Jump to content
GEORGE SNOWMAN

Αποτίμηση ισχυρής χιονοκαιρίας "Barbara"-Αρχίδαμος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

34 λεπτά πριν, menidi είπε:

Αναρωτιέμαι τι έκανε από  Θήβα και πάνω τα έτη  02,4,6,8

Η υπόθεση εργασίας που κάνω είναι η εξής: Στο 80% των περιπτώσεων με κλασσικους μεγάλους χιονιαδες Αθήνας, οτιδήποτε ΜΕΤΆ τη Θήβα (μέχρι και Λαμία Βόλο) δεν παίρνουν σχεδόν τίποτα για τα δεδομένα τους. Η Θήβα οκ...πάντα παίρνει. Αλλά πιο πάνω;

Ναι συνήθως τίποτα, ή σχεδόν τίποτα όπως π.χ. 5cm πέρυσι εδώ για τα δεδομένα του Βόλου δεν είναι τίποτα. Η τωρινή κακοκαιρία δεν ήταν κλασσική προσήνεμη πάντως. Οι συγκλίσεις έβγαιναν αρκετά βόρεια και όχι μόνο ανοιχτά της Εύβοιας όπως γίνεται συνήθως σε τέτοιες κακοκαιρίες.

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χαιρετώ την παρέα από την Washington DC και τους 15 βαθμούς με λιακάδα. Για την Κηφισιά ήταν ένας ένας σημαντικός χιονιάς αλλά σε καμμία περίπτωση ιστορικός. Δευτέρα πρωί που αναχώρησα για Ελ.Βενιζέλος είχα 12 πόντους στον κήπο (μετρημένο με μεζούρα) και αρκετό χιόνι στον δρόμο αλλά βγήκα στην Εθνική χωρίς αλυσίδες.

Τις επόμενες μέρες έριχνε κατά διαστήματα με καλύτερη χιονόστρωση την Τετάρτη το πρωί 2-4 εκατοστά. Εάν κάτι έκανε εντύπωση ήταν η επιμονή επί σχεδόν 5 ημέρες on-off χιονόπτωσης κάτι που είναι εξαιρετικά σπάνιο για την Αττική. Ούτε οι θερμοκρασίες ήταν ιστορικές αφού η χαμηλότερη που κατέγραψα στο δικό μου θερμόμετρο ήταν οι -0.8 βαθμοί. Καλή συνέχεια σε όλους.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για Χαλκίδα έχουμε τα ακόλουθα:

1. Συνολικός υετός κακοκαιρίας 119 χιλιοστά με βάση το σταθμό μου.

2. Τέσσερις ημέρες χιονόπτωσης.

3. Δύο φορές στρώσιμο, ολικό έστω με 2 πόντους στο δρόμο, Δευτέρα πρωί και Τετάρτη πρωί (δείτε φώτο παρακάτω)

4. Έβαλε πολύ χιόνι πάνω από τα 150-200μ γύρω από την πόλη της Χαλκίδας (χαρακτηριστική η 3η φωτο από Ριτσώνα στα 190μ)
 
Ιστορικό χιονιά για Χαλκίδα δεν τον χαρακτηρίζω σε καμία περίπτωση αλλά ιστορική κακοκαιρία από άποψη διάρκειας ναι. Ιστορικός θα ήταν με 2 βαθμούς παρακάτω...
 
Για το 3χ3 θεωρώ ότι έγινε για την πόλη της Χαλκίδας διότι χιόνι στρωμένο σε δρόμους 3 συνεχόμενες χρονίες σε παραθαλάσσια πόλη είναι αξιοσημείωτο.
 
Για το σύνολο της Εύβοιας σίγουρα είναι ιστορική κακοκαιρία, ειδικά για περιοχές άνω των 400μ.
 
Λείπει ο κόγκας αλλά 2004 ή 2008 αλλά στατιστικά δεν θα αργήσει, υγεία να έχουμε και θα έρθει κάποια στιγμή.
 
Υ.Γ. Θα ήμουν πανευτυχής εάν είχαμε μία παρόμοια κακοκαιρία έστω ανα 2 χρόνια.
 
 
cleardot.gif
 

IMG_20230206_081205.jpg

IMG_20230208_071328.jpg

IMG_20230208_113847.jpg

Επεξεργάστηκε από DIMITRIS
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μια πάρα πολύ ιδιαίτερη κακοκαιρία για εμένα κυρίως γιατί δεν το περίμενα, αρχικά διότι δεν πίστευα το gfs παρόλο που τα έδειχνε (εν τέλη σωστά) μερικές μέρες πριν και επίσης γιατί όταν βλέπω αυλώνα στο Αιγαίο δεν ασχολούμαι, κάτι το οποίο ήταν μεγάλο λάθος όπως αποδείχθηκε. Αν μιλήσουμε με νούμερα στην Νέα Ιωνία που μένω (η οποία είναι ΒΔ απ' το κέντρο αλλά μέσα στο αστικό ιστό, με υψόμετρο 18μ) είχα συνολικά 35cm σε αυτοκίνητα και χόρτα και περίπου 20cm στο δρόμο. Το κέντρο είχε λίγο λιγότερο κυρίως γιατί την Τετάρτη λόγω θερμονησίδας λογικά, δυσκολεύοταν πολύ να στρώσει στο δρόμο. Διορθώστε με οι Βολιώτες αν θυμάστε καλύτερα αλλά ο Αρχίδαμος-Μπάρμπαρα έδωσε την καλύτερη ένταση χιονόπτωσης (πυκνότητα και μέγεθος νιφάδας) απ' όλες τις μεγάλες κακοκαιρίες που έχω στην υπογραφή. Επίσης χιόνισε 3 μέρες (Κυριακή λίγο ένα πασπάλισμα, και Τρίτη και Τετάρτη πανικός), πολύ σπάνιο και αυτό. Επίσης η πρώτη μου φορά που έζησα κεραυνό με απίστευτη στούπα. Καλά για το Πήλιο ότι και να πω είναι πολύ λίγο. Μετά από αρκετά χρόνια έκανε επιτέλους ένα πραγματικά τεράστιο χιόνι με μέτρα χιονιού στα Χάνια και 1 μέτρο ακόμη και χαμηλότερα, π.χ. Μακρυνίτσα και Άγιος Γεώργιος Νηλείας, στα ~700μ. Επίσης μετά από πάρα πολύ καιρό είχαμε κακοκαιρία που έβγαζε υετό για σχεδόν μια βδομάδα, κάτι που είχαμε ξεχάσει, καθώς είχαμε πολλές κακοκαιρίες των 12 το πολύ ωρών. Και φυσικά κάτω απ' τα κλιματικά στα 850 για πολλές μέρες, πολύ σημαντικό και αυτό. Εν τέλη, ναι το 2014 σε απόλυτα νούμερα έστρωσε παραπάνω, αλλά σαν συνολική εικόνα το 2023 θα είναι ισάξιο στην καρδιά μου με το 2014, λόγω της βίας των φαινομένων, της διάρκειας αλλά και του κεραυνού επίσης!!!

Υ.Γ. Εννοείται ότι κάναμε το 3/3 και εδώ (εντάξει το περσυνό ήταν μόνο 5cm αλλά οκ δεν πειράζει)

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για μένα 3 ήταν τα πιο σημαντικά στοιχεία της κακοκαιρίας

1. Ο Βόλος. Δεν τον περίμενα καθόλου αλλά καθόλου. Έκλεψε τις εντυπώσεις σε πανελλαδικό επίπεδο για παραλιακή μεγάλη πόλη.

2. Μούφα για το ιστορικό κέντρο όπου Σύνταγμα/Ομόνοια και πέριξ δεν έκαναν το 3 στα 3 καθώς δεν είχαν ολική χιονόστρωση κ στις ευαίσθητες που έστρωσε το εξαφάνισε σε 1-2 ώρες. Ο μέσος Αθηναίος αποκλείεται να τον θυμάται

3. Το βάζω τελευταίο αλλά στη πραγματικότητα για μένα είναι πρώτο καθώς ήταν ο πρώτος χιονιάς που καυσωνάκιας άνθρωπος κάθισα και ασχολήθηκα με χιονιάδες...και δεν είναι άλλο από την ιστορική αποτυχία του λιμανιού του Πειραιά να στρωθεί άλλη μια χρονιά. Κάτι που πλήγωσε τον εγωισμό μου γιατί δεν αντέχω να υπάρχουν πιο άχιονες περιοχές από τη παραλιακή Γλυφάδα στην Αθήνα. Για εμάς στα χαμηλά της Γλυφάδας μια από τις πάμπολλες κακαιρίες τύπου 2010s. 

 

 

 

 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θα γράψω  κι εγω όσο μπορώ αντικειμενικά με βαση οσα έβλεπα απο φωτο ...

Ιστορικοτατη κακοκαιρια για πολλές περιοχές...Και για αττικη ...Για κέντρο κέντρο δεν έγινε το 3/3 για άλλες περιοχές φυσικα και έγινε,   αλλα ζουμε σε ένα χειμωνα μάπα και είδατε κάτι φοβερο 5 μερες να χιονιζει απιστευτο δε σταμάταγε,  πολύ σπάνιο ..μακάρι και δω να χιονιζε 5 μερες και ας έπιανε 2 πόντους κατω ...είδατε 5 μερες χιονι σε ένα από τους πιο άθλιους χειμώνες 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 minutes ago, South καυσωνάκιας said:

Για μένα 3 ήταν τα πιο σημαντικά στοιχεία της κακοκαιρίας

1. Ο Βόλος. Δεν τον περίμενα καθόλου αλλά καθόλου. Έκλεψε τις εντυπώσεις σε πανελλαδικό επίπεδο για παραλιακή μεγάλη πόλη.

2. Μούφα για το ιστορικό κέντρο όπου Σύνταγμα/Ομόνοια και πέριξ δεν έκαναν το 3 στα 3 καθώς δεν είχαν ολική χιονόστρωση κ στις ευαίσθητες που έστρωσε το εξαφάνισε σε 1-2 ώρες. Ο μέσος Αθηναίος αποκλείεται να τον θυμάται

3. Το βάζω τελευταίο αλλά στη πραγματικότητα για μένα είναι πρώτο καθώς ήταν ο πρώτος χιονιάς που καυσωνάκιας άνθρωπος κάθισα και ασχολήθηκα με χιονιάδες...και δεν είναι άλλο από την ιστορική αποτυχία του λιμανιού του Πειραιά να στρωθεί άλλη μια χρονιά. Κάτι που πλήγωσε τον εγωισμό μου γιατί δεν αντέχω να υπάρχουν πιο άχιονες περιοχές από τη παραλιακή Γλυφάδα στην Αθήνα. Για εμάς στα χαμηλά της Γλυφάδας μια από τις πάμπολλες κακαιρίες τύπου 2010s. 

 

 

 

 

κρίμα πραγματικά για το κέντρο, 1km πιό πάνωστο χιλτον είχε ολική και σύνταγμα όχι! ίσως έπιασε καλύτερα τους ανατολικους ο υετός, γι αυτό το πάλεψε ακόμα και η κάτω Γλυφάδ! αλλά ούτε αυτή τα κατάφερε 😄 .

πάντως μην αγχώνεσαι καυσωνάκια ο Πειραιάς στη Μήδεια είχε λίγο περισσότερο χιόνι από εδώ, η τουλάχιστον λίγες ώρες παραπάνω το κράτησε απ ότι εδώ σαν ολική 😅

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

@South καυσωνάκιας  νομίζω ήρθε η ώρα να μετακομίσεις. Δεν γίνεται καυσωνάκιας άνθρωπος να μένεις στην χιονομάνα του Σαρωνικού, ξεκίνα να ψάχνεις διαμερίσματα στην Πειραϊκή επάνω στο κύμα. Δεν νομίζω να είναι ακριβότερα από τη Γλυφάδα 🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ρε συ καυσωνακια....καλά σου λένε τα παιδιά. Κάθεσαι στη Γλυφάδα που κάθε χρόνο πλέον στρώνει! Είσαι καυσωνακιας και μένεις εκεί; Είναι σαν να κλείνεις ξενοδοχείο για καλοκαιρινές διακοπές στα Φάρσαλα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

@Snow sick Φιλε γιωργο σου απανταω εδω γιατι ειμαστε εκτος θεματος στην αναλυση. Δεν ξερω ποτε μετρησες την δευτερα, και σε ποια επιφανεια, γιατι αφενος ειχε βγει ηλιος απο τις 10 ανα διαστηματα, αφετερου το χιονι σε οριακα θετικες-αρνητικες (οπως δηλαδη αυτο που επεσε ολη την κυριακη) "καθεται". Σαν μεση χιονοστρωση, παντα σε ευκολες επιφανειες, ο μεσος ορος ηταν στους 35-40 ποντους. Απο την δευτερα το απογευμα και τριτη που χιονιζε σχεδον ολη μερα ξεπεραστηκε εστω οριακα και ο τηλεμαχος. Δεν το λεω μονο εγω, παρομοια εικονα ειχε και ο παντα συγκρατημενος φιλος @oldboy332 στο κρυονερι, και ο φωτης απο την δροσια (μελος και του προηγουμενου φορουμ, σε ομαδες στο φβ εχει αναρτησει και αντιστοιχες φωτο). Ολοι ειμαστε στα 370-400 μετρα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, Petros21 είπε:

@Snow sick Φιλε γιωργο σου απανταω εδω γιατι ειμαστε εκτος θεματος στην αναλυση. Δεν ξερω ποτε μετρησες την δευτερα, και σε ποια επιφανεια, γιατι αφενος ειχε βγει ηλιος απο τις 10 ανα διαστηματα, αφετερου το χιονι σε οριακα θετικες-αρνητικες (οπως δηλαδη αυτο που επεσε ολη την κυριακη) "καθεται". Σαν μεση χιονοστρωση, παντα σε ευκολες επιφανειες, ο μεσος ορος ηταν στους 35-40 ποντους. Απο την δευτερα το απογευμα και τριτη που χιονιζε σχεδον ολη μερα ξεπεραστηκε εστω οριακα και ο τηλεμαχος. Δεν το λεω μονο εγω, παρομοια εικονα ειχε και ο παντα συγκρατημενος φιλος @oldboy332 στο κρυονερι, και ο φωτης απο την δροσια (μελος και του προηγουμενου φορουμ, σε ομαδες στο φβ εχει αναρτησει και αντιστοιχες φωτο). Ολοι ειμαστε στα 370-400 μετρα. 

Ναι ,επιβεβαιώνω παίδες ( @Snow sick) ότι ηταν καλύτερη κακοκαιρία από τον Τηλέμαχο και φυσικά από την Ελπίδα. 40 πόντοι στο χώμα είχε το Κρυονέρι την  Δευτέρα το μεσημέρι που εφυγα για το χωριό.Υποθέτω Τρίτη πρωί πρεπει να έφτασε 45 εκ με αυτά που έβαλε ,μείον αυτά που "έκατσαν" .Να πω επίσης ότι άλλο χιόνι έχει ο κόμβος στον Άγιο Στέφανο κι αλλό π.χ η Αγία Παρασκευή ή η Καπιτένια 

*Γενικά ,γύρισα σε όλη την περιοχη χθες και σήμερα. Η τελική εικόνα ειναι ότι μίλησε και πάλι το υψόμετρο . Την Κυριακή είχα την αίσθηση ότι το Κρυονέρι εξαιτίας του ΒΔ ανέμου ειχε περισσότερο χιόνι συγκριτικά με τον υπόλοιπο Δήμο Διονύσου αλλά στο ταμείο δεν υπήρξε καμία έκπληξη. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Νομίζω οτι όταν έχουμε τους μεγάλους αθηναικούς χιονιάδες, τα υπερβόρεια δεν υπερέχουν σε όλες τις περιπτώσεις, έναντι ορισμένων περιοχών του λεκανοπεδίου. Το 2002 ναι. Αλλα 04,06,08,21,22 δε νομίζω οτι είχαν μεγάλες διαφορές με τις περιοχές του λεκανοπεδίου που τα πήγαν καλα. Αντιθέτως, όταν απο την πίτα του χιονιά αρχίζουν να τρώνει και μερικοί πιο βόρειοι, τότε τα υπερβόρεια ξεσκίζονται στο χιόνι ενώ το λεκανοπέδιο μένει με μετριότητες, είτε σε θερμοκρασια είτε σε υετό. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ήρθε η ώρα του απολογισμού λοιπόν . Πολύ δυνατή κακοκαιρία για κλασικές δυνατές περιοχές που έχουν υετό με προσήνεμο καιρό. Εντύπωση όμως μου έκαναν τα 100mm  περιπου στην Αυλίδα.  Δεν έχει σχέση η κακοκαιρία αυτή με την Μήδεια ,ούτε με την Ελπίδα για τις πεδινές περιοχές. Δεν σημειώθηκαν μεγάλα ύψη χιονιού ούτε στον κάμπο της Θήβας. Την Τετάρτη άντε να είχε 20-30 πόντους.Η πόλη είναι πιο ψηλά οπότε λογικό το μισό μέτρο. Αν κάποιος βγει στην Εθνική και πάει μέχρι την Λαμία θα καταλάβει τι εννοώ,δεν υπάρχει κάτι το αξιοσημείωτο . Ιστορική κακοκαιρία για κεντροβόρεια Εύβοια ( κρίμα που δεν έχουμε κάποιο μέλος από π.χ Κοκκινομηλιά ) , και κυρίως Ανατολικό Πήλιο.  *Τελικά είδαμε καποιες φωτο .

Κρυονέρι πήγε καταπληκτικά 45 πόντοι το μέγιστο στις εύκολες, περίμενα λιγότερο αλλά ξημερώματα Δευτέρας πραγματικά έκανε το κάτι παραπάνω. Συνέχεια χιόνιζε αλλά το χιόνι δεν αθροίζεται ακριβώς.  Μετά την Μήδεια ,ότι καλύτερο έχω δει από το 2015 που βρίσκομαι στην περιοχή και ότι καλύτερο έχει συμβεί από το 2008 και μετά. Κινήθηκα σε όλο τον Δήμο Διονύσου από χθες ,μέχρι στον δρόμο απο Νέα Μακρη προς Πεντέλη προσπάθησα να πάω σήμερα αλλά ήταν κλειστός. Δεν είδα εκπλήξεις .Αναλόγως το υψόμετρο είχε την αντίστοιχη χιονόστρωση . Από κόμβο Βαρυμπόπης και κάτω ήταν απογοητευτική η εικόνα. 

Χωριό , 3ος χειμώνας σερί.   70εκ ,70εκ και 85εκ περίπου. Γελάνε και τα μουστάκια μου. Αν είχε πέσει μαζεμένος ο υετός θα ξεπερνούσαμε άνετα το 1μ ,πράγμα ακραίο αφού μιλάμε για πραγματικό 1μ και όχι τηλεοπτικό ή φωτογραφικό.  Αυτό που κυρίως χάρηκα στο φετινό ήταν το νερό που είχε το χιόνι και το ότι επιτέλους ξεδίψασε ο τόπος που είχε δεχτεί  300mm από πέρσι τον Φεβρουάριο. Πιστέυω η κακοκαιρια εδωσε 120mm στο χωριό σε υετό και είχε φοβερή τοπικότητα ,που όμως συμβαίνει σε αντίστοιχες καταστάσεις και μας σώζει απο την μετριότητα .

Γενικά ,πάρα πολύ δυνατή κακοκαιρία ,  5 μέρες χιονόπτωση( ίσως οριακά 6 ) , νομίζω το είδαν σχεδόν όλοι να πέφτει ( εννοώ στις περιοχές που επηρέαζε η κακοκαιρία ) , όμορφες χιονισμένες εικόνες και τοπία . Δεν είναι τόσο εύκολο να κάνεις π.χ 100-200 km στην χώρα μας και να τα βλέπεις όλα καλυμμένα με χιόνι οπότε παρά τις τοπικότητες ήταν μια ιστορική κακοκαιρία. Μακάρι να είχαμε την άνεση να πούμε ότι δεν μας άρεσε. Ελπίζω να χιονίσει σύντομα όπου δεν το χάρηκαν ακόμη .

Λευκή σημαία από εμένα όσο αφορά τα χιόνια για φέτος ,παροτι σήμερα κοιτούσα πάλι το παράθυρο μήπως πέσει έστω και μια νιφάδα μέσα στο χιονόνερο.Η αρρώστια είναι ανίατη .

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, menidi είπε:

Νομίζω οτι όταν έχουμε τους μεγάλους αθηναικούς χιονιάδες, τα υπερβόρεια δεν υπερέχουν σε όλες τις περιπτώσεις, έναντι ορισμένων περιοχών του λεκανοπεδίου. Το 2002 ναι. Αλλα 04,06,08,21,22 δε νομίζω οτι είχαν μεγάλες διαφορές με τις περιοχές του λεκανοπεδίου που τα πήγαν καλα. Αντιθέτως, όταν απο την πίτα του χιονιά αρχίζουν να τρώνει και μερικοί πιο βόρειοι, τότε τα υπερβόρεια ξεσκίζονται στο χιόνι ενώ το λεκανοπέδιο μένει με μετριότητες, είτε σε θερμοκρασια είτε σε υετό. 

Σε ολες τις ημερομηνιες που αναφερεις εκτος απο περυσι, τα υπερβορεια ειχαν παντα πολυ περισσοτερο χιονι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Σε ολες τις ημερομηνιες που αναφερεις εκτος απο περυσι, τα υπερβορεια ειχαν παντα πολυ περισσοτερο χιονι.

Ωραία! Με κάλυψες! Επομένως, αυτό που μένει ως συμπέρασμα και δεν το είχα ξεκαθαρίσει στο νου μου είναι οτι όταν υπάρχει αυλώνας ψηλά στο Ιόνιο, άρα οι θερμοκρασίες είναι οριακές για λεκανοπέδιο, τα υπερβόρεια αντέχουν και χώνουν αβέρτα. Ενώ στους κλασσικούς χιονιάδες της Αθήνας, τα υπερβόρεια παίρνουν και πάλι πολύ περισσότερα απο την πόλη αυτή. Διαχωρίζω πάντα το λεκανοπέδιο απο τις υπόλοιπες περιοχές γιατί πιστεύω πως ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ βόρεια και βορειοανατολικά απο  το λεκανοπέδιο της Αθήνας έχει πιο ακραίες συνθήκες απο την πόλη. Ακόμα και η Χαλκίδα που βλέπουμε οτι ζορίζεται σε χιονιάδες, κατά περιόδους έχει καμμένα δέντρα απο παγετό ενώ η Αθήνα όχι (πλην 2004 και γενικά πολυ σπάνια). Το ίδιο και ο Βόλος, η Στυλίδα κτλ. Διπλά στο κύμα!!

Εχετε άραγε παρατηρήσει οτι μέχρι και λίγο πριν  το ύψος του Αγίου Στεφάνου (ουσιαστικά εκεί τελειώνει το λεκανοπέδιο) δεν θίγονται οι ευκάλυπτοι και οι πικροδάφνες της Εθνικής οδού? Ακόμα και στο τελεφερικ της Πάρνηθας οι ευκάλυπτοι δεν παθαίνουν τιποτα. Είναι τυχαίο? Ε οχι, δεν είναι.  Μόλις πιάσεις Αγιο Στέφανο βλέπεις ζημιές σε ευκάλυπτους και δάφνες. 

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, menidi είπε:

Αναρωτιέμαι τι έκανε από  Θήβα και πάνω τα έτη  02,4,6,8

Η υπόθεση εργασίας που κάνω είναι η εξής: Στο 80% των περιπτώσεων με κλασσικους μεγάλους χιονιαδες Αθήνας, οτιδήποτε ΜΕΤΆ τη Θήβα (μέχρι και Λαμία Βόλο) δεν παίρνουν σχεδόν τίποτα για τα δεδομένα τους. Η Θήβα οκ...πάντα παίρνει. Αλλά πιο πάνω;

Το 2002,το 2006 και ειδικά το 2008 εγώ θυμάμαι ότι απο Μαρτίνο και πάνω δεν είχε κατι το αξιόλογο . Το 2004 δεν θυμάμαι καθόλου τι έγινε βορειότερα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, menidi είπε:

Ωραία! Με κάλυψες! Επομένως, αυτό που μένει ως συμπέρασμα και δεν το είχα ξεκαθαρίσει στο νου μου είναι οτι όταν υπάρχει αυλώνας ψηλά στο Ιόνιο, άρα οι θερμοκρασίες είναι οριακές για λεκανοπέδιο, τα υπερβόρεια αντέχουν και χώνουν αβέρτα. Ενώ στους κλασσικούς χιονιάδες της Αθήνας, τα υπερβόρεια παίρνουν και πάλι πολύ περισσότερα απο την πόλη αυτή. Διαχωρίζω πάντα το λεκανοπέδιο απο τις υπόλοιπες περιοχές γιατί πιστεύω πως ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ βόρεια και βορειοανατολικά απο  το λεκανοπέδιο της Αθήνας έχει πιο ακραίες συνθήκες απο την πόλη. Ακόμα και η Χαλκίδα που βλέπουμε οτι ζορίζεται σε χιονιάδες, κατά περιόδους έχει καμμένα δέντρα απο παγετό ενώ η Αθήνα όχι (πλην 2004 και γενικά πολυ σπάνια). Το ίδιο και ο Βόλος, η Στυλίδα κτλ. Διπλά στο κύμα!!

Εχετε άραγε παρατηρήσει οτι μέχρι και λίγο πριν  το ύψος του Αγίου Στεφάνου (ουσιαστικά εκεί τελειώνει το λεκανοπέδιο) δεν θίγονται οι ευκάλυπτοι και οι πικροδάφνες της Εθνικής οδού? Ακόμα και στο τελεφερικ της Πάρνηθας οι ευκάλυπτοι δεν παθαίνουν τιποτα. Είναι τυχαίο? Ε οχι, δεν είναι.  Μόλις πιάσεις Αγιο Στέφανο βλέπεις ζημιές σε ευκάλυπτους και δάφνες. 

9 στις 10 φορες που θα εχουμε χιονοθερμοκρασιες σε ολο το λεκανοπεδιο η σειρα για μενα θα ειναι 1)Υπερβορεια 2)β.α λεκανοπεδιο,περιοχη δηλαδη αναμεσα απο ανατολικη Πεντελη και Υμηττο,3)βορειο λεκανοπεδιο και ψηλα προαστια Υμηττου,4)β.δ λεκανοπεδιο και στη συνεχεια τα υπολοιπα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και κάτι ΑΚΟΜΑ πιο λακωνικό (τώρα που τα ξανασκέφτηκα και είδα και μερικές φωτογραφίες) :

1. Δεν ήταν μούφα χιονιάς. Ηταν καλός χιονιάς για τα δεδομένα του λεκανοπεδίου. Αθήνα ήμαστε, όχι Σεττα. 

2. Σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση ιστορικός όπως ας πούμε 83,87,02,4,6,8,21,22. 

3. Μούφα αποδείχθηκε σε σχέση με τις υψηλότατες προσδοκίες που καλλιεργήθηκαν απο τα μοντέλα λίγο πριν το συμβάν αλλά και απο τους Γκεσουρολαμπιροτζιτζιμιτζιχοτζιροκλεαρχους. 

Καληνύχτα.

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1η χρόνια στην περιοχή.

Για Κορωπί, Παιανία και Παλλήνη που ήμουν αυτές τις μέρες το εντυπωσιακό ήταν ότι από Κυριακή μέχρι και Πέμπτη είδα συνεχόμενα χιόνι, χιονόνερο και χιονοχάλαζο. Αυτό δεν το θυμάμαι ποτέ άλλοτε για τόσες μέρες σερί.

Από χιονόστρωση, το Κορωπί δεν τα πήγε καθόλου καλά. Δευτέρα πρωί ελάχιστη (1-3 εκατοστα ανάλογα την επιφάνεια). Από Τρίτη ξεκίνησαν τα χιονοχάλαζα ενώ Τετάρτη πρωί το έστρωσε με χιονοχάλαζο και κράτησε καμιά ωρα. Πέμπτη είχε σε κάποια φάση χιονόνερο Παλλήνη. Κορωπί δεν ξέρω τι έκανε. Αυτό που κρατάω είναι ότι 5 μέρες σερί είδα φαινόμενα καθαρά χειμερινού τύπου!

Χιόνι καλό χάρηκα μόνο στον Υμηττό που ανέβηκα στους πρόποδες του, αλλά κι εκεί ακόμα, από την πλευρά του Κορωπίου δεν είχε μεγάλη ποσότητα. Δεν ξέρω ίσως κάνα 10-15ποντο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, menidi είπε:

Και κάτι ΑΚΟΜΑ πιο λακωνικό (τώρα που τα ξανασκέφτηκα και είδα και μερικές φωτογραφίες) :

1. Δεν ήταν μούφα χιονιάς. Ηταν καλός χιονιάς για τα δεδομένα του λεκανοπεδίου. Αθήνα ήμαστε, όχι Σεττα. 

2. Σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση ιστορικός όπως ας πούμε 83,87,02,4,6,8,21,22. 

3. Μούφα αποδείχθηκε σε σχέση με τις υψηλότατες προσδοκίες που καλλιεργήθηκαν απο τα μοντέλα λίγο πριν το συμβάν αλλά και απο τους Γκεσουρολαμπιροτζιτζιμιτζιχοτζιροκλεαρχους. 

Καληνύχτα.

Από τα λίγα που έχω μάθει κοιτώντας χάρτες και διαβάζοντας το φόρουμ, δε νομίζω ότι τα μοντέλα δημιούργησαν τίποτα τρομερές προσδοκίες. Ας με διορθώσουν οι πιο έμπειροι αν κάνω λάθος. Ξέραμε ότι θα παλεύουμε με τις θερμοκρασίες οι εντός λεκανοπεδίου, ξέραμε ότι δεν θα έχουμε τις ραγδαιότητες της Ελπίδας, ξέραμε ότι θα βασιστούμε στον ΒΔ επιφανείας και τα φαινόμενα την νύχτα για χιονοστρώσεις... Και ξέραμε ακόμα ότι ο καλός υετός δεν θα συνδυαστεί με τις καλές θερμοκρασίες. Τις μέρες κοντά στην Κυριακή τα κύρια τρεξίματα των μοντέλων ήταν τα πιο θερμά σενάρια, κι εγώ μέσα μου ήλπιζα να έρθουν πιο χαμηλές Τ, αλλά 1-2 μέρες πριν την κακοκαιρία, τα κύρια έχουν μεγαλύτερη σημασία (απ' ό,τι έχω καταλάβει). Μην σας πω ότι (ίσως και λόγω δικής μου άγνοιας) εντυπωσιάστηκα από τις εικόνες εκτός λεκανοπεδίου ή ακόμα κι εκτός Αττικής από τον Αρχίδαμο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 ώρες πριν, yiannis_volos είπε:

Μια πάρα πολύ ιδιαίτερη κακοκαιρία για εμένα κυρίως γιατί δεν το περίμενα, αρχικά διότι δεν πίστευα το gfs παρόλο που τα έδειχνε (εν τέλη σωστά) μερικές μέρες πριν και επίσης γιατί όταν βλέπω αυλώνα στο Αιγαίο δεν ασχολούμαι, κάτι το οποίο ήταν μεγάλο λάθος όπως αποδείχθηκε. Αν μιλήσουμε με νούμερα στην Νέα Ιωνία που μένω (η οποία είναι ΒΔ απ' το κέντρο αλλά μέσα στο αστικό ιστό, με υψόμετρο 18μ) είχα συνολικά 35cm σε αυτοκίνητα και χόρτα και περίπου 20cm στο δρόμο. Το κέντρο είχε λίγο λιγότερο κυρίως γιατί την Τετάρτη λόγω θερμονησίδας λογικά, δυσκολεύοταν πολύ να στρώσει στο δρόμο. Διορθώστε με οι Βολιώτες αν θυμάστε καλύτερα αλλά ο Αρχίδαμος-Μπάρμπαρα έδωσε την καλύτερη ένταση χιονόπτωσης (πυκνότητα και μέγεθος νιφάδας) απ' όλες τις μεγάλες κακοκαιρίες που έχω στην υπογραφή. Επίσης χιόνισε 3 μέρες (Κυριακή λίγο ένα πασπάλισμα, και Τρίτη και Τετάρτη πανικός), πολύ σπάνιο και αυτό. Επίσης η πρώτη μου φορά που έζησα κεραυνό με απίστευτη στούπα. Καλά για το Πήλιο ότι και να πω είναι πολύ λίγο. Μετά από αρκετά χρόνια έκανε επιτέλους ένα πραγματικά τεράστιο χιόνι με μέτρα χιονιού στα Χάνια και 1 μέτρο ακόμη και χαμηλότερα, π.χ. Μακρυνίτσα και Άγιος Γεώργιος Νηλείας, στα ~700μ. Επίσης μετά από πάρα πολύ καιρό είχαμε κακοκαιρία που έβγαζε υετό για σχεδόν μια βδομάδα, κάτι που είχαμε ξεχάσει, καθώς είχαμε πολλές κακοκαιρίες των 12 το πολύ ωρών. Και φυσικά κάτω απ' τα κλιματικά στα 850 για πολλές μέρες, πολύ σημαντικό και αυτό. Εν τέλη, ναι το 2014 σε απόλυτα νούμερα έστρωσε παραπάνω, αλλά σαν συνολική εικόνα το 2023 θα είναι ισάξιο στην καρδιά μου με το 2014, λόγω της βίας των φαινομένων, της διάρκειας αλλά και του κεραυνού επίσης!!!

Υ.Γ. Εννοείται ότι κάναμε το 3/3 και εδώ (εντάξει το περσυνό ήταν μόνο 5cm αλλά οκ δεν πειράζει)

Αύριο θα κάνω και εγώ μια αποτίμηση,τόσο στατιστικά σε θερμοκρασία κτλ όσο και σε ποσότητες χιονιού ανά υψόμετρο .....πάντως αποσο ξέρω ανάλογη ένταση με την χιονοκαταιγιδα είχε και το 2006, όπως και ο δεύτερος χιονιάς του 2001 με το θερμό μέτωπο ....επίσης αν θυμάσαι το είχε κανει για μισή ώρα το μεσημέρι 11/1/2017 στην αριαδνη.....όσο αφορά το Πήλιο, η κακοκαιρία αυτή ήταν ταμάμ με τον Φίλιππο του περασμένου Μαρτίου ,με την διαφορά ότι τότε είχε ένα μέτρο στα 500μετρα του ανατολικού Πηλίου ~ζαγορα, ενώ τώρα του δυτικού ~πορταρια....Ωστόσο για Βόλο θα πω ότι ήταν ιστορική κακοκαιρία , με την έννοια ότι πολύ σπάνια να ευνοηθεί ο Βόλος με αυτές τις διατάξεις....σημαντικό να ειπωθεί επίσης ότι τα παραθαλάσσια χωριά του Πηλίου όπως τα Λεχώνια κτλ έχουν κάνει το πραγματικό 3/3 ...έχοντας 20εκ στην Μήδεια, 30 εκ στην ελπίδα , και 30εκ στην Μπάρμπαρα ....και νομίζω είχαν δει και ένα 10ποντο τον Μάρτιο πέρυσι χωρίς να είμαι σίγουρος 

Επεξεργάστηκε από Γιάννης μασ
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η ένταση το μεσημέρι της Τετάρτης τότε που έπεσε και ο κεραυνός ήταν ότι πιο έντονο έχω δει και είχε διάρκεια, όχι μόνο μισή ώρα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τις βάζω και εδώ, τραβηγμένες πριν λίγο από το παράθυρό μου και ειναι το βουνό και οι λόφοι γύρο από Χαλκίδα για να δείτε πως είναι σήμερα μετά και από 1,5 μέρες βροχής. Προσωπικά αυτή την κακοκαιρία θα την θυμάμε για χρόνια.

 

IMG_20230211_090128.jpg.1a5d1c5bea593168da221e2ac98d6faa.jpg

IMG_20230211_090123.jpg.2275109a544863b01f0cb558d86a2569.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολύ αξιόλογη κακοκαιρία για εδώ , Αγιο Στέφανο . Καλύτερη απο Τηλέμαχο ,ίσως και απο ελπίδα . Συνολικά περίπου 45 με 50 εκ . Το πρωί της Δευτέρας είχαμε περίπου 20 με 25 εκ που κάθισαν και λίγο φαγώθηκαν αλλά μετά έριξε πολύ μεγάλες ποσότητες και χιονίζε  μέχρι την Πέμπτη , ίσως και λίγο την Παρασκευή χωρίς θερμοκρασίες όμως . Σφοδρότατες χιονοθύελλες , μεγάλη διάρκεια και πολύ αξιόλογη χιονοστρωση . Επιβεβαιώνω απόλυτα επίσης την άποψη του oldboy για τις τυπικότητες της περιοχής που είναι γεμάτη λόφους με διαφορετικό προσανατολισμό . Τέλος λοιπόν και Αντε να δούμε τι άλλο μας επιφυλάσσει ο καιρός .

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...