Jump to content
freeze

Ανάλυση Χαρτών Μαρτίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολυ θετικα τα 12αρια για βορεια! Αμα συνεχισουν ετσι τα ρανς θα το κυνηγησω για τελευταια φορα και φυσικα τα κεντροβορεια δεν εχουν καμια απαισια προοπτικη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, baristrs είπε:

Πολυ θετικα τα 12αρια για βορεια! Αμα συνεχισουν ετσι τα ρανς θα το κυνηγησω για τελευταια φορα και φυσικα τα κεντροβορεια δεν εχουν καμια απαισια προοπτικη

Εννοείτε ότι μας βολεύει τέτοια προοπτική...άλλωστε τέτοια εποχή για να αξίζει τον κόπο πρέπει να παίξουμε με την φωτιά του υποτροπικου και ας κάουμε...αν κάτσει όμως θα νε το κλου της 4ετιας...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτη τη στιγμη κρυο επαρκες για να επηρεαστουν αξιολογα τα προσηνεμα δεν υφισταται και ουτε οι διαταξεις ειναι οι καλυτερες δυνατες για μας εδω...Απο το να φαμε τζαμπα ξηροκρυα,χιλιες φορες να κατσει κεντροβορειος και να πιασει τοπο το οποιο κρυο κατεβει...Προσωπικα βροχες χρειαζομαστε εδω κατω...Αλιμονο εαν αρχισουμε και μεις οι προσηνεμοι να γκρινιαζουμε για χιονια..

Μη γινουμε σαν το ρητο που ελεγε.."Ειπανε στο γυφτο να χ@σει και ξεκ@λιαστηκε"...

Απο το να φαω εγω 10 νιφαδες και η υπολοιπη χωρα να χει ηλιο,ας στρωνει σε αλλα πεδινα εαν μπορει κι ας εχω εγω βροχη και χιονια στη Παρνηθαρα...Εαν ειναι να χιονιζει και να μην στρωνει..Οχι ευχαριστω δεν θα παρω..Προτιμω μπαμ μπουμ και ραγδαιοτητες....Υπαρχουν κι αλλα ωραια φαινομενα που τα εχουμε στερηθει...Σε βαθμο ξηρασιας πλεον!!!

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θα το πω με ολη την ευγένεια που με διακατέχει. 

Καποτε οταν χιονιζε στους κλασικους 3 νομους και απλα ειχε κρυο με λιακαδα στην υπόλοιπη Ελλαδα γινοταν ο κακος χαμος 

Αν ειναι λοιπον για να χιονισει στα κβ-δβ  κτλ, οι υπόλοιποι θα πρεπει να ρισκαρουμε με υποτροπικους, νοτιαδες, αφρικανικες σκονες κτλ

Να μου λειπει! 

Προσωπική γνωμη μου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόνο το γεγονός οτι ο Μαρουσάκης έχει δύο μέρες να ποστάρει τα λέει όλα ... Δεν υπάρχει ούτε ψήγμα υποψίας χιονιού για εμάς όσο μπορούν να δουν τα μοντέλα... τα υπόλοιπα που διαβάζω για συσσωρεύσεις ψύχους και μετεογράμματα Βουκουρεστίου είναι απλά για γέλια. Κάποια στιγμή καλό είναι να προσγειωνόμαστε όλοι στην πραγματικότητα ενός ανύπαρκτου χειμώνα (πλήν 5 ημερών). 

Επεξεργάστηκε από CATHA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 

Just now, CATHA said:

Μόνο το γεγονός οτι ο Μαρουσάκης έχει δύο μέρες να ποστάρει τα λέει όλα ... Δεν υπάρχει ούτε ψήγμα υποψίας χιονιού για εμάς όσο μπορούν να δουν τα μοντέλα... τα υπόλοιπα που ποστάρονται για συσσωρεύσεις ψύχους και μετεογράμματα Βουκουρεστίου είναι απλά για γέλια. Κάποια στιγμή καλό είναι να προσγειωνόμαστε όλοι στην πραγματικότητα ενός ανύπαρκτου χειμώνα (πλήν 5 ημερών). 

Στη προκειμένη περίπτωση υπάρχει κινητικότητα για Μάρτιο, απλώς ο Γροιλανδικός σκέτος μας καταδικάζει. Δεν έχει σημασία τι έκανε πριν ή τι θα κάνει μετά για το αν θα κάτσει κάτι αξιόλογο. Η Μπάρμπαρα ως πολυήμερος χιονιάς ευρύτερων προσηνέμων με αυτή τη λογική δεν θα είχε υπάρξει ποτέ σε αυτό το χειμώνα. Από εκεί και πέρα συμφωνώ ότι δεν φαίνεται μέχρι τουλάχιστον 8-9 Μαρτίου κάτι άξιο λόγου για πεδινά και φλερτάρουμε και με θερμή εισβολή.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Γνώμη μου,τα σενάρια των μοντέλων(τζιφου ουκμο ικον)  αποκλίνουν πολύ από την πραγματικότητα και δεν υφίστανται.Ο Ευρωπαίος στις 9 θα έχει δείξει το δρόμο που πάει το πράγμα-τιποτα για τα κοντινά πλην ενός βροχοχαμηλου στις 3 Μάρτη και πολυ καλό στα μακρινά με κλασσική διάταξη χιονιά (αζορικο στην Αγγλία και Αυλώνα Ρωσία)- (με την βοήθεια των ενσεμπλες).Επιμένω ότι μπορούμε να δούμε χιόνια,εγώ θα λείπω και ίσως τα χάσω αν έρθουν πριν τις 10,αν και δύσκολο.απο τις 15 και μετα δεν θεωρώ ότι μπορούμε να έχουμε κάτι αξιόλογο αλλά θα το δούμε και στην πορεία 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 minutes ago, CATHA said:

Μόνο το γεγονός οτι ο Μαρουσάκης έχει δύο μέρες να ποστάρει τα λέει όλα ... Δεν υπάρχει ούτε ψήγμα υποψίας χιονιού για εμάς όσο μπορούν να δουν τα μοντέλα... τα υπόλοιπα που διαβάζω για συσσωρεύσεις ψύχους και μετεογράμματα Βουκουρεστίου είναι απλά για γέλια. Κάποια στιγμή καλό είναι να προσγειωνόμαστε όλοι στην πραγματικότητα ενός ανύπαρκτου χειμώνα (πλήν 5 ημερών). 

Σιγα να μην περιμέναμε τον Κλέαρχο να μας πεί τι καιρό θα κάνει...Σαν τον βοσκό με τα πρόβατα είναι.Οσο αφορά τον χειμώνα ειναι απο τους χειροτερους και πιο περίεργους που έχουμε ζήσει τα τελευταία αρκετά χρόνια.Παρ ολ αυτάυπαρχουν πιθανότητες  να δουμε χιόνι πεδινό Ελλάδα 9-13, λίγο έμεινε και θα κοιτάμε χάρτες με χιονοδιατάξεις σε 10 μήνες ξανά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μέσος όρος του τζεμ στοχεύει την Ιταλία.. Βέβαια τα σενάρια ένα ένα στοχεύουν παντού😝

@vorios_polos δες τα π.μ.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κάποιοι συνεχίζουν να θέλουν αυτό που τους φέρνει 20αρια στην πραγματικότητα και 5μετρα στη φαντασία. Άβυσσος η ψυχή των βόρειων 🙂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Snow sick είπε:

Κάποιοι συνεχίζουν να θέλουν αυτό που τους φέρνει 20αρια στην πραγματικότητα και 5μετρα στη φαντασία. Άβυσσος η ψυχή των βόρειων 🙂

Καλα κανουν βρε Γιωργη.Κι εμεις για να φαμε χιονι φλερταρουμε πολλες φορες με αστεροσκονη και ηλιοφανεια παντου,αυτοι με τον υποτροπικο.Ο καθενας ψαχνει το καλυτερο για την περιοχη του και ειδικα σε τετοιο χειμωνα γιατι να δωσει δεκαρα αν εχει η κρητη 25αρια και αυτος χιονιζεται?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σε ολα τα μοντελα και ειναι λογικο καθως η pv μετακομιζει ανατολικα βγαινει αυλωνας τερας ειτε αρεσει ειτε δεν αρεσει για να καταφερει τετοιο πραγμα να χιονισει χαμηλα υψομετρα σε ηπειρο μακεδονια θεσσαλια ο εμποδισμος πρεπει να ειναι πολυ δυτικα τωρα θα τον πουμε αζορικο αζορογροιλανδικο δεν εχει πολυ σημασια η ουσια ειναι πως μονο ετσι μπορουν μα δουν χιονι τα χαμηλα υψομετρα με τα σημερινα δεδομενα παντα.επισης εμεις καλος η κακος τον υποτροπικο μερικες φορες τον θελουμε να υπαρχει....θεωρω φυσιολογικη εξελιξη στα σημερινα και το ευρωπαικο να δειξει πανω κατω οτι το ουκμο...βεβαια νομιζω οτι για πεδινο χιονι ειμαστε πολυ μακρια ακομα..ευτυχως θα χουμε βροχες και πτωση της θερμοκρασιας για αρχη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Καλα κανουν βρε Γιωργη.Κι εμεις για να φαμε χιονι φλερταρουμε πολλες φορες με αστεροσκονη και ηλιοφανεια παντου,αυτοι με τον υποτροπικο.Ο καθενας ψαχνει το καλυτερο για την περιοχη του και ειδικα σε τετοιο χειμωνα γιατι να δωσει δεκαρα αν εχει η κρητη 25αρια και αυτος χιονιζεται?

Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά partly cloudy το Wrightwood. Μούφα????

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγω πλεον και επισημα σταματω να αναζητω χιονια για την περιοχη μου...Ο Μαρτης βεβαια οτι θελει και οποτε θελει μπορει να στο δωσει..Ετσι κι αλλιως δεν ειναι και λιγες οι φορες που εχει κανει ψυχρη εισβολη με χιονοπτωσεις μεχρι και το κεντρο ακομα και στο τριτο δεκαημερο...Απλα εμενα αυτη η προοπτικη δεν με καλυπτει..Θελω χιονι εφοσον η διαταξη δινει στρωσιμο αλλιως δεν με απασχολει...

Απο δω και περα θα ψαχνω κεραυνους,ασταθειες και πλυμμηρες...Ενα τετοιο να ζησω κι ας μη ξαναδω χιονι μεχρι το 7ο ευρωπαικο...

292048311_3109651755954440_7987943668899772312_n.jpg.ae9a95609bf40ac4b0f06906dff5db92.jpg

Μεσα στη φετινη αθλιοτητα,δοξα το θεο λεω που εφτασα κοντα στο 3/3 κι ας μην εγινε εν τελει εδω κατω...Ειδα τουλαχιστον 5 σερι μερες στουπες σε διαφορες στρωμενες περιοχες της Αττικης απο Κυριακη μεχρι Πεμπτη...Ακομα και στην Καλλιθεα στις 06/02 νωρις το πρωι...

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, menidi είπε:

Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά partly cloudy το Wrightwood. Μούφα????

Χαχαχαχ...2 μετρα εριξε ρε,παει τωρα τελειωσε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Χιονιάς_Αττική είπε:

και στις 29 ιανουαριου τα ιδια ελεγες και χιονισε Αττικη-Ευβοια 5 Φεβουαριου..

Screenshot - 2023-02-26T194907.101.png

Screenshot - 2023-02-26T195238.725.png

Πως τον πετσοκοψες ετσι?😅

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Εγω πλεον και επισημα σταματω να αναζητω χιονια για την περιοχη μου...Ο Μαρτης βεβαια οτι θελει και οποτε θελει μπορει να στο δωσει..Ετσι κι αλλιως δεν ειναι και λιγες οι φορες που εχει κανει ψυχρη εισβολη με χιονοπτωσεις μεχρι και το κεντρο ακομα και στο τριτο δεκαημερο...Απλα εμενα αυτη η προοπτικη δεν με καλυπτει..Θελω χιονι εφοσον η διαταξη δινει στρωσιμο αλλιως δεν με απασχολει...

Απο δω και περα θα ψαχνω κεραυνους,ασταθειες και πλυμμηρες...Ενα τετοιο να ζησω κι ας μη ξαναδω χιονι μεχρι το 7ο ευρωπαικο...

292048311_3109651755954440_7987943668899772312_n.jpg.ae9a95609bf40ac4b0f06906dff5db92.jpg

Έτσι ρε σάκαρε!!! Μόλις τώρα έβλεπα βίντεο από το derecho Της νότιας ντακοτα πέρσι τον Μάιο.. Τι να λέμε τώρα!!!

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

40 λεπτά πριν, CATHA είπε:

Μόνο το γεγονός οτι ο Μαρουσάκης έχει δύο μέρες να ποστάρει τα λέει όλα ... Δεν υπάρχει ούτε ψήγμα υποψίας χιονιού για εμάς όσο μπορούν να δουν τα μοντέλα... τα υπόλοιπα που διαβάζω για συσσωρεύσεις ψύχους και μετεογράμματα Βουκουρεστίου είναι απλά για γέλια. Κάποια στιγμή καλό είναι να προσγειωνόμαστε όλοι στην πραγματικότητα ενός ανύπαρκτου χειμώνα (πλήν 5 ημερών). 

ΠΟΙΟΣ ΕΟΝΑΙ ΑΥΤΌΣ?

ΜΗΩΟς ΕΝΑς ΠΟΥ Ζητούσε ΝΑ ΑΝΑΒΛΗΘΕΊ ΤΟ ΝΤΈΡΜΠΙ ΛΟΓΩ ΚΑΚΟΚΑΙΡΊΑΣ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΈΒΡΕΧΕ ΤΟ ΑΠΌΓΕΥΜΑ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΚΗΣ??🤔❓

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

47 λεπτά πριν, Jimmys-snow είπε:

Θα το πω με ολη την ευγένεια που με διακατέχει. 

Καποτε οταν χιονιζε στους κλασικους 3 νομους και απλα ειχε κρυο με λιακαδα στην υπόλοιπη Ελλαδα γινοταν ο κακος χαμος 

Αν ειναι λοιπον για να χιονισει στα κβ-δβ  κτλ, οι υπόλοιποι θα πρεπει να ρισκαρουμε με υποτροπικους, νοτιαδες, αφρικανικες σκονες κτλ

Να μου λειπει! 

Προσωπική γνωμη μου

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++🧿🧿🧿🧿🧿🧿🧿🧿🧿

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

Αν τέτοια κυκλοφορία, μας φύγει ανατολικά είμαστε για τα πανηγύρια! τελευταία πάλη για φέτος, και μετά πάμε να φέρουμε τον επόμενο χειμώνα όσο περισσότερα χιόνια γίνεται, με όσο λιγότερο κρύο γίνεται.. Όσο άπιαστο όνειρο και αν είναι αυτό😹

Παμεγερα απο τον Λαρισαιικο πυρήνα! Οι τελευταίες ελπίδες 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Jimmys-snow είπε:

Θα το πω με ολη την ευγένεια που με διακατέχει. 

Καποτε οταν χιονιζε στους κλασικους 3 νομους και απλα ειχε κρυο με λιακαδα στην υπόλοιπη Ελλαδα γινοταν ο κακος χαμος 

Αν ειναι λοιπον για να χιονισει στα κβ-δβ  κτλ, οι υπόλοιποι θα πρεπει να ρισκαρουμε με υποτροπικους, νοτιαδες, αφρικανικες σκονες κτλ

Να μου λειπει! 

Προσωπική γνωμη μου

Φυσικά σωστά τα λές και μαλιστα ποταμια οι δρόμοι στην Αττική με το χαμηλό σταθερά πανω στην Αττική και πιο πάνω χιονιάς γιατι το αποστρεφεσαι ; 😝 εμείς πώς απο αγαπη  τρώμε τα κρυα και καίμε για να δεις τη νιφαδα σου ;

Επεξεργάστηκε από larissa_mare
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η Αττική δεν έχει καλλιέργειες. Κάτι κουνουπίδια μόνο στο Μαραθώνα. Εύχομαι ολόψυχα να έρθει εδώ ο χιονιάς, ώστε οι συνεπείς να είναι οι λιγότερες δυνατές για την υπόλοιπη χώρα που παράγει αγροτικά προϊόντα. Ο παγετός κάνει ζημιές, αλλά αν υπάρχει και χιονοκαλυψη, είναι ακόμα χειρότερα. Θυσιαζομαστε λοιπόν για να σώσουμε τους υπόλοιπους!! Ααααχχχ λαμπάδα να μας ανάψετε!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...