Jump to content
freeze

Ανάλυση Χαρτών Μαρτίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, antinod είπε:

Μίλησα με τον ανιψιο μου πριν λίγο που βρισκόταν στο πισω βαγόνι. 1ο -2ο βαγόνι, δεν υπάρχει κανείς ζωντανός. 3ο-4ο έχουμε πολυ σοβαρους τραυματισμούς και ακρωτηριασμούς. Ελάχιστοι οι τυχεροί που βγήκαν με λίγες εκδορες. Δυστυχώς, ζουμε μια ακόμη τεράστια τραγωδία. Δεν ξέρω τι άλλο πρεπει να γίνει σε αυτή την χώρα για να γίνουμε και παλι ΑΝΘΡΩΠΟΙ!! 

το πρώτο βαγόνι ειναι η τραπεζαρία-κυλικείο και το δεύτερο είναι η α θέση αν θυμάμαι σωστά?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το συστημα ελεγχου ειχε αγοραστει απο το 2000 και δεν εχει ακομα τοποθετηθει..Δεν το χωραει ανθρωπινος νους...Παραιτηθηκε ο υπουργος Μεταφορων μολις...Με ακουσε αραγε???Μπραβο του για μενα....!!!Αυτο ζητουσα απο το πρωι και μακαρι να υπαρξουν κι αλλες παραιτησεις..Ειναι ΕΓΚΛΗΜΑ αυτο που εγινε οχι μονο ενος σταθμαρχη αλλα ενος ολοκληρου σαπιου δημοσιου συστηματος που δεν λειτουργει!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Το συστημα ελεγχου ειχε αγοραστει απο το 2000 και δεν εχει ακομα τοποθετηθει..Δεν το χωραει ανθρωπινος νους...Παραιτηθηκε ο υπουργος Μεταφορων μολις...Με ακουσε αραγε???Μπραβο του για μενα....!!!Αυτο ζητουσα απο το πρωι και μακαρι να υπαρξουν κι αλλες παραιτησεις..Ειναι ΕΓΚΛΗΜΑ αυτο που εγινε οχι μονο ενος σταθμαρχη αλλα ενος ολοκληρου σαπιου δημοσιου συστηματος που δεν λειτουργει!!!

Το μίνιμουμ και το αυτονόητο έκανε ...ο μόνος που το έκανε εδώ και χρόνια για να τα λέμε ολα.Οι προκάτοχοι από το 2000 τι θα πουν ήθελα να ξερά...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έλεγα να γράψω κάτι καιρικό αλλά δεν μου βγαίνει. Τι να πω, κουράγιο; Είμαι μάλιστα από αυτούς που έχουν τεράστια φοβία στα τραίνα. Νομίζω δεν έχω ταξιδέψει πάνω από 3 φορές με τραίνο και τις 3 αυτές φορές έφυγα προς τα τελευταία βαγόνια και σε κάθε στροφή ήμουν έτοιμος να πάθω ανακοπή. Γνωρίζω ότι είναι ασφαλές μέσο σε γενικές γραμμές αλλά ποτέ δεν μπόρεσα να αποβάλλω την φοβία μου προς αυτό (μαζί με τα ελικόπτερα εννοείται). 

Τώρα αν εν ετει 2023 στηριζομαστε σε τεφτέρια σταθμαρχων και σήματα καπνού για αλλαγή rails ζήτω που καήκαμε. Δυστυχώς ως ανθρωπότητα αντί να πηγαίνουμε μπροστά γινόμαστε χειρότεροι. Θέλουμε και ταξίδια στο φεγγάρι πανάθεμα μας. Η ποιότητα ζωής έχει δυστυχώς γίνει χειρότερη από τα 80s και 90s. Σε όλα σχεδόν. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, GEORGE SNOWMAN said:

Παραιτηθηκε ο υπουργος...τουλαχιστον

Τώρα που παραιτήθηκε πρέπει να δοθεί και εντολή σύλληψης του. Το "αναλαμβάνω την πολιτική ευθύνη και παραιτούμαι" δεν περνάει πλέον. Έχει ποινικές ευθύνες. Απορώ αυτοί οι Υπουργοί τι στην ευχή κάνουν όλη μέρα στο γραφείο τους. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Το μίνιμουμ και το αυτονόητο έκανε ...ο μόνος που το έκανε εδώ και χρόνια για να τα λέμε ολα.Οι προκάτοχοι από το 2000 τι θα πουν ήθελα να ξερά...

Τι να πουν Βαγγέλη αν έχουν ευθιξια θα πρέπει να αποχωρησουν από τον πολιτικό χάρτη της χωρας,οι ευθύνες είναι εξίσου ίδιες για όλους τους.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κλαίω από μέσα μου όλη μέρα, δεν έχω διάθεση για τίποτα άλλο σήμερα. Σκέφτομαι όλους αυτούς που πήγαν χαμένοι και τον αβάσταχτο πόνο που αφήνουν στους δικούς και δεν μπορώ να το χωνέψω!

Με τρελαίνει η σκέψη ότι είναι κάτι που μπορούσε να έχει αποφευχθεί αν γίνονταν έστω τα αυτονόητα σε αυτό το κράτος...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 minutes ago, ΠΩΓΩΝΙ said:

Τι να πουν Βαγγέλη αν έχουν ευθιξια θα πρέπει να αποχωρησουν από τον πολιτικό χάρτη της χωρας,οι ευθύνες είναι εξίσου ίδιες για όλους τους.

Αν ήταν Γιαπωνέζος δεν θα είχε παραιτηθεί απλά. Η μόνη χώρα που υπάρχει ΤΙΜΗ. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 minutes ago, DIMITRIS said:

Κλαίω από μέσα μου όλη μέρα, δεν έχω διάθεση για τίποτα άλλο σήμερα. Σκέφτομαι όλους αυτούς που πήγαν χαμένοι και τον αβάσταχτο πόνο που αφήνουν στους δικούς και δεν μπορώ να το χωνέψω!

Με τρελαίνει η σκέψη ότι είναι κάτι που μπορούσε να έχει αποφευχθεί αν γίνονταν έστω τα αυτονόητα σε αυτό το κράτος...

Κατόπιν εορτής όλα Δημήτρη. Δεν είναι μόνο η Ελλάδα έτσι. Τεράστια και η ευθύνη των πολιτών. Να δούμε πότε επιτέλους θα ξυπνήσουμε όλοι, υπνωτισμενοι και αποχαυνωμενοι στα social media κλπ. 

Και κάτι ακόμη: Όσοι διαμαρτυρεστε που γίνεται derail το topic, να ξέρετε ότι υπάρχουν και πιο σημαντικά πράγματα στη ζωή από το αν βρέξει ή χιονίσει στην πόρτα σας. Μπορείτε λοιπόν να μεταφέρετε αυτό το πολύ ωραίο πάθος σας για τον καιρό σε άλλα πράγματα της καθημερινής ζωής και επιτέλους ως πολίτες να απαιτήσουμε από όλους αυτούς τους πολιτικούς να κάνουν την δουλειά που τους αναθεσαμε; Αλλιώς δεν πάμε πουθενά. Πάμε ολοταχώς στον βούρκο. 

Επεξεργάστηκε από fear777
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, fear777 είπε:

Τώρα που παραιτήθηκε πρέπει να δοθεί και εντολή σύλληψης του. Το "αναλαμβάνω την πολιτική ευθύνη και παραιτούμαι" δεν περνάει πλέον. Έχει ποινικές ευθύνες. Απορώ αυτοί οι Υπουργοί τι στην ευχή κάνουν όλη μέρα στο γραφείο τους. 

Το αν εχει ή οχι ποινικές ευθύνες θα το κρίνει(?) η δικαιοσύνη και οχι εσυ ή εγω.Δεν θα μπω προσωπικα σε διαδικασία λαικών δικαστηρίων,δεν το έκανα ουτε στην τραγωδιά στο Μάτι για να προλάβω τους όποιους "βιαστικούς".Κρατάω οτι παραιτήθηκε και αυτο ειναι ένα καλο "δεδικασμένο" για τους υπολοιπους.Κατα τ'αλλα οι ζωες χάθηκαν και τιποτα δεν θα τις φερει πισω,ουτε θα απαλυνει τον πονο των ανθρωπων η οποια παραιτηση. 

Στο μυαλο μου ειναι εγκληματικο να εισαι υπουργος και να μην εχεις κανει τα αυτονοητα σε θεματα ασφαλειας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, GEORGE SNOWMAN said:

Το αν εχει ή οχι ποινικές ευθύνες θα το κρίνει(?) η δικαιοσύνη και οχι εσυ ή εγω.Δεν θα μπω προσωπικα σε διαδικασία λαικών δικαστηρίων,δεν το έκανα ουτε στην τραγωδιά στο Μάτι για να προλάβω τους όποιους "βιαστικούς".Κρατάω οτι παραιτήθηκε και αυτο ειναι ένα καλο "δεδικασμένο" για τους υπολοιπους.Κατα τ'αλλα οι ζωες χάθηκαν και τιποτα δεν θα τις φερει πισω,ουτε θα απαλυνει τον πονο των ανθρωπων η οποια παραιτηση. 

Στο μυαλο μου ειναι εγκληματικο να εισαι υπουργος και να μην εχεις κανει τα αυτονοητα σε θεματα ασφαλειας.

100% μαζί σου Γιώργο. Δεν θα κάνουμε λαϊκό δικαστήριο εδώ. Η τελευταία παράγραφος σου τα λέει όλα και μπράβο σου. Απλά και περιεκτικά. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ως νέος νομικός και υποψήφιος δικηγόρος, λέω ξεκάθαρα ότι η (ελληνική) Δικαιοσύνη είναι κυριολεκτικά ο τελευταίος θεσμός που θα εμπιστευόμουν για την απόδοση ευθυνών και την επίλυση των χρόνιων προβλημάτων που προκαλούν τραγωδίες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παραιτήθηκε λόγω εκλογών ξεκάθαρα κανένας από αυτούς δεν έχει τσίπα ιδιωτικά συμφέροντα εξυπηρετούν. Φέραν μνημόνια τα κάνουν όλα ιδιωτικά να τρώνε αυτοί και οι φίλοι τους με αποτελεσμα να σκοτώνουν τα παιδιά μας να πεθαίνουν χιλιάδες στα νοσοκομεία άλλοι από την πείνα άλλοι χωρίς σπίτια.Με τα πληρωμένα ΜΜΕ να μας ζαλίζουν τι καλοί που είναι και πόσο καλά περνάμε. Η Ελλάδα έχει φτάσει σε σημείο χωρίς επιστροφή.Κριμα για τους Έλληνες και την αξιοπρέπεια μας. Μακάρι να να ξυπνήσει ο λαός και να διεκδικήσει τα αυτονόητα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πριν μπήκα σαν επισκέπτης από κινητό γιατί φορτίζει το τάμπλετ, και μου βγάζει ένα τρένο μέσα στα χιόνια όταν ανοίγω το σάιτ, δε μπορούμε να το βγάλουμε κρίμα,  με έπιασαν τα δάκρυα να βάλουμε καμία άλλη φώτο, η μόνο στο δικό μου βγάζει αυτο;;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, Χιών said:

Ως νέος νομικός και υποψήφιος δικηγόρος, λέω ξεκάθαρα ότι η (ελληνική) Δικαιοσύνη είναι κυριολεκτικά ο τελευταίος θεσμός που θα εμπιστευόμουν για την απόδοση ευθυνών και την επίλυση των χρόνιων προβλημάτων που προκαλούν τραγωδίες.

Είσαι νέος και προλαβαίνεις να φύγεις. Αυτό από πρώην δικηγόρο επί πολλά έτη στην Ελλάδα. Αν θέλεις να μιλήσουμε περαιτέρω στείλε μου PM. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οπως εγραψα και πριν προς τιμην του Υπουργου που παραιτηθηκε...Εκανε το αυτονοητο..Αλλα πολλοι αλλοι σε αναλογες θεσεις στο παρελθον δεν το επραξαν.Ουσιαστικα με αυτη την κινηση του αναλαμβανει την ευθυνη...Την πολιτικη και ισως και την ηθικη...Πρακτικα ομως αυτο δεν τον απαλασσει...Με μια παραιτηση δεν θεωρεισαι αμοιρος ευθυνων...Το αντιθετο....Και φυσικα η ευθυνη βαραινει και ολους τους προκατοχους του...Εδω μιλαμε για οργανωμενο εγκλημα δεκαετιων που δειχνει σε ολο του το μεγαλειο τη σαπιλα του δημοσιου συστηματος....Ενα συστημα που το εχουμε χρυσοπληρωσει για να μας πνιγει,να μας καιει κτλ!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με την 61 πήγα εγώ στην Αθήνα εκείνες τις ημέρες, άγνωστο με ποιο γύρισα λόγω αλλαγής, αλλά ήταν intercity. Ψιλοτρομαξα με τα κυκλωμενα ....

16-56-26-FqI0oKLWAAUro1D.jpg

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, sakis13 said:

Οπως εγραψα και πριν προς τιμην του Υπουργου που παραιτηθηκε...Εκανε το αυτονοητο..Αλλα πολλοι αλλοι σε αναλογες θεσεις στο παρελθον δεν το επραξαν.Ουσιαστικα με αυτη την κινηση του αναλαμβανει την ευθυνη...Την πολιτικη και ισως και την ηθικη...Πρακτικα ομως αυτο δεν τον απαλασσει...Με μια παραιτηση δεν θεωρεισαι αμοιρος ευθυνων...Το αντιθετο....Και φυσικα η ευθυνη βαραινει και ολους τους προκατοχους του...Εδω μιλαμε για οργανωμενο εγκλημα δεκαετιων που δειχνει σε ολο του το μεγαλειο τη σαπιλα του δημοσιου συστηματος....Ενα συστημα που το εχουμε χρυσοπληρωσει για να μας πνιγει,να μας καιει κτλ!!!

Μετά την πολιτική παραίτηση θα έπρεπε να υπάρξει κατευθείαν εισαγγελική παρέμβαση. Η παραίτηση του αρμόδιου Υπουργού καταδεικνύει προφανείς παραλείψεις εκ μέρους του, άλλως δεν θα παραιτουνταν. Αυτές οι παραλείψεις ενέχουν πιθανές ποινικές ευθύνες. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδιά προς θεού πείτε ότι θέλετε αλλά μην το κομματικοποιησουμε το ζήτημα γιατί όπως σωστά είπε ο Γιώργος τέτοιου είδους ζήτηματα τέτοιες τραγωδίες είναι σαπιλα διαχρονικη με ρίζες πολύ βαθιές και  απλά σε ποιανού χέρια θα σκάσει η βόμβα είναι το θέμα.Τουλαχιστον αυτός που έσκασε στα δικά του χέρια αλλά δεν έκανε και τίποτα για να την αποτρέψει είχε την ευθιξία να παραιτηθεί...δεν τον ξεπλένει αυτό αλλά έστω είναι κάτι περισσότερο από το τίποτα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το παρον σκουρο φοντο θα κρατηθει εως και τις 8/4. Ειναι το ελαχιστο που μπορουμε να κανουμε, ωστε να αποτισουμε φορο τιμης στους αδικοχαμενους συνανθρωπους μας. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο Ευαγγελάτος μόλις είπε οτι οι νεκροί θα αγγίξουν μάλλον τους 80...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επειδή δυσκολεύομαι να αντιληφθώ μερικά πράγματα, έχουν συλλάβει έναν (!) σταθμάρχη και ήταν ο μοναδικός υπεύθυνος για το συμβάν; Δηλαδή ένας σταθμάρχης καθημερινά είναι υπεύθυνος για τις γραμμές χωρίς να υπάρχουν άλλοι δίπλα του; Δηλαδή όποιος από αύριο χρησιμοποιεί τραίνο για τις μετακινήσεις του είναι απλά τρελός; 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, fear777 said:

Μετά την πολιτική παραίτηση θα έπρεπε να υπάρξει κατευθείαν εισαγγελική παρέμβαση. Η παραίτηση του αρμόδιου Υπουργού καταδεικνύει προφανείς παραλείψεις εκ μέρους του, άλλως δεν θα παραιτουνταν. Αυτές οι παραλείψεις ενέχουν πιθανές ποινικές ευθύνες. 

Αν και ξεφεύγει λόγω πολιτικού σχολίου, ο εισαγγελέας που θα ψάξει ευθύνες είναι ο... Ντογιάκος που ο γιος του είναι μετακλητός στο γραφείο του υπουργού που παραιτήθηκε. Δηλαδή γελάει ο κόσμος. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...