Jump to content
freeze

Ανάλυση Χαρτών Μαρτίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, thanossnow είπε:

δεν υπάρχει λόγος να υποθέσω να κάτσω ξύπνιος, μπας και δω νιφάδα, δεν πρόκειται σωστά; 

παραείσαι χαμηλά. Αν είχες ένα υψόμετρο 150-200 μέτρα, για να το δεις, να πέφτει θ σου έλεγα. Αλλά δεν αξίζει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

παραείσαι χαμηλά. Αν είχες ένα υψόμετρο 150-200 μέτρα, για να το δεις, να πέφτει θ σου έλεγα. Αλλά δεν αξίζει.

Α ωραία τζάμπα να μην κάθομαι καλό βράδυ τότε και εύχομαι ευχάριστες εκπλήξεις σε όσους παραπάνω γίνεται .

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

image.png.86780672b4a7e22d8d0c101ddaa00986.pngimage.png.cd711ae9cc7d06d9467dc3561de9675a.png

με βάση τον ευρωπαίο που είναι αξιόπιστος σε αντίθεση με το τζίφο, έχουμε και εδώ χιόνια έως οριακά πεδινά τμήματα μνεταξύ Θεσσαλίας και Στερεάς

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, thanossnow είπε:

Α ωραία τζάμπα να μην κάθομαι καλό βράδυ τότε και εύχομαι ευχάριστες εκπλήξεις σε όσους παραπάνω γίνεται .

Εγώ λέω να κάτσεις....Ποιος ξέρει σε πόσα χρόνια θα το ξαναδείς....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Kilkis1989 είπε:

Εγώ λέω να κάτσεις....Ποιος ξέρει σε πόσα χρόνια θα το ξαναδείς....

μάλλον δεν υπάρχει λόγος γιατί όπως πάντα ούτε νιφάδα δεν θα πέσει. αλλά αρχικά αυτό σκέφτηκα, ξανά σε πόσα χρόνια. 

Επεξεργάστηκε από thanossnow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ΚΙ ΟΜΩΣ στο nowcast βεβαια μετα Χριστον προφητες θα μου πεις, ο Τζιφαρος ΕΣΚΙΣΕ για αλλη μια φορα....βασικα θα βγει ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΣ υετος και κρυο στο nowcast Σε μια καταπληκτικη Μαρτιατικη εκπληξαρα με χιονια και κρυα ως χαμηλα...

Παντα τετοια !!!!!! Ας βγει χειμωνιατικη η μιση Ανοιξη !!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μια ακόμη αηδιαστικη κακοκαιρία ευτηχως τελειώνει...ήλιο θέλω ζέστη θέλω...να μην δω ούτε σταγόνα βροχής μέχρι Σεπτέμβριο..γίνεται?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Μια ακόμη αηδιαστικη κακοκαιρία ευτηχως τελειώνει...ήλιο θέλω ζέστη θέλω...να μην δω ούτε σταγόνα βροχής μέχρι Σεπτέμβριο..γίνεται?

Μετάλλαξη;;; 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, Άγγελος είπε:

Μετάλλαξη;;; 

Σιχαμαρα...βαρεμάρα...θα κάτσω να ασχοληθώ με τις τρίχες και κακοκαιρίες αρχών Νοεμβρίου για την περιοχή μου...ε όχι φυσικα.οποτε ήλιο και ξεραιλα μπας και δούμε φυσιολογικό φθινόπωρο κι έναν νορμάλ χειμωνα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 λεπτά πριν, Άγγελος είπε:

Μετάλλαξη;;; 

Όταν σε φτύνει το κανονικα το χιόνι τα τελευταία χρόνια τέτοιες μισορεξιες είναι καλές μόνο για κάψιμο πετρέλαιου. Και εγώ ποτέ δεν πίστευα ότι θα έλεγα θελω ζεστή τώρα και στα τσακιδια η δυτική διαταραχή.. όμως όποιος περάσει αυτά που έχουν δει τα ματάκια μας, λογικό να το παθει.

Εννοείται εγώ όμως τις θέλω τις καταιγιδες όμως. Θυμάμαι το 2012 το καλοκαίρι που ήταν μουφα σε καταιγίδες, ήμουν πολύ ξενερωμενος που έφευγε και λέω μέσα μου υπομονή 9 μήνες πάλι για καταιγίδες. Χαχαχα..

 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Όταν σε φτύνει το κανονικα το χιόνι τα τελευταία χρόνια τέτοιες μισορεξιες είναι καλές μόνο για κάψιμο πετρέλαιου. Και εγώ ποτέ δεν πίστευα ότι θα έλεγα θελω ζεστή τώρα και στα τσακιδια η δυτική διαταραχή.. όμως όποιος περάσει αυτά που έχουν δει τα ματάκια μας, λογικό να το παθει.

Εννοείται εγώ όμως τις θέλω τις καταιγιδες όμως. Θυμάμαι το 2012 το καλοκαίρι που ήταν μουφα σε καταιγίδες, ήμουν πολύ ξενερωμενος που έφευγε και λέω μέσα μου υπομονή 9 μήνες πάλι για καταιγίδες. Χαχαχα..

 

Ακριβώς..με τι να χαρώ?με το μάρκετ πας του χιονιού?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, vorios_polos είπε:

Σιχαμαρα...βαρεμάρα...θα κάτσω να ασχοληθώ με τις τρίχες και κακοκαιρίες αρχών Νοεμβρίου για την περιοχή μου...ε όχι φυσικα.οποτε ήλιο και ξεραιλα μπας και δούμε φυσιολογικό φθινόπωρο κι έναν νορμάλ χειμωνα

Σωωωσστοοοςςς... Ο παιχτης. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

33 λεπτά πριν, θωμας είπε:

που μπαινεις για να δεις χαρτες χιονιου? 

Καλησπέρα, σε αυτό το σαιτ μπαίνουμε οι περισσότεροι

https://www.meteociel.fr/modeles/gfs/grece/precipitations-hd/3h.htm

Εδώ είναι ο χάρτης των φαινομένων ο οποίος δέιχνει τα χιλιοστά υετού ανά 3ωρο/6ωρο από το μοντέλο Gfs. Επάνω υπάρχουν πολλά μοντέλα που μπορείς να δεις, αλλά χάρτης για την Ελλάδα μόνο σε gfs και ecmwf μπορείς να δεις στο εν λόγω σαιτ

ευρωπαικό, το οποίο όμως δεν έχει τις άπρες γραμμούλες οπότε δείχνει μόνο το ύψος του υετού και όχι το είδος

https://www.meteociel.fr/modeles/ecmwf_hres.php?ech=6&mode=2&carte=10

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 ώρες πριν, vorios_polos είπε:

Μια ακόμη αηδιαστικη κακοκαιρία ευτηχως τελειώνει...ήλιο θέλω ζέστη θέλω...να μην δω ούτε σταγόνα βροχής μέχρι Σεπτέμβριο..γίνεται?

Ηλιο ζεστη  δικαιωμα σου να γουσταρεις, αλλα οταν δεν επιθυμεις βροχες σε αυτη την τραγικη περιοδο που θα διανυσουμε απο εδω και στο εξης.

Ειναι σαν να λες ας τα καψουν ολα να τελειωνουμε σε αυτη την χωρα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Spyros Snowstorm είπε:

Ηλιο ζεστη  δικαιωμα σου να γουσταρεις, αλλα οταν δεν επιθυμεις βροχες σε αυτη την τραγικη περιοδο που θα διανυσουμε απο εδω και στο εξης.

Ειναι σαν να λες ας τα καψουν ολα να τελειωνουμε σε αυτη την χωρα

Όχι φυσικά...απλά θεωρώ μήπως και κάνει κάτι φθινόπωρο χειμώνα εάν υπάρχει ελλειμα υετού...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Όχι φυσικά...απλά θεωρώ μήπως και κάνει κάτι φθινόπωρο χειμώνα εάν υπάρχει ελλειμα υετού...

Μα και  το φθινοπωρο που περασαμε ηταν τραγικο ζεστο και ανομβρο για το μεγαλυτερο κομματι της χωρας

Οπωτε αυτο δεν παιζει παντα ρολο στην εξελιξη του καθε χειμωνα .Και αυτη η  ανομβρια δυστυχως συνεχιζεται και φετος μεχρι στιγμης.

Επεξεργάστηκε από Spyros Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως για κάποιες περιοχές με τηνν λογική της εξισσορόπησης στις διατάξεις της Ευρώπης, το αποτέλεσμα μπορεί να είναι βροχερό με τελείως αντίθετες διατάξεις χειμώνα-καλοκαίρι. Κυρίως παράδειγμα είναι η ¨ηπειρος, που το καλοκαίρι θέλει ανατολικό ρεύμα για να δει καταιγίδες, και ειδικά για να έχει πεδινές ή παραθαλλάσιες καταιγίδες. Ασθενές βέβαια, αλλά αυτό σημαίνει ότι θέλει λίμνη.

Αν η ίδια λίμνη όμως έρθει χειμώνα με το χαμηλό στην αντίστοιχη θέση η Ήπειρος έχει μόνο αέρα και κανένα συννεφάκι. 

Τον χειμώνα με νοτιοδυτικό ρεύμα ρίχνει τα αντερά του, το καλοκαίρι όμως με νδ.. σημαίνει μάλλον καύσωνας ή υψηλές θερμοκρασίες και απουσία νερού.

Οπότε άνετα έχεις λίμνες το καλοκαίρι και ψυχρές εισβολές και κεντρική Μεσόγειο και έχεις ένα έτος με πολύ πάνω από το κανονικό σε βροχές, κάθε εποχή, αλλά με αντίθετες τελειως διατάξεις.

και εδώ στην Λάρισα, θέλουμε νότιο νοτιοανατολικό ρέυμα τον χεμώνα, το καλοκαίρι όμως θέλουμε από βορειοδυτικές έως νοτιοδυτικές κατυεθύνσεις νεφών για να έχουμε κάτι δυνατό.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

58 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Καλησπέρα, σε αυτό το σαιτ μπαίνουμε οι περισσότεροι

https://www.meteociel.fr/modeles/gfs/grece/precipitations-hd/3h.htm

Εδώ είναι ο χάρτης των φαινομένων ο οποίος δέιχνει τα χιλιοστά υετού ανά 3ωρο/6ωρο από το μοντέλο Gfs. Επάνω υπάρχουν πολλά μοντέλα που μπορείς να δεις, αλλά χάρτης για την Ελλάδα μόνο σε gfs και ecmwf μπορείς να δεις στο εν λόγω σαιτ

ευρωπαικό, το οποίο όμως δεν έχει τις άπρες γραμμούλες οπότε δείχνει μόνο το ύψος του υετού και όχι το είδος

https://www.meteociel.fr/modeles/ecmwf_hres.php?ech=6&mode=2&carte=10

Να σαι καλα φιλε δε φανταζεσε ποσο καιρο το εψαχνα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...