικά μένουν/με στην απέξω.  

Συνήθως αυτό συμβαίνει ωστόσο με βάση το πως δίνει τις συγκλίσεις ο Τζίφος πριν την αλλαγή της ημέρας θα στρώσει δυτικά μέχρι χαμηλά πριν μεταφερθούν τα φαινόμενα ανατολικότερα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Seth13 είπε:

Συνήθως αυτό συμβαίνει ωστόσο με βάση το πως δίνει τις συγκλίσεις ο Τζίφος πριν την αλλαγή της ημέρας θα στρώσει δυτικά μέχρι χαμηλά πριν μεταφερθούν τα φαινόμενα ανατολικότερα. 

ΜΑΚΑΡΙΙΙΙΙΙΙΙ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις γύρισε ΒΑ κέντρο στο Γκάζι και ανέβηκε η Τ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Spyros Snowstorm said:

Ρε συ δες τι κάνει Χαϊδάρι 

Το έστρωσε και δρόμο 

Το Χαιδάρι στα ψηλά πάντα τα έκανε αυτά. 

Το στοίχημα είναι ένα!

Λιμάνι Πειραιά, Νίκαια κτλ ΟΛΙΚΗ!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Το Χαιδάρι στα ψηλά πάντα τα έκανε αυτά. 

Το στοίχημα είναι ένα!

Λιμάνι Πειραιά, Νίκαια κτλ ΟΛΙΚΗ!!!

Και να φανταστείς από εδώ που είμαι εγώ είναι ένα τσιγάρο δρόμο 

 

Επεξεργάστηκε από Spyros Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 Ποτιστική σε εμένα το ίδιο και στα πέριξ, Τατόι, Εκάλι, Μαρούσι σύμφωνα με τους σταθμούς του Αστεροσκοπείου. 

1.3 κολλημένα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 χαμένα χιλιοστά ο σταθμός μου.....κρίμα 

Για να δούμε αργότερα μόλις μπουν τα καλά 850αρια και 500αρια 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Spyros Snowstorm είπε:

Σε ποιο ύψος του χαιδαριου είσαι γείτονα? 

Κουνελια 130μ υψομετρο ειμαι εγω..στο δασος φθανει μεχρι τα 280μ τα σπιτια κ ο προφητης ηλιας στα 200μ θα χουν σιγουρα περισσοτερο

Επεξεργάστηκε από Tolisk20
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...