Jump to content
freeze

Ανάλυση Χαρτών Μαρτίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ακόμα δε πέθανε ο συσχετισμός επίσης ήπιος Μάρτης και πρώτο μισό Απρίλη δυνατός μετά Δεκέμβρης.....Εγώ τον πιστεύω πιο πολύ από όλους....το Δεκέμβρη μάλλον θα καταργηθεί κι αυτός χαχαχαχαχα.. Καλημέρα σε όλους 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Ακόμα δε πέθανε ο συσχετισμός επίσης ήπιος Μάρτης και πρώτο μισό Απρίλη δυνατός μετά Δεκέμβρης.....Εγώ τον πιστεύω πιο πολύ από όλους....το Δεκέμβρη μάλλον θα καταργηθεί κι αυτός χαχαχαχαχα.. Καλημέρα σε όλους 

Θεσσαλονίκη έχουμε να δούμε χιονόστρωση Δεκέμβριο 22 χρόνια...Μάρτιο 18 χρόνια και Φλεβάρη 17 χρόνια...αυτό από μόνο του σημαίνει ότι δεν αργεί ένας χειμώνας τέρας με εμμονή στην ευρύτερη περιοχή μας...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 ώρες πριν, Delsnow είπε:

Ετσι οπως εχει τελειωσει ο δεκεμβρης εδω και πολλα χρονια απ το 2001 και μετα ετσι θα γινει και με τους υπολοιπους χειμερινους μηνες σιγα σιγα....

Και θα περιμενουμε με καταιγιδες  απο απριλιο και μετα να αναπληρωσουμε τα χιονια και τα χειμωνιατικα νερα...δεν γινεται αυτο με την καμια...

Η χωρα μας ερχετε ολοενα και πιο κοντα στην αφρικη....

Τελείως λάθος αυτά που γράφεις.

Ο φετινός χειμώνας (για πολλοστή φορά το γράφω) ήταν μια εξαίρεση που δεν θα την ξαναδούμε στη ζωή μας. Ίσως τα εγγόνια μας πάλι. Όλο αυτό σχετίζονταν με μια γενική καιρική ανωμαλία στον μισό πλανήτη πχ χιόνια και κρύα σε Καλιφόρνια και Μαϊάμι τον Μάρτιο.

Επίσης, γιατί παίρνουμε ως παράδειγμα τον φετινό χειμώνα και όχι τον περσινό;

Καλό θα ήταν να διαβάζατε και ένα άρθρο του Κολυδα, εδώ στο σάιτ αυτό το βρήκα, όπου έλεγε πως τέτοιες κλιματικές αλλαγές τύπου "η Ελλάδα αποκτά αφρικανικό κλίμα" γίνονται όντως αλλά σε βάθος αιώνων όπως η Σαχάρα κάποτε δεν ήταν έρημος και η Γροιλανδία ήταν κάποτε πράσινη. Δεν είναι φαινόμενα αυτά που εξελίσσονται σε 5 ή 10 χρόνια.

 

Επεξεργάστηκε από agnostos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, agnostos είπε:

Τελείως λάθος αυτά που γράφεις.

Ο φετινός χειμώνας (για πολλοστή φορά το γράφω) ήταν μια εξαίρεση που δεν θα την ξαναδούμε στη ζωή μας. Ίσως τα εγγόνια μας πάλι. Όλο αυτό σχετίζονταν με μια γενική καιρική ανωμαλία στον μισό πλανήτη πχ χιόνια και κρύα σε Καλιφόρνια και Μαϊάμι τον Μάρτιο.

Επίσης, γιατί παίρνουμε ως παράδειγμα τον φετινό χειμώνα και όχι τον περσινό;

Καλό θα ήταν να διαβάζατε και ένα άρθρο του Κολυδα, εδώ στο σάιτ αυτό το βρήκα, όπου έλεγε πως τέτοιες κλιματικές αλλαγές τύπου "η Ελλάδα αποκτά αφρικανικό κλίμα" γίνονται όντως αλλά σε βάθος αιώνων όπως η Σαχάρα κάποτε δεν ήταν έρημος και η Γροιλανδία ήταν κάποτε πράσινη. Δεν είναι φαινόμενα αυτά που εξελίσσονται σε 5 ή 10 χρόνια.

 

Οκ. agnoste bro....

τωρα στελνω αιτημα στον κολυδα και ξεκινω μελετη....

Ευχαριστουμε για την συμβουλη....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η προσωπική μου αίσθηση περί "κλιματικής αλλαγής" εάν υφίσταται είναι ότι οι όποιες μεταβολές πλέον είναι δυνητικά πιο ισχυρές και έχουν την τάση να προκαλούν ακραία φαινόμενα πιο εύκολα από παλιά...πιο συχνές ισχυρές καταιγίδες, πιο έντονα άνομβρα διαστήματα, πιο έντονες χιονοπτώσεις κτλ...έστω και αν είναι πιο αραιά μέσα στο έτος...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κλιματικη αλλαγη υπαρχει εδω και χρονια δεν μπορει καποιος να το αμφισβητησει τωρα αν οφειλεται και  στον ανθρωπο η οχι ειναι αλλο πραγμα και εκει υπαρχουν θεωριες πολλες οχι ομως στο οτι υπαρχει κλιματικη αλλαγη..απλα τωρα μπαινουμε ολο και πιο πολυ στις αλλαγες..στα καιρικα ευτυχως στο νομο λαρισας σημερα ειχαμε ενα ελαφρυ παγετο και οχι σε ολο το κομματι οποτε δεν τιθεται θεμα καταστροφης καλλιεργειων..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 hours ago, vorios_polos said:

Θεσσαλονίκη έχουμε να δούμε χιονόστρωση Δεκέμβριο 22 χρόνια...Μάρτιο 18 χρόνια και Φλεβάρη 17 χρόνια...αυτό από μόνο του σημαίνει ότι δεν αργεί ένας χειμώνας τέρας με εμμονή στην ευρύτερη περιοχή μας...

Δεκεμβριος '10? Κλιματικά στοιχεία Θεσσαλονίκης Δεκέμβριος 2010 (meteoclub.gr)

Οσο για τη κλιματικη εννοπειται οτι υπαρχει, και ολα τα στοιχεια δειχνουν οτι ο ανθρωπος ειναι ο κυριος υπαιτιος. Δεν πρεπει να συγχεουμε τον καιρο με το κλιμα ομως. Ο Πειραιας δεν εγινε Κάιρο ουτε ο Γερακας Σαπορο επειδη ηρθε μια Ελπιδα και εκατσε στον εναν αλλα οχι στον αλλον... Ειναι το λιγοτερο αστειο να το πιστεβουμε αυτο!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Delsnow είπε:

Οκ. agnoste bro....

τωρα στελνω αιτημα στον κολυδα και ξεκινω μελετη....

Ευχαριστουμε για την συμβουλη....

Οκ bro, αλλά στείλε μας και καμιά μελέτη που έχεις κάνει πάνω στο θέμα για να τεκμηριώσεις ή έστω να στηρίξεις κάπου αυτά που λες.

Αν δεν έχεις (που δεν έχεις), οι θεωρίες σου  έχουν την ίδια εγκυρότητα με τους μερομηναδες που προέβλεπαν λευκά Χριστούγεννα και πολικές θερμοκρασίες από τα.......τέλη Αυγούστου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα,

Πάμε ίσως για την τελευταία κακοκαιρία της σεζόν (θα θυμίζει χειμώνα) που θα βάλει ένα τελευταίο χιόνι στα βουνά μας (έστω και στα ψηλά τους) πριν από τον οριστικό ερχομό της άνοιξης (φυσιολογικό).

image.png.f181169c4030ca0ff73699884404c238.png

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν χρειαζεται να μαλωνουμε για τα αυτονοητα! Τα πραγματα ειναι πολυ απλα: κλιματικη αλλαγη υπαρχει, μελετη για το ποιος που και τι δεν υπαρχει. Αλλο ο καιρος αλλο το κλιμα.

Περισυ στον Καναδα επιασε 49.5 βαθμους κατακριμνιζοντας το προηγουμενο ρεκορ κατα 3 ολοκληρους βαθμους στην ιδια περιοχη εαν θυμαμαι σωστα. Αυτο ηταν ομως αποτελεσμα μιας πολυ σπανιας διαταξης συστηματων που συνεβαλλαν σε τοσο υψηλες Τ - και τιποτε αλλο. Ισως εαν δεν υπηρχε η κλιματικη αλλαγη, τα θερμομετρα να εδειχναν 1 βαθμο λιγοτερο εκεινη την ημερα, αλλα δεν θα το μαθουμε ποτε!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 ώρες πριν, Galanto είπε:

Ακόμα δε πέθανε ο συσχετισμός επίσης ήπιος Μάρτης και πρώτο μισό Απρίλη δυνατός μετά Δεκέμβρης.....Εγώ τον πιστεύω πιο πολύ από όλους....το Δεκέμβρη μάλλον θα καταργηθεί κι αυτός χαχαχαχαχα.. Καλημέρα σε όλους 

Eίμαι πάνω...και ο καιρός είναι σαν τον Νοέμβρη...-3 -4 το πρωί..και το μεσημερι 10 αυριο πάιζει να το δώ το πρωί τι λες?Για την κλιματική αλλαγή ...προς τον συμπαθέστατο σε μένα delsnow είμαι αρνητής της (το ξέρεις νομίζω)όχι τόσο...για αυτά που συμβαίνουν στον καιρό...αλλά για αυτά που γράφονται....

Αν έχετε αρχεία και δείτε τι γράφαν την δεκαετία του 90 για την κλιματική αλλαγή.....θα με καταλάβετε,αμ ό άλλος ο Ζερεφός κάθε φορά που χιονίζει μας καίει....εχει πυρκαγιά τσούπ βγαίνει και με φωτισμό από κάτω σαν θριλερ το πιστώνει..στην κλιματική αλλαγή.

Εκείνο που κανείς δεν μας λέει είναι ότι το κλίμα δεν είναι σταθερό και αλλάζει....το έχει σαν δομικό συστατικό στοιχείο του,προσέξτε πόσο φειδωλοί ειναι οι κλιματολόγοι...σε σχέση με αλλους επιστήμονες της θετικής κατεύθυνσης.

Τώρα ενδιαφέρον έχουν

α)Η συρίκνωση του Σιβηρικού

β)Οι υπερτροφικοί αντικυκλώνες...του φθινοπώρου

γ)Οι συνεκτικοί πολικοί στρόβιλοι.

Αν καθίσεις και τα μελετήσεις όλα αυτά θα βρείς πολλά...ενδιαφέροντα .στοιχεία...(.μιλάω στον φίλτατο delsnow)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, ICELARISSA είπε:

Κλιματικη αλλαγη υπαρχει εδω και χρονια δεν μπορει καποιος να το αμφισβητησει τωρα αν οφειλεται και  στον ανθρωπο η οχι ειναι αλλο πραγμα και εκει υπαρχουν θεωριες πολλες οχι ομως στο οτι υπαρχει κλιματικη αλλαγη..απλα τωρα μπαινουμε ολο και πιο πολυ στις αλλαγες..στα καιρικα ευτυχως στο νομο λαρισας σημερα ειχαμε ενα ελαφρυ παγετο και οχι σε ολο το κομματι οποτε δεν τιθεται θεμα καταστροφης καλλιεργειων..

Που είσαι ρε Κώστα.. Χάθηκες.. Και μαζί σου χάθηκε η Φοβερή ΑΣΘ που θα, έφερνε τα περιβόητη χιόνια, στα ΚΒ που εταζες... Εγώ τα έλεγα από καιρό.. Δε θα γίνει τίποτα.. Και εσύ μου έλεγες κοίτα ukmo και πράσινα άλογα. 😊

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο όρος κλιματική αλλαγή που αντικατέστησε τον όρο υπερθέρμανση στην ουσία ,που πρόδρομος όλων αυτών ήταν Υ τρύπα του όζοντος και τα αέρια του θερμοκηπίου,ο όρος λοιπόν αυτός που έντεχνως αντικατέστησε τους άλλους δύο μπορεί να περιλαμβάνει και ακραίο ψύχος ακραίες χιονοθύελλες μέχρι και περιόδους με ψύχος εκτός η εντός κάθε εποχής.Αναρωτηθηκε κάνεις γιατι κλιματική αλλαγή και όχι υπερθέρμανση?την δική μου απάντηση στο δικό μου μυαλό την έχω δώσει προ πολλού και είναι πιο πάνω.Οπως επίσης βρίσκω απόλυτα λογική την οποία άνοδο της θερμοκρασίας γιατί άλλος ο παγκόσμιος πληθυσμός το 1930 το 1950 το 1970 κ.ο.κ και άλλος τώρα,και αυτός είναι για μένα ο πιο βασικός παράγοντας.Επισης άλλο είναι η οικολογική συνείδηση και η συμπεριφορά προς την φύση και το ζωικό βασίλειο και άλλο όλο αυτό που μας σερβίρουν για "κλιματική αλλαγή" η "υπερθέρμανση" η όπως αλλιώς θα το μετασχηματίσουν λεκτικά στο μέλλον.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Που είσαι ρε Κώστα.. Χάθηκες.. Και μαζί σου χάθηκε η Φοβερή ΑΣΘ που θα, έφερνε τα περιβόητη χιόνια, στα ΚΒ που εταζες... Εγώ τα έλεγα από καιρό.. Δε θα γίνει τίποτα.. Και εσύ μου έλεγες κοίτα ukmo και πράσινα άλογα. 😊

Ε και?να τον κρεμάσουμε?μήπως να το γδαρουμε καλύτερα?ίσως λιθοβολισμό ?...🤣🤣...τόσες επιτυχίες έχει ο άνθρωπος ..καλοπροαίρετα τα λέω όλα αυτά δεν σου κάνω επίθεση οκ? αλλά φάνηκε ότι τον περίμενες στη γωνία μόλις εμφανίστηκε ο άνθρωπος ο οποίος προφανος και δεν χάθηκε για αυτό τον λόγο αλλά για τον γνωστό θλιβερό λόγο που λιγο η πολύ όλοι μας εξαφανίστηκαμε...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Νέο link για μετεωρολογικό σταθμό Ιπποκρατείου Πολιτείας 610 m:
[https://www.forecastweather.gr/ippokrateiospoliteia/
 
Κάμερα 1 live και με ήχο στα 610 μέτρα βλέπει εθνικό δρυμό Πάρνηθας:
 
Κάμερα live στα 690 μέτρα βλέπει λίμνη Μπελέτσι & δρυμό Πάρνηθας & Πεντέλη:
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 ώρες πριν, vorios_polos είπε:

Θεσσαλονίκη έχουμε να δούμε χιονόστρωση Δεκέμβριο 22 χρόνια...Μάρτιο 18 χρόνια και Φλεβάρη 17 χρόνια...αυτό από μόνο του σημαίνει ότι δεν αργεί ένας χειμώνας τέρας με εμμονή στην ευρύτερη περιοχή μας...

Χιονόστρωση Φεβρουάριο είχαμε το 2012, Δεκέμβριο τελευταία φορά πάλι το 2012 (ήταν πέτσα) ενώ Μάρτιο κάτι νιφάδες είχαμε και πέρσι για ελάχιστη ώρα και για 3 ώρες το 2020 χωρίς να στρώσει όμως. Τελευταία χιονόστρωση Μάρτιο ήταν το 2011 στις 9 Μαρτίου ενώ και το 2010 στις 8 Μαρτίου έστρωσε δλδ πριν 12 και 13 χρόνια αντίστοιχα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, WEATHER-FUN είπε:

Χιονόστρωση Φεβρουάριο είχαμε το 2012, Δεκέμβριο τελευταία φορά πάλι το 2012 (ήταν πέτσα) ενώ Μάρτιο κάτι νιφάδες είχαμε και πέρσι για ελάχιστη ώρα και για 3 ώρες το 2020 χωρίς να στρώσει όμως. Τελευταία χιονόστρωση Μάρτιο ήταν το 2011 στις 9 Μαρτίου ενώ και το 2010 στις 8 Μαρτίου έστρωσε δλδ πριν 12 και 13 χρόνια αντίστοιχα.

Δεν μιλάω για πέτσα και νιφάδες και στρωμένα γρασιδια...μιλάω για κανονική χιονοκαιρια ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, thesprotos είπε:

Που είσαι ρε Κώστα.. Χάθηκες.. Και μαζί σου χάθηκε η Φοβερή ΑΣΘ που θα, έφερνε τα περιβόητη χιόνια, στα ΚΒ που εταζες... Εγώ τα έλεγα από καιρό.. Δε θα γίνει τίποτα.. Και εσύ μου έλεγες κοίτα ukmo και πράσινα άλογα. 😊

Δεν έταζε χιόνια, έλεγε ότι διαφαίνεται μια τάση η οποία θα ευνοήσει τα ΚΒ για χιόνια. Δεν υποσχέθηκε κάτι σίγουρα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, agnostos είπε:

Οκ bro, αλλά στείλε μας και καμιά μελέτη που έχεις κάνει πάνω στο θέμα για να τεκμηριώσεις ή έστω να στηρίξεις κάπου αυτά που λες.

Αν δεν έχεις (που δεν έχεις), οι θεωρίες σου  έχουν την ίδια εγκυρότητα με τους μερομηναδες που προέβλεπαν λευκά Χριστούγεννα και πολικές θερμοκρασίες από τα.......τέλη Αυγούστου.

Δεν εχω ρε φιλε που να την βρω..την γνωμη μου ειπα..

Μια μελετη εχω για την πλατεια του χωριου  για να κανω αναπλαση και αυτη με το ζορι την εκανα.....

Επεξεργάστηκε από Delsnow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παντως διαβαζοντας Κλεαρχο και κοιτωντας 12αρι Τζιφου, ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ακομα και στην Αττικη, ο,τιδηποτε πανω απο τα 1000 μ θα χιονιστει, τωρα λιγο πολυ θα φανει....

Κ γενικα παιζει ενα 3ημερο με φουλ καιρικο ενδιαφερον, αρχικα κανα ψιχουλο βροχουλας Τεταρτη βραδυ - Πεμπτη με ΝΝΔ και Παρασκευη Σαββατο με βοριαδοκαιρο...

Ειναι ενα μικρο καιρικο δωρακι πριν μπει το ατελειωτο καλοκαιρι, και δικαιολογει και το χαρακτηρα του Μαρτιου ως Ανοιξιατικου μηνα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ηταν να κατέβει το κρύο από τα βδ, να δώσσει αξιόλογα χιόνια στην Ήπειρο , και κάποιες βροχές, και κατέληξε να μην κατέβει το κρύο άμεσα, αλλά αμέσως μετά για να μας βγει ξερόκρυο.. Η καιρική τιμωρία συνεχίζεται βγαζοντας τα χειρότερα δυνατά αποτελεσματα για εδώ.. Ευτυχώς είναι οι τελευταίες μέρες βασανιστηρίου.. Άντε να ζεστάνει για τα καλά, για καμιά καταιγίδα..

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Yπαρχουν ανθρωποι που εχουν ζησει την κλιματικη αλλαγη, αλλα πιο πολυ την υποβαθμιση του περιβαλλοντος απο τον ανθρωπο η οποια επιφερει πολυ μεγαλυτερες καταστροφες στη φυση απ οτι 1 κ 2 βαθμοι αυξησης στην παγκοσμια θερμοκρασια, ολη τους τη ζωη και ειχαν την τυχη (η μαλλον την ατυχια) να βλεπουν το φυσικο κοσμο να αλλαζει προς το χειροτερο, οπως ο Sir David Attenborough. 

Ok θα πουν καποιοι αυτα τα λενε για να βγαλουν λεφτα εταιρειεες με ανανεωσιμα κλπ, και ρωταω εγω, ενας ανθρωπος σαν και αυτον, με γνησια αγαπη προς τη φυση και το περιβαλλον που ολη του η καριερα περιβαλλεται γυρω απο αυτο, στα 94 του, γιατι να θελει παρει λεφτα και να λεει μ***κιες τουμπανα?! Στον ταφο του θα τα παρει? Την αληθεια λεει ο ανθρωπος προφανως οπως τα εχει δει και ζησει μεσα απο τα ντοκιμαντερς του. 

Δεν μπορουμε και δεν πρεπει να εθελοτυφλουμε σε αυτα τα πραγματα. Το ενα φερνει το αλλο και αν η υπερθερμανση προς το παρων δεν μας πειραζει, οι εκατομμυριοι τονοι πλαστικου στους ωκεανους θα επρεπε να μας κινητοποιουν σαν ατομα.

Επεξεργάστηκε από alkis91_2.0
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

41 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

ηταν να κατέβει το κρύο από τα βδ, να δώσσει αξιόλογα χιόνια στην Ήπειρο , και κάποιες βροχές, και κατέληξε να μην κατέβει το κρύο άμεσα, αλλά αμέσως μετά για να μας βγει ξερόκρυο.. Η καιρική τιμωρία συνεχίζεται βγαζοντας τα χειρότερα δυνατά αποτελεσματα για εδώ.. Ευτυχώς είναι οι τελευταίες μέρες βασανιστηρίου.. Άντε να ζεστάνει για τα καλά, για καμιά καταιγίδα..

Δηλαδή δε θα χιόνισει Μέτσοβο? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...