Jump to content
South καυσωνάκιας

Poll: Ποιά είναι στατιστικά η πιο άχιονη περιοχή της Αθήνας;

Ποιά είναι η πιο άχιονη περιοχή της Αθήνας;  

19 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιά είναι η πιο άχιονη περιοχή της Αθήνας;

    • Σαλαμίνα
      0
    • Λιμάνι Πειραιά
      0
    • Καβούρι
      2


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για κέντρο και η Ομόνοια μούφα στα χιόνια πάντως

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για κεντρο ψηφιζω αμπελοκηπους στα συνορα με ψυχικο και ιλισια στα συνορα με ζωγραφου για καλυτερες χιονοπεριοχες του δημου Αθηναιων... Ομονοια κ μεταξουργειο ειναι αρκετα δυτικα γι αυτο κ μουφιαζουν. Το Συνταγμα ειναι καπου στη μεση

Επεξεργάστηκε από alkis91_2.0
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ενδιαφερον θα ειχε να φτιαξουμε κ ενα ποστ με τις πιο αχιονες και πιο δυνατες στο χιονι περιοχες της Θεσσαλονικης. Απο τις λιγες φορες που εχω παει εκει κυριως το 2021 λογω θητειας β.ελλαδα αν κ δε ξερω πολλα απο τις τοπικοτητες της περιοχης, σε οποιο μερος κ να παω το πρωτο πραγμα που αναρωτιεμαι για μια περιοχη ειναι πως χιονιζεται 😄

Αραγε περιοχες τυπου πανοραμα κρατανε τα σκυπτρα λογω υψομετρου η μηπως τα βορεια κ δυτικα τις πολης λογο επιφ. βδ εχουν το πανω χερι?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ξεκάθαρο lead του λιμανιού του Πειραιά πάντως με 70% να τον βγάζουν το πιο άχιονο σημείο στην Αθήνα ως τώρα στη δημοσκόπηση.

Εντυπωσιακό που τόσος κόσμος με εξειδικευμένη γνώση στον καιρό έχουν τόση συμφωνία για το συγκεκριμένο. 

Οτι και να λέτε η παραλιακή Γλυφάδα είναι μακροπρόθεσμα η πιο άχιονη και θα το δείτε 😜

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 ώρες πριν, alkis91_2.0 είπε:

Ενδιαφερον θα ειχε να φτιαξουμε κ ενα ποστ με τις πιο αχιονες και πιο δυνατες στο χιονι περιοχες της Θεσσαλονικης. Απο τις λιγες φορες που εχω παει εκει κυριως το 2021 λογω θητειας β.ελλαδα αν κ δε ξερω πολλα απο τις τοπικοτητες της περιοχης, σε οποιο μερος κ να παω το πρωτο πραγμα που αναρωτιεμαι για μια περιοχη ειναι πως χιονιζεται 😄

Αραγε περιοχες τυπου πανοραμα κρατανε τα σκυπτρα λογω υψομετρου η μηπως τα βορεια κ δυτικα τις πολης λογο επιφ. βδ εχουν το πανω χερι?

Χμμμμ .... αν βαλουμε ένα εύρος 15-20χλμ  περιμετρικά  της πολης Για πεδινά θα έλεγα σίγουρα τα Δ ΒΔ  και περιοχές στα νότια όπως Αγγελοχώρι Επανωμή Μηχανιώνα λόγω  της γραμμής  του Βαρδάρη ... Το βραβείο αχιονιας σίγουρα  έχουν η Θέρμη , τα νότια και ανατολικά της Πυλαίας και γενικά περιοχές στην κοιλάδα του Ανθεμούντα που είναι στην ομβροσκια του Χορτιάτη .

Για περιοχές 150-250μ σίγουρα είναι τοπ τα ΒΔ με το Ωραιόκαστρο αλλά και Νοτιοανατολικά Καρδια ,Τρίλοφος Πλαγιάρι ... Το πανόραμα δεν τα πάει τόσο καλά τώρα τελευταία 

Και από τα πιο ψηλά τοπ είναι ο Χορτιάτης και μετά  Φίλυρο με  Ασβεστοχώρι 

Βασικά δεν χιονίζει (πλην Χορτιάτη) οπότε όλα αχιονα είναι ... χαχαχα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ξεκαθαρα ειναι το καβούρι που ουσιαστικά είναι  ίδια κατηγορία με την Βουλιαγμένη και ζορίζεται πολύ στο θέμα του υετού.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως νομίζω ότι η Γλυφάδα έχει και ιδιαίτερο νόημα σαν επιλογή, εφόσον συμμετέχει το Καβούρι που είναι νοτιότερα, πιο μακριά από τον ορεινό όγκο του Υμηττού και αντικειμενικά πιο ζεστό και άχιονο. Ουσιαστικά είναι Πειραιάς ή Καβούρι, και φαίνεται και από τις ψήφους αυτό.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

53 minutes ago, Χιών said:

Πάντως νομίζω ότι η Γλυφάδα έχει και ιδιαίτερο νόημα σαν επιλογή, εφόσον συμμετέχει το Καβούρι που είναι νοτιότερα, πιο μακριά από τον ορεινό όγκο του Υμηττού και αντικειμενικά πιο ζεστό και άχιονο. Ουσιαστικά είναι Πειραιάς ή Καβούρι, και φαίνεται και από τις ψήφους αυτό.

Ενδιαφερον θα ειχε να δουμε σε ολη την παραλιακη ζωνη τι γινεται απο Πειραια μεχρι Βαρκιζα πχ με πιο πολλες περιοχες οπως Π φαληρο Άλιμο,Βουλα Κλπ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 hours ago, Χιών said:

Πάντως νομίζω ότι η Γλυφάδα έχει και ιδιαίτερο νόημα σαν επιλογή, εφόσον συμμετέχει το Καβούρι που είναι νοτιότερα, πιο μακριά από τον ορεινό όγκο του Υμηττού και αντικειμενικά πιο ζεστό και άχιονο. Ουσιαστικά είναι Πειραιάς ή Καβούρι, και φαίνεται και από τις ψήφους αυτό.

Κοίτα αντικειμενικά και βλέποντας και τις ψήφους έχεις δίκιο. Δεν έχει νόημα οπότε την αφαίρεσα από το poll. 

Οσο και να με πονάει...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 hours ago, south coast said:

Ενδιαφερον θα ειχε να δουμε σε ολη την παραλιακη ζωνη τι γινεται απο Πειραια μεχρι Βαρκιζα πχ με πιο πολλες περιοχες οπως Π φαληρο Άλιμο,Βουλα Κλπ

Για τη Βάρκιζα και Βάρη πχ δε ξέρω καθόλου τι ρόλο βαράνε.

Θυμάμαι φευγαλέα μια φορά τη Βάρη όταν στη παραλία της Γλυφάδας είχαμε χιονόπτωση στα 2010s (μη με ρωτήσεις χρονιά ούτε καν που θυμάμαι) και περνώντας από Βάρη δεν είχε τίποτα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 hours ago, South καυσωνάκιας said:

Για τη Βάρκιζα και Βάρη πχ δε ξέρω καθόλου τι ρόλο βαράνε.

Θυμάμαι φευγαλέα μια φορά τη Βάρη όταν στη παραλία της Γλυφάδας είχαμε χιονόπτωση στα 2010s (μη με ρωτήσεις χρονιά ούτε καν που θυμάμαι) και περνώντας από Βάρη δεν είχε τίποτα...

Η Βάρη  γενικά επηρεάζεται κυρίως με καιρό ανατολικης Αττικής καθαρου ΒΑ ρευματος ειδικά οταν πιανει τα Μεσόγεια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επηρεασμενοι πολυ απο την ιδιαιτερη ελπιδα βλεπω να ειναι πολλοι όπου οι Αμπελοκηποι και η Ηλιουπολη  ειχαν περισσοτερο χιονι και απο τον Αγιο Στεφανο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

42 minutes ago, geornik said:

Επηρεασμενοι πολυ απο την ιδιαιτερη ελπιδα βλεπω να ειναι πολλοι όπου οι Αμπελοκηποι και η Ηλιουπολη  ειχαν περισσοτερο χιονι και απο τον Αγιο Στεφανο...

Αντικειμενικά μεταξύ λιμανιού Πειραιά και Καβούρι ποιά περιοχή εσύ πιστεύεις είναι πιο άχιονη και γιατί;

Προσωπικά είμαι μπερδεμένος με το λιμάνι του Πειραιά...

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η πιο άχιονη περιοχή της Αττικής πάντως παίζει να είναι τα Μέγαρα. Σε κάθε χιονιά αν κοιτάξει κανείς τη δορυφορική μόνο εκεί έχει πάντα τρύπα! Πρέπει να τρώνε σημαντική ομβροσκιά, δεν εξηγείται αλλιώς. Αλλά δεν είναι περιοχή της Αθήνας...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 minutes ago, Χιών said:

Η πιο άχιονη περιοχή της Αττικής πάντως παίζει να είναι τα Μέγαρα. Σε κάθε χιονιά αν κοιτάξει κανείς τη δορυφορική μόνο εκεί έχει πάντα τρύπα! Πρέπει να τρώνε σημαντική ομβροσκιά, δεν εξηγείται αλλιώς. Αλλά δεν είναι περιοχή της Αθήνας...

Γενικά της Αττικής πιστεύω είναι η Κινέτα.

Δε νομίζω οτι θυμάμαι αναφορά σημαντικού στρωσίματος στη Κινέτα σε αντίθεση με τα Μέγαρα που θυμάμαι να έχω διαβάσει οτι το έχει στρώσει κάποιες φορές. 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

43 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Γενικά της Αττικής πιστεύω είναι η Κινέτα.

Δε νομίζω οτι θυμάμαι αναφορά σημαντικού στρωσίματος στη Κινέτα σε αντίθεση με τα Μέγαρα που θυμάμαι να έχω διαβάσει οτι το έχει στρώσει κάποιες φορές. 

Η Κινετα στην Ελπιδα ειδε πολυ χιονι...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Αντικειμενικά μεταξύ λιμανιού Πειραιά και Καβούρι ποιά περιοχή εσύ πιστεύεις είναι πιο άχιονη και γιατί;

Προσωπικά είμαι μπερδεμένος με το λιμάνι του Πειραιά...

Δεν βγαινει ακρη γιατι κ εντος του Πειραια τελικα υπαρχουν μεγαλες διαφορες οπως βλεπω...στα χιονια της δεκαετιας του 2000 δεν υπηρχαν λαιβ καμερες κ ανταποκρισεις... μονο τα 2021-22 κ 23 μπορουμε να συγκρινουμε...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 hours ago, geornik said:

Απο παραθαλασσια μερη παντως η πιο δυνατη περιοχη ειναι ο Σκαραμαγκας

O Σκαραμαγκάς ειναι δυνατος θερμοκρασιακα, αλλα πρεπει να επηρεάζεται η δυτική αττικη για να δωσει…

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 hours ago, geornik said:

Η Κινετα στην Ελπιδα ειδε πολυ χιονι...

Η Ελπίδα ήταν πολύ αψυχολόγητη τελικά. Τα υπόλοιπα χρόνια η Κινέτα δε θυμάμαι ποτέ να είχε στρωθεί. Ούτε το 2002 ούτε το 2004, για το 2008 δε ξέρω αλλά και πάλι νομίζω όχι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 ώρες πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Η Ελπίδα ήταν πολύ αψυχολόγητη τελικά. Τα υπόλοιπα χρόνια η Κινέτα δε θυμάμαι ποτέ να είχε στρωθεί. Ούτε το 2002 ούτε το 2004, για το 2008 δε ξέρω αλλά και πάλι νομίζω όχι.

Κινετα και Αγιοι Θεοδωροι ειδαν πρωτοφανες χιονι στην Ελπιδα...ειδα ντοπιους να λενε οτι δεν ειχε ξαναριξει ποτε τοσο...ισως επειδη το τραβηξε πολυ δυτικα προς τις 25.1 κ επηρεαστηκε Κορινθος-Λουτρακι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 ώρες πριν, south coast είπε:

O Σκαραμαγκάς ειναι δυνατος θερμοκρασιακα, αλλα πρεπει να επηρεάζεται η δυτική αττικη για να δωσει…

Νομιζω ειδε ολικη και στα 3..Μηδεια, Ελπιδα, Βαρβαρα...κοινως εκανε 3/3

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 minutes ago, geornik said:

Νομιζω ειδε ολικη και στα 3..Μηδεια, Ελπιδα, Βαρβαρα...κοινως εκανε 3/3

Ναι δεν αντιλέγω,στην Ελπιδα ειδικά ημουν Ασπροπυργο το πρωι της Δευτερας και ξεκινησε απο τις 08.00 να χιονιζει και εστρωσε καπακια πριν στρωθεί το λεκανοπέδιο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ανάβυσσος υπερβολικά νότια, υετικά κάκιστη βάσει του εκεί υπάρχοντος σταθμού, θερμοκρασιακά παρομοίως, ίσως και χειρότερα από το Καβούρι, μάλλον υποτιμάτε τον χιονοτιμωρό Πειραιά χαχαχα

Επεξεργάστηκε από Χιονοσκεπής
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο Πειραιας απλα την πατησε στην ελπιδα λογω του ΒΑ κ εχει επηρεασει πολλους στη γνωμη τους...και παλι ανατολικες συνοικιες του Πειραια ειχαν ολικη(Καστελα-Μικρολιμανο)... με ΒΔ ανεμο ο Πειραιας τα παει πολυ καλυτερα απο την Αθηνα

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...