Jump to content
menidi

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΧΙΟΝΟ-ΚΑΙΡΙΑΣ "BARBARΑ"- ΑΡΧΙΔΑΜΟΣ 4-10/2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 minutes ago, periklis said:

Αν και γκρινιαξα πολύ ,γιατί περισσότερη ώρα έβλεπα κάμερες παρά την λάμπα μου ,.Η κακοκαιρία ήταν πολύ καλή ..

Ότι κοντινότερο στο 2002 θα έλεγα..

Λίγο κάτω να ήταν σε θερμοκρασίες και θεωρώ λόγο μεγαλύτερης διάρκειας να το ξεπερνούσε..

Αυτά..

Πάμε για τα επόμενα ..

Ο Μαρουσάκης πηγε πολύ καλά  ,να τα λέμε και αυτά ..

2002 θυμάμαι είχα πάει σε φίλο Πανεπιστημιούπολη και είχε 80 πόντους στην ταράτσα του στου Ζωγράφου στο ύψος της Υμητού. Δεν ξέρω αν θα ξεπεραστεί αυτό ποτέ. Ακόμα και Νίκαια είχε κάνει 3 10 ποντες χιονοστρώσεις μέσα σε 4 μέρες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδιά, τι να λέμε τώρα, σίγουρα ιστορική κακοκαιρία όσον αφορά την διάρκεια και αναλόγως την περιοχή (που είναι πολλές οι περιοχές αυτές!!) ιστορική και από άποψης ποσότητας χιονιού. Εντωμεταξύ το χειμωνιάτικο σκηνικό με κατάλευκη την Πάρνηθα και την Πεντέλη θα διατηρηθεί για πολλές μέρες ακόμα αφού αναμένονται χαμηλές θερμοκρασίες.

Εγώ που δεν έχω μνήμες ούτε από τον χιονιά του 2008 θυμάμαι πως έκανα στους χιονιάδες του 2015 για παράδειγμα, οι οποίοι ομολογουμένως ήταν προφανώς κατώτεροι από την Βαρβάρα. Τότε το '15, πριν ζήσω τον Τηλέμαχο, την Μήδεια, την Ελπίδα, δεν με ένοιαζε αν θα το στρώσει, δεν με ένοιαζε ΚΑΝ πόσο χιόνι θα πέσει, μου έφτανε να κοιτάω την λάμπα (όπως κάθε βράδυ απλά για να "δω" αν επικρατούν φαινόμενα) και αν έβλεπα μια νιφάδα να διαγράφει πορεία μπροστά μου... ξεσήκωνα τους πάντες στην γειτονιά αχαχ.

Αυτό που θέλω να πω είναι νιώθω ότι μας κακοέμαθε τα δύο προηγούμενα χρόνια και νομίζω πολλοί πλέον δεν είμαστε σε θέση να εκτιμήσουμε αυτά που ζήσαμε αυτές τις 5 μέρες γιατί προφανώς πλέον θεωρούμε δεδομένη μια χιονόστρωση 20+ εκατοστών έξω από το σπίτι μας (?) Αν δεν είχαμε ζήσει τους προηγούμενους ιστορικούς χιονιάδες θα κάναμε όλοι χαμό με αυτά που ζήσαμε.

Και τελευταίο, νομίζω το έχω ξανά αναφέρει, για εμένα ίσως να μετράει περισσότερο όλο το ταξίδι προς έναν χιονιά, όλα τα ξενύχτια που κάναμε μαζί πατώντας κάθε 2 δευτερόλεπτα το κουμπί της ανανέωσης για να δούμε αν τελικά πήγε πιο δυτικά ή πιο ανατολικά ο αυλώνας, αυτό το συναίσθημα ευφορίας όταν τελικά κλειδώνει ο χιονιάς και περπατάς στην πόλη σου ξέροντας ότι σε λίγες μέρες θα την επισκευτεί ο πολυπόθητος λευκός επισκέπτης!!

Αν έβλεπα αυτό το βίντεο πριν κάποια χρόνια και μου λέγανε ότι θα το ζήσω εγώ ο ίδιος στο Γαλάτσι, στην πόλη μου, παίζει και να λυποθυμούσα αχαχ!! Ελπίζω να ξανά δούμε σύντομα ανάλογες κακοκαίριες!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Iluvatar said:

2002 θυμάμαι είχα πάει σε φίλο Πανεπιστημιούπολη και είχε 80 πόντους στην ταράτσα του στου Ζωγράφου στο ύψος της Υμητού. Δεν ξέρω αν θα ξεπεραστεί αυτό ποτέ. Ακόμα και Νίκαια είχε κάνει 3 10 ποντες χιονοστρώσεις μέσα σε 4 μέρες.

Δεν έλειψε ο υετός από Δευτέρα μέχρι σήμερα ..

Το 2002 το έζησα πολύ καλά γιατί δούλευα σε ένα καφέ και κάθε πρωί έβγαζα 15-20 πόντους από τα τραπέζια 🤪🤪🤪🤪

Δεν το συζητάω για ψηλά στο Γαλάτσι..Τουρκοβούνια είχε μισό μέτρο ..🤗🤗

Από θέμα διάρκειας δεν θυμάμαι κάτι παρόμοιο..2002 και τώρα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, JohnTheSnow said:

Παιδιά, τι να λέμε τώρα, σίγουρα ιστορική κακοκαιρία όσον αφορά την διάρκεια και αναλόγως την περιοχή (που είναι πολλές οι περιοχές αυτές!!) ιστορική και από άποψης ποσότητας χιονιού. Εντωμεταξύ το χειμωνιάτικο σκηνικό με κατάλευκη την Πάρνηθα και την Πεντέλη θα διατηρηθεί για πολλές μέρες ακόμα αφού αναμένονται χαμηλές θερμοκρασίες.

Εγώ που δεν έχω μνήμες ούτε από τον χιονιά του 2008 θυμάμαι πως έκανα στους χιονιάδες του 2015 για παράδειγμα, οι οποίοι ομολογουμένως ήταν προφανώς κατώτεροι από την Βαρβάρα. Τότε το '15, πριν ζήσω τον Τηλέμαχο, την Μήδεια, την Ελπίδα, δεν με ένοιαζε αν θα το στρώσει, δεν με ένοιαζε ΚΑΝ πόσο χιόνι θα πέσει, μου έφτανε να κοιτάω την λάμπα (όπως κάθε βράδυ απλά για να "δω" αν επικρατούν φαινόμενα) και αν έβλεπα μια νιφάδα να διαγράφει πορεία μπροστά μου... ξεσήκωνα τους πάντες στην γειτονιά αχαχ.

Αυτό που θέλω να πω είναι νιώθω ότι μας κακοέμαθε τα δύο προηγούμενα χρόνια και νομίζω πολλοί πλέον δεν είμαστε σε θέση να εκτιμήσουμε αυτά που ζήσαμε αυτές τις 5 μέρες γιατί προφανώς πλέον θεωρούμε δεδομένη μια χιονόστρωση 20+ εκατοστών έξω από το σπίτι μας (?) Αν δεν είχαμε ζήσει τους προηγούμενους ιστορικούς χιονιάδες θα κάναμε όλοι χαμό με αυτά που ζήσαμε.

Και τελευταίο, νομίζω το έχω ξανά αναφέρει, για εμένα ίσως να μετράει περισσότερο όλο το ταξίδι προς έναν χιονιά, όλα τα ξενύχτια που κάναμε μαζί πατώντας κάθε 2 δευτερόλεπτα το κουμπί της ανανέωσης για να δούμε αν τελικά πήγε πιο δυτικά ή πιο ανατολικά ο αυλώνας, αυτό το συναίσθημα ευφορίας όταν τελικά κλειδώνει ο χιονιάς και περπατάς στην πόλη σου ξέροντας ότι σε λίγες μέρες θα την επισκευτεί ο πολυπόθητος λευκός επισκέπτης!!

Αν έβλεπα αυτό το βίντεο πριν κάποια χρόνια και μου λέγανε ότι θα το ζήσω εγώ ο ίδιος στο Γαλάτσι, στην πόλη μου, παίζει και να λυποθυμούσα αχαχ!! Ελπίζω να ξανά δούμε σύντομα ανάλογες κακοκαίριες!!

Χαχαχα πιο ώριμα τα λες εσύ που, αν κατάλαβα σωστα, είσαι πιο μικρός, παρά κάποιοι "παλιουρες" που γκρινιάζουν από το Σάββατο και λένε ότι 10 πόντοι εντός λεκανοπεδίου είναι "μαπα".

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, bill24 είπε:

νταξει αδιανοητα δεν το λες...σκεψου επι μηδειας ειχε 15-20 ποντους

Το χαμηλό είναι στο γάμο του Καραγκιόζη όμως και κατάφερε και έβγαλε υετό τόσο βόρεια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, periklis said:

Δεν έλειψε ο υετός από Δευτέρα μέχρι σήμερα ..

Το 2002 το έζησα πολύ καλά γιατί δούλευα σε ένα καφέ και κάθε πρωί έβγαζα 15-20 πόντους από τα τραπέζια 🤪🤪🤪🤪

Δεν το συζητάω για ψηλά στο Γαλάτσι..Τουρκοβούνια είχε μισό μέτρο ..🤗🤗

Από θέμα διάρκειας δεν θυμάμαι κάτι παρόμοιο..2002 και τώρα 

Και το 1987 ήταν έτσι αλλά αυτό είναι πολυ παλια για τους περισσοτερους

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

συγγνωμη εαν επαναλαμβανομαι, απλα θα ηθελα να ακουστω - 5 μερες καθημερινης (οχι συνεχης) χιονοπτωσης ΕΝΤΟΣ LA απο μονο του καθιστα τον Archidamus I ως μια αξιομνημονευτη εισβολη.

Οταν με το καλο μας ερθει ο Archidamus II τα ξαναλεμε. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26 λεπτά πριν, JohnTheSnow είπε:

Αυτό που θέλω να πω είναι νιώθω ότι μας κακοέμαθε τα δύο προηγούμενα χρόνια και νομίζω πολλοί πλέον δεν είμαστε σε θέση να εκτιμήσουμε αυτά που ζήσαμε αυτές τις 5 μέρες γιατί προφανώς πλέον θεωρούμε δεδομένη μια χιονόστρωση 20+ εκατοστών έξω από το σπίτι μας (?) Αν δεν είχαμε ζήσει τους προηγούμενους ιστορικούς χιονιάδες θα κάναμε όλοι χαμό με αυτά που ζήσαμε.

Και τελευταίο, νομίζω το έχω ξανά αναφέρει, για εμένα ίσως να μετράει περισσότερο όλο το ταξίδι προς έναν χιονιά, όλα τα ξενύχτια που κάναμε μαζί πατώντας κάθε 2 δευτερόλεπτα το κουμπί της ανανέωσης για να δούμε αν τελικά πήγε πιο δυτικά ή πιο ανατολικά ο αυλώνας, αυτό το συναίσθημα ευφορίας όταν τελικά κλειδώνει ο χιονιάς και περπατάς στην πόλη σου ξέροντας ότι σε λίγες μέρες θα την επισκευτεί ο πολυπόθητος λευκός επισκέπτης!!

..... τα είπες ΟΛΑ ...... δεν άφησες τίποτα εκτός ..... !!!!!...... υπερθεματίζω ......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Η εικονα σημερα μετα το 15ποντο το πρωι. 

 

..... πόσο σας έστρωσε τελικά Γιώργο .....????

Επεξεργάστηκε από THUNDERSNOW1965
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, THUNDERSNOW1965 είπε:

..... πόσο σας έστρωσε τελικά Γιώργο .....????

Ας πουμε ενα 70ποντο κατα μ.ο Αγγελε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, BrainA είπε:

Νονός του επόμενου θα είναι διαφορετικός. Και φιλοσοφία άλλη.

Χοντ .....(σκανδιναβική μυθολογία) θεότητα των Εσίρ . Ήταν τυφλός, θεός του χειμώνα.....

https://el.wikipedia.org/wiki/Εσίρ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, oldboy332 είπε:

μαρτυρούν το ύψος του χιονιού . Καμπιά Ευβοίας!

..... απίστευτο χιονομέρος σε όλους τους προσήνεμους ..... !!!!!!..... δυο κλάσεις ανώτερο από  τη Στενή  σε χιονόστρωση ......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Iluvatar είπε:

Συγγνώμη από Κυριακή μεσημέρι μέχρι δευτερα μεσημέρι είχες 3 ώρες χιονόπτωσης στο Χαλάνδρι?

Καλησπέρα και συγγνωμη για την εμβόλιμη τοποθέτηση. Στο Μαρούσι από τις 05:30 μέχρι τις 08:30 έκανε την καλύτερη χιονόπτωση του πενθημέρου, οπότε και καταγράφηκαν τα cm που έχω αναφέρει σε προηγούμενο ποστ. Μετά έκοψε εντελώς και βγήκε ήλιος. Οπότε δεν είναι απίθανο αυτό που λέει το παιδί....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

53 λεπτά πριν, JohnTheSnow είπε:

Παιδιά, τι να λέμε τώρα, σίγουρα ιστορική κακοκαιρία όσον αφορά την διάρκεια και αναλόγως την περιοχή (που είναι πολλές οι περιοχές αυτές!!) ιστορική και από άποψης ποσότητας χιονιού. Εντωμεταξύ το χειμωνιάτικο σκηνικό με κατάλευκη την Πάρνηθα και την Πεντέλη θα διατηρηθεί για πολλές μέρες ακόμα αφού αναμένονται χαμηλές θερμοκρασίες.

Εγώ που δεν έχω μνήμες ούτε από τον χιονιά του 2008 θυμάμαι πως έκανα στους χιονιάδες του 2015 για παράδειγμα, οι οποίοι ομολογουμένως ήταν προφανώς κατώτεροι από την Βαρβάρα. Τότε το '15, πριν ζήσω τον Τηλέμαχο, την Μήδεια, την Ελπίδα, δεν με ένοιαζε αν θα το στρώσει, δεν με ένοιαζε ΚΑΝ πόσο χιόνι θα πέσει, μου έφτανε να κοιτάω την λάμπα (όπως κάθε βράδυ απλά για να "δω" αν επικρατούν φαινόμενα) και αν έβλεπα μια νιφάδα να διαγράφει πορεία μπροστά μου... ξεσήκωνα τους πάντες στην γειτονιά αχαχ.

Αυτό που θέλω να πω είναι νιώθω ότι μας κακοέμαθε τα δύο προηγούμενα χρόνια και νομίζω πολλοί πλέον δεν είμαστε σε θέση να εκτιμήσουμε αυτά που ζήσαμε αυτές τις 5 μέρες γιατί προφανώς πλέον θεωρούμε δεδομένη μια χιονόστρωση 20+ εκατοστών έξω από το σπίτι μας (?) Αν δεν είχαμε ζήσει τους προηγούμενους ιστορικούς χιονιάδες θα κάναμε όλοι χαμό με αυτά που ζήσαμε.

Και τελευταίο, νομίζω το έχω ξανά αναφέρει, για εμένα ίσως να μετράει περισσότερο όλο το ταξίδι προς έναν χιονιά, όλα τα ξενύχτια που κάναμε μαζί πατώντας κάθε 2 δευτερόλεπτα το κουμπί της ανανέωσης για να δούμε αν τελικά πήγε πιο δυτικά ή πιο ανατολικά ο αυλώνας, αυτό το συναίσθημα ευφορίας όταν τελικά κλειδώνει ο χιονιάς και περπατάς στην πόλη σου ξέροντας ότι σε λίγες μέρες θα την επισκευτεί ο πολυπόθητος λευκός επισκέπτης!!

Αν έβλεπα αυτό το βίντεο πριν κάποια χρόνια και μου λέγανε ότι θα το ζήσω εγώ ο ίδιος στο Γαλάτσι, στην πόλη μου, παίζει και να λυποθυμούσα αχαχ!! Ελπίζω να ξανά δούμε σύντομα ανάλογες κακοκαίριες!!

Ως γείτονας και απ ότι βλέπω πολύ κοντινός δεν έχω να πω τίποτα παραπάνω συμφωνώντας εννοείται σε όλα! Πριν το 2021 (το πρώτο ιστορικό που θυμάμαι καθαρά) είχα φτάσει σε σημείο να προσεύχομαι να δω τέτοιες εικόνες στο Γαλάτσι προσπαθώντας να αποδεχτώ πως μάλλον δεν θα ζήσω ποτέ ιστορικό χιόνι... Το 2008 ήμουν μικρό παιδάκι και θυμάμαι μόνο την χιονόμπαλα που προαπαθούσα να ρίξω στην Ανδριάννα ααααχχ!!! 

Κρατάω την παρούσα 3ετία βαθιά στην καρδιά μου ξέροντας πως πάντα ο τροχός και πόσο μάλλον ο καιρός γυρίζει...και καλώς και κακώς! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 minutes ago, snowmanis said:

Καλησπέρα και συγγνωμη για την εμβόλιμη τοποθέτηση. Στο Μαρούσι από τις 05:30 μέχρι τις 08:30 έκανε την καλύτερη χιονόπτωση του πενθημέρου, οπότε και καταγράφηκαν τα cm που έχω αναφέρει σε προηγούμενο ποστ. Μετά έκοψε εντελώς και βγήκε ήλιος. Οπότε δεν είναι απίθανο αυτό που λέει το παιδί....

Δεν είναι απλά απίθανο, απλά δεν ισχύει. Ο ίδιος έκανε αναφορές για χιόνι απο κυριακή μεσημέρι μέχρι δευτέρα μεσημέρι. Σε όλο το λεκανοπέδιο έριχνε, έστω και νιφάδες, από κυριακή μέχρι και δευτέρα μεσημέρι (ή έστω μέχρι Δευτέρα πρωί όπως λες αλλά σίγουρα απο νωρίς την Κυριακη).

 

Δεν εννοώ ότι παραπληροφορεί προς θεού. Απλά μάλλον όταν λέει "χιονόπτωση" εννοέι ραγδαία χιονόπτωση και στρώσιμο.

Επεξεργάστηκε από Iluvatar
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, Iluvatar είπε:

Συγγνώμη από Κυριακή μεσημέρι μέχρι δευτερα μεσημέρι είχες 3 ώρες χιονόπτωσης στο Χαλάνδρι?

..... η χιονόπτωση άρχισε 09.30 την Κυριακή και συνεχίστηκε on off όλη τη μέρα αλλά χωρίς θερμοκρασίες και ένταση για χιονόστρωση ..... τα ξημερώματα της Δευτέρας είχαμε 3.5 ώρες πολύ καλή χιονόπτωση αλλά και χιονόστρωση ( .... 14 cm ..... ) .....  τις επόμενες ημέρες είχαμε χιονομπόρες ουκ ολίγες ...... οι περισσότερες οδηγούσαν σε πρόσκαιρη χιονόστρωση στις γνωστές ψυχρές επιφάνειες ..... ΤΕΛΟΣ ......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, THUNDERSNOW1965 said:

..... η χιονόπτωση άρχισε 09.30 την Κυριακή και συνεχίστηκε on off όλη τη μέρα αλλά χωρίς θερμοκρασίες και ένταση για χιονόστρωση ..... τα ξημερώματα της Δευτέρας είχαμε 3.5 ώρες πολύ καλή χιονόπτωση αλλά και χιονόστρωση ( .... 14 cm ..... ) .....  τις επόμενες ημέρες είχαμε χιονομπόρες ουκ ολίγες ...... οι περισσότερες οδηγούσαν σε πρόσκαιρη χιονόστρωση στις γνωστές ψυχρές επιφάνειες ..... ΤΕΛΟΣ ......

Ναι αυτό ακριβώς φανταζόμουν και εγώ γιαυτο και ρώτησα απορημένος. Την απάντηση του την βλέπεις. Έχει βαφτίσει την κακοκαιρία "μάπα" γιατί είχέ "μονο" 15 εκ. στο Χαλανδρι. Αλλα λόγια να αγαπιόμαστε δηλαδή.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...