Jump to content
GEORGE SNOWMAN

Αποτίμηση ισχυρής χιονοκαιρίας "Barbara"-Αρχίδαμος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σαν ψέμα μοιαζει ότι μέσα σε έναν τοσο σάπιο χειμώνα που διανύσαμε, κατάφερε να κάνει τέτοια δυνατή χιονοκαιρία διαρκείας.... 3η σερί χρονιά με το κέντρο στα λευκά...

Όσον αφορά την περιοχή μου στο Χαλάνδρι, θα συμφωνήσω απόλυτα με τον συνδημότη @THUNDERSNOW1965.

Mέτρησα κι εγώ 13 εκ με 14 εκ. χιονιού στις εύκολες επιφάνειες.

Παραθέτω ένα βίντεο με πλάνα που τράβηξα στην περιοχή μου, με το χρονικό από ολές τις μέρες της κακοκαιρίας Barbara.

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ροβιές Ευβοίας, 4/2/23.....Για 1η φορά ανεβαίνουν αυτά τα βίντεο!! Απολαυστικό χιόνι!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Χιονοσκεπής είπε:

Πού είχε 30 cm; Στα 400 μ.; Χαίρω πολύ. Μέχρι Κηφισιά που πήγα προσωπικά κάτι ον οφφ ψευτόχιονα είχε που ζορίζονταν να πιάσουν καλά στον δρόμο. Στα δυτικά πήγαν λίγο καλύτερα. Ανύπαρκτη ήταν στο λεκανοπέδιο η Βαρβάρα. Σε πολλές περιοχές δεν χιόνισε καν, βλ. Μοσχάτο, Φάληρο κλπ. Τηλεμαχος, 29/12/16, ακόμα και Αριάδνη πολύ ανώτερες κακοκαιρίες. Για να μην πάμε πιο πίσω στο 2015 που μας έκανε 3-4 τέτοια.

Μια χαρά ολική χιονόστρωση είχαμε στην Ηλιούπολη, εφάμιλλη και του Τηλέμαχου και της 29/12/16, και είμαστε και αρκετά νότια στο Λεκανοπέδιο. Καθόλου ανύπαρκτη δεν ήταν και ακόμη και περιοχές στο Παγκράτι είδαν ολική χιονόστρωση σε δρόμους το πρωί της Δευτέρας, δηλαδή στο Κέντρο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 λεπτά πριν, Χιών είπε:

Μια χαρά ολική χιονόστρωση είχαμε στην Ηλιούπολη, εφάμιλλη και του Τηλέμαχου και της 29/12/16, και είμαστε και αρκετά νότια στο Λεκανοπέδιο. Καθόλου ανύπαρκτη δεν ήταν και ακόμη και περιοχές στο Παγκράτι είδαν ολική χιονόστρωση σε δρόμους το πρωί της Δευτέρας, δηλαδή στο Κέντρο.

Το Παγκράτι ή τους Αμπελοκήπους δεν τα λες και μέτρο σύγκρισης για χιονιά Κέντρου, είναι οι πιο εύκολες περιοχές να δουν κάτι λόγω ανατολικού τόξου και κάποιου υψομέτρου. Το 90% του Δήμου Αθηναίων σε μηδενικά υψόμετρα είδε μια πέτσα στις εύκολες, μικρότερη από Τηλέμαχο, Αριάδνη και 29/12 (Πατήσια, Κυψέλη, Σεπόλια, Θησείο, Μοναστηράκι, Βοτανικός, Ομόνοια, Καλλιθέα, Ν. Κόσμος). Κατά τα άλλα, φουλ του χιονόνερου και τραγικές Τ. Στα δε νοτιότερα τμήματα καθαρό χιόνι δεν έριξε καν. Η Αριάδνη π.χ. είχε ολική στην Βουλιαγμένης (!) και έστρωσε μέχρι και σε παραθαλάσσιες περιοχές. Η Βαρβάρα ήταν μια χαρά χιονιάς για Αγ. Στέφανο, Δάσος Χαϊδαρίου, Αυλώνα κλπ., αλλά τραγική για τους καραπεδινούς.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Beach-snow NG είπε:

Παιδιά τέλος η BARBARA εδώ και το 3 στα 3, πηγαίνετε στην αποτίμηση και συνεχίστε εκεί την κουβέντα, εδώ αναφορές....Τα άσχετα θα αποκρύβονται και θα πηγαίνουν στο ανάλογο θέμα!!

Το 3/3 για έναν χιονιά των 300 μ. που έκανε πέτσα στα αμάξια του Κέντρου...οκ. Τότε την περίοδο 2008 -  2021 είχαμε καμιά 10αρια Βαρβάρες! 13/13 λοιπόν, μην είμαστε μίζεροι! Τέσπα το σταματώ εδω, σεβόμενος τους κανόνες του φόρουμ. Φιλικά.

Επεξεργάστηκε από Χιονοσκεπής
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

49 λεπτά πριν, Χιονοσκεπής είπε:

Το Παγκράτι ή τους Αμπελοκήπους δεν τα λες και μέτρο σύγκρισης για χιονιά Κέντρου, είναι οι πιο εύκολες περιοχές να δουν κάτι λόγω ανατολικού τόξου και κάποιου υψομέτρου. Το 90% του Δήμου Αθηναίων σε μηδενικά υψόμετρα είδε μια πέτσα στις εύκολες, μικρότερη από Τηλέμαχο, Αριάδνη και 29/12 (Πατήσια, Κυψέλη, Σεπόλια, Θησείο, Μοναστηράκι, Βοτανικός, Ομόνοια, Καλλιθέα, Ν. Κόσμος). Κατά τα άλλα, φουλ του χιονόνερου και τραγικές Τ. Στα δε νοτιότερα τμήματα καθαρό χιόνι δεν έριξε καν. Η Αριάδνη π.χ. είχε ολική στην Βουλιαγμένης (!) και έστρωσε μέχρι και σε παραθαλάσσιες περιοχές. Η Βαρβάρα ήταν μια χαρά χιονιάς για Αγ. Στέφανο, Δάσος Χαϊδαρίου, Αυλώνα κλπ., αλλά τραγική για τους καραπεδινούς.

Ούτε μια στο εκατομμύριο δεν είδε το Κέντρο καλύτερη χιονόστρωση την 29/12/16 από την Βαρβάρα. Το πρωί της 6ης Φεβρουαρίου είχαν ανέβει εικόνες με το Σύνταγμα παντού άσπρο εκτός δρόμων, το 2016 είχε απλά μια γανουδα στα παρτέρια. Υπάρχουν και φωτογραφίες. Και στον Τηλέμαχο το Σύνταγμα είδε πάνω κάτω τα ίδια, αν όχι λιγότερα από πέρυσι. Δεν έχω δει καμία φωτογραφία από το 2019 με ανάλογο στρώσιμο με πέρυσι στο Σύνταγμα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Χιονοσκεπής είπε:

Το 3/3 για έναν χιονιά των 300 μ. που έκανε πέτσα στα αμάξια του Κέντρου...οκ. Τότε την περίοδο 2008 -  2021 είχαμε καμιά 10αρια Βαρβάρες! 13/13 λοιπόν, μην είμαστε μίζεροι! Τέσπα το σταματώ εδω, σεβόμενος τους κανόνες του φόρουμ. Φιλικά.

Εδω σε αυτο το θεμα ανάτρεξε για να δεις...αν δεν εκανε κάτι δυνατό στην αυλή και τοπικά οκ έτσι γίνεται, όμως ήταν μια 6ήμερη χιονοκαιρία που έδινε κατά τοπους χιονια και μάλιστα στις 2-3 πρώτες ημέρες με στρώσεις ως τη θάλασσα.....Και φυσικά από το 2015 υπήρχαν και άλλες χιονοκαιρίες για κέντρο δυνατές.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, Χιών είπε:

Ούτε μια στο εκατομμύριο δεν είδε το Κέντρο καλύτερη χιονόστρωση την 29/12/16 από την Βαρβάρα. Το πρωί της 6ης Φεβρουαρίου είχαν ανέβει εικόνες με το Σύνταγμα παντού άσπρο εκτός δρόμων, το 2016 είχε απλά μια γανουδα στα παρτέρια. Υπάρχουν και φωτογραφίες. Και στον Τηλέμαχο το Σύνταγμα είδε πάνω κάτω τα ίδια, αν όχι λιγότερα από πέρυσι. Δεν έχω δει καμία φωτογραφία από το 2019 με ανάλογο στρώσιμο με πέρυσι στο Σύνταγμα...

Το πρωί της 6ης Φεβ ήμουν Ομόνοια και από εκεί πήγα Ακαδημίας, καμία σχέση με Τηλέμαχο που έβαλε ανετα ένα 5ποντο στις εύκολες, όπως και με την Αριάδνη, όπου το έστρωσε 6-7 πόντους πάνω στα μπετά της πλατείας. Ζήτημα να ήταν ένα δάκτυλο η πετσούλα της Βαρβάρας.

Επίσης, η Βαρβάρα δεν έπιασε γενικευμένα το λεκανοπέδιο. Ας πουμε στα νότια προάστια και η Αριάδνη και ο Μαρτιος του 11 έδωσαν πρόσκαιρα στρωσίδια, ενώ η Βαρβάρα μηδέν. Ο Καλλιθεώτης και ο Νεοσμυρνιώτης δεν κατάλαβε τον Χριστό του, πέρα από χιονόνερα. Μαρούσια - Κηφισιές κλπ. παίζουν με άλλα στάνταρ και για αυτά η Βαρβάρα είναι οδοντόκρεμα. Ξαναλέω, δυσκολευόταν να στρώσει δρόμο στην Κηφισιά λόγω Τ!

Δεν θα την χαρακτήριζα, φυσικά, μούφα για τα προσήνεμα συνολικά, παρά μόνο για το λεκανοπέδιο. Σε περιοχές άνω των 300 μ. ήταν εξαιρετική κακοκαιρία χωρίς θερμοκρασιακό πρόβλημα και με μεγάλη διάρκεια. Κερδισμένα τα δυτικά - νοτιοδυτικά με κάποιο υψόμετρο, τα οποία στην Ελπίδα έφαγαν μούφα. Κερδισμένος και ο Βόλος με την Βοιωτία.

Επεξεργάστηκε από Χιονοσκεπής
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Χιών είπε:

Οκ, η Ηλιούπολη των Ν.Π. με την περσινή μούφα λοιπόν:

 

Εύχομαι κάθε χρόνο να έχουμε τέτοιες μούφες!

 

IMG_20230206_091605.jpg

250 μ;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Χιονοσκεπής είπε:

250 μ;

190-220 οι φωτογραφίες. Βέβαια το έστρωσε χαμηλά μέχρι τη Βουλιαγμένης στην Ηλιούπολη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Χιών είπε:

190-220 οι φωτογραφίες. Βέβαια το έστρωσε χαμηλά μέχρι τη Βουλιαγμένης στην Ηλιούπολη.

Ρώτα τον Σάκη από την Καλλιθέα ή εμένα από τα Πατήσια να σου πουν πώς ψάχναμε το ένα δακτυλο χιόνι στα αμάξια χαχαχα

Για τα 200-250 μ. της Ηλιούπολης εσύ το θεωρείς σοβαρό χιόνι αυτό με βάση την δυναμική της περιοχής σου; Στα "πέτρινα" θα χεις δει τα ίδια και περισσότερα

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Χιονοσκεπής είπε:

Ρώτα τον Σάκη από την Καλλιθέα ή εμένα από τα Πατήσια να σου πουν πώς ψάχναμε το ένα δακτυλο χιόνι στα αμάξια χαχαχα

Για τα 200-250 μ. της Ηλιούπολης εσύ το θεωρείς σοβαρό χιόνι αυτό με βάση την δυναμική της περιοχής σου; Στα "πέτρινα" θα χεις δει τα ίδια και περισσότερα

 

 

Από το 2008 μέχρι το 2016 δεν είδα τίποτα καλύτερο από Μπάρμπαρα εδώ που είμαι. Μάρτιος 2011 και Φλεβάρης 2015 πολύ υποδεέστερα. 29.12.16 και Αριάδνη ανώτερα εδώ, αλλά ο Τηλέμαχος περίπου το ίδιο.

Ότι στρώνει ολικά είναι σοβαρό χιόνι, αφενός δεν είμαστε και Μπάφαλο, αφετέρου δεν γίνεται όλοι οι χιονιάδες να είναι ιστορικοί.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Χιών είπε:

Από το 2008 μέχρι το 2016 δεν είδα τίποτα καλύτερο από Μπάρμπαρα εδώ που είμαι. Μάρτιος 2011 και Φλεβάρης 2015 πολύ υποδεέστερα. 29.12.16 και Αριάδνη ανώτερα εδώ, αλλά ο Τηλέμαχος περίπου το ίδιο.

Ότι στρώνει ολικά είναι σοβαρό χιόνι, αφενός δεν είμαστε και Μπάφαλο, αφετέρου δεν γίνεται όλοι οι χιονιάδες να είναι ιστορικοί.

Για τα 200-250 μ. της Αττικής δεν είναι σπάνιες οι ολικές χιονοστρώσεις, αν εξαιρέσει κανείς την μαύρη περίοδο 2009 - 2015. Ακόμη και Δεκ 2010 και Μαρτιο 11 είδαν ολική ως το Γαλάτσι. Αν έριχνε στα Πατήσια ή στην Καλλιθέα το χιόνι που είδες εσύ στην Βαρβάρα, ασφαλώς και θα το θεωρούσα ιστορικό. Αυτά περί 3/3 είναι αστειότητες.

Επεξεργάστηκε από Χιονοσκεπής
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για να μπω κι εγώ στη συζήτησή σας, συμφωνώ με τον @Χιονοσκεπής ότι για το κέντρο και για όσους βρίσκονται κάτω απο 100μ υψόμετρο στο λεκανοπέδιο δεν ήταν ένας χιονιάς που θα μνημονεύεται. Σίγουρα βέβαια είναι πολύ καλύτερο από το τίποτα και μακάρι να έχουμε κάθε χρόνο έστω αυτό. Αλλά χιονιάδες σαν τη Βαρβάρα έχουμε δει πάρα πολλές φορές και τη 13ετία 2008-2021. Τώρα για περιοχές άνω των 150μ όπως Ηλιούπολη μιας και αναφέρθηκε, σίγουρα ήταν πιο αξιόλογος χιονιάς αφού είχε χιονόστρωση και δρόμο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Αντώνης Χιόνης είπε:

Για να μπω κι εγώ στη συζήτησή σας, συμφωνώ με τον @Χιονοσκεπής ότι για το κέντρο και για όσους βρίσκονται κάτω απο 100μ υψόμετρο στο λεκανοπέδιο δεν ήταν ένας χιονιάς που θα μνημονεύεται. Σίγουρα βέβαια είναι πολύ καλύτερο από το τίποτα και μακάρι να έχουμε κάθε χρόνο έστω αυτό. Αλλά χιονιάδες σαν τη Βαρβάρα έχουμε δει πάρα πολλές φορές και τη 13ετία 2008-2021. Τώρα για περιοχές άνω των 150μ όπως Ηλιούπολη μιας και αναφέρθηκε, σίγουρα ήταν πιο αξιόλογος χιονιάς αφού είχε χιονόστρωση και δρόμο.

Ακριβώς. Ήταν ένας τυπικός χιονιάς ημιπεδινών προσηνέμων, από αυτούς που θα θεωρούνταν δεδομένοι σε άλλες εποχές. Στα συν του η διάρκεια, στα πλην του οι κάκιστες θερμοκρασίες που δεν επέτρεψαν κάτι σοβαρότερο στα καραπεδινά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, Χιονοσκεπής είπε:

Ακριβώς. Ήταν ένας τυπικός χιονιάς ημιπεδινών προσηνέμων, από αυτούς που θα θεωρούνταν δεδομένοι σε άλλες εποχές. Στα συν του η διάρκεια, στα πλην του οι κάκιστες θερμοκρασίες που δεν επέτρεψαν κάτι σοβαρότερο στα καραπεδινά.

Ναι. Αν εξαιρέσουμε λίγο τη διάρκεια ήταν ο πιο συνηθισμένος τύπος χιονοκαιρίας για το λεκανοπέδιο. Πολύ καλός χιονιάς για τα υπερβόρεια και για άνω των 250 μέτρων περιοχές, πέτσα ως τα 150 και απο κει και κάτω μόνο σε αυτοκίνητα, χόρτα και στέγες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, Χιονοσκεπής said:

Για τα 200-250 μ. της Αττικής δεν είναι σπάνιες οι ολικές χιονοστρώσεις, αν εξαιρέσει κανείς την μαύρη περίοδο 2009 - 2015. Ακόμη και Δεκ 2010 και Μαρτιο 11 είδαν ολική ως το Γαλάτσι. Αν έριχνε στα Πατήσια ή στην Καλλιθέα το χιόνι που είδες εσύ στην Βαρβάρα, ασφαλώς και θα το θεωρούσα ιστορικό. Αυτά περί 3/3 είναι αστειότητες.

Εγώ πάντως θα συμφωνήσω με τον χιονοσκεπή, για τα χαμηλά ήταν ανύπαρκτος και για τα β.π κάτι μη αξιομνημόνευτο. 06/02/23 ήμουν όλη μέρα έξω, από Εκάλη και πάνω άλλαζε το σκηνικό ενώ ο Διόνυσος είχε βάλει το διπλάσιο από Δροσιά. Έχω φωτογραφίες από όλη τη διαδρομή Νέο Ηράκλειο - Διόνυσος το μεσημέρι της 06/02. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...