Jump to content
South καυσωνάκιας

Poll: Ποιά είναι στατιστικά η πιο άχιονη περιοχή της Αθήνας;

Ποιά είναι η πιο άχιονη περιοχή της Αθήνας;  

19 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιά είναι η πιο άχιονη περιοχή της Αθήνας;

    • Σαλαμίνα
      0
    • Λιμάνι Πειραιά
      0
    • Καβούρι
      2


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καθώς ο χιονιάς του 2023 είναι πλέον σε αποδρομή, αυτές τις μέρες με απασχόλησαι πάρα πολύ να καταλάβω ποιά είναι στατιστικά η πιο άχιονη περιοχή της Αθήνας. Με απασχόλησαι μάλιστα σε σημείο που έμεινα 3 μέρες άυπνος για να παρακολουθώ τι χιόνι θα κάνουν τα παραλιακά της Αθήνας...

Αυτό διότι πλέον αρχίζει και εμφανίζεται ένα μοτίβο που όσο και να με πληγώνει φαίνεται να αναγάγει τα χαμηλά του Πειραιά στη πιο άχιονη περιοχή της Αθήνας. Έχω πολλά επιχειρήματα φυσικά να προτάξω που λένε οτι τα χαμηλά της Γλυφάδας είναι στα ίδια ή και πιο άχιονα από το λιμάνι του Πειραιά ( πχ 2010s) αλλά δεδομένου οτι πραγματικά το χιόνι μου ήταν ανέκαθεν σχετικά αδιάφορο θα χρειαστώ το input ανθρώπων που θυμούνται καλύτερα, μένουν στις περιοχές αυτές ή έχουν καλή στατιστική γνώση χιονιάδων. 

Καθώς πρόκειται για μια πολύ δύσκολη εξίσωση θα εκτιμούσα το feedback των @geornik @south coast @alkis91_2.0 @teo_73 @PetranPireotis @weatherforattica ως κάτοικοι των περιοχών. Τις άπαιχτες στατιστικές γνώσεις του @KapelosG , την εμπειρία του @freeze ως πρώην κάτοικος των επίμαχων νοτίων προαστίων και φυσικά δε θα μπορούσα παρά να μη καλούσα να τοποθετηθούν και τους 2 στρατηγούς @GEORGE SNOWMAN @vorios_polos για τις πολύ δυνατές γενικές γνώσεις τους. Πέρα από οτι φυσικά είναι welcome να σχολιάσει ο οποιοσδήποτε πιστεύει έχει καλή εικόνα!

Στο poll έχω βάλει 2 περιοχές που τις θεωρώ τις επικρατέστερες ως τις πραγματικά πιο άχιονες περιοχές της Αθήνας:

1. Το λιμάνι του Πειραιά

2. Το Καβούρι

Προσωπικά το gut feeling μου αν το πήγαινα αυστηρά με τη λογική θα ήταν να ψηφίσω το Καβούρι ως τη πιο άχιονη περιοχή. Ο @freeze είχε αναφέρει οτι το 2002 δεν είχε στρωθεί καν κάτι που αυτόματα το καθιστά άστρωτο για τουλάχιστον 17 χρόνια ( ουσιαστικά από το 1987 αλλά δε ξέρω αν το 2004 το είχε στρώσει όντως).

Παρόλα αυτά τα νέα δεδομένα από την αχιονιά του λιμανιού του Πειραιά με έχουν μπερδέψει....και για του λόγου το αληθές παρακάτω τα timelapse του λιμανιού για τους χιονιάδες του 2021, 2022 και 2023

ΥΓ. Προστέθηκε και η επιλογή της Σαλαμίνας ετεροχρονισμένα ύστερα από τη συζήτηση που ακολουθεί στις επόμενες σελίδες

 

 

 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν και το λιμάνι του Πειραιά είναι σίγουρα από τις πιο δύσκολες περιοχές της Αττικής και σε πρόσφατους χιονιάδες τα έχει πάει επιεικώς χάλια, υπάρχουν αναφορές για μεγάλες χιονοστρώσεις άνω των 20-25 εκ. το 2008, το 1981 και παλαιότερα νομίζω το 1934. Στους (σπάνιους) χιονιάδες δυτικού τόξου έχει κάποια δυναμική, τηρουμένων των αναλογιών. Η Γλυφάδα, επίσης, "τρώει" από χιονιάδες ανατολικού τόξου και "παίζει" με καιρό Υμηττού. Οπότε, διά της εις άτοπον απαγωγής, θα πήγαινα στο Καβούρι, αν και δεν έχω ψάξει καθόλου την περιοχή. Κατ'εμέ για ηπειρωτική Αττική, εκτός νησιών, τεράστιες μουφοπεριοχές είναι τα κεντρονότια προάστια πέριξ Κηφισού, όπως Ρέντη, Ταύρος, Μοσχάτο, Φάληρο και τα πολύ νότια παραθαλάσσια (Ανάβυσσος, Σαρωνίδα).

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ολη η ακτογραμμη της Αττικης ειναι δυσκολη όπως κ ολες οι περιοχες με υψομετρο κατω των 50μ (για να μην πω 100)..σχεδον μονιμως τρυπα μετα απο ιστορικα χιονια στις δορυφορικες φαινεται στα Μεγαρα(ειδικα στην Παχη), στο Καβουρι,Βουλιαγμενη,Βαρκιζα...επισης η ανατολικη ακτογραμμη εχει πολυ συχνα  προβλημα λογω θερμου ΒΑ απο το Αιγαιο με βαση τις δορυφορικες...επισης ολες οι περιοχες στην κοιτη του Κηφισου μεχρι πολυ βαθια στο λεκανοπεδιο κ μεχρι να πιασει 100μ ειναι πολυ δυσκολες...αλλά νομιζω η Βουλιαγμενη-Καβουρι κ η Βαρκιζα κ η Παχη Μεγαρων πρεπει να ειναι οι πιο προστατευμενες περιοχες απο χιονοστρωσεις...η Βουλιαγμενη κ η Βαρκιζα φαινονταν αχιονες ακομα κ στην Ελπιδα που το εστρωσε Ελληνικο-Γλυφαδα κ Βουλα

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 hours ago, geornik said:

Ολη η ακτογραμμη της Αττικης ειναι δυσκολη όπως κ ολες οι περιοχες με υψομετρο κατω των 50μ (για να μην πω 100)..σχεδον μονιμως τρυπα μετα απο ιστορικα χιονια στις δορυφορικες φαινεται στα Μεγαρα(ειδικα στην Παχη), στο Καβουρι,Βουλιαγμενη,Βαρκιζα...επισης η ανατολικη ακτογραμμη εχει πολυ συχνα  προβλημα λογω θερμου ΒΑ απο το Αιγαιο με βαση τις δορυφορικες...επισης ολες οι περιοχες στην κοιτη του Κηφισου μεχρι πολυ βαθια στο λεκανοπεδιο κ μεχρι να πιασει 100μ ειναι πολυ δυσκολες...αλλά νομιζω η Βουλιαγμενη-Καβουρι κ η Βαρκιζα κ η Παχη Μεγαρων πρεπει να ειναι οι πιο προστατευμενες περιοχες απο χιονοστρωσεις...η Βουλιαγμενη κ η Βαρκιζα φαινονταν αχιονες ακομα κ στην Ελπιδα που το εστρωσε Ελληνικο-Γλυφαδα κ Βουλα

Δε το έστρωσε Καβούρι στην Ελπίδα δηλαδή? Είχα δει μια φώτο που είχε ένα άχνισμα αλλά δεν είμαι σίγουρος από ποια χρονιά ήταν. Στη Μήδεια ξέρεις τι έκανε ?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, freeze said:

Ψήφισα καβουραρα tropicana.... Ανίκητο ... !! Ο Πειραιάς είναι Β.Π σε σχέση με αυτή την παραλιακή γραμμή

Αν το 2002 δε το είχε στρώσει Καβούρι τότε σίγουρα στατιστικά θα είναι η μόνη περιοχή της Αθήνας που τουλάχιστον για 17 συνεχόμενα χρόνια παρέμεινε άστρωτη. Το 2004,06,08 ξέρεις τι έκανε?

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βρήκα φώτο με στρωμένο το Καβούρι το 2022 όταν ο Πειραιάς δεν είχε στρώσει... Μήπως τελικά το λιμάνι του Πειραιά νικάει στις λεπτομέρειες?

1660696823_Screenshot2023-02-11at11_44_49AM.png.af8fb3230bc0fa6115c690e821bdf0cc.png

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ειλικρινά μέχρι και το 2022 πίστευα πως όσο νοτιότερα στην Αττική τόσο το χειρότερο. Όμως πέρσι έβλεπα στρωμένη παραλία στη γλυφάδα και το σπίτι μου με λιωμένες νιφάδες και χιονόνερο!! 

Σίγουρα και οι τρεις περιοχές είναι μανούλες στη αχιονιά, όμως είμαι ανάμεσα στο λιμάνι του Πειραιά και τα Καβούρια... (Αν και στη κορυφή θα έβαζα την Νίκαια και όχι τόσο το Πειραιά)

Καθαρά με όσα έχω δει τα τελευταία χρόνια που ασχολούμαι με τον καιρό, θα βγάλω νικητή τον Πειραιά, καθαρά όμως, λόγω γεωγραφικής θέσης... και όχι λόγω υψομέτρου... έχω τραβήξει και πολλά βίντεο σε γρήγορη κίνηση που δείχνουν πως όλα τα σύννεφα αποφεύγουν τον Πειραιά  όπως ο διάβολος το λιβάνι....

Με έβαλες όμως σε σκέψη, και θα το ψάξω καλύτερα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αποψη μου ως γλυφαδιωτης, η Γλυφάδα γενικά έχει καλύτερο υετό σε καιρό βορείου ρεύματος, ανάλογα τη συνιστώσα φυσικά, αλλά όπως έχουμε διαπιστώσει το "ανατολικό τόξο " τρώει καλύτερα, και η Γλυφάδα ανήκει σε αυτό. 

από την άλλη ο Πειραιάς ίσως έχει ελαφρώς καλύτερες Τ σε καιρό με βδ άνεμο επιφανείας. δεν γνωρίζω αν στη Μήδεια είχε βδ στο Πειραιά γι αυτό και είχε περισσότερες ώρες ολική από ότι εδώ, αν κάποιος το ξέρει ας το πει 😄.

Οσο αφορά το καβούρι, πιστεύω ότι είναι σα τη Γλυφάδα όμως ακόμα πιό νότια με ότι συνεπάγεται αυτό. στη Μήδεια που είχα πάει βολτούλα ως Βουλιαγμένη αμφιβάλλω αν είχε ολική χιονόστρωση εκεί, αφού και στη Γλυφάδα ήταν οριακή η κατασταση. στην ελπίδα από την άλλη είχε αλλά στη Γλυφάδα είχε κάπως περισσότερα χιόνι. 

για τις κακοκαιρίες των 00 δεν μπορώ να ξέρω πολλά για τις άλλες περιοχές αφού δεν οδηγούσα τότε 😄.

Πάντως θυμάμαι χαρακτηριστικά στη τηλεόραση τα Θεοφάνια 2002 στο Πειραιά με πολύ λίγο χιόνι σε σχέση με εδώ. 

είναι μεγάλη η συζήτηση, αλλά πιστεύω είναι δύσκολη η επιλογή για διαφορετικούς λόγους ανάμεσα σε καβούρι και Πειραιά...η Γλυφάδα είναι χιονομανα δεν το συζητάμε καν 😄😆😅.

Ως ανατολικοτοξιτης, η ψήφος μου θα πάει στον Πειραιά. αναμένουμε τα αποτελέσματα του χιονολαού!!!

Επεξεργάστηκε από alkis91_2.0
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 hours ago, weatherforattica said:

Καθαρά με όσα έχω δει τα τελευταία χρόνια που ασχολούμαι με τον καιρό, θα βγάλω νικητή τον Πειραιά, καθαρά όμως, λόγω γεωγραφικής θέσης... και όχι λόγω υψομέτρου...

Αντικειμενικά η γεωγραφική θέση του Πειραιά φαίνεται πιο δύσκολο να δώσει πολλά πράγματα από άποψης χιονιού. Απομακρυσμένος από όλους τους ορεινούς όγκους, πλην του όρους Αιγάλεω το οποίο οκ είναι της πλάκας δε μπορεί να κάνει κάτι. Αυτό και εμένα με κάνει να είμαι σκεπτικός ως προς τον Πειραιά...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το λιμάνι του Πειραιά είναι το πιο άχιονο γιατι ουσιαστικά τα βουνά είναι πιο μακριά απο τιος προαναφερθείσες περιοχές.Επίσης το 2008 έκανε τα πάντα σε λίγη ώρα και το έλιωσε γρήγορα οπως επίσης και το 2021. Αρα κρατάει και φευγει γρηγορα. 34 ετών είμαι,η μονη φορά που κράτησε το χιονι ηταν το 2004 αλλα σε επιφάνειες και δρόμους και αυτό επειδή ειχε -4 η -5 ... Επίσης αν ειχε ριξει χιονι με την Αριάδνη θα το κράταγε γιατι για πολλή ώρα ήμασταν στο -2.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, PetranPireotis said:

Το λιμάνι του Πειραιά είναι το πιο άχιονο γιατι ουσιαστικά τα βουνά είναι πιο μακριά απο τιος προαναφερθείσες περιοχές.Επίσης το 2008 έκανε τα πάντα σε λίγη ώρα και το έλιωσε γρήγορα οπως επίσης και το 2021. Αρα κρατάει και φευγει γρηγορα. 34 ετών είμαι,η μονη φορά που κράτησε το χιονι ηταν το 2004 αλλα σε επιφάνειες και δρόμους και αυτό επειδή ειχε -4 η -5 ... Επίσης αν ειχε ριξει χιονι με την Αριάδνη θα το κράταγε γιατι για πολλή ώρα ήμασταν στο -2.

To 2021 και γω από το timelapse παραπάνω καταλαβαίνω οτι το έλιωσε όλο σε λίγες ώρες. Από την άλλη και το Καβούρι δε το λες στην άμεση επιρροή του Υμηττού. Ξεφεύγει αρκετά προς νότια αν κ πιο κοντά σε μεγάλο ορεινό όγκο από ότι ο Πειραιάς. Οπότε εκεί για να βγάλουμε άκρη πρέπει να δούμε τα στατιστικά...

Πάντως ναι η λογική λέει οτι η γεωγραφία είναι με το μέρος του λιμανιού του Πειραιά σε σχέση με την αχιονιά.

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χαρακτηριστικά εγώ μένω στον Όρμο Αφροδίτης τον Σταυρό που λέμε ενα δρομο απο πάνω, μπορώ να πώ τις χιονοπτώσεις ακριβώς οπως τις θυμάμαιι.

Τώρα που έχω χρόνο και ειμαι απο pc ,θα εξιστορήσω τους χιονιάδες του 21ου αιώνα που εχω αναμνησεις.

2002 - Ηταν η σφοδρότερη χιονόπτωση απο θέμα εντασης είχε στρώσει όμως στα αμάξια μονο και οχι στο δρομο για ενα περιεργο λογο ,γυρω στους 12-13 πόντους.

2004 - Χιονόπτωση μεγαλύτερης διάρκειας και δη βραδινής , θερμοκρασία -5 (ενα υδραγύρου που ειχα ελεγε -6 !!) το έστρωσε πέτσα στο δρομο και στα αμάξια γυρω στους 5 ποντους. Ειναι η μονη φορα που εχω δει τόσους μεγάλους παγοσταλακτητες 10 μέτρα απο την θάλασσα.

2008 - ΔΕΝ ΠΕΡΙΓΡΑΦΩ ΑΛΛΟ ... Κατω παραλια 6-7 πόντους (οπως και στη μήδεια) στα στενα μέσα άνετα ηταν 15 πόντοι...έχασα τις φωτογραφίες και έχω ελάχιστες,αλλα ήταν ολα τα λεφτά. Χιόνιζε ομως και το ειχε στρωσει σε επιφάνειεες απο το μεσημέρι , το βράδυ εδωσε πόνο , το ελιωσε μεχρι το επομενο βράδυ στους κεντρικους, στα στενα ομως μας κράτησε 2 μέρες ο πάγος.

2011 - Σφοδρότατη χιονόπτωση ,δη για μάρτιο μηνα το κράτησε 30 λεπτά το έλιωσε παραυτα. Εχω δει βιντεο απο το λιμάνι να χιονιζει με ανοιχτο καιρο , Πειραικη ειχε σκοτεινιάσει το συμπαν οπως ακριβώς το 2002.

2016 Δεκέμβρης, το εστρωσε ελαφρως στα αμάξια

2017 Ιανουάριος Αριάδνη  - το έστρωσε σε ολες τις επιφάνειες, Καστέλλα και Βώκο κανονικα στο δρομο 4-5 ποντους

2019 (Τηλεμαχος) νιφαδόπτωση ....

2021 Μήδεια , ενα μικρο 2008 , ξεκίνησε πολύ αποτομα αλλα κράτησε μέχρι μεσημέρι,δεν θυμαμαι να χιονιζει μέρα τοσο πολυ.

2022 . Ελπίδα. άτιμε 1 βαθμέ... με 0 βαθμους θα ειχαν ξεπεραστεί τα πάντα , γιατι κάποια στιγμη τοσο το μεσημέρι οσο και το βράδυ χιονιζε με ορεξη και ενταση μηδειας.

2023. Βαρβάρα. Αν ειχε ερθει το χιονι κατα τις 2-3 θα ειχαμε πιασει το πολυποθητο 0 (ελαχιστη εδω 0,6) και ισως αφηνε μια πασπαλα παραπανω να εχουμε να τη θυμομαστε...

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 hours ago, PetranPireotis said:

Χαρακτηριστικά εγώ μένω στον Όρμο Αφροδίτης τον Σταυρό που λέμε ενα δρομο απο πάνω, μπορώ να πώ τις χιονοπτώσεις ακριβώς οπως τις θυμάμαιι.

Τώρα που έχω χρόνο και ειμαι απο pc ,θα εξιστορήσω τους χιονιάδες του 21ου αιώνα που εχω αναμνησεις.

2002 - Ηταν η σφοδρότερη χιονόπτωση απο θέμα εντασης είχε στρώσει όμως στα αμάξια μονο και οχι στο δρομο για ενα περιεργο λογο ,γυρω στους 12-13 πόντους.

2004 - Χιονόπτωση μεγαλύτερης διάρκειας και δη βραδινής , θερμοκρασία -5 (ενα υδραγύρου που ειχα ελεγε -6 !!) το έστρωσε πέτσα στο δρομο και στα αμάξια γυρω στους 5 ποντους. Ειναι η μονη φορα που εχω δει τόσους μεγάλους παγοσταλακτητες 10 μέτρα απο την θάλασσα.

2008 - ΔΕΝ ΠΕΡΙΓΡΑΦΩ ΑΛΛΟ ... Κατω παραλια 6-7 πόντους (οπως και στη μήδεια) στα στενα μέσα άνετα ηταν 15 πόντοι...έχασα τις φωτογραφίες και έχω ελάχιστες,αλλα ήταν ολα τα λεφτά. Χιόνιζε ομως και το ειχε στρωσει σε επιφάνειεες απο το μεσημέρι , το βράδυ εδωσε πόνο , το ελιωσε μεχρι το επομενο βράδυ στους κεντρικους, στα στενα ομως μας κράτησε 2 μέρες ο πάγος.

2011 - Σφοδρότατη χιονόπτωση ,δη για μάρτιο μηνα το κράτησε 30 λεπτά το έλιωσε παραυτα. Εχω δει βιντεο απο το λιμάνι να χιονιζει με ανοιχτο καιρο , Πειραικη ειχε σκοτεινιάσει το συμπαν οπως ακριβώς το 2002.

2016 Δεκέμβρης, το εστρωσε ελαφρως στα αμάξια

2017 Ιανουάριος Αριάδνη  - το έστρωσε σε ολες τις επιφάνειες, Καστέλλα και Βώκο κανονικα στο δρομο 4-5 ποντους

2019 (Τηλεμαχος) νιφαδόπτωση ....

2021 Μήδεια , ενα μικρο 2008 , ξεκίνησε πολύ αποτομα αλλα κράτησε μέχρι μεσημέρι,δεν θυμαμαι να χιονιζει μέρα τοσο πολυ.

2022 . Ελπίδα. άτιμε 1 βαθμέ... με 0 βαθμους θα ειχαν ξεπεραστεί τα πάντα , γιατι κάποια στιγμη τοσο το μεσημέρι οσο και το βράδυ χιονιζε με ορεξη και ενταση μηδειας.

2023. Βαρβάρα. Αν ειχε ερθει το χιονι κατα τις 2-3 θα ειχαμε πιασει το πολυποθητο 0 (ελαχιστη εδω 0,6) και ισως αφηνε μια πασπαλα παραπανω να εχουμε να τη θυμομαστε...

 

 

To 2002 είχα διαβάσει και γω οτι ουσιαστικά στους δρόμους δεν είχε στρώσει παρα μόνο σε κάποια στενά πιο πάνω από λιμάνι και είχε φουλ πιάσει αμάξια και εύκολες αλλά ο @geornik ίσως θυμάται καλύτερα για το λιμάνι per se. 

To 2004 έχεις δίκιο. Σύμφωνα με το αρχείο της ΕΜΥ η χαμηλότερη Τ που σημειώθηκε στον σταθμό της ΕΜΥ (που ήταν όμως σχετικά μακριά από το λιμάνι και σε υψόμετρο) ήταν -5.0 στις 14/2/2004. Η χαμηλότερη Τ που έχει σημειωθεί επίσημα από την ΕΜΥ ποτέ στον Πειραιά. 

Πάντως αυτά που λες παραπάνω θα είχε νόημα να τα συγκρίνουμε με Καβούρι για να βγάλουμε τη πιο άχιονη περιοχή. Τα μόνα που μπορούμε να αντιπαραβάλλουμε με ασφάλεια είναι το 2002 που δε το είχε στρώσει ούτε σε εύκολες στο Καβούρι και το 2022 που το έστρωσε τουλάχιστον στην άμμο και φυτά (δε ξέρω για δρόμους όμως δε καταλαβαίνω από τη φωτό). Για όλα τα υπόλοιπα χρόνια δεν έχω ιδέα. Καλά σίγουρα με το αμάξι θα είχα περάσει αλλά επειδή δεν έδινα διαχρονικά σημασία στο χιόνι σιγά που θυμάμαι...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως παρατηρώ πως ήδη στο poll το 75% δίνει πιο άχιονο το λιμάνι του Πειραιά...

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 hours ago, South καυσωνάκιας said:

To 2002 είχα διαβάσει και γω οτι ουσιαστικά στους δρόμους δεν είχε στρώσει παρα μόνο σε κάποια στενά πιο πάνω από λιμάνι και είχε φουλ πιάσει αμάξια και εύκολες αλλά ο @geornik ίσως θυμάται καλύτερα για το λιμάνι per se. 

To 2004 έχεις δίκιο. Σύμφωνα με το αρχείο της ΕΜΥ η χαμηλότερη Τ που σημειώθηκε στον σταθμό της ΕΜΥ (που ήταν όμως σχετικά μακριά από το λιμάνι και σε υψόμετρο) ήταν -5.0 στις 14/2/2004. Η χαμηλότερη Τ που έχει σημειωθεί επίσημα από την ΕΜΥ ποτέ στον Πειραιά. 

Πάντως αυτά που λες παραπάνω θα είχε νόημα να τα συγκρίνουμε με Καβούρι για να βγάλουμε τη πιο άχιονη περιοχή. Τα μόνα που μπορούμε να αντιπαραβάλλουμε με ασφάλεια είναι το 2002 που δε το είχε στρώσει ούτε σε εύκολες στο Καβούρι και το 2022 που το έστρωσε τουλάχιστον στην άμμο και φυτά (δε ξέρω για δρόμους όμως δε καταλαβαίνω από τη φωτό). Για όλα τα υπόλοιπα χρόνια δεν έχω ιδέα. Καλά σίγουρα με το αμάξι θα είχα περάσει αλλά επειδή δεν έδινα διαχρονικά σημασία στο χιόνι σιγά που θυμάμαι...

Για το καβούρι το 2002 είμαστε σίγουροι? Πιστεύω το πρωί της 5ης Γενάρη σίγουρα θα είχε κάνει κάτι, στη Γλυφάδα είχε απίστευτες ποσότητες (σαν την ελπίδα αλλά στακαρισμενο ότι είχε πέσει αφού οι Τ ήταν κομπλέ) και πιστεύω και στο καβούρι θα είχε ένα  -1 εύκολα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, alkis91_2.0 said:

Για το καβούρι το 2002 είμαστε σίγουροι? Πιστεύω το πρωί της 5ης Γενάρη σίγουρα θα είχε κάνει κάτι, στη Γλυφάδα είχε απίστευτες ποσότητες (σαν την ελπίδα αλλά στακαρισμενο ότι είχε πέσει αφού οι Τ ήταν κομπλέ) και πιστεύω και στο καβούρι θα είχε ένα  -1 εύκολα 

Ναι, ναι δεν είχε στρώσει καν. Είχε φτάσει πολύ λίγος υετός. Δε ξέρω αν χιόνισε καλα καλά κιόλας σύμφωνα με τον @freeze

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Ναι, ναι δεν είχε στρώσει καν. Είχε φτάσει πολύ λίγος υετός. Δε ξέρω αν χιόνισε καλα καλά κιόλας σύμφωνα με τον @freeze

Χιόνι εγώ δεν είδα παιδιά ... Τώρα σπάω το κεφάλι μου να θυμηθώ αν είχα κάποια υποχρέωση και ήμουν για κάποιες ώρες εκτός και χιόνισε και απλά το έλιωσε και εγώ δεν πήρα γραμμή ... Το 2008 που το έζησα και αυτό αλλά στο Γουδί τα θυμάμαι όλα ... 

Επεξεργάστηκε από freeze
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν βλέπω καν να είναι ντέρμπι η ψηφοφορία. 

Ως τώρα ξεκάθαρη πλειοψηφία από το 67% οτι το Λιμάνι του Πειραιά είναι το πιο άχιονο σημείο της Αθήνας...μάλιστα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μου φαίνεται απίστευτο για το καβούρι το 02, εδώ είχαν γίνει σημεία κ τέρατα, λίγα χιλιόμετρα μόνο πιο πάνω... δεν μπορώ να ξέρω πάντως για αλλού ήμουν 11 τότε...

Νομίζω όμως ότι όντως όλα καταλήγουν στον Πειραιά ... μπορεί ο επιφανειακός βδ να του δίνει ένα μικρό αβαντάζ στις Τ όπως έγινε στη Μήδεια λογικά, αλλά χωρίς τον υετό είναι τζουφιος, η Πάρνηθα όντως τον καταστρέφει και τις γύρω περιοχές σε αντίθεση με τις περιοχές του Υμηττού . 

Από εκεί και πέρα πάντα θα υπάρχουν τοπικές συγκλίσεις μικροδιαταραχές κλπ που μπορεί να ευνοούν οποιαδήποτε περιοχή, αλλά σαν γενική εικόνα έτσι πρέπει να είναι ..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα σε όλους! Βλέπω ότι οι περισσότερο κλίνετε προς λιμάνι. Το ερώτημα είναι : Έχει καταφέρει ποτέ να βάλει 20 και 30 πόντους χιόνι στο Καβούρι; Λόγω τοποθεσίας πρέπει να δυσκολεύεται τρομερά για σοβαρή χιονόστρωση πάνω από 5-10 πόντους. Πολύ νοτιοανατολικά, πιο μακριά από Υμηττό και ταυτόχρονα καμία εύνοια από δυτικό τόξο. Σε αυτό το σημείο πρέπει να υπερέχει η ερυθρόλευκη χιονομάνα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 hours ago, Χιονοσκεπής said:

Καλημέρα σε όλους! Βλέπω ότι οι περισσότερο κλίνετε προς λιμάνι. Το ερώτημα είναι : Έχει καταφέρει ποτέ να βάλει 20 και 30 πόντους χιόνι στο Καβούρι; Λόγω τοποθεσίας πρέπει να δυσκολεύεται τρομερά για σοβαρή χιονόστρωση πάνω από 5-10 πόντους. Πολύ νοτιοανατολικά, πιο μακριά από Υμηττό και ταυτόχρονα καμία εύνοια από δυτικό τόξο. Σε αυτό το σημείο πρέπει να υπερέχει η ερυθρόλευκη χιονομάνα. 

Πολύ χλωμό το κόβω να έχει βάλει 20 πόντους το Καβούρι. Αφού το 2002 δε χιόνισε καν δε ξέρω πότε θα μπορούσε να είχε κάνει 20 ποντο. Ίσως το 2004?Από την άλλη τι να το κάνεις που ο Πειραιάς έβαλε 20 πόντους στους δρόμους το 2008 όταν η περιοδικότητα του είναι μια στα 15 ή 30 χρόνια...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

45 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Πολύ χλωμό το κόβω να έχει βάλει 20 πόντους το Καβούρι. Αφού το 2002 δε χιόνισε καν δε ξέρω πότε θα μπορούσε να είχε κάνει 20 ποντο. Ίσως το 2004?Από την άλλη τι να το κάνεις που ο Πειραιάς έβαλε 20 πόντους στους δρόμους το 2008 όταν η περιοδικότητα του είναι μια στα 15 ή 30 χρόνια...

Σίγουρα είναι πολύ σπάνια τέτοια σοβαρά χιόνια στον Πειραιά, αλλά πρέπει να λάβουμε υπ'όψιν την μέγιστη δυναμική της περιοχής στο παρελθόν ως προς το πάχος των χιονοστρώσεων. Για άχιονες τοποθεσίες συζητάμε, επομένως έχεις τεράστια νεκρά διαστήματα ανάμεσα σε βαρβάτους χιονιάδες. Ο Πειραιάς έχει αποδείξει ότι μπορεί να βάλει ποσότητες χιονιού ανάλογες με το Θησείο, πολύ δύσκολα βέβαια, αλλά μπορεί. Ως προς τις ημέρες χιονόπτωσης, επίσης, δεν νομίζω να έχει περισσότερες το Καβούρι, ειδικά όταν διαβάζω ότι κατάφερε να μην χιονίσει σε κακοκαιρίες - κτήνη, όπως το 2002.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 hours ago, Χιονοσκεπής said:

Σίγουρα είναι πολύ σπάνια τέτοια σοβαρά χιόνια στον Πειραιά, αλλά πρέπει να λάβουμε υπ'όψιν την μέγιστη δυναμική της περιοχής στο παρελθόν ως προς το πάχος των χιονοστρώσεων. Για άχιονες τοποθεσίες συζητάμε, επομένως έχεις τεράστια νεκρά διαστήματα ανάμεσα σε βαρβάτους χιονιάδες. Ο Πειραιάς έχει αποδείξει ότι μπορεί να βάλει ποσότητες χιονιού ανάλογες με το Θησείο, πολύ δύσκολα βέβαια, αλλά μπορεί. Ως προς τις ημέρες χιονόπτωσης, επίσης, δεν νομίζω να έχει περισσότερες το Καβούρι, ειδικά όταν διαβάζω ότι κατάφερε να μην χιονίσει σε κακοκαιρίες - κτήνη, όπως το 2002.

Χμμ...είναι δύσκολη η εξίσωση. Θα μπορούσε πχ κάποιος να πει οτι το σούπερ χιόνι του 2008 ήταν το απόλυτο στατιστικό outlier για το λιμάνι του Πειραιά και αντίστοιχα το 2002 το ανάλογο outlier από την ανάποδη για το Καβούρι. Οπότε και έτσι δε μπορείς να βγάλεις άκρη...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

@South καυσωνάκιας πρέπει να γίνει κάποια στιγμή ένα poll και για την πιο άχιονη περιοχή του Κέντρου. Ως γνωστόν, οι μεγαλύτερες χιονομάνες βρίσκονται ανατολικότερα και κοντά ή πάνω σε λόφους ή ορεινούς όγκους (Ιλίσια, Γουδή, ακόμη και Κολωνάκι - Λυκαβηττός ή Παγκράτι - Βύρωνας λόγω γειτνίασης με Υμηττό και κάποιου υψομέτρου). Μπορεί να ακούγεται υπερβολικό, βάσει όμως των ακραίων τοπικοτήτων της Αττικής, δεν θα μου έκανε εντύπωση αν η Πλατεία Καραϊσκάκη στο Μεταξουργείο είχε λιγότερο χιόνι από το Σύνταγμα στην Ελπίδα. Τις ποσότητες χιονιού που είδα έκπληκτος πέρυσι από την τηλεόραση στην Βασ. Σοφίας και στην Αμαλίας δεν τις είδα εδώ στα Πατήσια. Σεπόλια, Κολωνός και Βοτανικός δίπλα στον μουφο-Κηφισό θέτουν γερή υποψηφιότητα για χρυσό βατόμουρο Κέντρου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...