Jump to content
teo_73

Αναφορές Μαίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Καλημερες!!!Μετα απο παρα πολυ καιρο αποφασισα σημερα να παω για τρεξιμο...Ξυπνησα πρωι πρωι...Καλες καιρικες συνθηκες με τη θερμοκρασια κοντα στους 19 βαθμους...

Τωρα ξεκουραση στο μπαλκονι με την θερμοκρασια ηδη στους 21.4 αλλα δεν υπαρχει καμια αισθηση ζεστης..Ειχα να κατσω στο μπαλκονι απο τις 11 του Μαη,μια μερα μετα το φευγιο του πατερα μου οταν ειχε ερθει ο Μητσακος με τον Δροσοπηγιωτη...(να ναι καλα τ αντρακια μου)..Απεφευγα να καθομαι γιατι παντα το μυαλο μου γυρναγε στο πατερα μου..Πολλες ωρες χειμωνα καλοκαιρι αραζαμε οι δυο μας εξω..Να πουμε τα νεα μας,να τα πιουμε,να παρουμε το καφεδακι μας,να μου κανει τρακα ενα τσιγαρακι χωρις να τον δει η κυρα Καιτη και του τα χωσει αφου υποτιθεται το χε κοψει...Σημερα ομως αραξα μονος...Ποναει ακομα και οσο επιστρεφεις στην κανονικοτητα σου,τοσο πιο δυσκολο γινεται...Γιατι πλεον υπαρχει μια μεγαλη και αναντικαταστατη απωλεια...Του πατερα μου....Θα εκανα τα παντα για να τον φερω πισω,για ενα τελευταιο τσιγαρο,ενα τελευταιο ποτηρι κρασι για ενα τελευταιο πενταλεπτο που δεν προλαβαμε...

Με συγχωρειτε,σας ζαλιζω και σας...Χαρα θεου εξω.....Σας καλημεριζω απο την ηλιολουστη Καλλιθεα με καποιες ανουσιες τοπικες νεφωσεις...Καλη Κυριακη!!

20230528_075707.jpg

20230528_075753.jpg

20230528_075732.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χαμος εγινε,αφησε 0.2μμ η διλεπτη μπορα 🤣

Παντως ο καιρος ειναι πολυ βαρυς με συννεφα του βοριά και φερνει απο καμια ψιχαλα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με λίγη βροχούλα οπως έγραψε ο Γιωργος και βοριά το πρωινό τρέξιμο στο Κρυονέρι.Τουλάχιστον ειναι ωραία.  Καλημέρα σε όλους! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Έριξε 1.8 - 3.0mm αναλόγως το σταθμό ενώ τώρα έχει και καταιγίδα στην ανατολική πλευρά του Πηλίου, στη θάλασσα. Τ στους ~20 με συννεφιά. Καλημέρα!

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Καλημέρα, μουφοσυννεφια εδώ, και να δούμε αν θα πετύχουμε τίποτα σήμερα.. 

Βλέπω έφτιαξε η κάμερα του Αστεροσκοπείου..

 

Χμμμμ από ότι φαίνεται σύμφωνα με τον σταθμό της χαραυγής έχουνε μόνο 72 βαθμούς τώρα, ενώ είχαμε μέγιστη -100 και ελάχιστη 100 βαθμούς κελσίου στο ανάποδο θερμοκρασιακό σύμπαν που ζούμε. Λολ.

 

 

Screenshot_2023-05-28-10-43-03-402_com.android.browser.png

10-42-03-larisa.jpg

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Χθες το βραδυ ειχα παει για μπυριτσα στο beer way στα Μελισσια επικη δροσια με αερακι, ειναι πραγματικα ο μηνας που η Τ δεν ανεβηκε ποτε τρομερη σταθεροτητα στις μεγιστες ειδικα, οπως και ο Απριλιος...και με αφορμη αυτo εφτιαξα το εξης διαφωτιστικο πινακακι!!

image.png.0590b24e2cc8e8ec651af08ee8620cfb.png

Η μεγιστη Τ ως 27/5 για το Γκαζι στον Μαιο ειναι μολις 26,7!! με τυπικη τιμη 2009-2022 (14 ετη) 32,3 δηλαδη 5,6 βαθμους κατω απο την τυπικη μεγιστη μηνα...συγχρονως το 26,7 μεγιστη μηνα ειναι τοσο λιγο που ξεπερναει μολις κατα 0,6 την μεση μεγιστη Μαιου στο διαστημα 2009-22 που ειναι 26,1 για το Γκαζι

Ομως το εντυπωσιακο του πραγματος δεν τελειωνει εδω...σε αναλυση των μεγιστων Απριλιου απο 2009-2023 (15 ετη) βρεθηκε οτι η μεση απόλυτα μεγιστη Απριλιου ειναι οσο η απολυτα μεγιστη του φετινου Μαη (26,7)!!!! Και για να κλεισω εδω ο Απριλιος επισης ειχε την χαμηλοτερη απολυτα μεγιστη απο ολους τους Απριλιους που προηγηθηκαν με 23,3, δηλαδη ειδικα στις απολυτα μεγιστες Τ το διμηνο που διανυσαμε ειναι ιστορικο!

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερες....μπραβο ρε φιλε Kapelos χαρα στο κουραγιο σου βλεπουμε λοιπον κ με.αριθμους που δεν λενε ψεμματα το ΙΣΤΟΡΙΚΟ διμηνο που προηγηθηκε...

Μα ειναι φανερο λιγο πριν το μπασιμο του καλοκαιριου οτι εχουμε καθαρα πρωιμες ανοιξιατικες συνθηκες....

Με.ανεβασμενη μεν ελαχιστη στους 17.3 ξημερωσαμε αλλα με αρκετη ως πολλη συννεφια κ.βοριαδαρο στα.40-45 χλμ οι ριπες....

20.2 μολις τωρα κ δεν.στεκεσαι ευκολα με.σκετο κοντομανικο....στα δε.υπερβορεια ξεκινησαν.ηδη τα.βορισματα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Υπέροχο πρωινό....18.5 ελάχιστη στην ταράτσα μου με 40αρες ριπές βοριά όλη νύχτα .....στους 21 τώρα με βαριά συννεφιά  

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

καταιγίδες άρχισαν να βαγινουν δυτική Θεσσαλία. Θα είναι ενδιαφέρουσα μέρα γαι εκεί...

για ηπειρο τι βλεπεις

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Υπέροχες εικόνες από την λίμνη Κρεμαστών χθες Σάββατο 27/5 και τις εκδηλώσεις του Ναυτικού Αθλητικού Ομίλου Καρπενησίου!!!

IMG_20230528_104151.jpg

IMG_20230528_104128.jpg

IMG_20230528_103951.jpg

IMG_20230528_104102.jpg

IMG_20230528_104013.jpg

IMG_20230528_103929.jpg

IMG_20230528_104035.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, billipiros12 είπε:

για ηπειρο τι βλεπεις

καλύτερα από εχθές, πιο γενικευμνένα φαινόμενα. Τώρα η Πρέβεζα είναι λίγο δύσκολη πάλι

Στο ναουκαστ εξαφάνισε πάλι το Cape Ο τζίφος για την Θεσσαλία.. ¨Ετσι πάμε κάθε μέρα με τον φολοανατολικό...

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λίγο νωρίτερα το πρωί, από Άνω Βριλήσσια (έπεφταν ψιχάλες), αλλά και Μελίσσια (βρήκα σταγόνες στο αυτοκίνητο), με αρκετά κλειστό καιρό, βοριάς να φυσάει και νάχει ψυχρούλα....

Ημέρα τελειότητα, άνοιξη όνειρο!!!

IMG_20230528_125259.jpg

IMG_20230528_125320.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ανατολικά μου, μπόρα με έντονη βροχοκουρτινα. Δυστυχώς από βορειοανατολικά στον Κίσσαβο ούτε συννεφακι

IMG_20230528_125523.jpg

IMG_20230528_125545.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αλλη μια Συννεφιασμενη κ Βορισια δροσερη Κυριακη εχουμε χασει το μετρημα...ως 20.5-21.0 δεν παει παραπανω με.ΒΟΡΙΑΔΑΡΟ να σε σηκωνει 50 χλμ ριπες και αισθηση κανα 18αρι βαθμους το πολυ...

Η επομενη Κυριακη δεν ειναι πια Ανοιξιατικη αλλα Καλοκαιρινη αφου θα εχει μπει κ ημερολογιακα Ιουνιος αλλα ο καλος μας ο καιρος δεν παιρνει χαμπαρι φετος...

Δειτε ρε αδελφια προοπτικη με πτωση κ βροχες μεσοβδομαδα κ μετα.βοριαδοκαιρο....καποιος μας κανει πλακα...

Αντε κ Ιουλιο ισως φθασει τους 27-28 σταδιακα...αχαχαχα...

ΥΓ: το μονο που φοβαμαι κ ξορκιζω ειναι 10 μερες με 50-55 μετα...για εξισορροπηση...κ.βροχες ξανα Δεκεμβριο....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Καλό μεσημέρι σε όλους.....ο Μάιος βγαίνει θερμοκρασιακά τέλειος!! Απέχω καί εγώ με διάφορα προσωπικά θέματα καί υγείας καί ...... πού αντιμετωπίζω υγεία και ψυχραιμία εύχομαι καλό υπόλοιπο....

 

IMG_20230528_142051.jpg

Επεξεργάστηκε από tendcol
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, tendcol είπε:

Καλό μεσημέρι σε όλους.....ο Μάιος βγαίνει θερμοκρασιακά τέλειος!! Απέχω καί εγώ με διάφορα προσωπικά θέματα καί υγείας καί ...... πού αντιμετωπίζω υγεία και ψυχραιμία εύχομαι καλό υπόλοιπο....

 

Περαστικά εύχομαι. Ότι κι αν είναι να το αντιμετωπίσεις με ψυχραιμία και δύναμη .

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...