Jump to content
freeze

Ανάλυση Χαρτών Μαρτίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, agnostos είπε:

Συνήθως μετά από έναν μέτριο χειμώνα ακολουθεί ένας δυνατός.

Το έχουμε δει 3-4 φορές από το 2010 μέχρι σήμερα.

Βέβαια πλέον ξεχνάει να κάνει δυνατό χειμώνα.. γα εμένα τελευταίος αξιολογος χειμώνας ήταν   ο 18-19.

Πραγματικά δυνατός ήταν ο 11-12 και ο 16-17

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

Βέβαια πλέον ξεχνάει να κάνει δυνατό χειμώνα.. γα εμένα τελευταίος αξιολογος χειμώνας ήταν   ο 18-19

Και ο 2021-2022 ήταν δυνατός χειμώνας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, agnostos είπε:

Και ο 2021-2022 ήταν δυνατός χειμώνας.

Του έλειψαν τα πεδινά χιόνια δυστυχώς για εδώ μιλώντας πάντα. Βασικά για όλα τα ηπειρωτικά που χρειάζονται χαμηλό για χιόνι...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, Seth13 είπε:

Μπήκα σε αγγλικό φόρουμ να δω τι έγραφαν όταν εδώ θαβόμασταν. Δηλώνω υπέρμαχος της κλιματικής αλλαγής και πιστός οπαδός της. 

Ήταν σίγουρα Άγγλοι αυτοι που έγραφαν ; 😄

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

Του έλειψαν τα πεδινά χιόνια δυστυχώς για εδώ μιλώντας πάντα. Βασικά για όλα τα ηπειρωτικά που χρειάζονται χαμηλό για χιόνι...

Θα τρελαθούμε; Στο κέντρο της Αθήνας πέρυσι χιόνισε δυο φορές και η μια ήταν μέσα Μαρτίου.

Επί 4 μήνες είχαμε την μια ψυχρή εισβολή μετά την άλλη.

Μιλάω πάντα για κέντρο και νότια Αττική.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, oldboy332 said:

Ήταν σίγουρα Άγγλοι αυτοι που έγραφαν ; 😄

Ναι, ξεχωρίζουν αυτοί που είναι Έλληνες. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 λεπτά πριν, south coast είπε:

Δεν υπαρχει περιπτωση ο επόμενος χειμωνας να ειναι χειροτερος απο τον φετινό.

Έχεις δίκιο. Θα είναι ΠΟΛΥ ΧΕΙΡΌΤΕΡΟΣ έτσι όπως πηγαίνει το πράγμα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, agnostos είπε:

Θα τρελαθούμε; Στο κέντρο της Αθήνας πέρυσι χιόνισε δυο φορές και η μια ήταν μέσα Μαρτίου.

Επί 4 μήνες είχαμε την μια ψυχρή εισβολή μετά την άλλη.

Μιλάω πάντα για κέντρο και νότια Αττική.

Η Αθήνα δεν είναι πεδινά ηπειρωτικά είναι ανατολικά προσηνεμα. Αλλά ναι σωστά Λάρισα και Γιάννενα πηγαινοέρχομαι, ίσως σε μπέρδεψε η άνω Κυψέλη μιας και πλέον θα κατεβαίνω συχνότερα και θα μένω εκεί.

Εδώ Λάρισα ο περσινός χειμώνας ήταν ο ορισμός του εφιάλτη, που δεν θα ήθελα να ξαναζήσω ποτέ.. μόνο ψύχος ούτε πέτσα.. βέβαια και φέτος όταν ήρθε το κρύο γιοκ ο υετός αλλά ευτυχώς δεν μας ταλαιπώρησε με μόνιμα κρύα χωρίς καμία αξία....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Seth13 είπε:

Ναι, ξεχωρίζουν αυτοί που είναι Έλληνες. 

Λεω μηπως ηταν τίποτα Ιταλοί,Ισπανοί...Πως πηγε το μυαλό σου σε συμπατριώτες ;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, menidi said:

Έχεις δίκιο. Θα είναι ΠΟΛΥ ΧΕΙΡΌΤΕΡΟΣ έτσι όπως πηγαίνει το πράγμα.

Πως πηγαινει δλδ ρε Θαναση;Πέρσι ηταν επικός για τα πεδινα στα προσηνεμα,δεν μπορει να ειναι καθε χρονο το ιδιο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Η Αθήνα δεν είναι πεδινά ηπειρωτικά είναι ανατολικά προσηνεμα. Αλλά ναι σωστά Λάρισα και Γιάννενα πηγαινοέρχομαι, ίσως σε μπέρδεψε η άνω Κυψέλη μιας και πλέον θα κατεβαίνω συχνότερα και θα μένω εκεί.

Εδώ Λάρισα ο περσινός χειμώνας ήταν ο ορισμός του εφιάλτη, που δεν θα ήθελα να ξαναζήσω ποτέ.. μόνο ψύχος ούτε πέτσα.. βέβαια και φέτος όταν ήρθε το κρύο γιοκ ο υετός αλλά ευτυχώς δεν μας ταλαιπώρησε με μόνιμα κρύα χωρίς καμία αξία....

Φίλε έχω ζήσει χρόνια στη Λάρισα.

Να γκρινιάζετε εσείς για.....έλλειψη χειμώνα είναι το λιγότερο αστείο.

Δεν ξέρω τι έγινε μετά το 2018 αλλά την προηγούμενη δεκαετία δεν θυμάμαι ούτε μια χρονιά χωρίς χιόνι ή δυνατό κρύο και μάλιστα με διάρκεια.

 

Επεξεργάστηκε από agnostos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, oldboy332 said:

Λεω μηπως ηταν τίποτα Ιταλοί,Ισπανοί...Πως πηγε το μυαλό σου σε συμπατριώτες ;

Γιατί ποστάρουν φωτογραφίες και πληροφορίες που μόνο Έλληνας μπορεί να έχει πρόσβαση/γνώση. Έχει ενδιαφέρον πάντως που γράφουν κι αυτοί για μοτίβα τωρινά και παλαιότερων δεκαετιών και πως αυτά συγκρούονται με τα ελληνικά δεδομένα ή τουλάχιστον με τα προσήνεμα λόγω της εξάρτησης μας από τον Αζορικό. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, south coast είπε:

Πως πηγαινει δλδ ρε Θαναση;Πέρσι ηταν επικός για τα πεδινα στα προσηνεμα,δεν μπορει να ειναι καθε χρονο το ιδιο.

Παραμυθιαζόμαστε με 2 καλά χιόνια που έριξε σερί. Αν ήμασταν άτυχοι έστω στη Μήδεια η την Ελπίδα (οριακά τα κερδίσαμε) θα σου έλεγα εγώ τι γκρίνια θα είχαμε κι εδώ! Πάνω από τα κλιματικά οι περισσότεροι μήνες. Καύσωνες πολυημεροι το καλοκαίρι. Χειμώνες με 20αρια για ημέρες. Άστο ...

Και συν τοις άλλοις, στα ηπειρωτικά, το απόλυτο δράμα. Αυτή είναι η γνώμη μου. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, menidi είπε:

Έχεις δίκιο. Θα είναι ΠΟΛΥ ΧΕΙΡΌΤΕΡΟΣ έτσι όπως πηγαίνει το πράγμα.

Χειρότερος ως προς τι;

Πιο υψηλές θερμοκρασίες θα έχει  από αυτόν που πέρασε;

Ή χειρότερος στο πιο κρύο και δυνατό;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Του έλειψαν τα πεδινά χιόνια δυστυχώς για εδώ μιλώντας πάντα. Βασικά για όλα τα ηπειρωτικά που χρειάζονται χαμηλό για χιόνι...

Καλα περυσι ηταν πραγματικα απιστευτο το οτι δεν χιονισε ομως στα κεντροβορεια μιχαηλ....Αν και τον μαρτιο παντου(σχεδον) εκανε ενα τυπικο χιονι....Αλλα οχι και οτι δεν ηταν δυνατος χειμωνας.....Απλα ο περσυνος χειμωνας ηταν ο ορισμος της ατυχιας για τους  πεδινους κεντροβορειους

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπερα.Βλεπω βγαινουν και ετησιες προβλεψεις πλεον στο φορουμ.Μπραβο παιδες,εχουμε παει σε αλλο επιπεδο.🤣🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Seth13 είπε:

Γιατί ποστάρουν φωτογραφίες και πληροφορίες που μόνο Έλληνας μπορεί να έχει πρόσβαση/γνώση. Έχει ενδιαφέρον πάντως που γράφουν κι αυτοί για μοτίβα τωρινά και παλαιότερων δεκαετιών και πως αυτά συγκρούονται με τα ελληνικά δεδομένα ή τουλάχιστον με τα προσήνεμα λόγω της εξάρτησης μας από τον Αζορικό. 

Εχει ενδιαφέρον οντως γιατι εχουν καλύτερα αρχεία αλλα η μίρλα απο την καιρική καψούρα εχει τον πρώτο λόγο σίγουρα και εκεί. Όλοι αδικημένοι! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, agnostos είπε:

Φίλε έχω ζήσει χρόνια στη Λάρισα.

Να γκρινιάζετε εσείς για.....έλλειψη χειμώνα είναι το λιγότερο αστείο.

Δεν ξέρω τι έγινε μετά το2018 αλλά την προηγούμενη δεκαετία δεν θυμάμαι ούτε μια χρονιά χωρίς χιόνι ή δυνατό κρύο και μάλιστα με διάρκεια.

 

Κοίτα θα σου πω τι θυμάμαι από το 10 και μετά, γιατί πιο πριν έχω μόνο αποσπασματικές αναμνήσεις.

Μάρτιος 10 σκονοχιονο με 5 πόντους.

Δεκέμβρης του 10 30ποντο, αλλά βλέποντας βίντεο το κέντρο μάλλον έβαλε 20ποντο..

Μάρτιος 11 όλη μέρα χιόνι, αλλά χωρίς στρώσιμο, κακές Το και εντάσεις.

11-12 πολλές χιονοπτώσεις, ο χειμώνας με τις περισσότερες που θυμάμαι, με 2 χιονοστρωσεις, το ένα κανένα υγρό 15ποντο, το άλλο νομίζω 5αρι

12-13,13-14 ούτε νιφαδα.

15-16 νυφίτσα, 5-10 εκατοστά.

16-17 η ανάσταση με 40αρι.

17-18 πρόσκαιρη χιονοπτώση 

18-19 ένα 15ποντο.

19-20 ούτε νιφαδα, ούτε σύννεφο, ο χειρότερος χειμώνας που θυμάμαι. Ανύπαρκτος.

20-21 5ποντο και 20ποντο, αλλά καθαροί δρόμοι.

Φέτος και πέρσι μόνο χιόνια της μιας ώρας, φυσικά χωρίς χιονόστρωση..

Μετά το 18-19 έχουν μαζευτεί πολλοί χειμώνες που τα χιόνια λείπουν.. όσο αφορά το κρύο, προσωπικά δεν το θέλω, ειδικά αν είναι συνεχόμενο, δεν αξίζει αν δεν έχει χιόνι, και μόνο λεφτά μας καίει. Τώρα για την φύση δεν ξέρω πως επηρεάζει.

 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ας έχουμε για 4η συνεχόμενη φορά λευκή την Ακρόπολη (5 φορές μέσα σε δέκα χρόνια υπολογίζοντας και το 2024) και ας έχει 20άρια πριν και μετά. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, menidi said:

Παραμυθιαζόμαστε με 2 καλά χιόνια που έριξε σερί. Αν ήμασταν άτυχοι έστω στη Μήδεια η την Ελπίδα (οριακά τα κερδίσαμε) θα σου έλεγα εγώ τι γκρίνια θα είχαμε κι εδώ! Πάνω από τα κλιματικά οι περισσότεροι μήνες. Καύσωνες πολυημεροι το καλοκαίρι. Χειμώνες με 20αρια για ημέρες. Άστο ...

Και συν τοις άλλοις, στα ηπειρωτικά, το απόλυτο δράμα. Αυτή είναι η γνώμη μου. 

Εγω προσωπικα κρίνω  εκ του αποτελέσματος και δεν παραμυθιαζομαι.Ετσι και αλλιως οι περισσότεροι εδω μεσα κρίνουμε τον χειμωνα με το τι καιρο κανει στην αυλή τους.Το αποτέλεσμα λοιπον  για εδω ειναι η αυξηση των ημερών χιονοπτωσης μεσα στον χειμωνα.20ρια παντα ειχαμε στην χειμερινή περιοδο και παντα θα εχουμε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επίσης επειδη γράφεται …πολυ στο φορουμ το κυριο χαρακτηριστικό του χειμωνα ειναι το ξηρό κρυο οχι μονο στην Ελλαδα αλλα παντου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οι μέσοι οροι του Ευρωπαϊκού σφυρίζουν λήξη για προσήνεμα. Η Βάρνα τρέχει με θετικό μέσο όρο. Ας ελπίσουμε να κάνει καλά χιόνια σε βορειοδυτική Ευρώπη ώστε για ισορροπία να τους ξαναπλακώσει ο Αζορικός του χρόνου. 

Επεξεργάστηκε από Seth13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Κοίτα θα σου πω τι θυμάμαι από το 10 και μετά, γιατί πιο πριν έχω μόνο αποσπασματικές αναμνήσεις.

Μάρτιος 10 σκονοχιονο με 5 πόντους.

Δεκέμβρης του 10 30ποντο, αλλά βλέποντας βίντεο το κέντρο μάλλον έβαλε 20ποντο.

11-12 πολλές χιονοπτώσεις, ο χειμώνας με τις περισσότερες που θυμάμαι, με 2 χιονοστρωσεις, το ένα κανένα υγρό 15ποντο, το άλλο νομίζω 5αρι

12-13,13-14 ούτε νιφαδα.

15-16 νυφίτσα, 5-10 εκατοστά.

16-17 η ανάσταση με 40αρι.

17-18 ένα 15ποντο.

19-20 ούτε νιφαδα, ούτε σύννεφο, ο χειρότερος χειμώνας που θυμάμαι. Ανύπαρκτος.

20-21 5ποντο και 20ποντο, αλλά καθαροί δρόμοι.

Φέτος και πέρσι μόνο χιόνια της μιας ώρας, φυσικά χωρίς χιονόστρωση..

Μετά το 18-19 έχουν μαζευτεί πολλοί χειμώνες που τα χιόνια λείπουν.. όσο αφορά το κρύο, προσωπικά δεν το θέλω, ειδικά αν είναι συνεχόμενο, δεν αξίζει αν δεν έχει χιόνι, και μόνο λεφτά μας καίει. Τώρα για την φύση δεν ξέρω πως επηρεάζει.

 

αποκλειεται λαρισα το 17-18 να ειχε 15 εκ παντως, εκτος και αν εννοουσες 18-19

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, menidi είπε:

Παραμυθιαζόμαστε με 2 καλά χιόνια που έριξε σερί. Αν ήμασταν άτυχοι έστω στη Μήδεια η την Ελπίδα (οριακά τα κερδίσαμε) θα σου έλεγα εγώ τι γκρίνια θα είχαμε κι εδώ! Πάνω από τα κλιματικά οι περισσότεροι μήνες. Καύσωνες πολυημεροι το καλοκαίρι. Χειμώνες με 20αρια για ημέρες. Άστο ...

Και συν τοις άλλοις, στα ηπειρωτικά, το απόλυτο δράμα. Αυτή είναι η γνώμη μου. 

Θανάση ,δεν νομίζω οτι υπηρχε κανενα δράμα πέρσι για την χώρα . Δράμα έζησαν μονο αυτοί που το θέλουν στην πόρτα τους και γκρινιάζουν ακόμη κι αν έχει το βουνό απέναντι τους 1μ χιονι .Νομιζω υπερβάλουμε ωρες ωρες και όταν ζήσουμε τα χειρότερα ( που εχουν ξανά ερθει στο παρελθόν)απορώ τι θα λεμε .

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Γιάννης μασ είπε:

Καλα περυσι ηταν πραγματικα απιστευτο το οτι δεν χιονισε ομως στα κεντροβορεια μιχαηλ....Αν και τον μαρτιο παντου(σχεδον) εκανε ενα τυπικο χιονι....Αλλα οχι και οτι δεν ηταν δυνατος χειμωνας.....Απλα ο περσυνος χειμωνας ηταν ο ορισμος της ατυχιας για τους  πεδινους κεντροβορειους

Ατυχία ξεατυχια το αποτέλεσμα μετράει.. και αυτό ήταν ότι θέλω να ξεχάσω αυτό που περάσαμε και σαν να μην φτάνει αυτό, πάλι μηδέν χιόνι φέτος.

Μια σοβαρή εποχή υπάρχει, και λέγεται καλοκαίρι.

Τα 2 τελευταία χρόνια έχω 50 φωτογραφίες και από τους 2 χειμώνες μαζί.

Μέσα στο καλοκαίρι έχω 50 φωτογραφίες μόνο από μια μέρα. Μπορεί να έχω κανένα 1000αρικο ανά καλοκαίρι. Κάνε διαίρεση με τις φωτό του χειμώνα. Τόσο πιο ενδιαφέρον είναι το καλοκαίρι από τον χειμώνα, και ευτυχώς πλησιάζει η όμορφη εποχή των καταιγίδων... Αρκεί να μην μας φτύσουν και αυτές εδώ όπως το περασμένο καλοκαίρι. Για αυτό σιχαίνομαι το 2022. Η πιο ελαστική χρόνια εβερ και ελπίζω να μην ξαναζήσω τόσες μουφες μαζεμένες..

Αλλά ήδη ξεκινήσαμε με μουφες, όπως αυτό που δεν έγινε στα Γιάννενα πχ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...