Jump to content
freeze

Ανάλυση Χαρτών Μαρτίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, vorios_polos είπε:

Κοίτα ένα κομμάτι του στροβίλου θα πάει Ατλαντικό αυτό λογικά δεν το γλιτώνουμε αλλά το κύριο μέρος δείχνει να δυσκολεύεται και αυτό γιατί ο υποτροπικος -αζορικος έστω και με καθυστέρηση δείχνει μέσω ιβηρικής να έρχεται με φόρα  και να κόβει την πορεία του πολικού Αυλώνα,οπότε εκεί πάνω ίσως να βγει κάτι ,να κάνει κάποιο τμήμα μια σφήνα κάτι τέτοιο...

Μιλαμε για τις 10 και μετα βαγγελη ε???

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 hours ago, KapelosG said:

Πράγματι όπως λέει ο φίλος Σεθ υπάρχει μια αύξηση στις μέρες χιονιού στην Αττική από 2021 και μετά σε σχέση με μια πολύ κακη 12ετια 2009-2020, όπως επίσης κακή ήταν και η 9ετια 1993-2001...αλλά δεν θα την χαρακτήριζα σαν αύξηση του μέσου όρου ημερών χιονόπτωσης αλλά πιο πολύ μια προσπάθεια επαναφοράς στα παλιά κλιματικά...προ 1992 οι μέρες χιονόπτωσης ήταν σίγουρα πάνω απ' τον μέσο όρο που διανύουμε τώρα, οπότε είναι πως το βλέπει ο καθένας...εγώ το βλέπω σαν μια προσπάθεια επαναφοράς παρά την γενικότερη θέρμανση που είναι γεγονός...χθες έτυχε να μαι σε τραπέζι με κάποιους ανθρώπους μεγαλύτερους από μένα σε ηλικία, μια κυρία μένει στο Χαλάνδρι από 1973 και ο άλλος κύριος έμενε στην ορεινή Άνδρο (έπος)...μου είπε χαρακτηριστικά η κυρία ότι από 1973 ως 1983 κάθε χρόνο έστρωνε στο Χαλάνδρι (ή σχεδόν κάθε χρόνο) και μάλιστα τίμια ποσότητα (σαν το φετινό και πάνω) αλλά αυτό κόπηκε σταδιακά από 1984 και μετά και πιο πολύ από 1993 και μετά...ο κύριος δε από ορεινή Άνδρο μου περιέγραψε ακραία πραγματα με 3-4 εισβολές τουλάχιστον τον χρόνο με 40+ εκατοστά πολύ συχνά και γενικά ότι οι χειμώνες είχαν τεράστια εμμονή κρύου (χοντρικά από 1955-1970)...γενικά ισχύει ότι οι μέρες χιονόπτωσης παντού έχουν μειωθεί πχ σε σχέση με 70 χρόνια πίσω αλλά όσο πιο ΒΔ τόσο το χειρότερο, καμιά περιοχή δεν δέχεται πλέον περισσότερα χιόνια απ' ότι δεχόταν στον ελλαδικό χώρο, και οι λόγοι είναι αυτοί που συχνά αναφέρονται (έλλειψη σιβηρικου, μετατόπιση αζορικου ανατολικότερα κ.α.)

Το ερώτημα είναι αν εκείνη η περίοδος είναι η "κανονική" ή ήταν πιο χιονιστερή για άλλους λόγους; Μήπως ήταν πιο χιονιστερή και από την προηγούμενη από αυτή περίοδο; 

Όσον αφορά τη χιονόστρωση στο Χαλάνδρι κάθε χρόνο επιτρέψτε μου να το αμφισβητήσω. Και οι γονείς μου στην Αγία Παρασκευή έμεναν ήδη από τα τέλη της δεκαετίας του 70. Δηλαδή ως το 1983 χιόνιζε κάθε χρόνο αλλά το 1984 και το 1986 έσπασαν το σερί και είχαμε μόνο το 1985 και το 1987 χιόνι; 🤔 

Ας συνεχίσουμε με σχολιασμό χαρτών και ο,τι άλλο το λέμε σε κατάλληλο τοπικ.  

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 λεπτά πριν, Delsnow είπε:

Μιλαμε για τις 10 και μετα βαγγελη ε???

Πλην συγκλονιστικού απροόπτου ναι.Απο την στιγμή που έστω και λίγο θα εκτονωθεί ο στρόβιλος στον Ατλαντικό αυτόματος σημαίνει ότι δεν υπάρχει αζορικος μέχρι τοτε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα!!!Περασματα βροχων θα εχουμε μεχρι και την Κυριακη στην Αττικη...Καποια εξ αυτων μπορει να ειναι και αξιολογα κυριως Πεμπτη και Σαββατο...Θα δουμε...

Αναρρωτικης συνεχεια μεχρι να επουλωθει πληρως η πληγη και σπιτι...Ενα μπαμ μπουμ ν ακουσω μεσοβδομαδα και τι στο κοσμο...

20230228_124755.jpg

 

gfs-2-60.png

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, sotos*snow είπε:

Βλέποντας το διάγραμμα από τα ανσάμπλ του Ευρωπαίου και τον μέσο ορο που πλησιάζει τους 10 βαθμούς θα πω αυτό που ήθελα να πω τόσο καιρό για την Ασθ … εδώ και 10 χρόνια τουλάχιστον που το γνωρίζουνε και ασχολούμαστε ποτέ δεν μας ευνόησε ποτέ όμως δεν μιλάω για πτώση ζωμικων αλλά για Ασθ 

Το συνηθες ειναι αν επηρεαστουμε να ειναι μετα απο 25-30 μερες αφου εχουμε περασει καλοκαιρια πρωτα η στην αρχη της φασης τις πρωτες μερες δηλαδη..επισης καποιες φορες δεν εχουμε επηρεαστει και καθολου προφανεστατα..τα τελευταια 20 χρονια ειχαμε αρκετες μεσα φλεβαρη και μαρτη οποτε ημασταν και στο τελος ..σε χειμωνα ειχαμε ασθ στις τελη δεκ 2001...γεναρη 2003 2004  2006 2009 2013 2019 2021..και φλεβαρη 2002 2007 2008 2010 2018  και μαρτη το 2010..ο φλεβαρης του 2018 ηταν απο τις σπανιες περιπτωσεις που ο αο δεν γυρισε ποτε αρνητικος οπως και φετος που δυσκολευεται να γυρισει..καθως ασθ σημαινει και αο αρνητικος...

Επεξεργάστηκε από ICELARISSA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 λεπτά πριν, Χιονιάς_Αττική είπε:

θα την κανει την κατεβασια μετα τις 10/3 ολα θα φτιαξουν τρεξιμο με τρεξιμο.. ο καιρος δεν ακουει κανεναν οπως μερικους που λενε οτι εχει τελειωσει ο χειμωνας φετος ειδικα οσοι το λενε απο προσηνεμα..

gfs-1-330 (3).png

14 Μαρτιου γραφει;;; 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 ώρες πριν, Χιονιάς_Αττική είπε:

μετα τις 10/3 ισως κατεβασια ψυχους...

gens-15-0-276.png

Εν τω μεταξύ τα πιο πολλά χρόνια 10-15/3 έχουμε κατεβασιά ψύχους. Ακόμα και το 2020 τότε ήταν η μεγάλη κατεβασιά. Άλλο αν ήρθε και στο τέλος Μαρτίου ακόμα μια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φαίνονται διαρκή κύματα βροχοπτώσεων σε διάφορες περιοχές της χώρας. Μακάρι να επαληθευτούν. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Seth13 είπε:

Το ερώτημα είναι αν εκείνη η περίοδος είναι η "κανονική" ή ήταν πιο χιονιστερή για άλλους λόγους; Μήπως ήταν πιο χιονιστερή και από την προηγούμενη από αυτή περίοδο; 

Όσον αφορά τη χιονόστρωση στο Χαλάνδρι κάθε χρόνο επιτρέψτε μου να το αμφισβητήσω. Και οι γονείς μου στην Αγία Παρασκευή έμεναν ήδη από τα τέλη της δεκαετίας του 70. Δηλαδή ως το 1983 χιόνιζε κάθε χρόνο αλλά το 1984 και το 1986 έσπασαν το σερί και είχαμε μόνο το 1985 και το 1987 χιόνι; 🤔 

Ας συνεχίσουμε με σχολιασμό χαρτών και ο,τι άλλο το λέμε σε κατάλληλο τοπικ.  

Δεν είναι η πιο χιονιστερη σίγουρα αφού από 1950 και πίσω οι μέρες χιονιού είναι ίδιες ή ακόμα περισσότερες (δεκαετίες 1910-1940 είναι έπη)...για το Χαλάνδρι μου είπε ότι ετρωσε 5+cm 1973,1974,1975,1976,1977 (Μάρτιο),1978,1979,1981,1982,1983...μετά πάμε όντως 1985,1986 Χριστούγεννα,1987, 1991,1992 και το χάος, δεν θα έχει και πολύ άδικο...ίσως λέγοντας 1984 να εννοούσε ότι έσπασε το μεγάλο σερί, αλλά πιο πολύ απ' το 1987 είναι το σωστό κατ εμε, ενώ απ' το 1993 και μετά είναι το χάλι 

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 minutes ago, KapelosG said:

Δεν είναι η πιο χιονιστερη σίγουρα αφού από 1950 και πίσω οι μέρες χιονιού είναι ίδιες ή ακόμα περισσότερες (δεκαετίες 1910-1940 είναι έπη)...για το Χαλάνδρι μου είπε ότι ετρωσε 5+cm 1973,1974,1975,1976,1977 (Μάρτιο),1978,1979,1981,1982,1983...μετά πάμε όντως 1985,1986 Χριστούγεννα,1987, 1991,1992 και το χάος, δεν θα έχει και πολύ άδικο...ίσως λέγοντας 1984 να εννοούσε ότι έσπασε το μεγάλο σερί, αλλά πιο πολύ απ' το 1987 είναι το σωστό κατ εμε, ενώ απ' το 1993 και μετά είναι το χάλι 

Οπότε με 5 εκατοστά το 2015, 201(6)-17, 2019, 2021, 2022, 2023 επιστρέψαμε στη κανονικότητα. 😎

Υπάρχει πράγματι διαφορά στη περιοχή μας ως το 1993. Έχω βρει μελέτη Τούρκων για τη Τουρκία και βρίσκουν διαφορές πριν και μετά το 1993. Ωστόσο είναι εντυπωσιακό ότι αυτό συνέβη μετά από ηφαιστειακό χειμώνα που προκάλεσε και ρεκόρ χιονοπτώσεων σε Ελλάδα και Τουρκία. Μάλιστα στη Τουρκία αναφέρουν τον χειμώνα 1992-1993 ως τον πιο χιονιστερό και φαίνεται ότι χάσαμε πολλούς χιονιάδες μετά το 1991-1992. 

Στο παραπάνω τοπικ που αναφερθήκαμε είναι για ειδήσεις περί κλιματικής αλλαγής, ίσως θα πρέπει να ανοίξουμε ένα τόπικ για συζήτηση συγκεκριμένα. Βέβαια στο παρελθόν είχαν υπάρξει διενέξεις αλλά νομίζω ότι έχουμε ωριμάσει αρκετά ως κοινότητα για να μην μπαίνουμε σε τέτοιες ανούσιες προστριβές και να μη τρώμε και χώρο από το σχολιασμό χαρτών.

Επεξεργάστηκε από Seth13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θα μονοπωλήσω στα σχόλια αλλά να γράψω ότι περιοχές της βορειοδυτικής Ευρώπης μπορεί να ζήσουν επικές χιονοπτώσεις για τα δεδομένα τους παίζοντας στο όριο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, geornik είπε:

Για την Ανδρο μου το λεει και η μανα μου που ζουσε στα 290μ μεχρι το 1961 οτι τους καλους χειμωνες φτυαριζαν την αυλη 3-4 φορες, ενω τους κακους χειμωνες μια φορα...μετα εμεινε για 2 χρονια στο Μπατσι διπλα στη θαλασσα κ μου λεει κ εκει θυμαται ενα μεγαλο χιονι που βουλιαζαν τα ποδια της οπως περπατουσε(προφανως 25-26.1.1963)..μετα ηλθε Αθηνα κ μου λεει της φανηκε "παραδεισος" με ηπιο καιρο κ κυριως χωρις υγρασια...

Τελευταίο οφ τοπικ, ο κύριος μου μίλησε για τον αμμολοχο Άνδρου, νομίζω στα 400-500 μέτρα είναι, πρέπει να ναι επικό μέρος, πόσο μάλλον στις τερατώδεις δεκαετίες 1950 και 1960 σε ψυχρές εισβολές 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, KapelosG είπε:

Τελευταίο οφ τοπικ, ο κύριος μου μίλησε για τον αμμολοχο Άνδρου, νομίζω στα 400-500 μέτρα είναι, πρέπει να ναι επικό μέρος, πόσο μάλλον στις τερατώδεις δεκαετίες 1950 και 1960 σε ψυχρές εισβολές 

ναι είναι...αν και δεν νομίζω να ξεπερνάει τα χωριά στην κεντρική ορεινή ζώνη (Άρνη, Βουρκωτή αλλά και Άνω Απροβάτο, Άνω Πιτροφό κτλ)...είναι αναλόγως και τον ακριβή τύπο του καιρού πάντα και πώς χτυπιέται η περιοχή από τις χιονοζώνες...έχει και εκεί ανατολικό και δυτικό τόξο στον καιρό βορείου ρεύματος...φέτος στη Βαρβάρα επιβεβαιώθηκα πάντως για την υποψία μου ότι από παραθαλάσσιες περιοχές στο νησί το πιο επιρρεπές σε χιονοπτώσεις για κάποιο ανεξήγητο λόγο ειναι το Μπατσί

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 σαν να αρχίζει να σοβαρεύει λίγο για φρανκφουρτη το πράγμα από βδομάδα. προς το παρόν φιλολογικά όλα αυτά, αλλά εμφανίζονται σενάρια κανονικών χιονιαδων. μένει να δούμε αν θα το κρατήσει

 

image.png.68c92d768bb4e07a279bedd028ce0e7f.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, KapelosG είπε:

Δεν είναι η πιο χιονιστερη σίγουρα αφού από 1950 και πίσω οι μέρες χιονιού είναι ίδιες ή ακόμα περισσότερες (δεκαετίες 1910-1940 είναι έπη)...για το Χαλάνδρι μου είπε ότι ετρωσε 5+cm 1973,1974,1975,1976,1977 (Μάρτιο),1978,1979,1981,1982,1983...μετά πάμε όντως 1985,1986 Χριστούγεννα,1987, 1991,1992 και το χάος, δεν θα έχει και πολύ άδικο...ίσως λέγοντας 1984 να εννοούσε ότι έσπασε το μεγάλο σερί, αλλά πιο πολύ απ' το 1987 είναι το σωστό κατ εμε, ενώ απ' το 1993 και μετά είναι το χάλι 

Είχε τόσο καλή μνήμη σχετικά με τα εκατοστά των χιονιαδων αυτή η ηλικιωμένη κυρία; Χαχα. Μπράβο της!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, menidi είπε:

Είχε τόσο καλή μνήμη σχετικά με τα εκατοστά των χιονιαδων αυτή η ηλικιωμένη κυρία; Χαχα. Μπράβο της!!!

Χαχαχα την έκανα να φαίνεται μεγαλύτερη απ' ότι είναι, όταν ήρθε Χαλάνδρι ήταν περίπου 10, οπότε πρέπει να ναι 60 τώρα...πάντως δεν μου είπε ακριβώς εκατοστά αλλά ότι σαν το φετινό έκανε κάθε χρόνο σε αυτά τα έτη που προανέφερα...διαμαντακι πάντως παίζει να ναι κρυφοκαιροφιλη

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 minutes ago, KapelosG said:

Χαχαχα την έκανα να φαίνεται μεγαλύτερη απ' ότι είναι, όταν ήρθε Χαλάνδρι ήταν περίπου 10, οπότε πρέπει να ναι 60 τώρα...πάντως δεν μου είπε ακριβώς εκατοστά αλλά ότι σαν το φετινό έκανε κάθε χρόνο σε αυτά τα έτη που προανέφερα...διαμαντακι πάντως παίζει να ναι κρυφοκαιροφιλη

Άσχετο αλλά στατιστικά στοιχεία (δεν ξέρω πόσων χρόνων) για Γλυκά Νερά κρατάει και γνωστός καλλιτεχνικός διευθυντής θεάτρου. Βέβαια έχει κλείσει το FB τα τελευταία χρόνια αλλά τα λέγαμε αρκετά το χειμώνα 2016-17. Είχε κάνει μια ανάρτηση στο λογαριασμό του και επειδή το ψυλλιάστηκα από τη διατύπωση του έγραψα ''Κι εσείς δικός μας είστε;'' και μου έστειλε στο inbox. Είναι πολλοί κι ας μην τους φαίνεται😂

Σε ό,τι αφορά τη δεκαετία του 70 δεν ξέρω ο Χιονόπουλος στο FB αν ξέρει και τις ημερομηνίες για Χαλάνδρι, θεωρώ πάντως ότι για κέντρο η δεκαετία του 70 με εξαίρεση το 76 (;) που έχουμε πλάνα και πιθανόν το 73 ήταν ''κακή'' δεκαετία σε σύγκριση με τη δεκαετία του 60 αλλά και του 80.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τωρα καθισα με την ησυχια μου να δω χαρτες...Δε μπορω να πω οτι μ αρεσαν τουλαχιστον για μετα τις 10 του Μαρτη...Τοσο ο τζιφος οσο και ο ευρωπαιος δειχνουν σταδιακη ανοδο που ισως να ειναι και πανω απο 10 βαθμους στα 850...

Υπαρχει βεβαια προοπτικη για καποιες βροχες ενδεχομενως και αξιολογες αλλα καλο θα ηταν η θερμοκρασια να μην ξεφυγει..Βασικο για μενα παραμενει να μην μας πλακωσει ο υποτροπικος...Νωρις για συμπερασματα..Αλλα παιζει δυστυχως και αυτο το σεναριο...

Για την ωρα επικεντρωνομαι στις βροχες που θα εχουμε μεχρι το σκ..Και κυριως την Πεμπτη και το Σαββατο,με την ελπιδα να ειναι εστω και προσκαιρα αξιολογες..

Φετος η καμηλα μας γλεντησε και μες το καταχειμωνο..Τη βλεπω να ρχεται φορτσατη και το καλοκαιρι...😜

camel-ride-fail-fell-down.gif

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, Seth13 said:

Θα μονοπωλήσω στα σχόλια αλλά να γράψω ότι περιοχές της βορειοδυτικής Ευρώπης μπορεί να ζήσουν επικές χιονοπτώσεις για τα δεδομένα τους παίζοντας στο όριο. 

Ισχύει αυτό και για Αγγλία από North Midlands και βορειότερα. Βέβαια οι νότιοι εδώ ήδη γκρινιάζουν για το οριακό της κατάστασης αλλά σε μέρη όπως το δικό μου στο βόρειο Yorkshire πάντα μια οργανωμένη οριακή κατάσταση μου δίνει περισσότερο χιόνι από Easterlies με ψοφοκρυο. 

Προς το παρόν περιμένω METO update και στηρίζομαι στο μοντέλο τους. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Τωρα καθισα με την ησυχια μου να δω χαρτες...Δε μπορω να πω οτι μ αρεσαν τουλαχιστον για μετα τις 10 του Μαρτη...Τοσο ο τζιφος οσο και ο ευρωπαιος δειχνουν σταδιακη ανοδο που ισως να ειναι και πανω απο 10 βαθμους στα 850...

Υπαρχει βεβαια προοπτικη για καποιες βροχες ενδεχομενως και αξιολογες αλλα καλο θα ηταν η θερμοκρασια να μην ξεφυγει..Βασικο για μενα παραμενει να μην μας πλακωσει ο υποτροπικος...Νωρις για συμπερασματα..Αλλα παιζει δυστυχως και αυτο το σεναριο...

Για την ωρα επικεντρωνομαι στις βροχες που θα εχουμε μεχρι το σκ..Και κυριως την Πεμπτη και το Σαββατο,με την ελπιδα να ειναι εστω και προσκαιρα αξιολογες..

Φετος η καμηλα μας γλεντησε και μες το καταχειμωνο..Τη βλεπω να ρχεται φορτσατη και το καλοκαιρι...😜

camel-ride-fail-fell-down.gif

Τι..δηλαδη σακη δεν θα χιονισει ουτε φετος???????🥶🥶🥶😱😱

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 hours ago, Χιονιάς_Αττική said:

θα την κανει την κατεβασια μετα τις 10/3 ολα θα φτιαξουν τρεξιμο με τρεξιμο.. ο καιρος δεν ακουει κανεναν οπως μερικους που λενε οτι εχει τελειωσει ο χειμωνας φετος ειδικα οσοι το λενε απο προσηνεμα..

gfs-1-330 (3).png

Το γυροφερνει. Τα μερονηνια δινανε κατι δυνατο για 15 Μαρτη. Εχει γουστο.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, fear777 είπε:

Ισχύει αυτό και για Αγγλία από North Midlands και βορειότερα. Βέβαια οι νότιοι εδώ ήδη γκρινιάζουν για το οριακό της κατάστασης αλλά σε μέρη όπως το δικό μου στο βόρειο Yorkshire πάντα μια οργανωμένη οριακή κατάσταση μου δίνει περισσότερο χιόνι από Easterlies με ψοφοκρυο. 

Προς το παρόν περιμένω METO update και στηρίζομαι στο μοντέλο τους. 

Εαν έχεις νωρίτερα πες μας.. Αντε να δούμε καμιά νιφάδα 🤣 πιστεύω να μην είναι τόσο οριακό, με χιόνι harrogate και βροχή εδώ 🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...