Jump to content
sakis13

Aνάλυση χαρτών Μαίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Ελπίζω αύριο να κάνει την καταιγίδα πριν φύγω, και όχι κατά τις 6.30. Θα είναι μια ενδιαφέρουσα μέρα, μιας και το ρεύμα είναι νότιο στα χαμηλά, και νοτιοδυτικό λίγο ψηλότερα. Μόνο για μια έρα, οπότε ελπίζουμε σε κάτι καλό, μιας και θα έχουμ πολύ παραπάνω Cape από το τιποτένιο σημερινό.

 

Για την συνέχεια βλέπουμε. Πρέπει να μην καταρρεύσει ο αντικυκλώνας από πάνω μας, και μπει κάνενα +10 στα 850, αλλιώς πάει το επόεμνο Σκ. Πάντως πολύ σπαστικό το γεγονός της μέγιστης ευστάθειας στο βόρειο Αιγαίο/Θερμαικό που τρυπώνει και στον νομό μου...

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

το κυριο τουλαχιστον π εχει βαρυτητα στα κοντινα παλι τα σκατωσε. κουρασε η αηδια δεν εχει καμια αξιοπιστία πλεον . ας το αφησουμε στο " αν βρεξει θα βρεξει τυχαια εως τις αρχες ιουνιου , το που θα δειξει "

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Εδώ και δύο μήνες απέχω από τα δρώμενα, καθώς το καιρικό ενδιαφέρον (με βάση τα δικά μου ενδιαφέροντα) έχει μειωθεί δραματικά. Θέλω όμως να πω κάτι που έχω παρατηρήσει. Διαβάζω τι ωραία που θα ήταν να έκανε μια καταιγίδα η οποία θα μας κλείδωνε μέσα στο σπίτι και θα προκαλούσε καταστροφές όπως το να ξηλωθούν στέγες κτλ. Δηλαδή να έχει μια βίαιη δυναμική. Και θέλω να ρωτήσω σε αυτό το σημείο. Αν είστε άνθρωποι μικρής ηλικίας και οι γονείς σας έφτυσαν αίμα για να σας φτιάξουν ένα σπίτι και εσείς παρακαλάτε για τέτοιες καταστροφές, απλά για το θεαθηναι, θεωρείτε ότι είναι ορθό; Μια ποτιστική βροχή δεν αρκεί ή μια μη ακραία καταιγίδα; Απλά μου έκανε εντύπωση και πραγματικά ήθελα να το πω. Επειδή θυμάμαι πολλά ακραία περιστατικά και δυστυχώς στη πλάτη μας έχουμε και μια Μάνδρα με τόσα θύματα, εγώ μια ζωή θα προτιμώ καιρικά φαινόμενα ήπιων τόνων (είτε είναι χιόνι είτε βροχή). Γιατί η φύση εκδικείται και δυστυχώς περα από τον καιρό τόσο η Αττική όσο και η Εύβοια έχει δοκιμαστεί πολύ σκληρά τα καλοκαίρια από το άλλο πρόσωπο της φύσης. Να με συγχωρήσετε για το μακροσκελές μήνυμα μου, απλά έτσι ένιωσα και ήθελα να τα πω. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Άσχετο λίγο αλλά κοίταγα τον μετεωρολογικο σταθμό του Άργους και τις μετρήσεις του.Το 2023 μέχρι στιγμής έχει πάει πολύ καλύτερα από 22 σε βροχή όπου την περασμένη χρονιά είχε καταγραφή κοντά στα 350mm βροχής ενώ φέτος έως τώρα που μιλάμε ή καταγραφή έχει 240mm και έχουμε μπροστά και ένα φθινόπωρο!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Πάλι τα ίδια, ξυπνάμε το πρωί και τι βλέπουμε? Πετσοκομα του cape για άλλη μια φορά στο ναουκαστ. Ενώ και οι υπόλοιπες μέρες έχουν στην κυριολεξία διαλυθεί.. προσωπικά δεν έχω τίποτα να ανυπομονώ πλέον. Ας ελπίσουμε να έρθει κάποια σοβαρή αστάθεια αργότερα στον Ιούνιο....

κουλούρι ξαφνικά και για αύριο. Μόνο αηδία αυτός ο Μάιος πραγματικά....

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Αν ήταν ο Μάιος που έχει στην Θεσσαλία

46.6μμ Λάρισα

93.2μμ Καρδίτσα

150.4μμ Τρίκαλα

48.8μμ Βόλο 

να μην ξανάρθει ποτέ, δώστε τον σε εμάς στην Αττική με τα 10μμ και πάρτε τον περσινό και προπερσινο να κυνηγήσετε καμία καταιγίδα με τα 30αρια

Κάποια πράγματα που λέγονται δεν βγάζουν καν νόημα πλέον, εκτός και αν θέλουμε ξηρασία 

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Και γαμ... είναι ο Μάιος εδώ πάντως. Χαμηλές Τ, εκτός από 2-3 μέρες, μια χαρά βροχή έχει ρίξει και έχουν βγει και καταιγίδες. Αλλά εντάξει δεν βγαίνουν συνέχεια. Εε οκ τι να κάνουμε. Έχουμε καιρό μπροστά μας πάντως.

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μάγκες μην λέμε ότι θέλουμε μια χαρά είναι ο Μάιος αν και θα τον ήθελα να είχε ένα τσακ πιο ζέστη.Κατα αλλά και τις βροχές τπυ είχε και τις συννεφιες και τα όλα του 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, KapelosG είπε:

Αν ήταν ο Μάιος που έχει στην Θεσσαλία

46.6μμ Λάρισα

93.2μμ Καρδίτσα

150.4μμ Τρίκαλα

48.8μμ Βόλο 

να μην ξανάρθει ποτέ, δώστε τον σε εμάς στην Αττική με τα 10μμ και πάρτε τον περσινό και προπερσινο να κυνηγήσετε καμία καταιγίδα με τα 30αρια

Κάποια πράγματα που λέγονται δεν βγάζουν καν νόημα πλέον, εκτός και αν θέλουμε ξηρασία 

Αφού τα έχουμε ξανασυζητήσει. Ας έχει και 500 χιλιοστά ο Μάιος, αν πέσουν ποτιστικά μου είναι παντελώς αδιάφορο! Και το αηδιαστικό του μαϊου δεν αφορά το τι έχει γίνει, αλλά το τι θα μπορούσε να είχε γίνει και με βάση την αρχική κυκλοφορία, αλλά και με βάση την τελική κυκλοφορία, και το πόσο κατώτερη ήταν η κάθε μέρα της καθημερινής αστάθειας που έχουμε από την περασμένη Τρίτη η οποία είναι για κλάματα.

Έτσι λοιπόν διατάξεις σαν το 00αρι του τζιφου στην δεύτερη καρτέλα μόνο ενόχληση μου προκαλούν, καθώς έχουμε μόνο 3 μήνες μπροστά μας για καταιγίδες, ενώ  ποτιστικες μπορούμε να έχουμε οποιοδήποτε μήνα...

 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Αφού τα έχουμε ξανασυζητήσει. Ας έχει και 500 χιλιοστά ο Μάιος, αν πέσουν ποτιστικά μου είναι παντελώς αδιάφορο! Και το αηδιαστικό του μαϊου δεν αφορά το τι έχει γίνει, αλλά το τι θα μπορούσε να είχε γίνει και με βάση την αρχική κυκλοφορία, αλλά και με βάση την τελική κυκλοφορία, και το πόσο κατώτερη ήταν η κάθε μέρα της καθημερινής αστάθειας που έχουμε από την περασμένη Τρίτη η οποία είναι για κλάματα.

Έτσι λοιπόν διατάξεις σαν το 00αρι του τζιφου στην δεύτερη καρτέλα μόνο ενόχληση μου προκαλούν, καθώς έχουμε μόνο 3 μήνες μπροστά μας για καταιγίδες, ενώ  ποτιστικες μπορούμε να έχουμε οποιοδήποτε μήνα...

 

Ενταξει μην παιρνεις και τοσο τις μετρητοις τα μοντελα, αν επιβεβαιωνονταν στην Αττικη μεσα στην χρονια θα χαμε τα διπλασια μμ απ αυτα που επεσαν Δυστυχως τα μοντελα ειναι λογικο να μην μπορουν να πιασουν την τοπικοτητα. Θα μιλαγαμε αλλιως πχ αν τα μμ των Τρικαλων τα εριχνε στην Λαρισα, αλλα συγκυριακα επεσαν εκει, και παιζει να αποτελει και ρεκορ Μαιου. Δεν νομιζω οτι ολες οι βροχες του φετινου Μαη ηταν τοσο ποτιστικές ώστε να χαρακτηριστεί τόσο βαρετος!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, KapelosG είπε:

Ενταξει μην παιρνεις και τοσο τις μετρητοις τα μοντελα, αν επιβεβαιωνονταν στην Αττικη μεσα στην χρονια θα χαμε τα διπλασια μμ απ αυτα που επεσαν Δυστυχως τα μοντελα ειναι λογικο να μην μπορουν να πιασουν την τοπικοτητα. Θα μιλαγαμε αλλιως πχ αν τα μμ των Τρικαλων τα εριχνε στην Λαρισα, αλλα συγκυριακα επεσαν εκει, και παιζει να αποτελει και ρεκορ Μαιου. Δεν νομιζω οτι ολες οι βροχες του φετινου Μαη ηταν τοσο ποτιστικές ώστε να χαρακτηριστεί τόσο βαρετος!

Κοίτα χιλιοστά δεν κοιτάω πραγματικά καθόλου σε καταιγίδες. Από πάντα πχ ήξερα ότι αν υπάρχει σεβαστό cape , αίτιο και πρασινακια υετου στα γύρω ορεινά πάντα έβγαζε και στα πεδινά και εν τέλη εδώ καταιγίδες.

Και εδώ συχνά πυκνά βγάζει υετοτρυπα μοντελικα, νοτιοδυτικά μου, την ώρα που εκεί η περιοχή έχει δεχτεί έως και τις διπλάσιες καταιγίδες σε μέρες αστάθειας σε σχέση με εδώ.

Εδώ τον Μάιο πάντως, πέρα από μια μέρα με καταιγίδα και καλουτσικες ραγδαιοτητες, οι υπόλοιπες βροχερές μέρες ήταν έως έντονου ποτιστικου χαρακτήρα.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παίδες καλούπια και κριτική στα γούστα του άλλου δεν μπορούν να μπαίνουν σε ενα καιρικό φόρουμ. 

Ο άλλος στην αμερική κυνηγάει καταιγίδες και ανεμοστρόβιλους,μπαίνει μέσα σ'αυτούς και ουρλιάζει απο ηδονή.Λίγο πιο κατω ο ιδιος ανεμοστρόβιλος θα προξενησει ζημιές και ίσως θύματα.Θα κατηγορήσουμε αυτον που θαυμάζει αυτο το φαινόμενο?Οχι φυσικά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Παίδες καλούπια και κριτική στα γούστα του άλλου δεν μπορούν να μπαίνουν σε ενα καιρικό φόρουμ. 

Ο άλλος στην αμερική κυνηγάει καταιγίδες και ανεμοστρόβιλους,μπαίνει μέσα σ'αυτούς και ουρλιάζει απο ηδονή.Λίγο πιο κατω ο ιδιος ανεμοστρόβιλος θα προξενησει ζημιές και ίσως θύματα.Θα κατηγορήσουμε αυτον που θαυμάζει αυτο το φαινόμενο?Οχι φυσικά.

Με καλυψες αλλα το ιδιο ισχυει και για το χιονι και τον παγετο ετσι 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

εγω ενα εχω να πω. ποσο για τον πεο ειναι ο τζιφος. χτες βραδυ πριν κοιμηθω κυριολεκτικα μπηκα και ειχε ασταθεια και καταιγιδες σε ολη την αττικη γενικευμενα απο 1 εως 3 ιουνιου..
κοιταω τωρα και τα εξαφανιζει.
ΓΙΑ 24 ΓΑΜ*****Σ ΩΡΕΣ ΜΠΡΟΣΤΑ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Εχω διαβασει αλλου οι δυνατες βροχες εχουν προκαλεσει 1002 κακα και οσοι θελουν δυνατες βροχες ειναι απανθρωποι χωρις συναισθηματα κλπ.Και αλλου ο ηλιος κανει ανθρωπους να υποφερουν οσοι θελουν ηλιο ειναι απανθρωποι κλπ??Το χιονι το καταριουνται πολλοι τον χειμωνα που λογο δουλειας εχουν προβλημα πρεπει να λενε οσοι θελουν χιονι ειναι απανθρωποι κλπ??Αλλου ο αερας μπορει να ξηλωσει και κανα τσιγκο και να εχουμε αλλα και οσοι θελουν αερα ειναι απανθρωπο κλπ.

Υπαρχουν 1002 τροποι για πουν καποιον απανθρωπο που θελει αυτα τα φαινομενα και δεν βγαζεις ακρη.

θελετε χιονι??ναι!!!!!θα πουν καποιοι.....ναι αλλα μπορει να σου πουν οτι εχουν τραυματιστει και πεθανει πολλοι εξαιτιας του χιονιου που γλιστρησανε σε αυτο και εχει φερει 1002 κακα.Αρα ειστε απανθρωποι.

Η απαντηση σε αυτη την λογικη ειναι να πεσουμε στα γονατα και να προσευχομαστε καθε μερα να μην κανει τιποτα απο αυτα ωστε να μην ειμαστε απανθρωποι.

Εγω παντως δεν δινω σημασια και χαιρομαι και με τις καταιγιδες και με τα χιονια και μεχρι και με τις ομιχλες που ειχαμε για παρηγορια τον χειμωνα.Ας λενε καποιοι οτι με την ομιχλη λογο ορατοτητας μπορει να γινουν σοβαρα τροχαια ατυχηματα κλπ και σε οποιον αρεσουν οι ομιχλες ειναι απανθρωπος.

 

 

Επεξεργάστηκε από heavy snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έλεος με το χάλι που βιώνουμε!!!σαπιλα μαυρίλα αυτοκτονίλα είναι ο σαπιόκαιρος!!! Πολλές δουλειές εξαρτώνται απ τον καιρό όπως και η δικιά μου!!!  Επίσης τα νοσοκομεία είναι γεμάτα κοβιντ εξαιτίας του σκατίκαιρα!!!

Ας έρθει επιτέλους το καλοκαίρι!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

δεύτερη καρτέλα πάλι τα καλά.. Που θα πάει θα έρθει και το καλό. Ευτυχώς έρχεται λίγη ζεστούλα που θα βοηθήσει...

Modele GFS - Carte prévisionsModele GFS - Carte prévisionsModele GFS - Carte prévisionsModele GFS - Carte prévisionsModele GFS - Carte prévisionsModele GFS - Carte prévisionsModele GFS - Carte prévisions

Modele GFS - Carte prévisions

 

 

Για το Σκ χαμένη πλέον η υπόθεση εδώ. ή ήπειος και κυρίως το εσωτερικό της όμω ςπάει για καλά πράγματα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Canadathens13 είπε:

Έλεος με το χάλι που βιώνουμε!!!σαπιλα μαυρίλα αυτοκτονίλα είναι ο σαπιόκαιρος!!! Πολλές δουλειές εξαρτώνται απ τον καιρό όπως και η δικιά μου!!!  Επίσης τα νοσοκομεία είναι γεμάτα κοβιντ εξαιτίας του σκατίκαιρα!!!

Ας έρθει επιτέλους το καλοκαίρι!!!

Δεν θα έρθει φέτος το καλοκαίρι. Λυπάμαι για εσάς, καραχαιρομαι όπως το 90% του φόρουμ

 

Επεξεργάστηκε από cptbill
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 ώρες πριν, cptbill είπε:

Δεν θα έρθει φέτος το καλοκαίρι. Λυπάμαι για εσάς, καραχαιρομαι όπως το 90% του φόρουμ

 

Θα τα πούμε στα 40αρια!!!😂,καλημέρα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα παιδιά! Για πιο σοβαρές καταιγίδες, πιο γενικευμένα πράγματα (διάρκεια, έκταση των φαινομένων, χαλάζι, κτλ) τι χρειάζεται; Πιο πολύ ζέστη; Και ιδανικά και κάποιο αίτιο; π.χ. ψυχρή λίμνη στα 500;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Σαν να έχει ενδιαφέρον η Παρασκευή για μέρος της  χώρας.

 

 

us_model-en-318-9_modswisseu_2023053106_72_17_157 (1).png

Επεξεργάστηκε από oldboy332
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Δεν μπορούσε  το σάββατο η έντονη αστάθεια των δυτικών να πεερπατήσει έστω και 50 χλκ  ανατολικότερα..?? Με το που μπουν οι καταιγίδες εδώ θα διαλυθούν... Και  το αστείο είναι ότι με βάση την θεερμοβαδμίδα δεν εξηγείται πουθενά αυτό.. Τόσο πολύ ξηρός θα είναι εδώ ο αέρας? Κατα τα άλλα εμετικός ο τζίφος και πάλι για την συνέχεια. 

αηδια.

Modele GFS - Carte prévisions

 

 

Όσο το cape παίρνει μεγαλύτερες τιμές πάνω από την θάλασσα σε σχέση με την ξηρά, ο καιρός μόνο στην εποχή του δεν θα χαρακτηρίζεται....

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κάνεις εθελοντής για Ιούνιο για άνοιγμα θέματος?άντε παίδες να φέρουμε και λίγο το καλοκαίρι...ας κρατήσει και κάτι για το φθινόπωρο ρε παιδί μου...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Κάνεις εθελοντής για Ιούνιο για άνοιγμα θέματος?άντε παίδες να φέρουμε και λίγο το καλοκαίρι...ας κρατήσει και κάτι για το φθινόπωρο ρε παιδί μου...

θα ήθελα να ανοίξω εγώ, θέλω πως  και πως να πάει καλά ένα θέμα που θα ανοίξω. χαχαχα. Και ειδικά ο Ιούνιος που τα τελευταία χρόνια είναι ο μήνας με το μαξιμουμ καιρικό ενδιαφέρον εδώ...

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...