Jump to content
South καυσωνάκιας

Poll: Ποιά είναι στατιστικά η πιο άχιονη περιοχή της Αθήνας;

Ποιά είναι η πιο άχιονη περιοχή της Αθήνας;  

19 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιά είναι η πιο άχιονη περιοχή της Αθήνας;

    • Σαλαμίνα
      0
    • Λιμάνι Πειραιά
      0
    • Καβούρι
      2


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Επίσης έχει νόημα να προσθέσω στο poll τώρα τη Σαλαμίνα?

Αν αρκετοί συμφωνήσουν τότε οκ να τη προσθέσω. Το θέμα είναι οτι θα έχουν καταμετρηθεί ήδη οι ψήφοι πιο πριν που δίνουν προβάδισμα αχιονιάς στο λιμάνι του Πειραιά και ίσως αρκετοί να προτιμήσουν Σαλαμίνα αν προστεθεί..

@teo_73 υπάρχει κάποιος τρόπος στο φόρουμ να το κάνω αυτό και να είναι δίκαια η ψηφοφορία από την αρχή? Αν σβήσω πχ τις επιλογές και τις ξαναβάλω από την αρχή στο edit που θα κάνω θα μηδενίσει το κοντέρ?

Σόρρυ αλλά είμαι άσχετος με τα τεχνικά..

Επίσης κάτι άλλο που έχω προσέξει με το default theme δεν φαίνονται καν τα poll...

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

45 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Δεν μπερδεύομαι. Αν έλεγα το ''δυτικότερο άκρο'' της Σαλαμίνας ναι τότε θα ήταν το Ξένο κτλ. Μια χαρά είναι δυτικό άκρο του νησιού η πόλη της Σαλαμίνας μιας και βρέχεται από τη δυτική ακτή. Απλά είναι μικρή η απόσταση μεταξύ δυτικού και ανατολικού άκρου σε αυτό το σημείο στη Σαλαμίνα. 

Στο δια ταύτα τώρα, επιβεβαιώνεις και εσύ οτι όσο πιο δυτικά στη Σαλαμίνα τόσο πιο δύσκολο το στρώσιμο?

Εγινε αγορινα μου αν βλεπεις εσυ την πολη της Σαλαμινας στο δυτικο ακρο του νησιου δε μπορω να σου πω κατι αλλο.Με την ιδια λογικη εαν ο ορμος της Σαλαμινας εμπαινε 50μ απ τα Παλουκια και υπηρχε απλα μια διαχωριστικη νησιδα αυτο θα ηταν το δυτικο ακρο? Μια περιοχη τη χωριζουμε σε δυτικη η ανατολικη βασει των συντεταγμενων της και οχι μεχρι που μπαινει καποιος ορμος και τη βρεχει.

Το αεροδρομιο της Μηλου για μενα δε θεωρειτε οτι ειναι στο δυτικοτερο ακρο του νησιου επειδη βρεχεται απο τη Θαλασσα,το ιδιο και τα χωρια Μεσα και Καντρι στη Λεσβο, η ακομα αν θες και το λιμανι της Λερου. 

image.png.b56905b8282acb4385cd7cd7a03020d8.png

image.png.aff8dc3aa8ad167e24524b07f2425ccd.png

Οχι. Η λογικη λεει οτι οσο πιο ΝΝΔ και παραλιακα πας στο νησι (Κανακια,Περιστερια,Κολωνες) τοσο δυσκολοτερη ειναι η χιονοστρωση αλλα αυτο δε μπορω να στο επιβεβαιωσω χωρις στοιχεια,και δε μπορει κανεις εκτος αν ειναι κατοικος των περιοχων για τις οποιες μιλαμε.

Προσθεθηκε και η Σαλαμινα και τη ψηφισα εγω μονο και μονο για να δω αν μπορω αν την αναιρεσω.Δεν γινεται.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, teo_73 said:

Το αεροδρομιο της Μηλου για μενα δε θεωρειτε οτι ειναι στο δυτικοτερο ακρο του νησιου επειδη βρεχεται απο τη Θαλασσα,το ιδιο και τα χωρια Μεσα και Καντρι στη Λεσβο, η ακομα αν θες και το λιμανι της Λερου. 

 

Καλά τώρα είναι και λίγο θέμα γλώσσας και υποκειμενικότητας ορισμών.

Πχ. δίνεις παραδείγματα που δεν έχουν σχέση με τη γεωγραφία της Σαλαμίνας. Αλλά ναι εντελώς τυπικά εγώ  ακόμα και για τη Μήλο μπορεί δυτικό άκρο να έλεγα το παραπάνω σημείο που δίνεις. Μπορεί στην ουσία φυσικά να είναι περισσότερο δυτική ακτή για τη Μήλο συγκεκριμένα αλλά αυτό δεν αφορά τη Σαλαμίνα. Δεν έχει καμία σχέση γιατί η γεωγραφία της Σαλαμίνας είναι διαφορετική από τη Μήλο ή τη Λέσβο.

Στη Σαλαμίνα είναι πολύ πιο διακριτά γεωγραφικά οι ανατολικές και δυτικές πλευρές του νησιού οπότε με πολύ μεγαλύτερη ευκολία μπορεί κάποιος να το πει δυτικό άκρο το σημείο στο οποίο η πόλη της Σαλαμίνας βρέχεται. Πολύ ευκολότερα λες επίσης δυτικό άκρο του νησιού τις πολύ δυτικές συνοικίες της πόλης της Σαλαμίνας που ουσιαστικά απέχουν 4 χιλιόμετρα από το ανατολικό άκρο του νησιού, σε αυτό το σημείο τουλάχιστον. 

567061251_Screenshot2023-02-27at2_40_01PM.png.8bf0c256787352ca993819d8b9933215.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 minutes ago, teo_73 said:

Προσθεθηκε και η Σαλαμινα και τη ψηφισα εγω μονο και μονο για να δω αν μπορω αν την αναιρεσω.Δεν γινεται.

Thanks!

Αν σβήσω εντελώς το poll question στο edit και βάλω νέο δεν θα μηδενίσει το κοντέρ?

Να το προσπαθήσω ή θα κάνω καμιά πατάτα?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Thanks!

Αν σβήσω εντελώς το poll question στο edit και βάλω νέο δεν θα μηδενίσει το κοντέρ?

Να το προσπαθήσω ή θα κάνω καμιά πατάτα?

Το παραδειγμα μου εχει να κανει με ορμους και δυτικοτερα ακρα ενος νησιου. South απλα το βλεπουμε αλλοιως.Ολα καλα συνεχιζουμε.Φτιαχτηκε και το default που δε φαινοταν καλα λογω...χιονοπτωσης. 

Ναι θα μηδενισει και θα πρεπει να ξαναψηφισουν οσοι ψηφισαν.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 2/27/2023 at 2:54 PM, teo_73 said:

Το παραδειγμα μου εχει να κανει με ορμους και δυτικοτερα ακρα ενος νησιου. South απλα το βλεπουμε αλλοιως.Ολα καλα συνεχιζουμε.Φτιαχτηκε και το default που δε φαινοταν καλα λογω...χιονοπτωσης. 

Ναι θα μηδενισει και θα πρεπει να ξαναψηφισουν οσοι ψηφισαν.

Σε ευχαριστώ πολύ!

 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αποψη μου οτι αν συμπεριλαμβανουμε και τη σαλαμινα που οντως ανοικει στην μητροπολιτικη αθηνα οπως αυτη οριζεται εδω https://el.wikipedia.org/wiki/Μητροπολιτική_περιοχή_της_Αθήνας τοτε πρεπει να λαβουμε υπο οψιν και αλλες περιοχες για την αχιονια τους (δειτε λινκ) η αλλιως να περιοριστουμε στο πολεοδομικο συγκροτημα της αθηνας με νοτιο οριο τον δημο 3β και δυτικο οριο το περαμα αφου τα βορεια κ ανατολικα ετσι κ αλλιως μονο αχιονα δεν ειναι οποτε δεν τα αναφερω καν

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 hours ago, alkis91_2.0 said:

Αποψη μου οτι αν συμπεριλαμβανουμε και τη σαλαμινα που οντως ανοικει στην μητροπολιτικη αθηνα οπως αυτη οριζεται εδω https://el.wikipedia.org/wiki/Μητροπολιτική_περιοχή_της_Αθήνας τοτε πρεπει να λαβουμε υπο οψιν και αλλες περιοχες για την αχιονια τους (δειτε λινκ) η αλλιως να περιοριστουμε στο πολεοδομικο συγκροτημα της αθηνας με νοτιο οριο τον δημο 3β και δυτικο οριο το περαμα αφου τα βορεια κ ανατολικα ετσι κ αλλιως μονο αχιονα δεν ειναι οποτε δεν τα αναφερω καν

Ναι, όλες τις περιοχές της Μητροπολιτικής Αθήνας λαμβάνουμε υπόψη με τη προσθήκη της Σαλαμίνας ουσιαστικά. Αφού τα όρια πιάνουν μέχρι διόδια Ελευσίνας στα Δυτικά και μέχρι 3Β στα νότια. Κάτω από 3β δεν είναι ουσιαστικά μητροπολιτική Αθήνα οπότε τα έχουμε καλύψει όλα!

Για προτείνετε άλλες περιοχές αν είναι και ξανα κάνω το poll από την αρχή.

Προσωπικά προτείνω

1. Λιμάνι Πειραιά

2.Καβούρι

3. Σαλαμίνα  

και άντε να βάλουμε και παραλία Βάρης για 4η επιλογή. Δε νομίζω υπάρχει κάτι άλλο πιο άχιονο από αυτές τις περιοχές που να ανήκουν στη Μητροπολιτική Αθήνα..

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, South καυσωνάκιας said:

Ναι, όλες τις περιοχές της Μητροπολιτικής Αθήνας λαμβάνουμε υπόψη με τη προσθήκη της Σαλαμίνας ουσιαστικά. Αφού τα όρια πιάνουν μέχρι διόδια Ελευσίνας στα Δυτικά και μέχρι 3Β στα νότια. Κάτω από 3β δεν είναι ουσιαστικά μητροπολιτική Αθήνα οπότε τα έχουμε καλύψει όλα!

Ραφηνα Αρτεμιδα πορτο ραφτη Βαρκιζα ειναι σιγουρα μεσα και απ οτι καταλαβαινω ειναι αμφιλεγομενο αν περιλαμβανεται η σαρωνιδα η αναβυσσος και η παλαια φωκαια συμφωνα με το γουικι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 minutes ago, alkis91_2.0 said:

Ραφηνα Αρτεμιδα πορτο ραφτη Βαρκιζα ειναι σιγουρα μεσα και απ οτι καταλαβαινω ειναι αμφιλεγομενο αν περιλαμβανεται η σαρωνιδα η αναβυσσος και η παλαια φωκαια συμφωνα με το γουικι

Καμιά από τις παραπάνω περιοχές πέραν της Βάρκιζας δεν ανήκουν στη Μητροπολιτική Αθήνα σύμφωνα με τον ορισμό της ΕΕΤΤ (ο μόνος ουσιαστικά ξεκάθαρος ορισμός που υπάρχει) καθώς δεν έχουν 21 τηλ κωδικό. Οπότε νομίζω τα καλύπτουμε όλα. 

Εκτός αν θέλετε να βάλουμε και παραλία Βάρης για εξτραδάκι όπως λέω παραπάνω. Πείτε μου  επιλογές και άλλαζω το poll να μηδενίσει και αν είναι ταγκάρω ξανά τους πάντες να ψηφίσουν ξανά!

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 minutes ago, South καυσωνάκιας said:

Καμιά από τις παραπάνω περιοχές πέραν της Βάρκιζας δεν ανήκουν στη Μητροπολιτική Αθήνα σύμφωνα με τον ορισμό της ΕΕΤΤ (ο μόνος ουσιαστικά ξεκάθαρος ορισμός που υπάρχει) καθώς δεν έχουν 21 τηλ κωδικό. Οπότε νομίζω τα καλύπτουμε όλα. 

Εκτός αν θέλετε να βάλουμε και παραλία Βάρης για εξτραδάκι όπως λέω παραπάνω. Πείτε μου  επιλογές και άλλαζω το poll να μηδενίσει και αν είναι ταγκάρω ξανά τους πάντες να ψηφίσουν ξανά!

Νομιζω αν λαβουμε υπ οψιν το 2002 κ το 2004, εχουμε αδιαμφησβητο νικητη... προτιμοαω το παλιο πολλ, ηταν καλυτερο ντερμπυ 😄

snapshot-2002-01-07.jpg

snapshot-2004-02-14.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

58 minutes ago, alkis91_2.0 said:

Νομιζω αν λαβουμε υπ οψιν το 2002 κ το 2004, εχουμε αδιαμφησβητο νικητη...

Σαλαμίνα εννοείς ε?

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

@alkis91_2.0 @geornik

Μια πρώτη πολύ πρώιμη εικόνα για τη κουβέντα μας παλιότερα αναφορικά με τις συγκρίσεις Αθηναϊκής Ριβιέρας σχετικά με το ποιά είναι η πιο ήπια περιοχή ετησίως. Τουλάχιστον θερμοκρασιακά. Αν και τονίζω είναι πολύ πολύ νωρίς παρατηρώ τα εξής:

1.  Ο σταθμός στο Λιμάνι του Πειραιά από ΕΑΑ καθώς πλέον αρχίζει και ζεσταίνει φαίνεται οτι όντως παρουσιάζει κατά τι τις υψηλότερες μέσες ελάχιστες Τ από όλους τους σταθμούς του ΕΑΑ, ΕΜΥ και της WeatherLink στην Αττική. Αυτή τη στιγμή ξεπερνάει και τις μέσες ελάχιστες της Νέας Σμύρνης αλλά και του Davis της Γλυφάδας. Aν και είναι πολύ μικρές οι διαφορές το trend ήδη από περσι είναι εκεί και ενισχύεται καθώς προχωράμε στο καλοκαίρι. Mένει να δούμε μόλις ζεστάνει για τα καλά.

2. Παρόλα αυτά ο σταθμός του ΕΑΑ στο Λιμάνι του Πειραιά φαίνεται ότι έχει κάπως χαμηλότερες μέσες μέγιστες και από Νέα Σμύρνη και από Γλυφάδα. Κάτι που μου λέει πως τελικά σε μέσες ετήσιες Τ η Νέα Σμύρνη θα παραμείνει ο θερμότερος ετησίως από το ΕΑΑ στην Αττική ενώ ο Davis στη Γλυφάδα ο θερμότερος ετησίως από όλους τους Davis στην Αττική. 

Φυσικά τα παραπάνω είναι πολύ tentative αλλά νομίζω είναι απόλυτα λογικό το Λιμάνι του Πειραιά να έχει τις υψηλότερες μέσες ελάχιστες Τ στην Αττική...Θα δείξει καλύτερα καθώς ζεσταίνει περισσότερο. 

 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 6/11/2023 at 12:16 PM, South καυσωνάκιας said:

@alkis91_2.0 @geornik

Μια πρώτη πολύ πρώιμη εικόνα για τη κουβέντα μας παλιότερα αναφορικά με τις συγκρίσεις Αθηναϊκής Ριβιέρας σχετικά με το ποιά είναι η πιο ήπια περιοχή ετησίως. Τουλάχιστον θερμοκρασιακά. Αν και τονίζω είναι πολύ πολύ νωρίς παρατηρώ τα εξής:

1.  Ο σταθμός στο Λιμάνι του Πειραιά από ΕΑΑ καθώς πλέον αρχίζει και ζεσταίνει φαίνεται οτι όντως παρουσιάζει κατά τι τις υψηλότερες μέσες ελάχιστες Τ από όλους τους σταθμούς του ΕΑΑ, ΕΜΥ και της WeatherLink στην Αττική. Αυτή τη στιγμή ξεπερνάει και τις μέσες ελάχιστες της Νέας Σμύρνης αλλά και του Davis της Γλυφάδας. Aν και είναι πολύ μικρές οι διαφορές το trend ήδη από περσι είναι εκεί και ενισχύεται καθώς προχωράμε στο καλοκαίρι. Mένει να δούμε μόλις ζεστάνει για τα καλά.

2. Παρόλα αυτά ο σταθμός του ΕΑΑ στο Λιμάνι του Πειραιά φαίνεται ότι έχει κάπως χαμηλότερες μέσες μέγιστες και από Νέα Σμύρνη και από Γλυφάδα. Κάτι που μου λέει πως τελικά σε μέσες ετήσιες Τ η Νέα Σμύρνη θα παραμείνει ο θερμότερος ετησίως από το ΕΑΑ στην Αττική ενώ ο Davis στη Γλυφάδα ο θερμότερος ετησίως από όλους τους Davis στην Αττική. 

Φυσικά τα παραπάνω είναι πολύ tentative αλλά νομίζω είναι απόλυτα λογικό το Λιμάνι του Πειραιά να έχει τις υψηλότερες μέσες ελάχιστες Τ στην Αττική...Θα δείξει καλύτερα καθώς ζεσταίνει περισσότερο. 

 

Οπως τα λεγαμε γινεται πραξη με λιγα λογια, ο Πειραιας θα γραφει τις υψηλοτερες ελαχιστες με την απογειο αυρα που ερχεται απ το λεκανοπεδιο σε αντιθεση με τα ΝΠ πλησιων του Υμμητου που αν δεν υπαρχει βοριας βγαζουν και αναστροφες τα βραδια και η νεα Σμυρνη θα συνεχισει να γραφει υψηλοτερες μεσες αφενως διοτι εχει τουμπανη θερμονισηδα και αφ εταιρου βρισκετε μακρια απο την επιδραση της θαλασσιας αυρας ενω στο βορια γραφει παρομοιες  μεγιστες με Πειραια και υπολοιπα ΝΠ... Για τη Γλυφαδα δε θα σχολιασω καν την ξερεις την αποψη μου 😄

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, alkis91_2.0 είπε:

Οπως τα λεγαμε γινεται πραξη με λιγα λογια, ο Πειραιας θα γραφει τις υψηλοτερες ελαχιστες με την απογειο αυρα που ερχεται απ το λεκανοπεδιο σε αντιθεση με τα ΝΠ πλησιων του Υμμητου που αν δεν υπαρχει βοριας βγαζουν και αναστροφες τα βραδια και η νεα Σμυρνη θα συνεχισει να γραφει υψηλοτερες μεσες αφενως διοτι εχει τουμπανη θερμονισηδα και αφ εταιρου βρισκετε μακρια απο την επιδραση της θαλασσιας αυρας ενω στο βορια γραφει παρομοιες  μεγιστες με Πειραια και υπολοιπα ΝΠ... Για τη Γλυφαδα δε θα σχολιασω καν την ξερεις την αποψη μου 😄

τις μέρες με αύρα ο Πειραιάς είναι πολύ ευχάριστος τα μεσημέρια-απογεύματα (2-8μμ) ειδικά όσο πλησιάζεις τη θάλασσα...έχω δει πολλές φορές μεσημερια-απογεύματα οι σταθμοί εδώ να καταγράφουν χαμηλότερες θερμοκρασίες από τα 1230μ της Πάρνηθας..μετά τη δύση του ηλίου πέφτει εντελώς ο άνεμος και αρχίζει η σάουνα..φαντάζομαι σε όλα τα παραθαλάσσια μέρη του Σαρωνικού  ισχύει το ίδιο πάνω κάτω...με μελτέμι ο αέρας είναι πιο ξηρός και ευχάριστος άσχετα αν τα μεσημέρια φτάνει  >35c...αν είσαι σε σκιά δεν ιδρώνεις καν έτσι..πρέπει να περπατάς μέσα στον ήλιο για να νιώσεις την κάψα...οι νύχτες με θερμό  μελτέμι πάλι μπορεί να είναι χειρότερες από τη μέρα γιατί πάλι πέφτει ο άνεμος και ανεβαίνει η δυσφορία..εκτός αν φυσάει δροσερό μελτέμι ή γενικά δυνατός αέρας...γενικά ο Πειραιάς έχει πάντα χειμώνα-καλοκαίρι υψηλότερη υγρασία από την Αθήνα με όλους τους καιρούς...

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 minutes ago, geornik said:

τις μέρες με αύρα ο Πειραιάς είναι πολύ ευχάριστος τα μεσημέρια-απογεύματα (2-8μμ) ειδικά όσο πλησιάζεις τη θάλασσα...έχω δει πολλές φορές μεσημερια-απογεύματα οι σταθμοί εδώ να καταγράφουν χαμηλότερες θερμοκρασίες από τα 1230μ της Πάρνηθας..μετά τη δύση του ηλίου πέφτει εντελώς ο άνεμος και αρχίζει η σάουνα..φαντάζομαι σε όλα τα παραθαλάσσια μέρη του Σαρωνικού  ισχύει το ίδιο πάνω κάτω...με μελτέμι ο αέρας είναι πιο ξηρός και ευχάριστος άσχετα αν τα μεσημέρια φτάνει  >35c...αν είσαι σε σκιά δεν ιδρώνεις καν έτσι..πρέπει να περπατάς μέσα στον ήλιο για να νιώσεις την κάψα...οι νύχτες με θερμό  μελτέμι πάλι μπορεί αν είναι χειρότερες από τη μέρα γιατί πάλι πέφτει ο άνεμος και ανεβαίνει η δυσφορία..εκτός αν φυσάει δροσερό μελτέμι ή γενικά δυνατός αέρας...

Ο Πειραιας και γενικα η ακτη με νοτιο προσανατολισμο ειναι απαιχτη με θαλασσια αυρα αφου αυτη στο Σαρωνικο εχει νοτια συνιστωσα, εδω στη Γλυφαδα πχ μπαινει με γωνια μεσα οποτε δεν εισχωρει τοσο ευκολα στον αστικο ιστο... Τα βραδια παλι εαν δεν εχει μελτεμι η απογειος αυρα δυσκολα φτανει εδω, ισως παιζει ρολο και ο Υμμητος σε αυτο δεν το εχω ψαξει, αλλα αν δεις σταθμους πχ Αναβυσσος βαραει κατι τρελες αναστροφες οταν στο λεκανοπεδιο συγκριτικα ψηνονται. Και το Ελληνικο εχει παρομοια συμπεριφορα αλλα λογω αστικοποιησης δεν φαινεται τοσο μεγαλη διαφορα.

Επεξεργάστηκε από alkis91_2.0
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, alkis91_2.0 said:

Οπως τα λεγαμε γινεται πραξη με λιγα λογια, ο Πειραιας θα γραφει τις υψηλοτερες ελαχιστες με την απογειο αυρα που ερχεται απ το λεκανοπεδιο σε αντιθεση με τα ΝΠ πλησιων του Υμμητου που αν δεν υπαρχει βοριας βγαζουν και αναστροφες τα βραδια και η νεα Σμυρνη θα συνεχισει να γραφει υψηλοτερες μεσες αφενως διοτι εχει τουμπανη θερμονισηδα και αφ εταιρου βρισκετε μακρια απο την επιδραση της θαλασσιας αυρας ενω στο βορια γραφει παρομοιες  μεγιστες με Πειραια και υπολοιπα ΝΠ... Για τη Γλυφαδα δε θα σχολιασω καν την ξερεις την αποψη μου 😄

Ακόμα δε μπορώ να ψυχολογήσω απόλυτα τον σταθμό στο λιμάνι του Πειραιά. Πρέπει να τον δούμε σε διάφορα καλοκαίρια αναφορικά με τις ελάχιστες (και σε γενικά ψυχρά αλλά και σε θερμά). Το γεγονός όμως οτι ως τώρα έχουμε έναν σχετικά ψυχρό Ιούνιο και το λιμάνι γράφει την υψηλότερη μέση ελάχιστη από όλους τους Davis στην Αττική με κάνει να πιστεύω οτι σε πραγματικά πολύ θερμούς καλοκαιρινούς μήνες απλά θα τα σπάσει λόγω της απόγειας αύρας. Για να δούμε...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, South καυσωνάκιας είπε:

Ακόμα δε μπορώ να ψυχολογήσω απόλυτα τον σταθμό στο λιμάνι του Πειραιά. Πρέπει να τον δούμε σε διάφορα καλοκαίρια αναφορικά με τις ελάχιστες (και σε γενικά ψυχρά αλλά και σε θερμά). Το γεγονός όμως οτι ως τώρα έχουμε έναν σχετικά ψυχρό Ιούνιο και το λιμάνι γράφει την υψηλότερη μέση ελάχιστη από όλους τους Davis στην Αττική με κάνει να πιστεύω οτι σε πραγματικά πολύ θερμούς καλοκαιρινούς μήνες απλά θα τα σπάσει λόγω της απόγειας αύρας. Για να δούμε...

εγώ μεταφέροντας απλά την αίσθησή μου και το βίωμα μου αυτές τις μέρες σήμερα και χτες δεν έριξα καν σεντόνι πάνω μου για να κοιμηθώ...δηλαδή χτες ξεκίνησαν η κλασικές καλοκαιρινές νύχτες...

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χτες αμα ειδατε ειχε τεραστια διαφορα Τ βορειο με νοτιο λεκανοπεδιο, σιγουρα επαιξε ρολο η καταιγιδα στα βορεια αλλα η διαφορα ηταν εντυπωσιακη, σε μονο λιγα χλμ με το αμαξι το ενιωθες πολυ εντονα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

@Χιονοσκεπής

Μεταφέρω εδώ τη κουβέντα για το στρώσιμο Πειραιά το Νοέμβριο του 1976. Έχουμε τις φώτο να τις βάλουμε στο εδώ θέμα?

Αν όντως το έκανε είναι πολύ εντυπωσιακό. Αμφιβάλω οτι το Καβούρι θα μπόρεσε να στρωθεί Νοέμβριο μήνα..

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, South καυσωνάκιας είπε:

@Χιονοσκεπής

Μεταφέρω εδώ τη κουβέντα για το στρώσιμο Πειραιά το Νοέμβριο του 1976. Έχουμε τις φώτο να τις βάλουμε στο εδώ θέμα?

Αν όντως το έκανε είναι πολύ εντυπωσιακό. Αμφιβάλω οτι το Καβούρι θα μπόρεσε να στρωθεί Νοέμβριο μήνα..

Το είχε ανεβάσει ο @geornik, αλλά δεν μπορώ να βρω τώρα το θρεντ. Μου είχε κάνει εντύπωση, γιατί τα 850 ήταν αρκετά θερμά. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 6/11/2023 at 12:16 PM, South καυσωνάκιας said:

@alkis91_2.0 @geornik

Μια πρώτη πολύ πρώιμη εικόνα για τη κουβέντα μας παλιότερα αναφορικά με τις συγκρίσεις Αθηναϊκής Ριβιέρας σχετικά με το ποιά είναι η πιο ήπια περιοχή ετησίως. Τουλάχιστον θερμοκρασιακά. Αν και τονίζω είναι πολύ πολύ νωρίς παρατηρώ τα εξής:

1.  Ο σταθμός στο Λιμάνι του Πειραιά από ΕΑΑ καθώς πλέον αρχίζει και ζεσταίνει φαίνεται οτι όντως παρουσιάζει κατά τι τις υψηλότερες μέσες ελάχιστες Τ από όλους τους σταθμούς του ΕΑΑ, ΕΜΥ και της WeatherLink στην Αττική. Αυτή τη στιγμή ξεπερνάει και τις μέσες ελάχιστες της Νέας Σμύρνης αλλά και του Davis της Γλυφάδας. Aν και είναι πολύ μικρές οι διαφορές το trend ήδη από περσι είναι εκεί και ενισχύεται καθώς προχωράμε στο καλοκαίρι. Mένει να δούμε μόλις ζεστάνει για τα καλά.

2. Παρόλα αυτά ο σταθμός του ΕΑΑ στο Λιμάνι του Πειραιά φαίνεται ότι έχει κάπως χαμηλότερες μέσες μέγιστες και από Νέα Σμύρνη και από Γλυφάδα. Κάτι που μου λέει πως τελικά σε μέσες ετήσιες Τ η Νέα Σμύρνη θα παραμείνει ο θερμότερος ετησίως από το ΕΑΑ στην Αττική ενώ ο Davis στη Γλυφάδα ο θερμότερος ετησίως από όλους τους Davis στην Αττική. 

Φυσικά τα παραπάνω είναι πολύ tentative αλλά νομίζω είναι απόλυτα λογικό το Λιμάνι του Πειραιά να έχει τις υψηλότερες μέσες ελάχιστες Τ στην Αττική...Θα δείξει καλύτερα καθώς ζεσταίνει περισσότερο. 

 

 

@geornik @alkis91_2.0 @Χιονοσκεπής

Παραθέτω εδώ και το σχετικό μου πόστ για τον νέο Davis fan aspirated στο Λιμάνι του Πειραιά από την WeatherLink που άρχισε να λειτουργεί από τον Ιανουάριο του 2023 και φαίνεται να είναι μακράν ο ηπιότερος στην Αττική σε ετήσιες μέσες ελάχιστες Τ.

 

 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, South καυσωνάκιας είπε:

 

@geornik @alkis91_2.0 @Χιονοσκεπής

Παραθέτω εδώ και το σχετικό μου πόστ για τον νέο Davis fan aspirated στο Λιμάνι του Πειραιά από την WeatherLink που άρχισε να λειτουργεί από τον Ιανουάριο του 2023 και φαίνεται να είναι μακράν ο ηπιότερος στην Αττική σε ετήσιες μέσες ελάχιστες Τ.

 

 

Τα έχουμε πει, υποψήφιος σταθμός για το πρώτο 30αρι μέση ελάχιστη στον ελλαδικό χώρο τον Ιούλιο του 2050 και για κουλό 30ποντο δυτικού τόξου που δεν έχουν δει ποτέ εδώ και δεκαετίες ούτε τα Πατήσια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 hours ago, Χιονοσκεπής said:

Τα έχουμε πει, υποψήφιος σταθμός για το πρώτο 30αρι μέση ελάχιστη στον ελλαδικό χώρο τον Ιούλιο του 2050 και για κουλό 30ποντο δυτικού τόξου που δεν έχουν δει ποτέ εδώ και δεκαετίες ούτε τα Πατήσια

Δεν είναι μόνο οι καλοκαιρινές. Οι χειμερινές έχουν ιδιαίτερη σημασία καθώς μάλλον είναι οι υψηλότερες ελάχιστες στην Αττική. 

Κάτι που ισχυροποιεί τη πιθανότητα το Λιμάνι να είναι το πιο άχιονο στην Αθήνα. 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...