Jump to content
menidi

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΧΙΟΝΟ-ΚΑΙΡΙΑΣ "BARBARΑ"- ΑΡΧΙΔΑΜΟΣ 4-10/2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κι εδώ χιονόνερο δυνατό μας έχει φάει χιόνι 40 πόντων μέσα σε μιαμιση μέρα, 

οι φωτο σημερα, το βιντεο τεταρτη μεσημερι εμμεσω γερης στουπας 

758B9612-FED3-4DDC-B423-1B8E37D3DC48.jpeg

E06021FB-AC46-48F2-A18C-91E7AB8CEFEF.jpeg

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ισχυρό χιονόνερο με εναλλαγές χιονοχαλαζου στην Πάρνηθα στο ύψος του τελεφερίκ πριν λίγο. Το θαψιμο συνεχίζεται λίγο πιο πάνω. Ο υπεύθυνος αποχιονισμου που με έμαθε ο άνθρωπος (εχθές και σήμερα με είδε) μου λέει ότι ψηλά ο δρόμος ξανακλεινει συνεχώς λόγω χιονόπτωσης. Και μάλιστα ο αέρας παρασύρει τα ανεμοσουρια και τα ρίχνει πάνω στο δρόμο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 ώρες πριν, menidi είπε:

Στους 5 και κάτι η θερμοκρασία εδώ πέρα. Βγήκε λίγο ήλιος στην Πάρνηθα. 

Πάντως επιτρέψετε μου να επισημανω ότι κατά τη διάρκεια αυτής της αναμφισβήτητα πολύ δυνατής χιονοκαιριας για την ανατολική Ελλάδα, η θερμοκρασία στο λεκανοπέδιο της Αθήνας δεν έπεσε κάτω από το μηδέν. Οριακά μόνο στα ψηλά ΒΠ. Πχ στο Μαρούσι στα 235 έπεσε μέχρι -0.2. Δλδ στο 90% του λεκανοπεδίου δεν έπεσε ποτέ κάτω το μηδέν. 

Μιλώ για λεκανοπέδιο Αθήνας μόνο. 

...... έτσι για την ιστορία ......

....... το πρωί της Δευτέρας 06 / 02 /2023 σε φάση ραγδαιότητας στο μπαλκόνι μου στα 216 m το ψηφιακό θερμόμετρο έδειξε - 1.3 C , την ίδια μάλλον ώρα ο μετεωρολογικός σταθμός του Ευγένιου @Snowrise έδειξε - 0.8 C .

..... τη Τετάρτη το πρωί γύρω στις 05.00 το δικό μου έδειξε - 0.4 C

και του Ευγένιου - 0.2 C. 

.... αλλά για να μην κουράζω και άλλοι σταθμοί έχουν δείξει τις αντίστοιχες περίπου μέρες και ώρες αρνητικές ..... όπως των Βριλησσίων στα 245 m , του Αμερικάνικου Κολλεγίου στη Αγία Παρασκευή στα 273 m και σίγουρα και άλλοι  ..... αλλά ποιος κάθεται να τους ψάξει ....

..... δια του λόγου το αληθές στα Κλιματολογικά στοιχεία '' Τρέχων μήνας'' φαίνονται ....

http://penteli.meteo.gr/stations/chalandri/

https://penteli.meteo.gr/stations/vrilissia/

https://penteli.meteo.gr/stations/agiaparaskevi/

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

42 λεπτά πριν, Trans Siberian είπε:

Κι εδώ χιονόνερο δυνατό μας έχει φάει χιόνι 40 πόντων μέσα σε μιαμιση μέρα, 

οι φωτο σημερα, το βιντεο τεταρτη μεσημερι εμμεσω γερης στουπας 

758B9612-FED3-4DDC-B423-1B8E37D3DC48.jpeg

E06021FB-AC46-48F2-A18C-91E7AB8CEFEF.jpeg

IMG_8171.MOV

Ανακασιά είσαι φίλε; Κάπου στα 120-130 υψόμετρο; Πάντως ρε συ το βίντεο δεν μου το εμφανίζει. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, menidi said:

Ανακασιά είσαι φίλε; Κάπου στα 120-130 υψόμετρο; Πάντως ρε συ το βίντεο δεν μου το εμφανίζει. 

Στειλε μιυ ν στο στειλω μειλ δεν ξερω γιατι 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κόρινθο έριξε Τετάρτη πρωί νιφάδες και το βράδυ κάτι μεταξύ χιονόνερου και χιονιού. Στο Λουτράκι μέχρι χιονόνερο κατάφερε να ρίξει. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βιλια σημερα το πρωι..

329885774_1230610277663303_2517362091387579465_n.jpg

Λιμνη Υλικη...Πισω απο κει ειναι το Κοκκινο..Τα πεθερικα μου,κανουν λογο για 50 ποντους χιονι κατα προσεγγιση σημερα..Αλλωστε και ο Μητσακος εκανε λογο για 60-70 ποντους μεχρι προχθες..Μεγαλος χιονιας για το χωριο...Αλλα μεσα στα πλαισια..

limni-yliki-10-2-2023 (3).jpg

limni-yliki-10-2-2023 (4).jpg

limni-yliki-10-2-2023 (6).jpg

limni-yliki-10-2-2023 (7).jpg

limni-yliki-10-2-2023 (8).jpg

limni-yliki-10-2-2023 (10).jpg

limni-yliki-10-2-2023 (11).jpg

limni-yliki-10-2-2023 (9).jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, oldboy332 είπε:

Τι ωρα περιμενουμε να το γυρίσει σε χιονι ; 

Πάρνηθα χιονίζει από τα 550. Και στρώνει από τα 700

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χαχα ξαναγραφω ΔΕΝ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ!!!!!!

Εκανε ενα ντου με.λιγο σπαστο ηλιο κ τσιμπησε η Τ το μεσημερι ως 6.8 εδω στα 180 μετρα του Ζωγραφου.....α ρε το υπεροχη κρυα εβδομαδα ηταν αυτη εχει να παει πανω απο 6.8 απτο μεσημερι του περασμενου Σαββατου!!!!!

Αμεσως μας.πλακωσε χιονο-βροχοκουρτινα απτον Τρελο κ τωρα βαρια συννεφια παραμενει σκοταδια κ ψιλοβροχο εκ νεου νωριτερα που μουσκεψε δρομους!!!!

Απιθανη εξελιξξ στανταρ φρεσκαρει.χιονακι.στα.ανω των 600-700μ κ αντε να δουμε μπας κ εχουμε καμια.εκπληξη προς τα ξημερωματα...

4.9 ηδη εντωμεταξυ εκαψα σε 10 μερες οσο ξυλο δεν ειχα καψει 3.5 μηνες !!!!. Χαλαλι γεια σου Μαγκα Αρχιδαμεεεε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, menidi είπε:

Πάρνηθα χιονίζει από τα 550. Και στρώνει από τα 700

Ναι ,το έβλεπα νωρίτερα . Εδω στα 380μ πάντως το στρωμένο χιόνι υποφέρει απο το ανεμόβροχο ! Ημουν Διόνυσο, άπνοια, τιποτα απολύτως .Κρυονέρι δεν λεει να σταματησει ο αέρας, ποταμάκια οι δρόμοι με 3 βαθμούς. 

40αρες ριπές και στο χωριό ,κατά διαστήματα χιονόνερο με 2,6 βαθμους.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

37 λεπτά πριν, oldboy332 είπε:

Τι ωρα περιμενουμε να το γυρίσει σε χιονι ; 

Χαχαχα..εδω χιονιζει ψιλο,αλλα υγρο.Το χει γ@@@σει το χιονι μαζι με τον αερα.Τ στους 1.6

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 λεπτά πριν, oldboy332 είπε:

Ναι ,το έβλεπα νωρίτερα . Εδω στα 380μ πάντως το στρωμένο χιόνι υποφέρει απο το ανεμόβροχο ! Ημουν Διόνυσο, άπνοια, τιποτα απολύτως .Κρυονέρι δεν λεει να σταματησει ο αέρας, ποταμάκια οι δρόμοι με 3 βαθμούς. 

40αρες ριπές και στο χωριό ,κατά διαστήματα χιονόνερο με 2,6 βαθμους.

Η βροχή έχει κάνει μεγάλη ζημιά στο χιονι! Να φανταστείς οτι οι ταβέρνες της Πάρνηθας που φτάνουν στα 370 περίπου δεν έχουν καθόλου χιόνι!! Τελεφερίκ το έτρωγε σήμερα η βροχή. Αναρωτιέμαι τι είναι καλύτερο. Βροχή με 1-2 βαθμούς ή ήλιος με 8 αλλά -4 τη νύχτα? Νομίζω οτ το 2ο είναι προτιμότερο γιατί παγώνει τ χιόνι. Αυτό τώρα δεν έχει τσιμεντωσει καθόλου ούτε στα 600. 

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, menidi είπε:

Η βροχή έχει κάνει μεγάλη ζημιά στο χιονι! Να φανταστείς οτι οι ταβέρνες της Πάρνηθας που φτάνουν στα 370 περίπου δεν έχουν καθόλου χιόνι!! Τελεφερίκ το έτρωγε σήμερα η βροχή. Αναρωτιέμαι τι είναι καλύτερο. Βροχή με 1-2 βαθμούς ή ήλιος με 8 αλλά -4 τη νύχτα? Νομίζω οτ το 2ο είναι προτιμότερο γιατί παγώνει τ χιόνι. Αυτό τώρα δεν έχει τσιμεντωσει καθόλου ούτε στα 600. 

Απο την εμπειρία μου , ας εχει 10+ βαθμους αρκει να μην εχει αερα . Επόμενη επιλογή , βροχή με άπνοια .Τελευταία επιλογή αέρας ακόμη και με +1 βαθμό. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, oldboy332 είπε:

Απο την εμπειρία μου , ας εχει 10+ βαθμους αρκει να μην εχει αερα . Επόμενη επιλογή , βροχή με άπνοια .Τελευταία επιλογή αέρας ακόμη και με +1 βαθμό. 

Όντως;;; Κάνει τέτοια ζημιά ο αέρας; Μάλλον αναφέρεσαι στο χιόνι που δεν έχει παγώσει. Σωστά;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Για το κεντρο της Αθηνας το 3/3 εγινε εστω και οριακα...Παγκρατι 06/02!!

xionia-pagkrati_0.jpg

pagkrati.jpg

Για την Καλλιθεα το παλεψαμε αλλα ολικη δεν ηρθε..Πανω που αρχιζε να το πιανει στο δρομο,εκοψε...Οποτε μειναμε με την Ελπιδα και την Μηδεια...Τις στουπες μας παντως τις ειδαμε...Πολυ κρυα εβδομαδα αυτη που περασε και ακρως χειμωνιατικη...

Εντάξει....εγώ προτιμώ τα 4/8 των 00s. 🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...