Jump to content
teo_73

Αναφορές Μαίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Βασικά και ο Χρίστος Παπασούλης που έχει μιλήσει με τον ιδιοκτήτη του σταθμού μας έχει πει οτι είναι άρτια συντηρημένος με σωστή τοποθέτηση όπως και φαίνεται να έχει απόλυτα linear συμπεριφορά διαχρονικά με την εναλλαγή ανέμων από Τουρκοβούνια.

Δε μπορεί όταν έχει Β ρεύμα να έχει από τις χαμηλότερες στην Αττική και με Ν είτε με ήλιο, συννεφιά ή οποιαδήποτε συνθήκη να καταγράφει τις μέγιστες στο λεκανοπέδιο. Κάνει μπαμ οτι το φοένιασμα από τα Τουρκοβούνια είναι η δυναμική αιτία, εξάλλου και ο παραδίπλα δεύτερος ιδιωτικός της Φιλοθέης τον επιβεβαιώνει. 

Για τις ελάχιστες δεν ξέρω πρέπει να κάνω upgrade σε pro για να τις δω. 

Δεν μπορει λοφισκος 280 μετρων να κανει φοεν 1,5 βαθμου παντως, καλα ο διπλα ιδιωτικος δεν ξερω καν τι μαρκας ειναι και πριν λιγο εγραψε 28,3 οτι να ναι δηλαδη, και ο δικος μου ο σταθμος bresser 5 in 1 που προσπαθω να τον εχω αεριζομενο την μερα με πανελ και προστασια απο πανω γραφει τωρα 25,8 επειδη λογω συννεφιας δεν στροφαρει γρηγορα ο ανεμιστηρας και θελει την κλασικη συντηρηση που του κανω καθε χρονο τετοια εποχη και να τον περασω λευκο χρωμα, αυτο σημαινει οτι η μετρηση μου ειναι αξιοπιστη και εχω την ψηλοτερη αττικης; Το ΕΑΑ κοντα μου πριν λιγο εδωσε μεγιστη 25,3...γενικα προσπαθησε να αποφυγεις ιδιωτικους σαν επισημες μεγιστες και ελαχιστες Αττικης γιατι δυστυχως ποτε δεν ξερεις τι κανει ο καθενας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
41 minutes ago, KapelosG said:

Δεν μπορει λοφισκος 280 μετρων να κανει φοεν 1,5 βαθμου παντως

 Με το πολύ πλούσιο δίκτυο σταθμών του ΕΑΑ έχουμε δει πλέον αρκετά καλά και στην Ελλάδα οτι το φαινόμενο των καταβατικών ανέμων δεν μπαίνει τόσο εύκολα σε ''στεγανά''. Διεθνώς επίσης σε κλασικά φόεν σημεία βλέπουμε αντίστοιχες τιμές και δεν είναι τυχαίο οτι σχεδόν όλα τα επίσημα WMO ρεκόρ έχουν σημειωθεί με θερμούς καταβατικούς ανέμους. Οπότε η δυναμική των καταβατών είναι υπο διαρκή επιστημονική διερεύνηση διεθνώς. 

Επίσης δεν είναι ένας τυχαίος ιδιωτικός σταθμός με την έννοια ότι είναι Davis και έχουμε feedback για καλή τοποθέτηση/συντήρηση και calibration από τον ίδιο τον ιδιοκτήτη. Σε κάθε περίπτωση απλά για να παίρνουμε μια καλύτερη εικόνα για τη πολυπλοκότητα της Αττικής ορογραφίας τον παρακολουθω. Είμαι σχεδόν σίγουρος πως αν και το ΕΑΑ έβαζε ακριβώς στο ίδιο σημείο στη Φιλοθέη, πρακτικά στους πρόποδες των Τουρκοβουνίων, τα ίδια θα έγραφε ή και περισσότερο. 

Επίσης 377 μέτρα είναι το υψηλότερο υψόμετρο των Τουρκοβουνίων. Το Μαυροβούνι στη Σαλαμίνα πχ είναι στα 400 στο ψηλότερο σημείο του και όλοι βλέπουμε τι ρεκόρ βαράει ο σταθμός του ΕΑΑ στη Σαλαμίνα με το φοένιασμα της. 

btw 27.8 τώρα μέγιστη Αττικής δίνει ο Davis της Φιλοθέης με σταθερή Ν/ΝΔ συνιστώσα.

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

η Αττική είναι ο πιο αλλόκοτος νομός σε καύσωνες...η εναλλαγή βουνών-λόφων και θαλασσών φέρνει τεράστιες αποκλίσεις ακόμα και σε κοντινές περιοχές ειδικά σε καύσωνες με νοτιά ή δυτικό ρεύμα...

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σαν να ζέστανε λιγάκι αλλά αυτή η συννεφια δε λέει να φύγει με τίποτα. 

Πάτρα παραμένουμε στους 23.5 με 50% υγρασία. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, geornik said:

η Αττική είναι ο πιο αλλόκοτος νομός σε καύσωνες...η εναλλαγή βουνών-λόγων και θαλασσών φέρνει τεράστιες αποκλίσεις ακόμα και σε κοντινές περιοχές ειδικά σε καύσωνες με νοτιά ή δυτικό ρεύμα...

Και αυτή είναι η μαγεία της... Έχει Β ρεύμα?  Περιοχές όπως Σαλαμίνα, πέριξ Υμηττού κτλ τα σπάνε σε καύσωνες. Έχει Ν ρεύμα? Περιοχές όπως Φιλοθέη και Μεσόγεια καίγονται. Έχει αψυχολόγητο ρεύμα? Και γι αυτό έχει προβλέψει η Αττική με το εντελώς αλλόκωτο φοένιασμα του Σουνίου. 

Η ορογραφία της Αττικής για το μέγεθος είναι μια από τις πιο πολύπλοκες, αν όχι η πιο πολύπλοκη στον πλανήτη. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25οC Μελίσσια με βαρια συννεφιά όλη μέρα και μικρα 10λεπτα διαστηματα μ εναν χαζοήλιο να περνανε ακτινες του με το ζορι.....χαλαρα.....κι από αυριο απογευμα γεια σας ....ολος ο υπολοιπος Μάϊος 1-4οC κατω απο τα κανονικα και θα δουμε ρεκορ ψυχροτερου μηνα.....πραγματικα 30αρια με λιγη τυχη θα δουμε πιθανον και Ιουλιο μηνα, ή σε κάποιο κυματάκι του Ιουνιου, αν και δυσκολακι με τετοια κυκλοφορια!!!

ΥΓ Α και κατι ενημερωτικο....κανεις απο τους κατ εμε κι οχι μονο αναξιοπιστους σταθμους του ΕΑΑ, δεν λογιζονται υπ οψιν σε σχεση με τον WMO... .

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

28.3 o Davis της Φιλοθέης τώρα

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

28,7 μέγιστη στην πόλη της Ρόδου!  Κάπως μου κακοφαίνεται....μετά από μια μέχρι τώρα τόσο δροσερή άνοιξη (αν και ψιλοάνομβρη)

Επεξεργάστηκε από brainstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

28.8 Φιλοθέη Davis WeatherLink

28.2 Βαρυμπόμπη ΕΑΑ

μέγιστες Αττικής ως τώρα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 βαθμοί μόλις η μέγιστη εδώ. Απογοήτευση πραγματικά. Δεν νιώθεις ούτε λίγο ζεστή. Ψυχρά το νιώθεις και τώρα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κάηκε η ήπειρος! 
27.8c Γιάννενα… 

30.1c Ηγουμενίτσα! 
 

Την ίδια ώρα 14.9c οι Παππαδες με ανατολικούς ανέμους… όταν η Πάρνηθα έφθασε κ ξεπέρασε τους 18c… κ ο Παρνασσός στα 2200μ τους 15.4c

Χαλκιδα μέγιστη 22.5c… χάρη στον ασθενή βοριά! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπερα σας..!!!Δυσκολη και μουντη μερα...Ολοι ηταν εκει εκτος απο τον πατερα μου...Θελω να πιστευω οτι θα ειναι περηφανος για την γυναικα του,για τα παιδια του,για τους συγγενεις του...Τον τιμησαμε οπως του επρεπε....Μου λειπει ηδη πολυ...Τη ζωη μου θα δινα,να τον ειχα για πεντε λεπτα..Για ενα κρασακι και να μου κανει τρακα ενα τσιγαρακι...Α ρε πατερα...

Πρεπει ομως να συνεχισω..Αυτο θα ηθελε να κανω.Και αυτο θα πραξω...Η ζωη συνεχιζεται...Αλλωστε η ζωη με τον πατερα μου θα συνεχιστει...Τον κουβαλαω μεσα μου,σε ολα,στα παντα..

Σας ευχαριστω ολους απο καρδιας...Για την στηριξη σας...Να σας εχει ο Θεος παντα γερους....Σιγα σιγα θα επιστρεψω στη κανονικη ροη του φορουμ...Αλλα και στη κανονικη ζωη,με τη γνωστη ρουτινα...Απλα καλο ειναι να θυμομαστε οτι ολα αλλαζουν σ ενα λεπτο, σε μια στιγμη....

Να στε καλα ολοι...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, Άγγελος said:

Κάηκε η ήπειρος! 
27.8c Γιάννενα… 

30.1c Ηγουμενίτσα! 
 

Την ίδια ώρα 14.9c οι Παππαδες με ανατολικούς ανέμους… όταν η Πάρνηθα έφθασε κ ξεπέρασε τους 18c… κ ο Παρνασσός στα 2200μ τους 15.4c

Χαλκιδα μέγιστη 22.5c… χάρη στον ασθενή βοριά! 

Ο λογος που σχεδον ποτε η ανατολικη Ευβοια δεν εχει καυσωνες!!Το σχεδον μονιμο βορειοανατολικο ρεύμα αερα. Με μεσες μεγιστες στους 31 βαθμους για Ιουλη απλα δεν χρειαζεσαι ποτε κλιματιστικο. Και οταν λεμε για καυσωνες εννοώ για 35 βαθμους και πανω. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπερα απ τον ανοιξιατικο πανουργια οπου θα μεινουμε μεχρι την κυριακη..με κοντομανικακι το μεσημερι με σχεδον 24β και μαλλον δεν θα βαλουμε θερμανση σημερα..απο αυριο  φουτερακι κ σομπιτσα😉

Αρκετο χιονι κρατανε τα βαρδουσσια..λιγοτερο η γκιωνα και ελαχιστο ο παρνασσος

20230515_194642.jpg

20230515_194738.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, KapelosG είπε:

Δεν μπορει λοφισκος 280 μετρων να κανει φοεν 1,5 βαθμου παντως, καλα ο διπλα ιδιωτικος δεν ξερω καν τι μαρκας ειναι και πριν λιγο εγραψε 28,3 οτι να ναι δηλαδη, και ο δικος μου ο σταθμος bresser 5 in 1 που προσπαθω να τον εχω αεριζομενο την μερα με πανελ και προστασια απο πανω γραφει τωρα 25,8 επειδη λογω συννεφιας δεν στροφαρει γρηγορα ο ανεμιστηρας και θελει την κλασικη συντηρηση που του κανω καθε χρονο τετοια εποχη και να τον περασω λευκο χρωμα, αυτο σημαινει οτι η μετρηση μου ειναι αξιοπιστη και εχω την ψηλοτερη αττικης; Το ΕΑΑ κοντα μου πριν λιγο εδωσε μεγιστη 25,3...γενικα προσπαθησε να αποφυγεις ιδιωτικους σαν επισημες μεγιστες και ελαχιστες Αττικης γιατι δυστυχως ποτε δεν ξερεις τι κανει ο καθενας

Ο άνεμος φόεν είναι λίγο περίεργο θέμα και νομίζω χρήζει περαιτέρω διερεύνησης. Π.χ. στο σταθμό που είχαμε στη Φοινικούντα η θερμοκρασία εκτοξευόταν με καταβάτη ισχυρό ΒΔ από ένα λόφο με μέσο ύψος 200-250 μ. και ένα μικρό κομμάτι του μέγιστο ύψος 321 μ. Οι διαφορές με Πύλο ήταν εκπληκτικές! Παραθέτω τα ετήσια δεδομένα από Πύλο - Φοινικούντα για το 2021 που έκανε ισχυρούς καύσωνες να δούμε διάφορα στις μέγιστες. Και οι δύο πόλεις παραθαλάσσιες σε πολύ μικρή απόσταση, στην πρώτη είσοδος του ΒΔ από θάλασσα, στη δεύτερη κατάληξη ως καταβάτη. Ο σταθμός της Πύλου davis pro2 24 ώρες fan aspirated, της Φοινικούντας vue που δε νομίζω να είχε θέμα ανανέωσης του αέρα στο εσωτερικό του κλωβού, γιατί οι μέγιστες καταγράφονταν με πολύ ισχυρό σταθερό ΒΔ.

http://foinikounda.meteoclub.gr/NOAAPRYR.TXT

Και από κάτω η Πύλος.

 

IMG-41bbb9dd89fb40682bb615114e5a9b54-V.j

Επεξεργάστηκε από Μεσσήνιος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...