Jump to content
South καυσωνάκιας

Poll: Ποιά είναι στατιστικά η πιο άχιονη περιοχή της Αθήνας;

Ποιά είναι η πιο άχιονη περιοχή της Αθήνας;  

19 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιά είναι η πιο άχιονη περιοχή της Αθήνας;

    • Σαλαμίνα
      0
    • Λιμάνι Πειραιά
      0
    • Καβούρι
      2


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, KapelosG said:

Δεν παει μονο αυτος λαθος κατα την αποψη μου αλλα και οι δυο με αντιθετες πορειες (θησειο ανοδικη και γκαζι καθοδικη) με μεγαλυτερο σφαλμα εκεινος στο γκαζι...το ειχα αναλυσει για διαφορους σταθμους του ΕΑΑ για Δεκεμβριο και ειναι εμφανες...εδω τι εγραψα

Μιας και καιρικο ενδιαφερον δεν υπαρχει ειπα να ριξω μια ματια στους σταθμους του ΕΑΑ για τον μηνα δεκεμβριο γιατι οπως εχω ξαναπει 2 σταθμοι μου κανουν εντυπωση...ο ενας ειναι το θησειο που τα τελευταια ετη γραφει θετικες αποκλισεις σε σχεση με οσα θυμαμαι εγω παλιοτερα για τον ιδιο σταθμο και αντιθετως το γκαζι που εχει αρνητικες αποκλισεις κυριως στις ελαχιστες Τ...παμε να δουμε τα δεδομενα

image.thumb.png.c79124d3b3d9a1b5211141204b4f8ba1.png

Βλεπουμε εδω τα τελευταια 12 ετη την πορεια της μεγιστης Τ σε διαφορους σταθμους του ΕΑΑ στην Αθηνα, οι περισσοτεροι κοντα στο κεντρο εκτος απο Μαρουσι

Τι βλεπουμε?

Μονο ενας σταθμος ξεχωριζει και ειναι αυτος του Θησειου που αλλωστε ειναι γνωστη η αντισκατασταση των οργανων μετρησης το 2014 ξανα...παρατηρουμε οτι στις μεγιστες Τ ολοι η σταθμοι εχουν μια αρνητικη ταση της ταξης του 0,03-0,05 ανα ετος, δηλαδη σε βαθος 12ετιας πτωση της Τ κατα 0,36 (Μαρουσι) - 0,6 (Γκαζι), ενω το θησειο εχει μολις πτωτικη ταση 0,01 ανα ετος ή 0,12 στην 12ετια..σε σχεση με τους υπολοιπους σταθμους της Αττικης ενα θετικο bias της ταξης του 0,3-0,4, πραγμα που και εγω που παρατηρω χρονια τον σταθμο εχω δει συγκριτικα με τους αλλους σταθμους

image.png.20811ea0580647062ee7c7b0f9a97eb5.png

Εδω εχουμε πιο ενδιαφεροντα στοιχεια και αναλυω βαση γραμμικης προσαρμογης

Θησειο ξεκινησε με 8,5 και εφτασε 9,5

Γκαζι ξεκινησε με 8,7 και εφτασε 8,6

Αμπελοκηποι ξεκινησαν με 8,9 και εφτασαν 9,5

Νεος κοσμος 9,8 και εφτασε 10,2

Ψυχικο 8 και εφτασε 8,1

Μαρουσι 7,8 και εφτασε 8,1

Βλεπουμε δηλαδη αν αφαιρεσουμε τους σταθμους στο θησειο και το Γκαζι μια αυξηση της ταξης του 0,35 χοντρικα στην Αττικη

Λανθασμενα ο σταθμος στο Γκαζι εχει αρνητικο bias -0,5 με αυξανομενο ρυθμο απο 2019 και μετα που φτανει ακομα και στο -1

Θετικο bias βλεπουμε στον σταθμο στο Θησειο της ταξης 0,4 ειδικα απο 2015 και μετα

Εξου και οταν συγκρινουμε Θησειο με Γκαζι τα πραγματα εχουν ξεφυγει τελειως, αφου ακολοθουν οι δυο σταθμοι αναποδη πορεια

Στο τελευταιο κλιματικο δελτιο του Νοεμβριου 2022 ολα τα παραπανω επιβεβαιωνονται και συνεχιζουν να μεγαλωνουν την ταση αυτη, με τους Αμπελοκηπους που ανεκαθεν ηταν λιγο πανω σε ελαχιστες απο θησειο να ειχε -0,4 σε σχεση με αυτο! ενω το Γκαζι εβγαλε -1,6 απο το Θησειο!!!!!...Το προβλημα στις ελαχιστες στο Γκαζι εχει ξεφυγει, αλλα δεν πρεπει να αμεληθει και το Θησειο που ειναι ο επισημος σταθμος του κεντρου

Με λιγα λογια το θησειο εχει θεμα με τις μεγιστες και το γκαζι θεματαρα με τις ελαχιστες. Τα θεματακια ας πουμε τα αγνοουμε. Απορω οι ανθρωποι του αστεροσκοπειου δεν τα παρακολουθουν αυτα?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, alkis91_2.0 είπε:

Με λιγα λογια το θησειο εχει θεμα με τις μεγιστες και το γκαζι θεματαρα με τις ελαχιστες. Τα θεματακια ας πουμε τα αγνοουμε. Απορω οι ανθρωποι του αστεροσκοπειου δεν τα παρακολουθουν αυτα?

Δυστυχως και να στειλω αυτο που εγραψα θα μου πουν απλα οτι ελεγχονται τα οργανα μετρησης ενδελεχως και δεν υπαρχει ζητημα, κανουμε οτι καλυτερο μπορουμε για την ορθη λειτουργια (το ειχα κανει για την τρελα θετικη αποκλιση με νουμερα στις μεγιστες καλοκαιριου για Πρεβεζα ΕΑΑ και μου απαντησαν αυτο)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 hours ago, KapelosG said:

Δεν παει μονο αυτος λαθος κατα την αποψη μου αλλα και οι δυο με αντιθετες πορειες (θησειο ανοδικη και γκαζι καθοδικη)

Αμφιβάλω οτι ο ιστορικός Stevenson Screen του Θησείου έχει κάποιο unchecked θερμοκρασιακό bias. Κάτι τέτοιο θα έκθετε ανεπαρόθρωτα το ΕΑΑ και τον ιστορικό σταθμό του Θησείου το ξεκοκαλίζουν για bias. Το μόνο γνωστό bias είναι εκείνο στα late 90's early 00's το οποίο και βρέθηκε και διορθώθηκε σύμφωνα με το paper της Δρ. Φουντα.

Εκτός αν αναλύεις τα στοιχεία του αυτόματου του Θησείου και κάπου το έχασα. Αν όχι τότε προφανώς οι διαφορές που βρίσκεις είναι γιατί συγκρίνεις άλλους τύπους σταθμών οι οποίοι και δε μπορούν να συγκριθούν ουσιαστικά μεταξύ τους. Συν φυσικά οτι μιλάμε για άλλες τοποθεσίες και άλλα υψόμετρα μεταξύ Θησείου-Γκαζιού. 

Το προφανές ζήτημα το έχει ο σταθμός στο Γκάζι που πάει να βγει πιο αναστροφικός από την Ιπποκράτειο...

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 hours ago, alkis91_2.0 said:

Με λιγα λογια το θησειο εχει θεμα με τις μεγιστες και το γκαζι θεματαρα με τις ελαχιστες. Τα θεματακια ας πουμε τα αγνοουμε. Απορω οι ανθρωποι του αστεροσκοπειου δεν τα παρακολουθουν αυτα?

Ειδικά για τον ιστορικό του Θησείου αποκλείεται να μην ελέγχουν. Τον προσέχουν πάρα πολύ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 minutes ago, South καυσωνάκιας said:

Ειδικά για τον ιστορικό του Θησείου αποκλείεται να μην ελέγχουν. Τον προσέχουν πάρα πολύ

Mου φαινεται πολυ ερασιτεχνικο να μην εχουν παρει πρεφα οτι τσιμπαει στις μεγιστες (προφανως λογω ακαταλληλου κλωβου η μη επαρκους αερισμου?) ενας σταθμος απο τον οποιο περνουν δεδομενα τα κλιματικα ινστιτουτα ανα τον κοσμο και βγαζουν συμπερασματα για την κλιματικη αλλαγη... αν γινεται παντου αυτο τοτε μαμησετα κυριολεκτικα 😆

 

Μακαρι να μην ισχυει

Επεξεργάστηκε από alkis91_2.0
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Αμφιβάλω οτι ο ιστορικός Stevenson Screen του Θησείου έχει κάποιο unchecked θερμοκρασιακό bias. Κάτι τέτοιο θα έκθετε ανεπαρόθρωτα το ΕΑΑ και τον ιστορικό σταθμό του Θησείου το ξεκοκαλίζουν για bias. Το μόνο γνωστό bias είναι εκείνο στα late 90's early 00's το οποίο και βρέθηκε και διορθώθηκε σύμφωνα με το paper της Δρ. Φουντα.

Εκτός αν αναλύεις τα στοιχεία του αυτόματου του Θησείου και κάπου το έχασα. Αν όχι τότε προφανώς οι διαφορές που βρίσκεις είναι γιατί συγκρίνεις άλλους τύπους σταθμών οι οποίοι και δε μπορούν να συγκριθούν ουσιαστικά μεταξύ τους. Συν φυσικά οτι μιλάμε για άλλες τοποθεσίες και άλλα υψόμετρα μεταξύ Θησείου-Γκαζιού. 

Το προφανές ζήτημα το έχει ο σταθμός στο Γκάζι που πάει να βγει πιο αναστροφικός από την Ιπποκράτειο...

Έχει ξανασυμβεί μεταξύ 1997 με 2006 οπότε καθόλου απίθανο να έχει αποκλίσεις απ' την στιγμή που άλλαξαν τα όργανα, απλά μπορεί το καλιμπραρισμα να γίνει αργότερα για να έχουν ένα ικανοποιητικό διάστημα δεδομένων για σύγκριση όπως έγινε το 2009 που έγινε η έρευνα...τιποτα δεν είναι προφανές για μένα εξετάζω τα πάντα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, KapelosG said:

Έχει ξανασυμβεί μεταξύ 1997 με 2006  

Ναι, αυτό είπα πιο πάνω. Με τη διαφορά οτι εκείνη τη περίοδο υπήρχαν 2 bias λόγω αλλαγής οργάνων. Για κάποια χρόνια έδειχνε χαμηλότερα ενώ για κάποια άλλα υψηλότερα. Τώρα δεν έχουμε κάποια αλλαγή οργάνων οπότε δε στέκει να υπάρχει bias. Σε κάθε περίπτωση για να υπάρχει σωστή σύγκριση θα πρέπει να γίνει με άλλο Stevenson Screen στην ίδια τοποθεσία και υψόμετρο. 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, alkis91_2.0 said:

Mου φαινεται πολυ ερασιτεχνικο να μην εχουν παρει πρεφα οτι τσιμπαει στις μεγιστες

Η αίσθηση μου είναι οτι κάτι τέτοιο δεν ισχύει. Δε μπορείς να συγκρίνεις Davis σταθμό στο Γκάζι που το πιάνει όλη η αύρα, σε υψομετρική διαφορά 50 μέτρων με Stevenson Screen σε εντελώς άλλη τοποθεσία. Θα το είχαν πιάσει αν κάτι τέτοιο συνέβαινε καθώς έχουν και τον αυτόματο παρα δίπλα στο Θησείο για να συγκρίνουν. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

47 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Ναι, αυτό είπα πιο πάνω. Με τη διαφορά οτι εκείνη τη περίοδο υπήρχαν 2 bias λόγω αλλαγής οργάνων. Για κάποια χρόνια έδειχνε χαμηλότερα ενώ για κάποια άλλα υψηλότερα. Τώρα δεν έχουμε κάποια αλλαγή οργάνων οπότε δε στέκει να υπάρχει bias. Σε κάθε περίπτωση για να υπάρχει σωστή σύγκριση θα πρέπει να γίνει με άλλο Stevenson Screen στην ίδια τοποθεσία και υψόμετρο. 

Υπάρχει αλλαγή οργάνων στα μεγιστοβαθμια και ελαχιστοβαθμια θερμόμετρα από 2013 και μετά, όχι σε αυτά της μέσης Τ όμως...εξού και μου κάνε εντύπωση τον Δεκέμβριο ότι με 17.9-11.7 έβγαλε 14.2 μέση Τ εγώ το 1960 με 17.45-11.5 έβγαλε 14.14, ενώ θα περίμενε κανείς μέση 14.4 φέτος 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

31 minutes ago, KapelosG said:

Υπάρχει αλλαγή οργάνων στα μεγιστοβαθμια και ελαχιστοβαθμια θερμόμετρα από 2013 και μετά

Όπου από τότε έχουν περάσει 10 χρόνια και δεν έχουν βρει κανένα bias. Θα το ξέραμε ήδη, δε τα αφήνουν στην τύχη αυτά. Έχουν ένα ολόκληρο team αποκλειστικά για τον ιστορικό σταθμό του Θησείου, άτομα με διδακτορικά εντωμεταξύ όχι Μαρουσάκης φάση. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

48 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Όπου από τότε έχουν περάσει 10 χρόνια και δεν έχουν βρει κανένα bias. Θα το ξέραμε ήδη, δε τα αφήνουν στην τύχη αυτά. Έχουν ένα ολόκληρο team αποκλειστικά για τον ιστορικό σταθμό του Θησείου, άτομα με διδακτορικά εντωμεταξύ όχι Μαρουσάκης φάση. 

Εγώ ότι νούμερα βρήκα να σου παραθέσω τα παρέθεσα, τώρα δεν μπορώ να σου πω κάτι παραπάνω, αλλά σκέψου ότι το αρνητικό bias 1995-96 και το θετικό 1997+ διορθώθηκε το 2009...γενικά μου κάνει κακή εντύπωση το γεγονός ότι έχουν αφήσει πχ τον σταθμό στο γκαζι, τον θεωρητικά δεύτερο πιο αντιπροσωπευτικό του κέντρου να συμπεριφέρεται έτσι στις ελάχιστες, όπως και σε αρκετούς ακόμα σταθμούς που έχω προσωπικά παρατηρήσει με μεγάλες αποκλίσεις και φτιάχνουν επίσημες χρονοσειρές μέσω αυτών πλεον...η λογική λέει ότι το Θησείο το προσέχουν πιο πολύ, αλλά πάντα όλες οι μετρήσεις επιδέχονται διόρθωση όταν έχει υπάρξει ένα ικανοποιητικό δείγμα...θα δούμε στην πράξη

Και η ΕΜΥ τα έχει ισοπεδώσει όλα σε κλιματικές τιμές με την αλλαγή των σταθμών και οργάνων, δεν βγαίνει άκρη 

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μην ξεχνάτε ότι μιλάμε για δημοσίους φορείς στην ΕΛΛΑΔΑ, κάνεις δεν εγγυάται ότι οι υπεύθυνοι δίνουν όντως σημασία στην ακρίβεια των μετρήσεων. Για κάθε εργατικό και φιλόπονο ερευνητή που εντοπίζει τις αποκλίσεις και ζητά επιτήρηση των οργάνων, μπορεί να υπάρχουν 10 καρεκλοκενταυροι βυσματούχοι που του λένε "έλα τώρα καημένε...". Για να μην μιλήσουμε για την υποχρηματοδότηση. Μια φίλη μου εργαζόταν στο Αστεροσκοπείο και δεν έχει να πει τα καλύτερα πράγματα.

Εγώ συμφωνώ 100% με τον Γιώργο, δεν εμπιστεύομαι ούτε τον ίσκιο μου σε ότι έχει να κάνει με κρατικούς φορείς. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για το Αστεροσκοπείο σόρρυ αλλά δε φαίνεται να έχει καμία σχέση με δημόσιο φορέα Ελλαδιστάν. Φαίνεται να λειτουργεί με υβριδικό μοντέλο σύμπραξης ιδιωτικού/δημοσίου. Κυνηγάει χρηματοδοτήσεις, προγράμματα κτλ κάνει μεγάλες συμπράξεις με Νιάρχους, Ωνάσηδες κ δεν συμμαζεύεται.

Κάνει μπαμ οτι δεν είναι ατομάκια που κάθονται στα γραφεία κ τα ξύνουν. Ενώ η ΕΜΥ είναι στο άλλο άκρο εντελώς. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τώρα έφαγα φλασιά αλλά τυπικά και ο αστικός ιστός της Σαλαμίνας θεωρείται ''μητροπολιτική Αθήνα''

Αν θεωρήσουμε τη Σαλαμίνα ουσιαστικά Αθήνα τότε μήπως η Σαλαμίνα παίρνει τα πρωτεία της αχιονιάς?

@geornik @teo_73

 τι λέτε?

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Kαλημερα και καλη Σαρακοστη σε ολους. Στη μητροπολιτικη Αθηνα εντασεται η Σαλαμινα,αλλα πιστεψε με εχει χιονιστει παμπολλες φορες,και σε καποιες εχει στρωσει για τα καλα. Αναζητησε την πιο αχιονη περιοχη της Αττικης μεταξυ των περιοχων Λαγονησίου και Λεγρενων σε μηδενικα υψομετρα.. Εκει στα πολυ νοτια της Αττικης, οι θερμοκρασιες τοσο στα 850 οσο και στην επιφανεια ειναι συνηθως κατα 1-3c αυξημενες απο τον υπολοιπο νομο.Ετσι λοιπον ειναι δυσκολο να δουν χιονι και πολυ δυσκολοτερο να χιονοστρωθουν οταν θα εχουν -7 και -8 στα 850 που θα μεταφραζεται σε θετικες t ανω των 2-3c στην επιφανεια. Επισης ειναι πολυ δυσκολο να φτασει η συγκλιση των ανεμων σε μια χιονοκαιρια σε αυτες τις περιοχες.

Χιονοστρωση εχει επιτευχθει παντου στο νομο τη τελευταια 20ετια εστω και μια φορα,εστω και με πετσα.Αλλα οι πιο δυσκολες περιοχες ειναι για μενα αυτες που αναφερθηκαν παραπανω. 

Παρακατω φωτο και βιντεο απο την Ελπιδα.

image.png.c005e92bca4356da64fc6bdcbabb14e7.png

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 minutes ago, teo_73 said:

Kαλημερα και καλη Σαρακοστη σε ολους. Στη μητροπολιτικη Αθηνα εντασεται η Σαλαμινα,αλλα πιστεψε με εχει χιονιστει παμπολλες φορες,και σε καποιες εχει στρωσει για τα καλα.

Πάντως σε διάφορες δορυφορικές που έχω δει η Σαλαμίνα και το 2004 ήταν άστρωτη. Για το 2002 δεν ξέρω αλλά νομίζω δε πρέπει να έκανε πολλά πράγματα. Στην Ελπίδα στρώθηκε? Στη Μήδεια? Φέτος ξέρω σίγουρα όχι. Μιλάω για τη πόλη της Σαλαμίνας όχι τα ορεινά της

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εδω ειναι στη Μηδεια στις 16/2/21.Για την Ελπιδα δεν ειμαι σιγουρος αν στρωθηκε η πολη αλλα ξερω οτι χιονισε οπως και φετος.

image.png.fbc415bd080a80c1bc1c3ba39283af9b.png

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή για τη φωτογραφία.

Τον Δεκεμβρη του 2016 ειχε στωσει μεχρι Ναυσταθμο

naustathmos_xionia.png

Το 2008 %CE%A3%CE%91%CE%9B%CE%91%CE%9C%CE%99%CE%9D%CE%91.jpg

Πολυ πιθανων να εχει στρωσει και το 87 αλλα δεν θυμαμαι κατι.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

34 minutes ago, teo_73 said:

Τον Δεκεμβρη του 2016 ειχε στωσει μεχρι Ναυσταθμο

naustathmos_xionia.png

Καλά ο Ναύσταθμος και τα Παλούκια επηρεάζονται κάργα από καιρό ηπειρωτικής Αττικής και ειδικά Πειραιά. 

Το θέμα είναι στη πόλη της Σαλαμίνας που είναι στο δυτικό άκρο του νησιού τι γίνεται. Προσωπικά πιστεύω είναι πολύ πιο άχιονη από τον Πειραιά. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Καλά ο Ναύσταθμος και τα Παλούκια επηρεάζονται κάργα από καιρό ηπειρωτικής Αττικής και ειδικά Πειραιά. 

Το θέμα είναι στη πόλη της Σαλαμίνας που είναι στο δυτικό άκρο του νησιού τι γίνεται. Προσωπικά πιστεύω είναι πολύ πιο άχιονη από τον Πειραιά. 

Ποιο δυτικο ακρο βρε? Στα 2 χλμ αποσταση απ το Ναυσταθμο ειναι το κεντρο. Οταν χιονιζει εκει χιονιζει και στο κεντρο 😉

image.png.033c05e8158afcfb324c205055e57d3e.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 minutes ago, teo_73 said:

Ποιο δυτικο ακρο βρε? Στα 2 χλμ αποσταση απ το Ναυσταθμο ειναι το κεντρο. Οταν χιονιζει εκει χιονιζει και στο κεντρο 😉

image.png.033c05e8158afcfb324c205055e57d3e.png

Ε, στο δυτικό άκρο είναι τυπικά!

Παλούκια ανατολική ακτή, Σαλαμίνα δυτική ακτή. Απλά είναι μικρό στενό. 

Πάλι όμως αυτά τα 2.6 χιλιόμετρα μέχρι το κέντρο της Σαλαμίνας είναι τεράστιες αποστάσεις για χιονιά σε νησί. Ειδικά εφόσον γνωρίζουμε οτι όσο πιο δυτικά στην Αττική τόσο πιο δύσκολο το στρώσιμο. Βάζω στοίχημα οτι η πόλη της Σαλαμίνας είναι μακράν πιο άχιονη από το λιμάνι του Πειραιά. Εντελώς διαισθητικά. Τουλάχιστον σε ότι αφορά τα στρωσίδια.

Φέτος πχ 1.9 έδωσε ο σταθμός της Σαλαμίνας ενώ το λιμάνι έπεσε στους 0.7 . Αν και φυσικά ο σταθμός του ΕΑΑ στη Σαλαμίνα είναι λίγο νοτιότερα της πόλης αλλά και πάλι δε πείθομαι με την καμία οτι στρώνει τόσο συχνά όσο πχ Πειραιά.

1261285641_Screenshot2023-02-27at11_57_03AM.png.60b865ebf0a3a8e59980a813099d621a.png

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το 2008 φαινεται οτι η ΝΔ Σαλαμινα επηρεαστηκε απο την τρυπα των Μεγαρων..η βορεια και ανατολικη Σαλαμινα φαινεται οτι ειχε μπολικο χιονι κανονικα

Screenshot_20230227-121243_Chrome.jpg

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η Σαλαμινα στο βαθος  οπως φαινοταν απο την Πειραικη...φαινεται απο τα βουνα  οτι οσο δυτικοτερα λιγοστευε το χιονι...

Screenshot_20230227-121829_Facebook.jpg

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, geornik said:

Η Σαλαμινα στο βαθος  οπως φαινοταν απο την Πειραικη...φαινεται απο τα βουνα  οτι οσο δυτικοτερα λιγοστευε το χιονι...

Screenshot_20230227-121829_Facebook.jpg

Το 2008 είναι αυτό?

Γενικά και γω αυτή την αίσθηση έχω. Όσο πιο δυτικά πας στη Σαλαμίνα τόσο πιο πολύ θα δυσκολεύεται στο χιόνι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

46 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Ε, στο δυτικό άκρο είναι τυπικά!

Παλούκια ανατολική ακτή, Σαλαμίνα δυτική ακτή. Απλά είναι μικρό στενό. 

Πάλι όμως αυτά τα 2.6 χιλιόμετρα μέχρι το κέντρο της Σαλαμίνας είναι τεράστιες αποστάσεις για χιονιά σε νησί. Ειδικά εφόσον γνωρίζουμε οτι όσο πιο δυτικά στην Αττική τόσο πιο δύσκολο το στρώσιμο. Βάζω στοίχημα οτι η πόλη της Σαλαμίνας είναι μακράν πιο άχιονη από το λιμάνι του Πειραιά. Εντελώς διαισθητικά. Τουλάχιστον σε ότι αφορά τα στρωσίδια.

Φέτος πχ 1.9 έδωσε ο σταθμός της Σαλαμίνας ενώ το λιμάνι έπεσε στους 0.7 . Αν και φυσικά ο σταθμός του ΕΑΑ στη Σαλαμίνα είναι λίγο νοτιότερα της πόλης αλλά και πάλι δε πείθομαι με την καμία οτι στρώνει τόσο συχνά όσο πχ Πειραιά.

 

Oχι αγορινα το δυτικο ακρο του νησιου που ανεφερες πιο πανω ειναι εντελως αλλες περιοχες μην μπερδευεσαι. Ειναι οι περιοχες της Φανερωμενης,της Ηλιακτης,του Ξενου κ.α. Δεν εχουν καμια σχεση με Σαλαμινα εως Παλουκια που ειναι μια περιοχη μεσα σε 2.5 χλμ. Η αποσταση τους για να καταλαβεις εαν δεν εχεις παει στη περιοχη,ειναι οσο εχω εγω απο το Περαμα στον Πειραια. Θες 15-20' να πας στη δυτικη Σαλαμινα με αυτοκινητο.

image.png.2725d16aa88cccf2078e0ad8297ca4be.png

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

39 minutes ago, teo_73 said:

Oχι αγορινα το δυτικο ακρο του νησιου που ανεφερες πιο πανω ειναι εντελως αλλες περιοχες μην μπερδευεσαι. 

Δεν μπερδεύομαι. Αν έλεγα το ''δυτικότερο άκρο'' της Σαλαμίνας ναι τότε θα ήταν το Ξένο κτλ. Μια χαρά είναι δυτικό άκρο του νησιού η πόλη της Σαλαμίνας μιας και βρέχεται από τη δυτική ακτή. Απλά είναι μικρή η απόσταση μεταξύ δυτικού και ανατολικού άκρου σε αυτό το σημείο στη Σαλαμίνα. 

Στο δια ταύτα τώρα, επιβεβαιώνεις και εσύ οτι όσο πιο δυτικά στη Σαλαμίνα τόσο πιο δύσκολο το στρώσιμο?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...