Jump to content
freeze

Ανάλυση Χαρτών Μαρτίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, sakis13 είπε:

Καλημερα σε ολα τα φιλαρακια..Παρακολουθησα τα πρωινα μιας και ξυπνησα σχετικα νωρις..Καμια προοπτικη..Δεν διαφαινεται καμια διαταραχη μεχρι το τελος του μηνα..Με εξαιρεση την Τριτη οπου τα δυτικα,κεντρικα και βορεια θα επηρεαστουν προσκαιρα απο βροχες και καταιγιδες...

Ολα δειχνουν οτι το επομενο σκ η ανοιξη θα παρει κεφαλι και θα αποτελειωσει τον μισοπεθαμενο φετος χειμωνα...Μεταξυ μας...Στο καλο και να μας γραφει...Απλα ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ!!!

Σε συνεχεια των οσων εγραψε το καρντασι μας ο Βαγγελης πιο πανω..Μια επισημανση...Μια ανομβρη ανοιξη και ενα μη καταιγιδατο απο ασταθειες καλοκαιρι δε σημαινει σε καμια περιπτωση οτι θα εχουμε την επομενη σεζον βροχερο Φθινοπωρο η χιονοφορο χειμωνα...Καθε αλλο..

Ο καιρος δε μπαινει σε καλουπια...Ολα εχουν να κανουν με την ευρυτερη κυκλοφορια και ολα μα ολα εχουν εξηγηση γιατι γινονται η γιατι δεν γινονται...Προφανως η κανονικοτητα που ξεραμε δεν υφισταται...Και μαλλον θα πρεπει να προσαρμοστουμε στα νεα δεδομενα..Εμενα προσωπικα δυο στοιχεια με προβληματιζουν..

Πρωτον:Καθε χρονο μειωνονται ολο και περισσοτερο οι μερες χιονοπτωσης στα πεδινα της κεντρικης και βορειας χωρας αλλα και οι σοβαρες χιονοστρωσεις..Κατα συνεπεια και οι μερες με χιονοσκεπες εδαφος...Αριθμους δεν εχω κοιταξει ακομα αλλα ειναι πασιφανες..

Δευτερον:Η παντελης ελλειψη οργανωμενων βαρομετρικων συστηματων που να επηρεασουν την χωρα σε πανελλαδικο επιπεδο και με διαρκεια..Πλεον τα χαμηλα εχουν καταντησει περασματα διαταραχων μισης μερας το πολυ!!

Δε ξερω εαν τα προαναφερθεντα ειναι μερος μιας νεας κανονικοτητας η απλα ενος τυχαιου γεγονοτος...Θελω να πιστευω οτι ο καιρος θα βρει τον τροπο για την δεδομενη εξισορροπιση..Για παραδειγμα..Η Αθηνα μεχρι το 2019 ειχε πολλα συνεχη ετη με ετησιους υετους κοντα στα 500mm η ακομα και στα 600mm..Αρκετα πανω απο το μεσο ορο..Απο το 2020 και μετα ομως η ανομβρια μας οδηγησε στα 280-350mm ετησιο εδω κατω στην Καλλιθεα και στο Γκαζι διπλα μου..Λογικο...Θα ξαναγυρισει ομως...

Το ιδιο πιστευω και για τα κεντροβορεια οσο αναφορα τα χιονια..Αυτο που ζησαμε φετος,θεωρω οτι ηταν το πικ της ανωμαλης περιοδου που ζουμε..Κλιματολογος δεν ειμαι..Απλα στα 42 μου πλεον νομιζω οτι μπορω να δω τις εμφανεις διαφορες του "τοτε"με το "τωρα".

Τα σερι των προσηνεμων δεν λενε τιποτα...Και αν θελετε τη γνωμη μου..Και αυτο ανωμαλια ειναι...Δε γινεται να χιονιζει στην Αθηνα και να στρωνει μαλιστα πιο συχνα πχ απο πολεις της βορειας η της κεντρικης χωρας..Οταν βγουμε απο την ηλιθια λογικη της "πορτας"μας,ισως δουμε σοβαρα τι παιζει..

Το φετινο εκτρωμα ελπιζω απλα να μην επαναληφθει...Οσοι βλεπουν το δεντρο(Μπαρμπαρα)και μονο, χανουν το δασος...Καλη Κυριακη σε ολους!!

Και για να μην υπαρχουν παρερμηνειες..Εννοειται πως τρελενομαι καθε φορα που χιονιζει μεχρι την Καλλιθεα..Αλλα ειλικρινα..Σας χαριζω καθε νιφαδα ειτε στα βορεια της Αττικης ειτε στα κεντροβορεια της χωρας και φερτε μου πισω τα χαμηλα μου και τις καταιγιδαρες μου,του Οκτωβρη και του Νοεμβρη...Καποια ζουν για Ελπιδες και Μηδειες..Εγω ζω για Ευρυδικες και Μπαλους...!!!Η για καλοκαιρια σαν το καλοκαιρι που παντρευτηκα..Το επικο 2018 με πανω απο 200mm απο Μαη μεχρι Σεπτεμβρη στην Αθηνα!!!

 

Τι έγραψες μανιφέστο; 😉

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλοι μου φιλοι Σακαρε, και λοιπα παιδια, που ειστε υπερμαχοι της φυσιολογικοτητας τωρα και Ανοιξιατικων συνθηκων, προκειμενου να μπουμε σε μια κανονικοτητα...

Επιτρεψτε μου να διαφωνησω ευγενικα, αλλα καθετα....

Το κλιμα εχει διαταραχτει σε τρομακτικο βαθμο τα τελευταια 10-20 χρονια, οι εποχες εχουν ερθει ΑΛΛΑΝΤΑΛΛΩΝ, κανουμε Χριστουγεννα και Πρωτοχρονια με κοντομανικα και Πασχα με χιονια...

Επειδη καποιοι φιλοι θα παρεξηγηθουν, δεν θελω να προκαλεσω, αλλα προσωπικα ειμαι απογοητευμενος απο την ΑΚΡΑΙΑ υπερθερμανση, για την οποια δεν μιλαει κανενας, δεν ασχολειται κανενας, και μας καταπινει μερα - μερα, μηνα - μηνα, χρονο - χρονο....μεχρι να λιωσουν οι παγοι, να βυθιστουν 2-3 μεγαλες παρακτιες πολεις, εως τοτε μονο επιστημονικα forum και αερολογιες....κανεις δεν παιρνει μετρα σοβαρα, οριζοντια, και δραστικα για να σταματησει τουλαχιστον αυτη η ακραια και βιαιη μεταστροφη του κλιματος στο θερμοτερο, παρα μονο οταν φθασουμε π.χ. 10 βαθμους πανω απτα κλιματικα παγκοσμιως....

Ε, σε αυτες τις αγριες και αφυσικες συνθηκες, και δεδομενου οτι 365 μερες του χρονου πηγαινουν προς το θερμοτερο, με μεγιστοποιηση της Τ, ολοενα και περισσοτερο καυσωνα, μακρια και καυτα καλοκαιρια, ολο και πιο λιγες βροχες και χιονια και ολο και πιο σπανια, και σε πιο μεγαλα υψομετρα, 

ΔΕΝ με χαλαει ο,τι πεφτει απτον ουρανο....οποια ωρα και στιγμη....ας μας πνιξει Μαιο, Ιουνιο, Ιουλιο....ας χιονισει Σεπτεμβριο η τελη Απριλη....αρκει να το κανει.....

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, larissa_mare είπε:

Οποιοδήποτε σιχαμα με ηλιοδοντα και κρύα άχρηστα με τζαμπα θέρμανση ειναι ανεπιθύμητο. Μονιμη και διαρκή ζεστη ! 

Πιο πολλα σε θερμανση θα καψεις με βροχες και συνεχες μουνταδα με 10-12β παρα με ενα 2  προσκαιρα ηλιοδοντα με 2-3β για 5 ωρες..πλεον ο ηλιος θερμαινει το σπιτι σε ενα 2ωρακι με σωστο ανοιξε κλεισε..διαρκη και μονιμη ζεστη θα χουμε σε λιγο καιρο σιγουρα δεν θα μας λειψει..

Ναι στα χιονια στα βουνα (που ειναι σημαντικα) οχι στους παγους στους καμπους εγω θα λεγα..για το διαστημα μεχρι το πασχα

Επεξεργάστηκε από Tolisk20
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν μπορώ, δεν μπορώ να περιμένω!! Όσο πλησιάζει το καλοκαίρι τόσο μεγαλώνει και η πείνα για καταιγίδες!! Το καλό είναι ότι σε σχέση με το φολόχιονο, ξέρω ότι θα έρθουν. Βέβαια. 'Οσο ισχυρότερες τόσο καλύτερα, και όσο πιο εντυπωσιακή δομή επίσης τόσο καλύτερα.!

Κάθε καταιγίδα είναι διαφορετική, και ακόμα και αν δεν σε πετύχει καμία, αν είναι photogenic είναι απόλαυση!!! Τα τελευταία 2 χρόνια οι όποιες καλές καταιγίδες σε σχηματισμό νεφών ήρθαν δυστυχώς νύχτα, οπότε χάσαμε λήψεις καλές.. θα βάλω μερικά highlights Να θυμηθούμε τα παλιά.. Κάθε καταιγίδα είναι διαφορετική, μοναδική, και αυτό είναι που τις κάνει ξεχωριστές για εμένα.. Στο χιόνι μόνο ένταση μπορείς να καταλάβεις, ο ουρανός είναι πάντα το ίδιο βαρετός οπτικά...

 

Σεπτέμβριος του 14 wall cloud πιθανός ανεμοστρόβιλος...

 

ktUMMJp.jpeg

 

Αύγουστος του 15 [22 του μήνα].. Η μισή οικογένεια πήγε εξωτερικό για ταξίδι, εγώ έμεινα πίσω για να μην χάσω την λίμνη με τις καταιγίδες.. Και πολύ καλά έκανα! wall cloud περιστροφή χαλάζι έξω από την πόλη..

GG0xXhv.jpegYkYOkof.jpeg

 

3 Ιουνίου του 2017, τεράστια καταιγίδα σε έκταση, έβρεχε ταυτόχρονα στο μεγαλύτερο μέρος του νομού, από μια καταιγίδα, πριν φτάσει έτσι έμοιαζε.... το απόγευμα

wXzXi64.jpeg

δορυφορική και κεραυνοί, τέτοια θέλω να βλέπω!!

Να σημειώσω πως ανατολικά της καταιγίδας δεν έχει ουρανό, αλλά αυτό το σκούρο είναι η σκιά του τέρατος πάνω στα άλλα σύννεφα.. δείχνει το πόσο ψηλά έφτασε η κορυφή!

aMV0StD.jpegEr7Q1Dr.jpeg

27 Αυγούστου αν θυμάμαι καλά του 2018, νωρίς το μεσημεράκι, σαν να ήταν νύχτα, στις 12 το μεσημέρι συγκεκριμένα:

REXP9tA.jpegOhyxnFJ.jpeg

27 Απριλίου του 19, τεράστιο Cape σπάνια ζέστη για την εποχή, η ταχύτερη οργάνωση καταιγίδας που έχω δει σε αυτό

ymlXAnq.jpeg

 

Ιούνιος του 21, συγκεκριμένα 21-6-21, τα ανεπανάληπτα μαμάτους με ηλιοβασίλεμα που οδήγησε κάποιους να πιστέψουν ότι ήρθαν οι εξωγήινοι!!

 

IMG_20210621_205833.jpg.eb64273a35059d6b92539b3de7a8ab90.jpgIMG_20210621_210052.jpg.5674578c8959fdc3283b6b97b75f9484.jpgIMG_20210621_210813.jpg.709ce3a56870e72292c6654d0715ef5c.jpg

 

 

 

Μακάρι, μακάρι να έχουμε τέτοιες εικόνες φέτος!!!

 

Παρακαλώ να μην σβηστεί το πόστ με το tribute! Στην χειρότερη να μετακινηθεί, έκανα κόπο να το γράψω χεε

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

56 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Δεν μπορώ, δεν μπορώ να περιμένω!! Όσο πλησιάζει το καλοκαίρι τόσο μεγαλώνει και η πείνα για καταιγίδες!! Το καλό είναι ότι σε σχέση με το φολόχιονο, ξέρω ότι θα έρθουν. Βέβαια. 'Οσο ισχυρότερες τόσο καλύτερα, και όσο πιο εντυπωσιακή δομή επίσης τόσο καλύτερα.!

Κάθε καταιγίδα είναι διαφορετική, και ακόμα και αν δεν σε πετύχει καμία, αν είναι photogenic είναι απόλαυση!!! Τα τελευταία 2 χρόνια οι όποιες καλές καταιγίδες σε σχηματισμό νεφών ήρθαν δυστυχώς νύχτα, οπότε χάσαμε λήψεις καλές.. θα βάλω μερικά highlights Να θυμηθούμε τα παλιά.. Κάθε καταιγίδα είναι διαφορετική, μοναδική, και αυτό είναι που τις κάνει ξεχωριστές για εμένα.. Στο χιόνι μόνο ένταση μπορείς να καταλάβεις, ο ουρανός είναι πάντα το ίδιο βαρετός οπτικά...

 

Σεπτέμβριος του 14 wall cloud πιθανός ανεμοστρόβιλος...

 

ktUMMJp.jpeg

 

Αύγουστος του 15 [22 του μήνα].. Η μισή οικογένεια πήγε εξωτερικό για ταξίδι, εγώ έμεινα πίσω για να μην χάσω την λίμνη με τις καταιγίδες.. Και πολύ καλά έκανα! wall cloud περιστροφή χαλάζι έξω από την πόλη..

GG0xXhv.jpegYkYOkof.jpeg

 

3 Ιουνίου του 2017, τεράστια καταιγίδα σε έκταση, έβρεχε ταυτόχρονα στο μεγαλύτερο μέρος του νομού, από μια καταιγίδα, πριν φτάσει έτσι έμοιαζε.... το απόγευμα

wXzXi64.jpeg

δορυφορική και κεραυνοί, τέτοια θέλω να βλέπω!!

Να σημειώσω πως ανατολικά της καταιγίδας δεν έχει ουρανό, αλλά αυτό το σκούρο είναι η σκιά του τέρατος πάνω στα άλλα σύννεφα.. δείχνει το πόσο ψηλά έφτασε η κορυφή!

aMV0StD.jpegEr7Q1Dr.jpeg

27 Αυγούστου αν θυμάμαι καλά του 2018, νωρίς το μεσημεράκι, σαν να ήταν νύχτα, στις 12 το μεσημέρι συγκεκριμένα:

REXP9tA.jpegOhyxnFJ.jpeg

27 Απριλίου του 19, τεράστιο Cape σπάνια ζέστη για την εποχή, η ταχύτερη οργάνωση καταιγίδας που έχω δει σε αυτό

ymlXAnq.jpeg

 

Ιούνιος του 21, συγκεκριμένα 21-6-21, τα ανεπανάληπτα μαμάτους με ηλιοβασίλεμα που οδήγησε κάποιους να πιστέψουν ότι ήρθαν οι εξωγήινοι!!

 

IMG_20210621_205833.jpg.eb64273a35059d6b92539b3de7a8ab90.jpgIMG_20210621_210052.jpg.5674578c8959fdc3283b6b97b75f9484.jpgIMG_20210621_210813.jpg.709ce3a56870e72292c6654d0715ef5c.jpg

 

 

 

Μακάρι, μακάρι να έχουμε τέτοιες εικόνες φέτος!!!

 

Παρακαλώ να μην σβηστεί το πόστ με το tribute! Στην χειρότερη να μετακινηθεί, έκανα κόπο να το γράψω χεε

τώρα για την τρίτη διαφαίνεται ένα πέρασμα καταιγίδων ή λίγα πράγματα;

Επεξεργάστηκε από thanossnow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, Tolisk20 είπε:

Πιο πολλα σε θερμανση θα καψεις με βροχες και συνεχες μουνταδα με 10-12β παρα με ενα 2  προσκαιρα ηλιοδοντα με 2-3β για 5 ωρες..πλεον ο ηλιος θερμαινει το σπιτι σε ενα 2ωρακι με σωστο ανοιξε κλεισε..διαρκη και μονιμη ζεστη θα χουμε σε λιγο καιρο σιγουρα δεν θα μας λειψει..

Ναι στα χιονια στα βουνα (που ειναι σημαντικα) οχι στους παγους στους καμπους εγω θα λεγα..για το διαστημα μεχρι το πασχα

Σε αυτο δεν έχεις άδικο μουνταδα και ομίχλη ειναι το χειριστο ολων.. είχαμε εδω στη Λάρισα τον Δεκέμβριο κι ενώ άλλες περιοχές απολάμβαναν άνοιξη εμείς είχαμε μεγιστη 7..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, thanossnow είπε:

τώρα για την τρίτη διαφαίνεται ένα πέρασμα καταιγίδων ή λίγα πράγματα;

Θα υπάρεξει ένα πέρασσμα ναι.. Κυρίως όμως μπόρες, τα ηλεκτρικά θα είναι λίγα. έχουμε και μέτριο timing

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το επιτελειο μου και γω σας χαιρετουμε για τη φετινη σεζον..Δωσαμε μαχες φετος αλλες τις χασαμε και αλλες παλι τις χασαμε..🤣Αλλα και του χρονου εδω...Ωρα για αναπαυλα και ξεκουραση...Ευελπιστω το καλοκαιρι να υπαρξει καιρικο ενδιαφερον και να μην μας παρει τελειως ο υπνος...Θα τα λεμε πλεον στις αναφορες εαν και εφοσον υπαρχει κατι αξιο λογου...

SpeedyScornfulHarpyeagle-max-1mb.gif

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αποχωρώ και εγώ,θα μείνω στις αναφορές αλλά θα βλέπω τα μυνήματα εδω,δεν με ελκύει η άνοιξη όσο ο χειμώνας.Αν όμως εμφανιστεί προοπτική για καλές βροχές εδώ και χιόνι στην Δίρφυς θα ξαναεμφανιστώ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μη φευγετε απο τωρα χωριανοιιιιιιιιιιιιιι θα εχει ψωμακι ο Μαρταρος ακομα και ο Απριλιος μακαρι....

ΘΑ ΤΟ ΦΕΡΕΙ ΣΥΝΤΑΓΜΑ 30-31-Πρωταπριλια, θα δειτε !!!!!!!

Αν οχι, θα παρουμε τα βουνα να κυλιστουμε στο Απριλιατικο !!!! δεν ξενερωνουμε ποτε !

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, kouvanos είπε:

Μη φευγετε απο τωρα χωριανοιιιιιιιιιιιιιι θα εχει ψωμακι ο Μαρταρος ακομα και ο Απριλιος μακαρι....

ΘΑ ΤΟ ΦΕΡΕΙ ΣΥΝΤΑΓΜΑ 30-31-Πρωταπριλια, θα δειτε !!!!!!!

Αν οχι, θα παρουμε τα βουνα να κυλιστουμε στο Απριλιατικο !!!! δεν ξενερωνουμε ποτε !

Είσαι για τα, σίδερα ρεεεε😆😆

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με το τελείωμα μιας κακοκαιρίας ημιορεινών και ορεινών και μάλιστα επιλεκτικά (σε καμία περίπτωση δεν είχε γενικευμενο χαρακτήρα και τα ποσά υετού ήταν πενιχρά) φτάνει σταδιακά στο τέλος του ένας ακόμα Μάρτιος που για κάποιο λόγο θα μείνει στα στατιστικά έχοντας ένα ρεκόρ!!

Μπορείτε να μαντεψετε?

Με τις επόμενες 11 μέρες που δεν φαίνεται να ξαναπεφτουμε σε ελάχιστες κάτω από 10 σπάει ένα ρεκόρ που κρατούσε σίγουρα 132 έτη από 1890 μπορεί και περισσότερο, αυτό της υψηλότερης ελάχιστης Μαρτίου!!

Ο φετινός Μάρτιος δεν κατάφερε στο κέντρο να πέσει ποτέ κάτω απ' τους 7.5 βαθμούς, το ρεκόρ ως σήμερα ήταν 7.4 που τα τελευταία χρόνια φλερταραμε διαρκώς στο να το καταρρίψουμε αλλά είχαμε διαδοχικά έτη με 7.3-7.4...ειναι ο πρώτος Μάρτιος στην καταγεγραμμένη μετεωρολογική ιστορία της Αθήνας που δεν θα πιάσει κάτω από 7.5

Τις επόμενες μέρες ο καιρός θα θυμίζει Απρίλιο με Τ στο κέντρο χοντρικά 18-10 τις δροσερές μέρες και 22-13 τις θερμές, πάμε για άλλα στο καλο και να μην ξανάρθει που θα ξανάρθει δυστυχώς!

*Διόρθωση το ρεκόρ δεν έσπασε τελικά αφού μόλις παρατήρησα ότι το 2008 ο Μάρτιος δεν έπεσε ποτέ κάτω απ' τους 9.1!!!! Αποτελεί την δεύτερη θερμότερη επίδοση το φετινό με κάπου μεταξύ 7.7-8

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

Δεν μπορώ, δεν μπορώ να περιμένω!! Όσο πλησιάζει το καλοκαίρι τόσο μεγαλώνει και η πείνα για καταιγίδες!! Το καλό είναι ότι σε σχέση με το φολόχιονο, ξέρω ότι θα έρθουν. Βέβαια. 'Οσο ισχυρότερες τόσο καλύτερα, και όσο πιο εντυπωσιακή δομή επίσης τόσο καλύτερα.!

Μετά από έναν πλήρη Χειμώνα με πολλές βροχές, χιόνια και με τον κιτρινιάρη να αγνοείται για μεγάλο διάστημα, οι καταιγίδες του Καλοκαιριού θα έπρεπε να είναι το "εξοχικό", ένα είδος αποθεραπείας να μας κρατάει ζεστούς για την επόμενη σεζόν...στο λέει ένας που αναπολεί τα παλιά δυναμικά συστήματα που χάριζαν πολλές μέρες καιρικό ενδιαφέρον και αποτελούσαν τη σφραγίδα ότι αλλάξαμε εποχή και επιτέλους φύγαμε απ' τις ατελείωτες ημέρες ηλιοφάνειας. Όσο εντυπωσιακό υπερθέαμα (χωρίς αμφιβολία) και να προσφέρουν οι καταιγίδες του Καλοκαιριού, δεν παύει να έχουν σύντομη διάρκεια και μετά το πέρας, μας επαναφέρουν στην πραγματικότητα. Βέβαια ευτυχώς που υπάρχουν και αυτές...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

38 λεπτά πριν, Μεσσήνιος είπε:

Μετά από έναν πλήρη Χειμώνα με πολλές βροχές, χιόνια και με τον κιτρινιάρη να αγνοείται για μεγάλο διάστημα, οι καταιγίδες του Καλοκαιριού θα έπρεπε να είναι το "εξοχικό", ένα είδος αποθεραπείας να μας κρατάει ζεστούς για την επόμενη σεζόν...στο λέει ένας που αναπολεί τα παλιά δυναμικά συστήματα που χάριζαν πολλές μέρες καιρικό ενδιαφέρον και αποτελούσαν τη σφραγίδα ότι αλλάξαμε εποχή και επιτέλους φύγαμε απ' τις ατελείωτες ημέρες ηλιοφάνειας. Όσο εντυπωσιακό υπερθέαμα (χωρίς αμφιβολία) και να προσφέρουν οι καταιγίδες του Καλοκαιριού, δεν παύει να έχουν σύντομη διάρκεια και μετά το πέρας, μας επαναφέρουν στην πραγματικότητα. Βέβαια ευτυχώς που υπάρχουν και αυτές...

βεβαια ειναι αρκετες για να μειωσουν σημαντικα την πιθανοτητα εκδηλωσης πυρκαγιων αφου η υγρασια στην καυσιμη υλη μετα απο περιοδο καθημερινης ασταθειας, παραμενει σε καλο επιπεδο για αρκετο καιρο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Tελικα εριξε την πασπαλα στην φλωρινα (εωs 1-2 εκατοστα) τιs προηγουμενεs μερεs? πιστευα απο τα μεσα φεβρουαριου μεχρι και τον Μαρτιο οτι με λιγη τυχη θα τα καταφερει εκει εστω και οριακα στα 700 μετρα υψομετρο.

Στην Σαμαρινα Γρεβενων στα 1450 μετρα περιμενα καλη χιονοπτωση αλλα τελικα μονο πετσα καταφερε εκει.

Οι μερεs χιονοπτωσηs στην δυτικη - κεντρικη - βορεια Ελλαδα η και αλλου αν δεν εχει χιονοστρωση  εστω μια μικρη πετσα εωs 5 εκατοστα περιπου εννοειται για μενα δεν μετρανε για μερεs χιονιου.

 

Επεξεργάστηκε από heavy snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 ώρες πριν, Μεσσήνιος είπε:

Μετά από έναν πλήρη Χειμώνα με πολλές βροχές, χιόνια και με τον κιτρινιάρη να αγνοείται για μεγάλο διάστημα, οι καταιγίδες του Καλοκαιριού θα έπρεπε να είναι το "εξοχικό", ένα είδος αποθεραπείας να μας κρατάει ζεστούς για την επόμενη σεζόν...στο λέει ένας που αναπολεί τα παλιά δυναμικά συστήματα που χάριζαν πολλές μέρες καιρικό ενδιαφέρον και αποτελούσαν τη σφραγίδα ότι αλλάξαμε εποχή και επιτέλους φύγαμε απ' τις ατελείωτες ημέρες ηλιοφάνειας. Όσο εντυπωσιακό υπερθέαμα (χωρίς αμφιβολία) και να προσφέρουν οι καταιγίδες του Καλοκαιριού, δεν παύει να έχουν σύντομη διάρκεια και μετά το πέρας, μας επαναφέρουν στην πραγματικότητα. Βέβαια ευτυχώς που υπάρχουν και αυτές...

Καταλαβαίνω απόλυτα φίλε Μεσσήνιε.. Δυστυχώς τα πολυήμερα συστήματα τείνουν να γίνουν είδος προς εξαφάνιση. Καλά τα χιονοχαμηλά που επηρεάζουν τις δυτικές περιοχές της χώρας, έστω στα ημιορεινά τους, είναι ήδη πρακτικά εξαφανισμένα, ενώ τα τελευταία 4 χρόνια υποφέρουμε και οι κβ..

Για τις καλοκαιρινές καταιγίδες είναι καθαρά από θέμα γούστου. Πάντα μα πάντα τις αγαπούσα, από μικρός ήταν η κύρια αιτία που με έκανε να ανεβοκατεβαίνω στην ταράτσα μου.! και για αυό πάντα αγαπούσα ο καλοκαίρι, μιας και είναι η εποχή που μου προσφέρει αυτό το φαινόμενο. Βέβαια τα τελευταία χρόνια όπως είπα παλιότερα είναι η εποχή που πριμένω, αφού ακόμα και με διάστημα καλοκαιρίας 1 συνεχόμενου μήνα, συνήθως μετά τα μεσα Ιουλίου, συνολικά σαν τριμηνο καλοκαιριού, έχει πολύυυ μεγαλύτερο ενδιαφέρον από τον χειμώνα.

1 καταιγίδα πέρσι τον Ιούνιο και μια στον περασμένο μήνα έριξαν περισσότερο άσπρο σε χαλάζι από ότι έχω δει χιονι τα τελευταία 2 χρόνια μαζί, και χωρίς να χρειάζεται να ξεπαγιάζω.. Οπότε στο καλό και να μην μας γράφει ο χειμώνας. Να γυρίσει όταν σοβαρευτεί αυτή η εποχή...

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ πιστεύω ότι πιο μεγάλο  προβλήμα υπάρχει στο φθινόπωρο...απλά δεν υπάρχει φθινόπωρο εδώ και χρόνια...έχει καταντήσει η πιο αηδιαστικη εποχή...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

40 λεπτά πριν, Delsnow είπε:

Την επομενη βδομαδα πως την βλεπετε παιδια?????

Οσο πιο πολυ ζεστανει το σκ της 25ης μαρτιου τοσο πιο πολυ θα κρυωσει μετα..τα πανω κατω της ισημεριας..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

μασκριά τα χαζά ξερόκρυα.. Ευρωπάιε εσένα λέω\

 

βασικά τι λέω. δεν το γλυτώνουμε με τίποτα το 0 στα 850

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...