Jump to content
freeze

Ανάλυση Χαρτών Μαρτίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Άγγελος είπε:

Βρε τι έβγαλε το 18αρι για τα δυτικά!!!  Πωπω!!!

Δεν πρόκειται να βγει. Αλλά αν βγει τέτοιο τέρας με 2 μήνες καθυστέρηση θα νευριάζω ακόμα περισσότερο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα στους φιλους..Ομολογουμενως ιστορικη διαταξη εβγαζε ο τζιφος στο 18αρι..

gfs-0-312.png

Εαν μαλιστα λαβουμε υποψιν μας και το προχωρημενο της εποχης..Φυσικα στο σημερινο 00ζ τα εξαφανισε ολα..Απολυτως λογικο..Σ αυτες τις ωρες το ποσοστο επαληθευσης δεν ειναι ουτε καν 1%!!

gfs-0-306.png

Και μεταξυ μας δεν χρειαζομαστε τετοιες διαταξεις πλεον..Το καθετι στην ωρα του..Βροχες καλοδεχουμενες και καποια χιονια στα ορεινα..Αλλα παγετοι και χιονια στα πεδινα απο δω και περα ειναι ανευ σημασιας..Το προχωρημενο της εποχης και η δυναμικη του ηλιου δεν αφηνουν περιθωρια..

Παντως η αθλιοτητα του φετινου χειμωνα παει πακετο με την αθλιοτητα  στη προγνωσιμοτητα των μοντελων..Προχθες ελεγα σε μια ψυχη απο τη Λαρισα οτι για τη χθεσινη διαταραχη τα μοντελα υπερεκτιμουσαν τοσο την πτωση και τα επιπεδα παγοποιησης οσο και τον εκτιμωμενο υετο..Και δυστυχως επεσα μεσα..Για πολλοστη φορα μια διαταραχη ηταν κατωτερη των προσδοκιων μας αλλα και αυτων που εταζαν τα μοντελα μας..

Ειδικα για την Αττικη..Χαος..Ο παιος με επνιγε αρχικα..Τα πηρε ολα πισω στο 90 και δικαιωθηκε..Τζιφος και τζεμ που αρχικα δεν εδιναν τιποτα,αυξησαν στα τελευταια τρεξιματα τον υετο και εν τελει στην Αθηνα δεν επεσε ουτε 1 χιλιοστο..Οσο για το κρυο??Οταν η Παρνηθα δε μπορει να στρωσει ουτε στα 1200 μετρα,τι να συζηταμε..Μονο ο Κιθαιρωνας ασπρισε απο τα 900-950 μετρα και πανω..

Κρατω αυτο που εγραψε ο Βαγγελης πιο πανω..Οτι πιο ευστοχο για πολλους λογους ,ευνοητους και μη,εχω διαβασει εδω μεσα τον τελευταιο καιρο..Αναφερομενος στον Μιχαηλ του ειπε.."Με τι να χαρω,με το market pass χιονιου??".

Δυστυχως ο χειμωνας φετος ηταν απο τα lidl με δοσεις market pass...Η Μπαρμπαρα ηθελε αλλα δεν μπορουσε..Νερα απο δω και περα αλλα οχι αχρειαστα κρυα...Τα χιονια πρεπει να ερχονται στην ωρα τους για να μενουν..Απο δω και περα τι να τα κανω..Ειναι σαν να παω στον παππου μου,τρια ρωσιδακια για τερτιπια...😜

Καλο σκ..Και μακρυα απο μας τετοιοι χειμωνες..Ελπιδες,Μηδειες και λοιπες κυριες δε μου λενε τιποτα εαν βγαζω ολη την υπολοιπη χρονια με το πουλι στο χερι...Μετα την Ελπιδα ειχαμε εναν δυνατο Μαρτη και μια βδομαδα Αυγουστου να αξιζει..Μετα την Μηδεια ειχαμε ενα τιποτα και φετος ειχαμε την Μπαρμπαρα και τιποτα αλλο απο Σεπτεμβρη μεχρι τωρα...Ευχαριστω αλλα δεν θα παρω..Χειμωνας και Φθινοπωρο δεν ειναι μονο μια η δυο μερες χιονιου...Για ονομα του θεου...Ειναι και οι βροχες και οι καταιγιδες,οι εναλλαγες των ανεμων,τα οργανωμενα χαμηλα..Και πολλα ακομα..Μη σωσει να γινει το 4/4 η το 5/5 εαν ειναι για μια μερα χιονιου ακομα και στρωμενου να τρωμε βερατοκαιρια για το υπολοιπο..Κουρασε...Καλο σκ παιδες...

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, sakis13 είπε:

Καλο σκ..Και μακρυα απο μας τετοιοι χειμωνες..Ελπιδες,Μηδειες και λοιπες κυριες δε μου λενε τιποτα εαν βγαζω ολη την υπολοιπη χρονια με το πουλι στο χερι...

Ναι ρε γι αυτο εχεις ανεβασει 1283 φορες τις ιδιες φωτο απο την Ελπίδα.🤣🤣 ..Γελαει ο σερβερ που τον εχεις κρασαρει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

αχταρμάς τα τρεξίματα.

πάντως τις ζεστές φαίνεται να τις γλυτώνουμε. πιο πολύ κοντά στα φυσιολογικα θα είμαστε

φοβάμαι ότι ο Απρίλης θα έχει κρυα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

XAXAXA τι εβγαλε ο Τζιφαρος στο 18αρι, εξαφανισε στο 00αρι και επανεφερε δυνατοτερο στο 06αρι ????

ΑΡΚΟΥΔΑ προσηνεμη 30-31 Μαρτιου και Πρωταπριλια....πες το ψεμματα...

Θα δειτε που ο,τι δεν εκανε μεχρι τα καλοκαιρινα Χριστουγεννα θα το κανει τη Σαρακοστη φετος !!!

Κανενα προβλημα εαν θελει να παρατεινει τις εποχες, εγω και Ιουνιο και Ιουλιο χιονιζομαι ευχαριστως χεχεχε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

40 λεπτά πριν, kouvanos είπε:

XAXAXA τι εβγαλε ο Τζιφαρος στο 18αρι, εξαφανισε στο 00αρι και επανεφερε δυνατοτερο στο 06αρι ????

ΑΡΚΟΥΔΑ προσηνεμη 30-31 Μαρτιου και Πρωταπριλια....πες το ψεμματα...

Θα δειτε που ο,τι δεν εκανε μεχρι τα καλοκαιρινα Χριστουγεννα θα το κανει τη Σαρακοστη φετος !!!

Κανενα προβλημα εαν θελει να παρατεινει τις εποχες, εγω και Ιουνιο και Ιουλιο χιονιζομαι ευχαριστως χεχεχε

Κι εγώ!!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μακριά από εμάς τέτοια κρύα και τέτοιες διατάξεις...αλλάζω δόγμα και από μεγαλύτερος εχθρός του διαστήματος Απρίλιος Μάιος Ιούνιος που το ήθελα πάντα βροχερό και κρύο ,θα το ρισκάρω και εύχομαι πράγματα και τέτοια τρεξίματα όπως του τζίφου να είναι τρελλές του μοντέλου και να έρθει επιτέλους μια πραγματική άνοιξη μετά από πολλά χρόνια μπας και δούμε αρχικά ένα πραγματικό φθινόπωρο και μια πραγματική είσοδο χειμώνα μετέπειτα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

μεγάλες αλλαγές από τα μοντέλα στα 12αρια, απλά ελπίζω μην οδηγήσει σε ανατολικίση του κρύου και έπειτα να μας έρθει και κρύο και ξηρό, σε  αντίθεση με την λόγική του 6αριού που θα μπορούσε να ήταν κρύο με υετό..

ξέρασμα το 12αρι τζίφου και τζεμ, για εδώ για τα γούσταμου, για τα πάντα.. τζάμπα κρύο... Ευτυχώς σε ώρες που είναι ότι να ναι...

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 hours ago, sakis13 said:

Καλημερα στους φιλους..Ομολογουμενως ιστορικη διαταξη εβγαζε ο τζιφος στο 18αρι..

gfs-0-312.png

Εαν μαλιστα λαβουμε υποψιν μας και το προχωρημενο της εποχης..Φυσικα στο σημερινο 00ζ τα εξαφανισε ολα..Απολυτως λογικο..Σ αυτες τις ωρες το ποσοστο επαληθευσης δεν ειναι ουτε καν 1%!!

gfs-0-306.png

Και μεταξυ μας δεν χρειαζομαστε τετοιες διαταξεις πλεον..Το καθετι στην ωρα του..Βροχες καλοδεχουμενες και καποια χιονια στα ορεινα..Αλλα παγετοι και χιονια στα πεδινα απο δω και περα ειναι ανευ σημασιας..Το προχωρημενο της εποχης και η δυναμικη του ηλιου δεν αφηνουν περιθωρια..

Παντως η αθλιοτητα του φετινου χειμωνα παει πακετο με την αθλιοτητα  στη προγνωσιμοτητα των μοντελων..Προχθες ελεγα σε μια ψυχη απο τη Λαρισα οτι για τη χθεσινη διαταραχη τα μοντελα υπερεκτιμουσαν τοσο την πτωση και τα επιπεδα παγοποιησης οσο και τον εκτιμωμενο υετο..Και δυστυχως επεσα μεσα..Για πολλοστη φορα μια διαταραχη ηταν κατωτερη των προσδοκιων μας αλλα και αυτων που εταζαν τα μοντελα μας..

Ειδικα για την Αττικη..Χαος..Ο παιος με επνιγε αρχικα..Τα πηρε ολα πισω στο 90 και δικαιωθηκε..Τζιφος και τζεμ που αρχικα δεν εδιναν τιποτα,αυξησαν στα τελευταια τρεξιματα τον υετο και εν τελει στην Αθηνα δεν επεσε ουτε 1 χιλιοστο..Οσο για το κρυο??Οταν η Παρνηθα δε μπορει να στρωσει ουτε στα 1200 μετρα,τι να συζηταμε..Μονο ο Κιθαιρωνας ασπρισε απο τα 900-950 μετρα και πανω..

Κρατω αυτο που εγραψε ο Βαγγελης πιο πανω..Οτι πιο ευστοχο για πολλους λογους ,ευνοητους και μη,εχω διαβασει εδω μεσα τον τελευταιο καιρο..Αναφερομενος στον Μιχαηλ του ειπε.."Με τι να χαρω,με το market pass χιονιου??".

Δυστυχως ο χειμωνας φετος ηταν απο τα lidl με δοσεις market pass...Η Μπαρμπαρα ηθελε αλλα δεν μπορουσε..Νερα απο δω και περα αλλα οχι αχρειαστα κρυα...Τα χιονια πρεπει να ερχονται στην ωρα τους για να μενουν..Απο δω και περα τι να τα κανω..Ειναι σαν να παω στον παππου μου,τρια ρωσιδακια για τερτιπια...😜

Καλο σκ..Και μακρυα απο μας τετοιοι χειμωνες..Ελπιδες,Μηδειες και λοιπες κυριες δε μου λενε τιποτα εαν βγαζω ολη την υπολοιπη χρονια με το πουλι στο χερι...Μετα την Ελπιδα ειχαμε εναν δυνατο Μαρτη και μια βδομαδα Αυγουστου να αξιζει..Μετα την Μηδεια ειχαμε ενα τιποτα και φετος ειχαμε την Μπαρμπαρα και τιποτα αλλο απο Σεπτεμβρη μεχρι τωρα...Ευχαριστω αλλα δεν θα παρω..Χειμωνας και Φθινοπωρο δεν ειναι μονο μια η δυο μερες χιονιου...Για ονομα του θεου...Ειναι και οι βροχες και οι καταιγιδες,οι εναλλαγες των ανεμων,τα οργανωμενα χαμηλα..Και πολλα ακομα..Μη σωσει να γινει το 4/4 η το 5/5 εαν ειναι για μια μερα χιονιου ακομα και στρωμενου να τρωμε βερατοκαιρια για το υπολοιπο..Κουρασε...Καλο σκ παιδες...

Ετσι ακριβώς, πιο to the point δεν γινεται. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εντωμεταξύ τώρα είδα ότι όλα τα μοντέλα λίγο πολύ συμφωνούν για την λίμνη της τρίτης, ας ελπίσουμε να έχει καλό timing και να έρθει μεσημεροαπογευμα

gem-0-72.png?12ECM1-72.GIFModele UKMO - Carte prévisionsgfs-0-72.png?12

 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χεχεχε ΕΠΙΜΕΝΕΙ ο Τζιφος για 30-31-Πρωταπριλια....καντο ρε παλικαρι....Απριλιος θα μπαινει, κανενα αγχος, δεν ειναι καρδια του χειμωνα να κοιταμε τις ημερες μια μια....

Αν δεν το φερει, τι ειχαμε τι χασαμε...

ΑΝ το φερει και στρωθουν Πρωταπριλια τα καβουρια στο Σαρωνικο, με μετεωρολογικη βομβα, τυπου πτωση 20 βαθμων σε 20 ωρες (τις προηγουμενες ημερες μας εχει στο 22-23), δεν θα ειναι μεγας χαβαλες ??? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 16/3/2023 at 8:12 ΜΜ, sotos*snow είπε:

Είπαμε ... όλα είναι φυσιολογικά  εδώ και χρόνια.... Απρίλη και Μάρτη χιόνια ....χειμώνα τίποτα....

Το χιόνι είναι καλοδεχούμενο οποτεδήποτε κι αν αυτό έρθει. Δλδ Νοέμβρη θα ήθελες πιο πολύ να χιονίσει πχ; Εδώ που μένω περιμένω χιόνι οποτεδήποτε από 28η Οκτωβρίου μέχρι και 9 Απριλίου (η πιο πρώιμη και η πιο όψιμη ημερομηνία χιονόπτωσης εδώ).

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 17/3/2023 at 9:49 ΠΜ, vorios_polos είπε:

Σιχαμαρα...βαρεμάρα...θα κάτσω να ασχοληθώ με τις τρίχες και κακοκαιρίες αρχών Νοεμβρίου για την περιοχή μου...ε όχι φυσικα.οποτε ήλιο και ξεραιλα μπας και δούμε φυσιολογικό φθινόπωρο κι έναν νορμάλ χειμωνα

Να σου θυμίσω ότι το φθινόπωρο είναι κατά σχεδόν 3 βαθμούς θερμότερο από την άνοιξη!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα σε ολα τα φιλαρακια..Παρακολουθησα τα πρωινα μιας και ξυπνησα σχετικα νωρις..Καμια προοπτικη..Δεν διαφαινεται καμια διαταραχη μεχρι το τελος του μηνα..Με εξαιρεση την Τριτη οπου τα δυτικα,κεντρικα και βορεια θα επηρεαστουν προσκαιρα απο βροχες και καταιγιδες...

Ολα δειχνουν οτι το επομενο σκ η ανοιξη θα παρει κεφαλι και θα αποτελειωσει τον μισοπεθαμενο φετος χειμωνα...Μεταξυ μας...Στο καλο και να μας γραφει...Απλα ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ!!!

Σε συνεχεια των οσων εγραψε το καρντασι μας ο Βαγγελης πιο πανω..Μια επισημανση...Μια ανομβρη ανοιξη και ενα μη καταιγιδατο απο ασταθειες καλοκαιρι δε σημαινει σε καμια περιπτωση οτι θα εχουμε την επομενη σεζον βροχερο Φθινοπωρο η χιονοφορο χειμωνα...Καθε αλλο..

Ο καιρος δε μπαινει σε καλουπια...Ολα εχουν να κανουν με την ευρυτερη κυκλοφορια και ολα μα ολα εχουν εξηγηση γιατι γινονται η γιατι δεν γινονται...Προφανως η κανονικοτητα που ξεραμε δεν υφισταται...Και μαλλον θα πρεπει να προσαρμοστουμε στα νεα δεδομενα..Εμενα προσωπικα δυο στοιχεια με προβληματιζουν..

Πρωτον:Καθε χρονο μειωνονται ολο και περισσοτερο οι μερες χιονοπτωσης στα πεδινα της κεντρικης και βορειας χωρας αλλα και οι σοβαρες χιονοστρωσεις..Κατα συνεπεια και οι μερες με χιονοσκεπες εδαφος...Αριθμους δεν εχω κοιταξει ακομα αλλα ειναι πασιφανες..

Δευτερον:Η παντελης ελλειψη οργανωμενων βαρομετρικων συστηματων που να επηρεασουν την χωρα σε πανελλαδικο επιπεδο και με διαρκεια..Πλεον τα χαμηλα εχουν καταντησει περασματα διαταραχων μισης μερας το πολυ!!

Δε ξερω εαν τα προαναφερθεντα ειναι μερος μιας νεας κανονικοτητας η απλα ενος τυχαιου γεγονοτος...Θελω να πιστευω οτι ο καιρος θα βρει τον τροπο για την δεδομενη εξισορροπιση..Για παραδειγμα..Η Αθηνα μεχρι το 2019 ειχε πολλα συνεχη ετη με ετησιους υετους κοντα στα 500mm η ακομα και στα 600mm..Αρκετα πανω απο το μεσο ορο..Απο το 2020 και μετα ομως η ανομβρια μας οδηγησε στα 280-350mm ετησιο εδω κατω στην Καλλιθεα και στο Γκαζι διπλα μου..Λογικο...Θα ξαναγυρισει ομως...

Το ιδιο πιστευω και για τα κεντροβορεια οσο αναφορα τα χιονια..Αυτο που ζησαμε φετος,θεωρω οτι ηταν το πικ της ανωμαλης περιοδου που ζουμε..Κλιματολογος δεν ειμαι..Απλα στα 42 μου πλεον νομιζω οτι μπορω να δω τις εμφανεις διαφορες του "τοτε"με το "τωρα".

Τα σερι των προσηνεμων δεν λενε τιποτα...Και αν θελετε τη γνωμη μου..Και αυτο ανωμαλια ειναι...Δε γινεται να χιονιζει στην Αθηνα και να στρωνει μαλιστα πιο συχνα πχ απο πολεις της βορειας η της κεντρικης χωρας..Οταν βγουμε απο την ηλιθια λογικη της "πορτας"μας,ισως δουμε σοβαρα τι παιζει..

Το φετινο εκτρωμα ελπιζω απλα να μην επαναληφθει...Οσοι βλεπουν το δεντρο(Μπαρμπαρα)και μονο, χανουν το δασος...Καλη Κυριακη σε ολους!!

Και για να μην υπαρχουν παρερμηνειες..Εννοειται πως τρελενομαι καθε φορα που χιονιζει μεχρι την Καλλιθεα..Αλλα ειλικρινα..Σας χαριζω καθε νιφαδα ειτε στα βορεια της Αττικης ειτε στα κεντροβορεια της χωρας και φερτε μου πισω τα χαμηλα μου και τις καταιγιδαρες μου,του Οκτωβρη και του Νοεμβρη...Καποια ζουν για Ελπιδες και Μηδειες..Εγω ζω για Ευρυδικες και Μπαλους...!!!Η για καλοκαιρια σαν το καλοκαιρι που παντρευτηκα..Το επικο 2018 με πανω απο 200mm απο Μαη μεχρι Σεπτεμβρη στην Αθηνα!!!

 

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 ώρες πριν, WEATHER-FUN είπε:

Να σου θυμίσω ότι το φθινόπωρο είναι κατά σχεδόν 3 βαθμούς θερμότερο από την άνοιξη!

Ε και τι να λέει.. Που είναι θερμότερο? Η λογική και η παλιά κανονικοτητα προσταζουν πιο πολλές μέρες με συννεφιά το φθινόπωρο.. Όχι την άνοιξη!!! 

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...