Jump to content
sakis13

Aνάλυση χαρτών Μαίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, brainstorm είπε:

By far η πιο ψυχρή - συνολικά πάντα και σε επίπεδο τριμήνου αναφέρομαι- άνοιξη που θυμάμαι, τόσο στην Αθήνα που βρίσκομαι τώρα, όσο και στη Ρόδο που ζω.  Ελάχιστες μέρες οι μέγιστες ξεπέρασαν τους 20, ενώ και οι βροχές δεν μας έχουν ξεχάσει, αν και δυστυχώς αδυνατούν να ρεφάρουν παντού (με εξαίρεση ίσως περιοχές της κεντροδυτικής Ελλάδας και της Πελοποννήσου) το υετικό έλλειμμα που υπάρχει από το φθινόπωρο του 2022.  Πάντως μέχρι τα μέσα Μαιου στο ίδιο μοτίβο βλέπω να κινούμαστε, οπότε μπορούμε να πούμε με σιγουριά νομίζω πως διανύουμε την πιο δροσερή άνοιξη των τελευταίων ετών.  Να αναφέρω επίσης, και δεδομένου ότι ζω στη νότια Ελλάδα, ότι φέτος την άνοιξη είχαμε απειροελάχιστες μέρες με αφρικάνικη σκόνη, κάτι που είναι εξαιρετικά συνηθισμένο γενικά.  Φέτος, ευτυχώς την γλιτώσαμε...

Δυστυχώς για τη βόρεια χώρα δεν είναι απλά δροσερή αλλά ψυχρή-κρύα η άνοιξη που διανύουμε ... ακόμα τις νύχτες χρειάζεται θέρμανση για να σπάσει η ψύχρα μέσα στα σπίτια και η υγρασία που μαζέυεται.... και  μιλάμε για πεδινά τμήματα πόσο μάλλον στα πιο ορεινά....

Για μενα το έχω ξαναπεί και θα το λέω...σαν λάτρης της φυσιολογικότητας και της κανονικότητας των εποχών αυτό που ζούμε  για άλλη μια χρονιά και ειδικά πάλι μέρες Μαίου(στο ίδιο έργο θεατές).... με προκαλεί το λιγότερο που μπορώ να το χαρακτηρίσω αηδία.....άχρηστα ανώμαλα εκτός εποχής συστήματα που προκαλούν νεφωκάλυψη και βροχές ποτιστικές κατά τη διάρκεια όλης της ημέρας ..!!! θερμοκρασίες μεσημεριού σήμερα 3 Μαίου που δεν ξεπερνούσαν τους 14 βαθμούς και αυτές μετο ζόρι.... θερμοκρασίες μεσημεριού που τα τελευταία χρόνια δεν βλέπουμε εύκολα όχι τον Νοέμβρη αλλά δύσκολα και τον Δεκέμβρη..... τεράστια απόδειξη της ανωμαλίας που ζούμε..... το μόνο όφελος οι βροχές για τον υδροφόρο ορίζοντα που θα μπορούσε φυσικά να τις ρίξει από Οκτώβρη μέχρι Μάρτη και όχι να προκαλέσει χειμωνιάτικη ημέρα μέσα στον Μάη.... αλλά είπαμε οι πιο ηλιόλουστοι μήνες του έτους κατάντησαν ο Δεκέμβρης ο Γενάρης και ο Νοέμβρης,,...!!! βροχές που θα μπορούσαμε να δούμε φυσικά και ίσως αρκετά έως πολύ παραπάνω με τις φυσιολογικές για την εποχή θερμικές αστάθειες- τοπικές καταιγίδες......

και το χειρότερο είναι ότι έχει και συνέχεια..... μέχρι τα μέσα του μήνα αυτό που μαλλον έρχεται δεν θα έχει σχέση με άνοιξη αλλά με φθινόπωρο ..... χαρακτηριστικότατα τα ανσάμπλ του ευρωπαίου στο 12αρι.....

ens_image.php?geoid=52949&var=201&run=12&date=2023-05-03&model=ecm&member=ENS&bw=1

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Ωραία η φετινή άνοιξη πράγματι ειδικά το διάστημα Απριλίου και μαϊου ως τώρα, για τον Μάρτιο έχω διαφορετική άποψη ένας αδιάφορος μήνας στα πλαίσια της προηγούμενης δεκαετίας...ξεχνάτε όμως την μακράν πιο μαγική άνοιξη τα τελευταία 15 έτη, την άνοιξη του 2011 που έχει σβηστά την φετινή με πιο κρύο Απρίλιο ακόμα και απ' τον φετινό, ενώ Μάρτιο δεν υπάρχει καν σύγκριση αφού ο τότε Μάρτιος είναι μέσα στους 3 πιο κρύους τα τελευταία 15 έτη, και ο Μάιος συνέχισε να είναι δροσερός...μακάρι να πάμε όσο πιο βαθιά γίνεται μέσα στην άνοιξη με χαμηλές Τ γιατί καλώς ή κακώς τα 30αρια κάποια στιγμή θα έρθουν και αλλες χρονιές ήμασταν ήδη κουρασμένοι από αρχές Ιουνίου (τραγικότερο παράδειγμα άνοιξη 2018 που μας ξεπλήρωσε βέβαια το καλοκαίρι)...για τον επερχόμενο φθινοπωροχειμώνα θα δούμε, είναι πολύ μακριά για πορίσματα, αφού η άνοιξη του 2011 διαδέχθηκε τον γνωστό σε όλους χειμώνα 2011-12

Κατά τ αλλα ο Μάιος φαίνεται να συνεχίζει με χαμηλές Τ για την εποχή, μακάρι να μην πιάσουμε 25 πριν τις 15 του μηνα

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ελα μ**** στον τοπο σου και αερα στα πανια σου...
τι σκατα δειχνει ρε για τον μισο μαη; ποσο θα τραβηξει την ανωμαλια; και θα πεσει και χαμηλοτερα ( θεωρητικα μιλοντας βλεποντας χαρτες μεχρι 200 ωρες)...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν βρέχει, κλιματική αλλαγή. Βρέχει, κλιματική αλλαγή. 😎

Το καλό που του θέλω ωστόσο να φτιάξει ο καιρός γιατί 13 Μαϊου φεύγω για 2 εβδομάδες επιφανειακής έρευνας σε ακατοίκητο νησί του Αιγαίου. Έριξα μια ματιά στους χάρτες και βλέπω διαρκείς βροχές στον ηπειρωτικό κορμό ανά διαστήματα και είπα να μπω να δω τι γράφετε γιατί μου λείψατε. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Seth13 είπε:

Δεν βρέχει, κλιματική αλλαγή. Βρέχει, κλιματική αλλαγή. 😎

Το καλό που του θέλω ωστόσο να φτιάξει ο καιρός γιατί 13 Μαϊου φεύγω για 2 εβδομάδες επιφανειακής έρευνας σε ακατοίκητο νησί του Αιγαίου. Έριξα μια ματιά στους χάρτες και βλέπω διαρκείς βροχές στον ηπειρωτικό κορμό ανά διαστήματα και είπα να μπω να δω τι γράφετε γιατί μου λείψατε. 

θυμάμαι τετραήμερη εκδρομή στη Μύκονο με το Πανεπιστήμιο 7-10 Μαίου 1993...κάθε μέρα καιρός χάλια με πολύ δυνατό βοριά, κρύο και ψιλόβροχο...νομιζω ο ήλιος δεν εμφανίστηκε ποτέ...

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Η χαζοεισβολή από βα φαίνεται να έρχεται πάλι.. Αν είναι δυνατόν. Θέρμανση μέχρι 10 Μαίου φέτος.. Μου αρέσει που τώρα τούμπιασαν οι άλλοι στον τζίφο που δίνει αυτά τα αίσχη.

Ναι ξέρω έφαγα καταιγίδες, αλλά εδώ σε αντίθεση με το χιόνι, ναι ΕΙΜΑΙ αχορταγος

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 hours ago, geornik said:

θυμάμαι τετραήμερη εκδρομή στη Μύκονο με το Πανεπιστήμιο 7-10 Μαίου 1993...κάθε μέρα καιρός χάλια με πολύ δυνατό βοριά, κρύο και ψιλόβροχο...νομιζω ο ήλιος δεν εμφανίστηκε ποτέ...

Κοντά έπεσες στο νησί που θα βρίσκομαι. Αν έχω σήμα θα σας στέλνω αναφορές. 😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 ώρες πριν, sotos*snow είπε:

Δυστυχώς για τη βόρεια χώρα δεν είναι απλά δροσερή αλλά ψυχρή-κρύα η άνοιξη που διανύουμε ... ακόμα τις νύχτες χρειάζεται θέρμανση για να σπάσει η ψύχρα μέσα στα σπίτια και η υγρασία που μαζέυεται.... και  μιλάμε για πεδινά τμήματα πόσο μάλλον στα πιο ορεινά....

Για μενα το έχω ξαναπεί και θα το λέω...σαν λάτρης της φυσιολογικότητας και της κανονικότητας των εποχών αυτό που ζούμε  για άλλη μια χρονιά και ειδικά πάλι μέρες Μαίου(στο ίδιο έργο θεατές).... με προκαλεί το λιγότερο που μπορώ να το χαρακτηρίσω αηδία.....άχρηστα ανώμαλα εκτός εποχής συστήματα που προκαλούν νεφωκάλυψη και βροχές ποτιστικές κατά τη διάρκεια όλης της ημέρας ..!!! θερμοκρασίες μεσημεριού σήμερα 3 Μαίου που δεν ξεπερνούσαν τους 14 βαθμούς και αυτές μετο ζόρι.... θερμοκρασίες μεσημεριού που τα τελευταία χρόνια δεν βλέπουμε εύκολα όχι τον Νοέμβρη αλλά δύσκολα και τον Δεκέμβρη..... τεράστια απόδειξη της ανωμαλίας που ζούμε..... το μόνο όφελος οι βροχές για τον υδροφόρο ορίζοντα που θα μπορούσε φυσικά να τις ρίξει από Οκτώβρη μέχρι Μάρτη και όχι να προκαλέσει χειμωνιάτικη ημέρα μέσα στον Μάη.... αλλά είπαμε οι πιο ηλιόλουστοι μήνες του έτους κατάντησαν ο Δεκέμβρης ο Γενάρης και ο Νοέμβρης,,...!!! βροχές που θα μπορούσαμε να δούμε φυσικά και ίσως αρκετά έως πολύ παραπάνω με τις φυσιολογικές για την εποχή θερμικές αστάθειες- τοπικές καταιγίδες......

και το χειρότερο είναι ότι έχει και συνέχεια..... μέχρι τα μέσα του μήνα αυτό που μαλλον έρχεται δεν θα έχει σχέση με άνοιξη αλλά με φθινόπωρο ..... χαρακτηριστικότατα τα ανσάμπλ του ευρωπαίου στο 12αρι.....

ens_image.php?geoid=52949&var=201&run=12&date=2023-05-03&model=ecm&member=ENS&bw=1

Σωτηρη απολαυσε τα γιατι απο οκτωβριο μονο ηλιο θα βλέπεις μεχρι Φλεβάρη....Εγώ το απολαμβάνω τουλαχιστον αυτο το διάστημα αφου ειμαι σίγουρος ότι το φθινόπωρο δε θα υπάρχει ούτε φετος 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

ens_image.php?geoid=52137&var=201&run=12&date=2023-05-04&model=ecm&member=ENS&bw=1

πωωω τι ηδονή που είναι το διάγραμμα. Σχεδόν σαν αυτή του Σλούκα χθες!

Εσένα ηδονή, εμένα κατάθλιψη 😞

 

Διάγραμμα Λάρισας cape

graphe5_1000___22.358490566_39.5546558704_.gif

 

και να τι προκαλεί σε εμένα "ηδονή"

Διάγραμμα cape σε κάποιο σημείο του Τέξας

graphe5_1000___-95.15625_34.875_.gif

 

και όλα αυτά με φούλ καταιγίδες, χωρίς να πάει χαμένο.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εχουμε χρόνο για καταιγίδες, ας γλιτώσουμε ζέστη όσο γίνεται τώρα. Έτσι και αλλιώς μια χαρά καταιγίδες βγήκαν αυτές τις μέρες ακόμη και με κρύο. Άλλωστε CAPE σαν του Τέξας δεν θα έχουμε ποτέ. Αν είναι να περιμένουμε τέτοιο cape θα φτάσουμε 110 χρόνων και ακόμη δεν θα έχουμε ευχαριστηθεί τίποτα. Όπως κάναμε μικροί που κυνηγούσαμε μόνο όσες ήταν τέρμα μοντέλα μέχρι που να το πάρουμε απόφαση και να πάμε σε κάποια που είναι πιο στα μέτρα μας. Και μετά όλα καλά. Managing expectations.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στην ουσία πάει ο μίσος Μάιος σε στυλ φθινοπώρου άρα πάει όλη η άνοιξη δηλαδή...δεν θα κάνω δεύτερες σκέψεις πλέον ότι θα το πληρώσουμε ακριβά πάρα κάτω κτλ.Η ουσία είναι ότι από τους 4 σθχαμενους (Απρίλιος Μάιος Ιούνιος και Ιούλιος)θα φύγουν οι 2 χωρίς να το καταλάβουμε😁

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Εχουμε χρόνο για καταιγίδες, ας γλιτώσουμε ζέστη όσο γίνεται τώρα. Έτσι και αλλιώς μια χαρά καταιγίδες βγήκαν αυτές τις μέρες ακόμη και με κρύο. Άλλωστε CAPE σαν του Τέξας δεν θα έχουμε ποτέ. Αν είναι να περιμένουμε τέτοιο cape θα φτάσουμε 110 χρόνων και ακόμη δεν θα έχουμε ευχαριστηθεί τίποτα. Όπως κάναμε μικροί που κυνηγούσαμε μόνο όσες ήταν τέρμα μοντέλα μέχρι που να το πάρουμε απόφαση και να πάμε σε κάποια που είναι πιο στα μέτρα μας. Και μετά όλα καλά. Managing expectations.

Ναι αλλά αν το λέγαμε αυτό τον χειμώνα? Πχ δεν πειράζει να πάει δυτικά υπερβολικά ο Αυλώνας και να χάσουμε νοεμβριατικο χιόνι, έχουνε χρόνο για χιόνια. Θα συμφωνούσες εκεί?

Πάντως προφανώς δεν περιμένω να έχω τόσο cape, αλλά έχει φτάσει Μάιος και με δυσκολία βλέπουμε 500αρι...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ακόμα πιο κοντά η βρωμοεισβολη από βορειοανατολικά.. αν δεν είχα την χθεσινή καταιγίδα θα έλεγα για την χειρότερη αρχή Μάη εβερ. Κασκόλ μέσα στο σπίτι ακόμα ....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όσο καιρική ανωμαλία και αν είναι οι πολυήμερες, φθινοπωρινού τύπου, βροχοπτώσεις μέσα Μαϊου, για την Αθήνα θα είναι βάλσαμο αν δούμε επιτέλους υετό στα κλιματικά ή και πάνω από τα κλιματικά. Κρύο επιπέδου Βόρειας Ελλάδας, με 6αρια και 7αρια το πρωί, προφανώς δεν θα έχουμε, ώστε να χρειαστεί θέρμανση, ούτε θα μπουμπουνίσουμε από νωρίς αιρ κοντίσιον, όπως άλλες χρονιές που αχνοφαίνονταν ήδη στους χάρτες κάτι εμετικές σκονοζέστες και 23αρια ελάχιστες μέσα στα μπετά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 ώρες πριν, Galanto είπε:

Σωτηρη απολαυσε τα γιατι απο οκτωβριο μονο ηλιο θα βλέπεις μεχρι Φλεβάρη....Εγώ το απολαμβάνω τουλαχιστον αυτο το διάστημα αφου ειμαι σίγουρος ότι το φθινόπωρο δε θα υπάρχει ούτε φετος 

Μα γι αυτό γκρινιάζω ….. ήδη εγώ κλαίω το φθινόπωρο και τον Δεκέμβρη … ατέλειωτοι αντικυκλωνες και άπειρες ώρες ηλιοφάνειας …. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

Ναι αλλά αν το λέγαμε αυτό τον χειμώνα? Πχ δεν πειράζει να πάει δυτικά υπερβολικά ο Αυλώνας και να χάσουμε νοεμβριατικο χιόνι, έχουνε χρόνο για χιόνια. Θα συμφωνούσες εκεί?

Πάντως προφανώς δεν περιμένω να έχω τόσο cape, αλλά έχει φτάσει Μάιος και με δυσκολία βλέπουμε 500αρι...

Εγώ ναι το ίδιο θα έλεγα γιατί δεν περιμένω να χιονίσει στα 0μ απ' το Νοέμβρη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Βγαλμένο από Horrror stories για καταιγιδόφιλους η προοπτική. Δεν υπάρχει σωστή θερμική αστάθεια για δείγμα όσο πάει το μάτι... Χειμώνα βγες από τον Μάη, ή αλλιώς, ακαιρία, βγες από τον μήνα που έχει κατεξοχήν αστάθειες...

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, [weathermaniac] είπε:

Βγαλμένο από Horrror stories για καταιγιδόφιλους η προοπτική. Δεν υπάρχει σωστή θερμική αστάθεια για δείγμα όσο πάει το μάτι... Χειμώνα βγες από τον Μάη, ή αλλιώς, ακαιρία, βγες από τον μήνα που έχει κατεξοχήν αστάθειες...

το θερμοκρασιακο προφιλ πιο αδιαφορο δεν γινοταν....  χαλια θα βγαλουμε τελευταιο δεκαημερο οπως το παει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Τουλάχιστον να μπορούσε να έβρεχε περισσότερο το τελευταίο διάστημα στην Αθήνα ε? Τώρα θα μιλάγαμε για  ευχής εργον. Ειδικότερα  μετά και την τωρινή κυκλοφορία που έχει διαμορφωθεί  στους βαρομετρικους χάρτες το τελευταίο χρονικό διάστημα. 

Αλλά  δυστυχώς η κουλά πάντα θα κάνει τα δικά της. 

Επεξεργάστηκε από Spyros Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Spyros Snowstorm είπε:

Τουλάχιστουν να έβρεχε περισσότερο το τελευταίο διάστημα στην Αθήνα ε? Τώρα θα μιλάγαμε για  ευχής εργον. Ειδικότερα με την τωρινή κυκλοφορία που έχει διαμορφωθεί  στους βαρομετρικους χάρτες. 

με παρουσια απλα ΒΑ ρευματος δεν βρεχοταν η αττικη ουτως η αλλως καλα... 
θεωρω οτι καλυτερα θα ηταν να ειχαμε φυσιολογικες θερμοκρασιες και "λιμνες" στα 500hpa... θα βλεπαμεκαταιγιδες καθημερινα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Frostfang8 είπε:

με παρουσια απλα ΒΑ ρευματος δεν βρεχοταν η αττικη ουτως η αλλως καλα... 
θεωρω οτι καλυτερα θα ηταν να ειχαμε φυσιολογικες θερμοκρασιες και "λιμνες" στα 500hpa... θα βλεπαμεκαταιγιδες καθημερινα...

Δυστυχώς πληρώνουμε τα σπασμένα της φετινή ψυχρή άνοιξη, και του πολύ ζεστόυ χειμώνα που μας πέρασε. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

cape την Κυριακή προς Δευτέρα στις ΗΠΑ

gfsna-11-66.png?6

Στην μύτη του βέλους μένει ένα φιλαράκι μου.. Θα έχει σφοδρή καταιγίδα η περιοχή, μαζί με παμπολλες περιοχές τις επόμενες μέρες στις ΗΠΑ!!

image.png.2c50d6e2b23d44dab30261b72284e91e.png

 

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...