Jump to content
menidi

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΧΙΟΝΟ-ΚΑΙΡΙΑΣ "BARBARΑ"- ΑΡΧΙΔΑΜΟΣ 4-10/2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαχα ΑΠΙΘΑΝΑ πραγματα παει να ξανακλεισει ο καιρος κ συννεφιαζει ενω ειχε ξαστερωσει...

Λετε να εχουμε 5ο βραδυ χιονιου στα ψηλα.μας ενω των 400μ?? Υπερβορειοι ετοιμαστειτε...

Οχι οτι Θηβα Σεττα Βιλια Στενη δεν ειναι φουλ χιονι κ ομορφια αλλα.αυτη η Ιπποκρατειος ρε.παιδια ειναι αλλη.φαση...μου ανοιγει την καρδια καθε φορα χειμωνα καλοκαιρι...τυχεροι οσοι τα καταφεραν κ ζουν στον επιγειο παραδεισο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 hours ago, Άγγελος said:

Στενή και η τελευταία Στροπωνες! 
Σημερα από φίλο έμαθα πως η Στενή έχει υπόγειο δίκτυο ΔΕΗ, γι αυτό κ όσο χιόνι κ να ρίξει δεν κόβεται το ρεύμα! Όλα υπό έλεγχο πάνω παρόλο το 1.5 μέτρο! 

1CA6C9D1-302E-4D41-BA14-20EF5DB63982.jpeg

2996C470-7E8E-4365-B5B8-E47ABBC13F40.jpeg

0F7D2B01-849E-4275-B118-EEE7C89F30E7.jpeg

16FC858B-9BF0-4AD2-8450-061C71855F38.jpeg

9E8DBE58-D06B-41AB-999F-D7F7771B6650.jpeg

53A4358F-99C9-4843-891F-5339CD2F75EB.jpeg

Επική κακοκαιρία για τα πέριξ της Δίρφυς! Παρόλα αυτά ακόμα φωτό με 1.5 μέτρο δεν είδαμε. Όσο ανεβαίνουν φωτογραφίες  με γωνίες από χαμηλά, με ζουμ,μέσα στα στενά, με την οροφή του αυτοκινήτου κτλ θα ήμαστε με την απορία!! Σήμερα πέρασα από Άγιο επιστρέφοντας για Αθήνα. Μπόλικο, ωραίο χιόνι έχει κάτσει κι όλας, αλλά στο 1.2 μαξ. Στην πρώτη φωτό άνετα λες δύο μέτρα. Αλλά δεν είναι.Κοροϊδευει, επιτηδες την έβγαλα ετσι. Στη δεύτερη φαίνεται πιο καλά η πραγματική ποσότητα και μάλιστα έχει πέσει και αρκετό χιόνι κάτω από την σκεπή. Τεσπα έχω κόλλημα με την αντικειμενικότητα σε σημείο που ίσως να υποεκτιμαω πολλές φορές την ισότητα αλλά δεν μπορώ τα φαλικα σύνδρομα του ποιός την έχει πιο μεγάλη....την χιονόστρωση 😂😂😂  

IMG_20230209_170346.jpg

IMG_20230209_170638.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 hours ago, menidi said:

Ρε συ εισαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ οτι 1992-2002 δεν υπήρξε ολική χιονόστρωση στην Αγία Παρασκευή? Βρε μπας και ήσουν πιτσιρίκι και δεν θυμάσαι ή δεν το εχεις ψάξει καλά? χααχ. Για παράδειγμα, του Αγιου Αντωνίου το 1996 είχαμε ολική Μενίδι (μόλις είχαμε μετακομίσει απο Περιστέρι που μεγάλωσα) και Μαρούσι κτλ είχε περισσότερο απο εδώ. Επίσης Γενάρη του 1999 εδώ είχε ολική πασπάλα. Αν κάτσω και θυμηθώ, θα βρω κι άλλα. 1994 θυμάμαι κάτι τρελές στούπες Νεα Φιλαδέλφεια (ΑΕΚ-ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ) που είναι και άμπαλη σε σχέση με την Αγια Παρασκευή.. Το έβλεπα απο την τηλεόραση (εμενα Περιστέρι και είχα τρελαθεί). Και όταν έπαιζε ΠΑΟ - ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ (1992 νομιζω) είχε φουλ χιόνι στο ΟΑΚΑ (πάλι ήμουν Περιστέρι και είχα τρελαθεί χαχα). Επίσης και άλλη μια φορά δεκαετία 90 που έλεγε ο θείος μου που δούλευε φορτηγό, οτι πάνω Σισμανόγλειο και Νεα Ιωνία είχε φουλ στρωμένο χιόνι και το φορτηγό δεν πήγαινε μια...(πάλι ειχα σαλτάρει). Και άλλη μια φορά θυμάμαι θάψιμο ανελέητο Κηφισιά Μαρούσι (κάπου το 1993) και εγώ με εναλλαγές χιονόνερου - χιονιού στο Περιστέρι. 

Το συμπερασμα βεβαια είναι οτι έχω τραυματικές εμπειρίες, αλλά τέλος πάντων 🤣 Αν κάτσω να τα ψάξω, θα βρω κι άλλα. Αααχχ φέρτε μου ένα ντιβάνι ψυχανάλυσης!!

Το Πάο-Σαμπντόρια ήταν Δεκέμβριος 1991. Όταν αναφέρομαι σε 1992 προφανώς μιλάω μετά τον μεγάλο χιονιά του 22-24 Φεβρουαρίου 1992. Η μόνη φορά που είχε ολική ήταν κάποια στιγμή το 1993 πριν το γυρίσει σε... βροχή. Δεν υπήρξε ποτέ άλλοτε ολική στα 200μ που βρίσκομαι, ούτε τον Ιανουάριο 1996 (θυμάμαι πολύ καλά ότι έστρωνε μόνο εύκολες), ούτε τον Μάρτιο του 1998 που επίσης θυμάμαι πολύ καλά, ούτε το 1999. Πήγα 1η δημοτικού τη χρονιά 1993-1994, επομένως ξυπνούσα πολύ πρωί επί πολλά έτη και ξενυχτούσα αν χρειαζόταν (μέχρι και το 1995 είχα οπτική επαφή με δρόμο). Πρώτη φορά έχασα σχολείο λόγω χιονιού το 2002 (στο οποίο έλειπα) και μετά ξαναέχασα το 2004! Αυτό αρκεί για να καταλάβει κανείς ότι δεν υπήρξε ποτέ ολική χιονόστρωση. Η μόνη φορά που είχα χάσει σχολείο από φυσικό φαινόμενο ήταν το 1997 όπου χάσαμε 2 μέρες λόγω βροχοπτώσεων. Έχει γράψει στο πετσί μου, γι' αυτό γελούσα με τη γκρίνια της περιόδου 2008-2021. Καμία σχέση με εκείνο το έκτρωμα για το μεγαλύτερο μέρος του λεκανοπεδίου. 

Επεξεργάστηκε από Seth13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μου επιτρεπετε κι εμενα ενα off topic....ποσο ομορφα και πισω με ταξιδεψατε....

11 Δεκεμβρη 1991 δεν θα την ξεχασω ποτε αυτη την ημερα....

Ημουν παιδακι 3,5 χρονων και ο ΤΡΕΛΑΡΑΣ ο πατερας με ειχε παει ΟΑΚΑ στο Παο - Σαμπντορια....

Εμενα Χαλανδρι στο πατρικο, και θυμαμαι εντονα την εικονα του λευκου σκηνικου, με μια παλια alfa και αλυσιδες (!!!!) περασαμε το κατω μερος της Ρεματιας που τοτε ηταν δασος ακομα, και παρκαραμε καπου στη Θεολογικη Σχολη....χρατς χρουτς τα μποτακια 2,5 χλμ ποδαρατο μες στο χιονι 3 ωρες πριν το παιχνιδι.....κρυο, ψοφοκρυο, και χιονι ακαταπαυστο, εναλλαγες κοκοροχιονο με ΣΤΟΥΠΑΡΑ και την ωρα του αγωνα, που παιχτηκε με πορτοκαλι μπαλα...ψαξτε βιντεο στο youtube....

Εκεινη τη βραδια θα τη θυμαμαι φυσικα για την Παναθα με την Ευρωπαϊκη της φορεσια, απεναντι στην ΑΡΜΑΔΑ του συγχωρεμενου του Βιαλι, του Μαντσινι και τοσων αλλων παικταραδων, αλλα κι εμεις με Σαραβακο, Βαζεχα, και τη "μαγια του Οσιμ", το μεγαλο Σπυρο Μαραγκο, 8αρι box to box αλλης εποχης, το Δωνη ισως στα καλυτερα του, τον διαβητη - Κωστα Φραντζεσκο, τον Καλλιντζακη 19χρονων παιδακι με θρασος κλπ

Και φυσικα θα τη θυμαμαι για τη χιοναρα....στα παιδικα ματια μου ηταν αδιανοητο να εχει ΤΟΣΟ ΚΟΣΜΟ (μπορει και 60.000 εισητηρια, με τζαμπατζηδες, κλπ ενα πυρινο ΟΑΚΑ γυρω στους 70.000 θεατες) με ΤΟΣΟ ΚΡΥΟ και ΧΙΟΝΙ....

Να στε καλα και συγγνωμη για το off topic....

Επεξεργάστηκε από kouvanos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ολοι το 1988 είμαστε;; χαχα

εγώ δημοτικό πήγαινα 94 με 2000, δε θυμάμαι κάνα σοβαρό χιονι.. μόνο κάπου στο 1998 με 1997 θυμάμαι ένα ωραίο χιονι που έστρωνε αλλά με δυσκολία, στο νεο Ηρακλειο. Πρωι ήταν. και ανέβαινα στην ταράτσα να το βλέπω σαν ηλιθιο 

2002 ήταν το περισσότερο χιονι που είδα ποτέ, στα περίχωρα της Χαλκίδας! επικο τριήμερο!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 minutes ago, Alkis88 said:

Ολοι το 1988 είμαστε;; χαχα

εγώ δημοτικό πήγαινα 94 με 2000, δε θυμάμαι κάνα σοβαρό χιονι.. μόνο κάπου στο 1998 με 1997 θυμάμαι ένα ωραίο χιονι που έστρωνε αλλά με δυσκολία, στο νεο Ηρακλειο. Πρωι ήταν. και ανέβαινα στην ταράτσα να το βλέπω σαν ηλιθιο 

2002 ήταν το περισσότερο χιονι που είδα ποτέ, στα περίχωρα της Χαλκίδας! επικο τριήμερο!

Μάρτιος 1998. Κάθε νύχτα χιόνιζε... Δευτέρα-Τρίτη και Τετάρτη. Θυμάμαι ακόμα την πίκρα μου 5η δημοτικού να πηγαίνω σχολείο το πρωί κι ενώ χιόνιζε αλλά με στρωμένες μόνο τις εύκολες. Θυμάμαι σαν και τώρα να κοιτάω τον χιονισμένο κομμένο κορμό σε μια πρασιά της Αγίου Ιωάννου. Ειλικρινά το έχω εικόνα, με έχω εικόνα, 26 χρόνια μετά. 

Επεξεργάστηκε από Seth13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, Seth13 είπε:

Μάρτιος 1998. Κάθε νύχτα χιόνιζε... Δευτέρα-Τρίτη και Τετάρτη. Θυμάμαι ακόμα την πίκρα μου 5η δημοτικού να πηγαίνω σχολείο το πρωί κι ενώ χιόνιζε αλλά με στρωμένες μόνο τις εύκολες. Θυμάμαι σαν και τώρα να κοιτάω τον χιονισμένο κομμένο κορμό σε μια πρασιά της Αγίου Ιωάννου. Ειλικρινά το έχω εικόνα, με έχω εικόνα, 26 χρόνια μετά. 

Χιονίζε που; Αθήνα; Για την κακοκαιρία της 25ης Μάρτιου λες;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τρίκαλα Κορινθίας χιονίζει για 6η βράδυα συνεχόμενη!!! Λογικά ορογραφικος υετός από κορινθιακό... Με το χιόνι να ξεπερνά πλέον σίγουρα τους 35-40 πόντους.... ωραία πράγματα...     Χιονίζει και για 5η συνεχή ημέρα σε Δροσιά Αττικής, όπως φαίνεται από την κάμερα !! Αραιά αλλά κάτι ψιλά ρίχνει...

Επεξεργάστηκε από ORESIVIOS
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η Βαρβαρα στη Παλληνη

329398445_2268628683310096_602179588757407002_n.jpg

329402795_1199802527598067_5096532190371295529_n.jpg

329443700_504238451790494_7938804959650975200_n.jpg

Αγορινες μου,εκ νεου οι φωτο ανεβαινουν με κακη αναλυση...Για δειτε το σας παρακαλω...Ευχαριστω εκ των προτερων!!

Βρεχει στον Ασπροπυργο..Χιονιζει απο τα 250 μετρα και πανω...Χιονοκουρτινες γυρω γυρω μεχρι χαμηλα..!!!

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 ώρες πριν, kouvanos είπε:

Μου επιτρεπετε κι εμενα ενα off topic....ποσο ομορφα και πισω με ταξιδεψατε....

11 Δεκεμβρη 1991 δεν θα την ξεχασω ποτε αυτη την ημερα....

Ημουν παιδακι 3,5 χρονων και ο ΤΡΕΛΑΡΑΣ ο πατερας με ειχε παει ΟΑΚΑ στο Παο - Σαμπντορια....

Εμενα Χαλανδρι στο πατρικο, και θυμαμαι εντονα την εικονα του λευκου σκηνικου, με μια παλια alfa και αλυσιδες (!!!!) περασαμε το κατω μερος της Ρεματιας που τοτε ηταν δασος ακομα, και παρκαραμε καπου στη Θεολογικη Σχολη....χρατς χρουτς τα μποτακια 2,5 χλμ ποδαρατο μες στο χιονι 3 ωρες πριν το παιχνιδι.....κρυο, ψοφοκρυο, και χιονι ακαταπαυστο, εναλλαγες κοκοροχιονο με ΣΤΟΥΠΑΡΑ και την ωρα του αγωνα, που παιχτηκε με πορτοκαλι μπαλα...ψαξτε βιντεο στο youtube....

Εκεινη τη βραδια θα τη θυμαμαι φυσικα για την Παναθα με την Ευρωπαϊκη της φορεσια, απεναντι στην ΑΡΜΑΔΑ του συγχωρεμενου του Βιαλι, του Μαντσινι και τοσων αλλων παικταραδων, αλλα κι εμεις με Σαραβακο, Βαζεχα, και τη "μαγια του Οσιμ", το μεγαλο Σπυρο Μαραγκο, 8αρι box to box αλλης εποχης, το Δωνη ισως στα καλυτερα του, τον διαβητη - Κωστα Φραντζεσκο, τον Καλλιντζακη 19χρονων παιδακι με θρασος κλπ

Και φυσικα θα τη θυμαμαι για τη χιοναρα....στα παιδικα ματια μου ηταν αδιανοητο να εχει ΤΟΣΟ ΚΟΣΜΟ (μπορει και 60.000 εισητηρια, με τζαμπατζηδες, κλπ ενα πυρινο ΟΑΚΑ γυρω στους 70.000 θεατες) με ΤΟΣΟ ΚΡΥΟ και ΧΙΟΝΙ....

Να στε καλα και συγγνωμη για το off topic....

Φίλε ήμουν μέσα.πρωτοετης φοιτητής στη Πάτρα.ειχαμε ανέβει 4-5πουλμαν.φοβερη εμπειρία.50000 τρελοί χορεύαμε σε όλο τον αγώνα για να ζεσταθούμε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα ! 2,5 βαθμοί ,δυνατός βοριάς και συννεφιά στο Κρυονέρι. Ωραία ειναι αλλά σηκώνει το χιόνι πολύ γρήγορα και δεν προβλέπεται μεχρι αυριο να αλλάζει το σκηνικό. 

20230210_080120.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Γιατι ολοι οταν ακουν για το χιονι του 1998 θυμουνται τις 25-26 Μαρτιου?μια βδομαδα νωριτερα ηταν το προσηνεμο χιονι...16-19 εκει μεσα...καθε νυχτα σχεδον εστρωνε πανω απο τα 200μ ...

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 ώρες πριν, menidi είπε:

Ρε συ εισαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ οτι 1992-2002 δεν υπήρξε ολική χιονόστρωση στην Αγία Παρασκευή? Βρε μπας και ήσουν πιτσιρίκι και δεν θυμάσαι ή δεν το εχεις ψάξει καλά? χααχ. Για παράδειγμα, του Αγιου Αντωνίου το 1996 είχαμε ολική Μενίδι (μόλις είχαμε μετακομίσει απο Περιστέρι που μεγάλωσα) και Μαρούσι κτλ είχε περισσότερο απο εδώ. Επίσης Γενάρη του 1999 εδώ είχε ολική πασπάλα. Αν κάτσω και θυμηθώ, θα βρω κι άλλα. 1994 θυμάμαι κάτι τρελές στούπες Νεα Φιλαδέλφεια (ΑΕΚ-ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ) που είναι και άμπαλη σε σχέση με την Αγια Παρασκευή.. Το έβλεπα απο την τηλεόραση (εμενα Περιστέρι και είχα τρελαθεί). Και όταν έπαιζε ΠΑΟ - ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ (1992 νομιζω) είχε φουλ χιόνι στο ΟΑΚΑ (πάλι ήμουν Περιστέρι και είχα τρελαθεί χαχα). Επίσης και άλλη μια φορά δεκαετία 90 που έλεγε ο θείος μου που δούλευε φορτηγό, οτι πάνω Σισμανόγλειο και Νεα Ιωνία είχε φουλ στρωμένο χιόνι και το φορτηγό δεν πήγαινε μια...(πάλι ειχα σαλτάρει). Και άλλη μια φορά θυμάμαι θάψιμο ανελέητο Κηφισιά Μαρούσι (κάπου το 1993) και εγώ με εναλλαγές χιονόνερου - χιονιού στο Περιστέρι. 

Το συμπερασμα βεβαια είναι οτι έχω τραυματικές εμπειρίες, αλλά τέλος πάντων 🤣 Αν κάτσω να τα ψάξω, θα βρω κι άλλα. Αααχχ φέρτε μου ένα ντιβάνι ψυχανάλυσης!!

....καλημέρα .....Θανάση και το Χαλανδρι δεν θυμάμαι να ειχε ολικη αυτή την χιονοκαταραμενη δεκαετια .......!!!!!!...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για ακόμα μια φορά χιονίζει στην Σεττα! Είναι απίστευτη η εμμονή του καιρού! Πολλά μέτρα!!!

Παρα πολλά…!

εικόνες από την Τετάρτη! 

C66D4B5A-306F-4E2A-BB43-1A5B0D53EABC.png

6F1B5A93-2443-48ED-8640-4F6838762043.jpeg

31F2CAB5-5FAE-4B00-B72E-AE310F4AA298.jpeg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 ώρες πριν, Kibo είπε:

Επική κακοκαιρία για τα πέριξ της Δίρφυς! Παρόλα αυτά ακόμα φωτό με 1.5 μέτρο δεν είδαμε. Όσο ανεβαίνουν φωτογραφίες  με γωνίες από χαμηλά, με ζουμ,μέσα στα στενά, με την οροφή του αυτοκινήτου κτλ θα ήμαστε με την απορία!! Σήμερα πέρασα από Άγιο επιστρέφοντας για Αθήνα. Μπόλικο, ωραίο χιόνι έχει κάτσει κι όλας, αλλά στο 1.2 μαξ. Στην πρώτη φωτό άνετα λες δύο μέτρα. Αλλά δεν είναι.Κοροϊδευει, επιτηδες την έβγαλα ετσι. Στη δεύτερη φαίνεται πιο καλά η πραγματική ποσότητα και μάλιστα έχει πέσει και αρκετό χιόνι κάτω από την σκεπή. Τεσπα έχω κόλλημα με την αντικειμενικότητα σε σημείο που ίσως να υποεκτιμαω πολλές φορές την ισότητα αλλά δεν μπορώ τα φαλικα σύνδρομα του ποιός την έχει πιο μεγάλη....την χιονόστρωση 😂😂😂  

IMG_20230209_170346.jpg

IMG_20230209_170638.jpg

Κ εγω ετσι ειμαι...το χιονι το μετραω σε εκατοστα και οχι σε...μετρα....θεωρω πολυ εντυπωσιακο πχ να βλεπω τραπεζια με 70-80 ποντους πανω τους...νομιζω πανω απο 1μ μονο σε ανεμοσουρια μπορουμε να δουμε κ οχι γενικα στο ευθυ εδαφος ή ταρατσες...ασε που το χιονι καθεται μονο του πριν αρχισει να λιωνει κ μπορει να χασει 10-15 ποντους αμεσως μολις σταματησει να χιονιζει...σαν να "σουρωνει" ή μαζευει μονο του χωρις λογο

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λοιπον 3 φωτος απο την ιδια αυλη στα Βιλια για συγκριση...

Βαρβαρα η πρωτη, Ελπιδα η δευτερη, Μηδεια η τριτη...τρεχα-γυρευε η συγκριση😅

 

 

FB_IMG_1676012127268.jpg

FB_IMG_1676012251108.jpg

FB_IMG_1676012314201.jpg

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα είπαμε πρώτοι και ισως μόνοι από εδώ μέσα ότι στα ημιορεινά της Εύβοιας θα χρειαστεί να προμηθευτούν προμήθειες...............

αυτό είναι το απόλυτο ΣΟΚ ΚΑΙ ΔΕΟΣ.............

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στα ορεινα των Χανιων οπως Ασκυφου , Ομαλο το χιονι ηταν περιπου 80cm ακατεβατα ,επειδη ακουγονται ακομα και για 2 μετρα , οχι εδω, 790648496__20230210_085220.png.1c063090d6c4655bd4024f1a6b70bc0e.png980766821_92.jpg.44e115bf8e7e08e01490d98ef542cc6f.jpg  Τα 2 μετρα ισως και παραπανω  ειναι καπως ετσι1056500160_2020.jpg.28fd520e44ea15ef4a152fa268fd7515.jpg

Επεξεργάστηκε από korfalonas
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολύ κρύο πάλι σήμερα 

3.5 ελάχιστη με 45αρες ριπές βοριά και αίσθηση αρκετά κάτω από το 0 .....

Βαριά συννεφιά και βρεγμενοι δρόμοι

Καλημέρα σε όλους 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...