Jump to content
WEATHER-FUN

Αναφορές Μαρτίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι να γράψεις και τι να πεις μετά τα πρόσφατα συμβάντα, δεν υπάρχει καμία όρεξη για καιρό ούτε καν έχω δει μοντέλα εδώ και 4 μέρες, χθες λόγω της έντονης βροχής έκανα μια αναφορά...το παιδί απ' το πρώτο βαγόνι είναι γνωστός ενός παιδιού απ' το μεταπτυχιακό που κάνω, δυστυχώς είναι πολύ δύσκολα...όσον αφορά τα πολιτικά σχόλια δυστυχώς σε αυτό το χάλι που ζούμε με οποιοδήποτε κυβέρνηση τα ίδια θα χαν γίνει γιατί αυτό είναι βαθιά ριζωμένο μέσα στο πολιτικό κατεστημένο και στην νοοτροπία που έχει δημιουργηθεί εδώ και πάρα πολλά χρόνια και δυστυχώς δεν θα αλλάξει ποτέ...ζούμε και θα συνεχίσουμε να ζούμε απροστάτευτοι έχοντας εμείς την πλήρη ευθύνη για την διασφάλιση της ύπαρξής μας ακόμα και όταν δεν είναι στο χέρι μας όπως σε αυτή την περίσταση, σε πιάνει αποστροφή και θυμος που χάθηκαν τόσα νέα παιδιά στην καλύτερη ηλικια τους τόσο αδικα

Σε μια προσπάθεια για ανάλυση των καιρικών, ότι είχα πει πριν 15 μέρες έγινε πραγματικότητα, εδώ τι έγραψα

Είχα πιστέψει στον φετινό Φεβρουάριο ότι θα είναι παλιακος βάση της εκκίνησης του και κάποιων προβλέψεων για καταβάσεις στο β μισό που θα ευνοούταν και η βόρεια Ελλάδα, αλλά με απογοήτευσε, ο μήνας στην τελική έκβαση θα πασχίσει να κρατηθεί κάτω απ' τα παλιά κλιματικά 1961-90 (κάπου εκεί γύρω τον βλέπω) και ναι θα βγει το κλιματικο δελτίο του μετεο και θα λέει 1.5 βαθμό κάτω απ' τον μέσο όρο στις μέγιστες η Στερεά Ελλάδα τον Φεβρουάριο, αλλά βάση ποιών κλιματικών, των χειρότερων στην μετεωρολογική ιστορία Φεβρουαρίου που έχει η Αθήνα πιάσει 15 μέση μέγιστη από 2010-2019?

Βγήκε τελικά το κλιματικο δελτίο του ΕΑΑ και λέει 1.6 κάτω απ' τα κλιματικά η Αθήνα στις μεγιστες (Γκάζι), γελάει ο κόσμος καθώς αυτά τα κλιματικά είναι από 2010-19 που η μεση μέγιστη στο Γκάζι 15.3!!...το Θησείο που θα βγει σε κάνα μήνα θα έχει 14.2-7.1 χοντρικά +-0.2 δηλαδή οριακά πάνω απ' τα κλιματικά όπως ήταν κάποτε (13.6-6.9)...τέλος πάντων υγεία πάνω απ' όλα και ο καιρός ας κάνει ότι θέλει 

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 minutes ago, KapelosG said:

Τι να γράψεις και τι να πεις μετά τα πρόσφατα συμβάντα, δεν υπάρχει καμία όρεξη για καιρό ούτε καν έχω δει μοντέλα εδώ και 4 μέρες, χθες λόγω της έντονης βροχής έκανα μια αναφορά...το παιδί απ' το πρώτο βαγόνι είναι γνωστός ενός παιδιού απ' το μεταπτυχιακό που κάνω, δυστυχώς είναι πολύ δύσκολα...όσον αφορά τα πολιτικά σχόλια δυστυχώς σε αυτό το χάλι που ζούμε με οποιοδήποτε κυβέρνηση τα ίδια θα χαν γίνει γιατί αυτό είναι βαθιά ριζωμένο μέσα στο πολιτικό κατεστημένο και στην νοοτροπία που έχει δημιουργηθεί εδώ και πάρα πολλά χρόνια και δυστυχώς δεν θα αλλάξει ποτέ...ζούμε και θα συνεχίσουμε να ζούμε απροστάτευτοι έχοντας εμείς την πλήρη ευθύνη για την διασφάλιση της ύπαρξής μας ακόμα και όταν δεν είναι στο χέρι μας όπως σε αυτή την περίσταση, σε πιάνει αποστροφή και θυμος που χάθηκαν τόσα νέα παιδιά στην καλύτερη ηλικια τους τόσο αδικα

Σε μια προσπάθεια για ανάλυση των καιρικών, ότι είχα πει πριν 15 μέρες έγινε πραγματικότητα, εδώ τι έγραψα

Είχα πιστέψει στον φετινό Φεβρουάριο ότι θα είναι παλιακος βάση της εκκίνησης του και κάποιων προβλέψεων για καταβάσεις στο β μισό που θα ευνοούταν και η βόρεια Ελλάδα, αλλά με απογοήτευσε, ο μήνας στην τελική έκβαση θα πασχίσει να κρατηθεί κάτω απ' τα παλιά κλιματικά 1961-90 (κάπου εκεί γύρω τον βλέπω) και ναι θα βγει το κλιματικο δελτίο του μετεο και θα λέει 1.5 βαθμό κάτω απ' τον μέσο όρο στις μέγιστες η Στερεά Ελλάδα τον Φεβρουάριο, αλλά βάση ποιών κλιματικών, των χειρότερων στην μετεωρολογική ιστορία Φεβρουαρίου που έχει η Αθήνα πιάσει 15 μέση μέγιστη από 2010-2019?

Βγήκε τελικά το κλιματικο δελτίο του ΕΑΑ και λέει 1.6 κάτω απ' τα κλιματικά η Αθήνα στις μεγιστες (Γκάζι), γελάει ο κόσμος καθώς αυτά τα κλιματικά είναι από 2010-19 που η μεση μέγιστη στο Γκάζι 15.3!!...το Θησείο που θα βγει σε κάνα μήνα θα έχει 14.2-7.1 χοντρικά +-0.2 δηλαδή οριακά πάνω απ' τα κλιματικά όπως ήταν κάποτε (13.6-6.9)...τέλος πάντων υγεία πάνω απ' όλα και ο καιρός ας κάνει ότι θέλει 

Σοβαρα τωρα χρησιμοποιουν την τελευταια 9ετια ως κλιματικα δεδομενα? Αδυνατω να το πιστεψω, ακομα και ο μπακαλης της γειτονιας θα εκανε καλυτερους υπολογισμους 😆

Επεξεργάστηκε από alkis91_2.0
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, alkis91_2.0 είπε:

Σοβαρα τωρα χρησιμοποιουν την τελευταια 9ετια ως κλιματικα δεδομενα? Αδυνατω να το πιστεψω, ακομα και ο μπακαλης της γειτονιας θα εκανε καλυτερους υπολογισμους 😆

Ναι είναι τα δεδομένα των αυτόματων που έχουν ξεκινήσει προ 2010 του ΕΑΑ και είναι πλησίον κέντρα πόλεων...ουσιαστικά ότι νούμερα βλέπουμε είναι σε σύγκριση με 2010-19 στα κλιματικά δελτία που βγάζουν...ο χειμώνας πχ στην βόρεια Ελλάδα βγήκε +2.3 στις μέγιστες απ' την ήδη αισχρή δεκαετία 2010-19, αν βάζαν απ τα παλιά 30ετιας θα έπεφτε πολύ γέλιο με κάνα +3.5

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ομορφη ατμοσφαιρα σημερα τα χθεσινα ανελπιστα 10-12 μμ μαζι με.τον ελαφρυ Δυτικο βοηθησαν να φυγει η σαπιλα κ η σκονη....

8.2 ελαχιστη η πρωτη μονοψηφια μετα απο 10 μερες....ομορφο κρουλακι το πρωι με.αισθηση ακομα χαμηλοτερη με.το Δυτικο αγερι....

14.2 τωρα σε ανοδο με Βρωμιαρη αλλα κ αναπτυξεις πανω απτα ορεινα...

Πρεπει να χιονισε ελαφρα κ να φρεσκαρε Βελουχι Παρνασσο κ λοιπες Δημοκρατικες δυναμεις....λετε για αυριο να πριλαβαινει οριακα κ η Παρνηθαρα.στα.πολυ ψηλα ανω των 1250 να το δει ???

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χιονοπτώσεις είχαμε χθες βράδυ και κατά την διάρκεια της νύχτας πρόσθεσαν μικρές κυρίως ποσότητες χιονιού σε μεγάλα υψόμετρα. Σημερινές φωτογραφίες από Όλυμπο, Καϊμάκ, Φαλακρό, Σέλι και Ελατοχώρι....

IMG_20230303_124742.jpg

IMG_20230303_124726.jpg

IMG_20230303_124710.jpg

IMG_20230303_124652.jpg

IMG_20230303_124637.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όλη μέρα από την ώρα του δυστυχήματος στα Τέμπη σκέφτομαι πως μπορεί να αντιδράσει ένας άνθρωπος μακριά από κόμματα ομάδες συλλόγους κτλ. Τα τελευταία έξι χρόνια ταξίδευα με τρένο μόνο και ήμουν δωρεάν διαφήμιση για τα τρένα στη διαδρομή Θεσσαλονίκη Αθήνα.οπου βρισκόμουν σε κάθε ευκαιρία έλεγα σε γνωστούς και φίλους. Θα πάτε Αθήνα; Να πάρετε τρένο.τωρα που συνειδητοποίησα ότι από το 2020 είμαι στο έλεος της τύχης,θα κάνω ακριβώς το αντίθετο. Και μιας και αυτό το φόρουμ είναι το μοναδικό μαζικό μέσο που χρησιμοποιώ θα πω το εξής. ΜΗΝ ΞΑΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΤΡΈΝΟ ΚΑΝΕΊΣ. Μέχρι να.... Και θα κλείσω με το χιλιοειπομενο. Ξέρω που είναι ο φρέντο μου και δεν ξέρω που είναι το τρένο μου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, xionia polla είπε:

Όλη μέρα από την ώρα του δυστυχήματος στα Τέμπη σκέφτομαι πως μπορεί να αντιδράσει ένας άνθρωπος μακριά από κόμματα ομάδες συλλόγους κτλ. Τα τελευταία έξι χρόνια ταξίδευα με τρένο μόνο και ήμουν δωρεάν διαφήμιση για τα τρένα στη διαδρομή Θεσσαλονίκη Αθήνα.οπου βρισκόμουν σε κάθε ευκαιρία έλεγα σε γνωστούς και φίλους. Θα πάτε Αθήνα; Να πάρετε τρένο.τωρα που συνειδητοποίησα ότι από το 2020 είμαι στο έλεος της τύχης,θα κάνω ακριβώς το αντίθετο. Και μιας και αυτό το φόρουμ είναι το μοναδικό μαζικό μέσο που χρησιμοποιώ θα πω το εξής. ΜΗΝ ΞΑΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΤΡΈΝΟ ΚΑΝΕΊΣ. Μέχρι να.... Και θα κλείσω με το χιλιοειπομενο. Ξέρω που είναι ο φρέντο μου και δεν ξέρω που είναι το τρένο μου.

απο το 2017 ηξερα για την κατασταση εξου και γιατι ποτε δεν επερνα θεση σε βαγονι μπροστα απο το 4 

να λεμε καλα που δεν εγινε σε τουνελ γιατι αλλιως ολο σχεδον το τραινο θα ειχε γινει φυσαρμονικα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Περιοχη Δραγατη σημερα..Στα ορεινα της Θρακης.Του Στελιου Ιψικουδη.

334382418_919171019329870_663341669595802210_n.jpg

334405440_1311471739434026_5741610456694994766_n.jpg

328228391_1234125877524799_1040476140112231762_n.jpg

334324414_143001238674084_2431829701785402878_n.jpg

Και στα ελληνοβουλγαρικα συνορα..

334578210_883673406017665_4435669573139159303_n.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25 λεπτά πριν, airfathaaaaa είπε:

απο το 2017 ηξερα για την κατασταση εξου και γιατι ποτε δεν επερνα θεση σε βαγονι μπροστα απο το 4 

να λεμε καλα που δεν εγινε σε τουνελ γιατι αλλιως ολο σχεδον το τραινο θα ειχε γινει φυσαρμονικα...

Και να υποθέσω ότι δεν πάτησες ποτέ το πόδι σου στο κυλικείο; Εγώ στη θέση σου όχι μόνο δεν θα ταξίδευα αλλά θα προσπαθούσα να πείσω κάθε γνωστό μου να μην πατήσει το πόδι του σε τρένο.Αν το ατύχημα γινόταν στην στο τούνελ δεν θα σε έσωζε ούτε το 1004 βαγόνι. Αλλά επειδή ο καθένας μας έχει το δικό του τρόπο σκέψης και λειτουργίας θα μείνω σ' αυτό που προείπα. Τα ευρώ μου δεν θα τα ξαναδούν. Λυπάμαι για τα 1000 περίπου ευρώ που τους έδωσα όλα αυτά τα χρόνια.

Επεξεργάστηκε από xionia polla
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

31 λεπτά πριν, xionia polla είπε:

Και να υποθέσω ότι δεν πάτησες ποτέ το πόδι σου στο κυλικείο; Εγώ στη θέση σου όχι μόνο δεν θα ταξίδευα αλλά θα προσπαθούσα να πείσω κάθε γνωστό μου να μην πατήσει το πόδι του σε τρένο. Αλλά επειδή ο καθένας μας έχει το δικό του τρόπο σκέψης και λειτουργίας θα μείνω σ' αυτό που προείπα. Τα ευρώ μου δεν θα τα ξαναδούν. Λυπάμαι για τα 1000 περίπου ευρώ που τους έδωσα όλα αυτά τα χρόνια.

ενα νερακι για 3-4 ωρες ειναι αρκετο νομιζω αλλα ναι περα απο μια φορα που ηθελα να ρωτησω αν ειχαν depon ποτε δεν πηγα 

Παράθεση

Τα ευρώ μου δεν θα τα ξαναδούν. Λυπάμαι για τα 1000 περίπου ευρώ που τους έδωσα όλα αυτά τα χρόνια.

κοιτα η hellenictrains εχει κανει αρκετες βλακειες γενικα ΑΛΛΑ σε αυτο το δυστυχημα ειναι ισως η μονη οντοτητα που δεν εχει απολυτως καμια ευθυνη 

αυτοι εχουν το management των γραμμων νοικιαζουν τραινα δινουν timeslots κτλ κτλ 

ο οσε εχει τα υπολοιπα συντηρηση προσωπικο παντου 

εδω ειμαστε και θα δεις οι ιταλοι θα φυγουν νυχτα γιατι δεν ειναι λαλακες να ριχνουν λεφτα και το κρατος να βαραει $#%$$ τοσα χρονια με ψεμματα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δραμα Δραμα, εχω ταξιδεψει προσωπικα μπορει και 50 φορες προς Βεροια Σαλονικα η Εβρο με το Intercity....απο το 2000 μεχρι και το 2020....απο καθαρη τυχη ζουμε

Στα καιρικα τωρα, σαφως πιο δροσερη η σημερινη ημερα, παρα τη λαμπρη λιακαδα στην Αττικη, Δυτικος και χθεσινη βροχουλα καθαρισαν την ατμοσφαιρα....

8,2 με 16,4 τελικα εδω στα 180 μ του Ζωγραφου.......12,5 τωρα.....

5,6 με 15,6 με συμμετρια στα 2 προσωπα των 2 εποχων ο καιρος στα 300 μ του Παπαγου.....καταχειμωνο το ξημερωμα, Ανοιξη το μεσημερι....στους 9,8 ηδη.....ε ρε τι κανει το βουνο και το (εστω και μικρο) υψομετρο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα παίδες! Με βαριά καρδιά θα γράψω την πρώτη αναφορά μετά από μέρες και απλά να παρακαλέσω από εδώ και πέρα όσο μπορούμε να αφήσουμε τα θέματα πιο καθαρά με το περιεχόμενό τους(καιρικές αναφορές, ανάλυση χαρτών κτλ) δυστυχώς το ατύχημα έγινε και πολλές ανθρώπινες ψυχές χάθηκαν άδικα.....δεν μπορούμε να αλλάξουμε κάτι.... αυτά που μπορούμε να αλλάξουμε από εδώ και πέρα ώστε να μην επαναληφθούν τέτοια επικίνδυνα λάθη είναι πολλά και ξεκινάνε από τις ατομικές ευθύνες του καθενός και πάνε προς τις ευθύνες του κράτους ολόκληρου το οποίο φυσικά εμείς το επιλέγουμε με τις ενέργειές μας..... ΑΛΛΑ είναι ένα τεράστιο θέμα με πολλές συζητήσεις και προεκτάσεις που δεν θα σταματήσει ποτέ ...... ίσως αν θέλει κανείς να ανοίξει νέο θέμα στο γενικότερο θέμα με τις ειδήσεις και να το συνεχίσει εκεί όποιος θέλει πάντα με κόσμιο τρόπο και χωρίς πολιτικές προεκτάσεις για να μην μαλώσουμε μεταξύ μας που ούτως ή άλλως το φόρουμ δεν είναι για πολιτικές συζητήσεις......

Ας δώσω μια πρώτη αναφορά λοιπόν.... καλούτσικες βροχούλες έχουμε αυτές τις ημέρες που ξεδίψασαν τον τόπο ... τα 30 χιλιοστά έχουμε πιάσει στις 3 πρώτες ημέρες του μήνα και περιμένουμε και αύριο καλούτσικο υετό....όταν ο προηγούμενος μήνας είχε μόλις 11,8 χιλιοστά...... θερμοκρασίες σε ήπια επίπεδα αλλά με τη συννεφιά όχι τόσο αυξημένα 15 βαθμούς σχεδόν σήμερα 12-13 χτες και προχτές... λίγο πιο φυσιολογικές από αυτές του Φεβρουαρίου...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βρέχει Λάρισα τώρα!

Μια μπόρα από τα νότια πιο πριν.

 

IMG_20230303_180218.jpg

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ξεκινησε να ποτιζει γυρω στις 11.30 και συνεχιζεται ομορφα και μετα την αλλαγη της ημερας......ΠΑΛΙ ΕΚΠΛΗΞΗ, κατα τις 9.00 ηταν τελειως ανοιχτος και ξαστερος ο ουρανος, απο τα ξημερωματα αναμεναμε φαινομενα....

11 βαθμοι και ομορφη βροχουλα συνολο κανα 1,5 - 2 mm και ολα μουσκεμα....υπεροχη ατμοσφαιρα εξω με χαμηλη νεφωση και μυρωδια απο τζακια μετα απο καιρο, φαινεται τα φουντωσαν οι μερακληδες, κι εγω το αναψα μετα απο πολλεεεεες ημερες

Παμε για βαθιες τζουρες ΧΕΙΜΩΝΑ αυτο το ΣΚ με βροχες και κρυουλακια...ας ελπισουμε να μην ειναι τα τελευταια....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...