Jump to content
Κώστας.

Οι καλύτερες φωτογραφίες που βγάλαμε

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 hours ago, Κώστας. said:

Θα ψάξω στο σπίτι να δω. Δε θυμάμαι. Δεν είναι καμία φοβερή όμως .

Εντάξει, δεν πειράζει. Έχω απλά την περιέργεια να μάθω ως χρήστης Panasonic επίσης. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 10/22/2019 at 2:24 PM, Κώστας. said:

Θα ψάξω στο σπίτι να δω. Δε θυμάμαι. Δεν είναι καμία φοβερή όμως .

Τέλος πάντων. Στην παρακάτω φωτογραφία 😛 έχω αφήσει τα μεταδεδομένα και έτσι φαίνονται όλες οι λεπτομέρειες λήψης, όπως και το μοντέλο της μηχανής.

 

P1000432.JPG

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, Vox_Balenae said:

 έχω αφήσει τα μεταδεδομένα και έτσι φαίνονται όλες οι λεπτομέρειες λήψης, όπως και το μοντέλο της μηχανής.

Χμ, έτσι νόμιζα. Βλέπω ότι το φόρουμ απογυμνώνει τις φωτογραφίες από τα επιπλέον δεδομένα και τις συμπιέζει με πολύ επιθετικό τρόπο. Η μηχανή λοιπόν που χρησιμοποιήθηκε είναι η Panasonic Lumix DMC-LF1.

Επεξεργάστηκε από Vox_Balenae
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 10/6/2019 at 9:28 PM, ΧΕΛΜΟΣ said:

Σωτηρη μιας και πρωταρης εγω με τις dslr θα ηθελα να σε ρωτησω με τι φακο την τραβηξες και σε τις ρυθμισεις....

Η δική μου πάντως πιο πάνω είχε:

  • Exposure Mode: Auto exposure
  • Exposure Program: Aperture priority
  • Exposure Time: 1/60
  • Flash: Off, did not fire
  • FNumber: 2
  • Focal Length: 6
  • Focal Length In 35mm Film: 29
  • Photographic Sensitivity (ISO): 800
  • Pixel X Dimension: 3.264
  • Pixel Y Dimension: 2.176
  • White Balance: Auto white balance
  • Image Stabilisation: On

Στη φωτογραφία που φαίνεται βέβαια οι διαστάσεις Χ, Υ δεν είναι πλέον οι αρχικές αφού το λογισμικό του φόρουμ τις μείωσε κατά πολύ.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, Vox_Balenae said:

Είναι σχετικά καινούργιο μοντέλο. Και μόνο το 60Χ zoom που έχει, λέει πολλά. Α, και 4Κ βίντεο ... 

Το 4Κ βίντεο όντως αξίζει πολύ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 hours ago, Κώστας. said:

Για νύχτα είναι όμως ΜΑΠΑ. 

Κυριολεκτικά για πεταμα

Έχεις κάποιο παράδειγμα να δώσεις; Υποπτεύομαι ότι το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις είναι η σημαντική μείωση της ποιότητας της φωτογραφίας όταν ανεβάζεις την ευαισθησία (αριθμός ISO) σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού. Αυτό λύνεται με τη χρήση χαμηλού ISO (κάτω από 400) αλλά η μηχανή πρέπει να μείνει εντελώς ακίνητη για να μη βγει κουνημένη η φωτογραφία. Δεν είναι πρακτικό αλλά αν έχεις κάποιο στήριγμα είναι εφικτό.

Από την άλλη είναι λογικό να υποθέσεις ότι μια μηχανή με τόσο ισχυρό zoom σχεδιάστηκε έχοντας κατά νου συνθήκες εξωτερικών χώρων σε φως ημέρας (φύση και ταξίδια κυρίως).

Θα δω αργότερα αν έχω κάποια φωτογραφία από την LF1 με υψηλό ISO.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 hours ago, Vox_Balenae said:

Θα δω αργότερα αν έχω κάποια φωτογραφία από την LF1 με υψηλό ISO.

Ορίστε, βρήκα μια. Βγήκε στην Πράγα και έχει τις ακόλουθες ρυθμίσεις:

  • Exposure Program: Aperture priority
  • Exposure Time: 1/25
  • FNumber: 5.6
  • Focal Length: 13.4
  • Focal Length In 35mm Film: 65
  • Photographic Sensitivity (ISO): 3200
  • Image Stabilisation: On

Προφανώς έβαλα την ευαισθησία στο 3200 για να έχω χρόνο έκθεσης ικανό ώστε με τη βοήθεια του ενσωματωμένου συστήματος οπτικής σταθεροποίησης να έχω καθαρή (μη κουνημένη) εικόνα. 

Κάπως έτσι πρέπει να είναι και οι δικές σου σε παρόμοιο φωτισμό. Ή μήπως όχι;

 

P1010511.JPG

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ναι. Αλλά δεν είμαι ικανοποιημένος απ' αυτό το αποτέλεσμα. Διότι οκ το κτίριο δεν κουνιέται. Αν η κάμερα έδειχνε λίγο πιο κάτω και έπιανε το κόσμο, οι άνθρωποι θα ήταν πολύ "κουνημενοι".

Δεν έχω απαιτήση τη νύχτα με ζουμ να βγάλω φωτογραφία. Αλλά και χωρίς ζούμ σε κινούμενους σχετικά κοντινούς στόχους είναι μάπα.

 

Δεν γίνεται εκ των πραγμάτων να έχω κι αυτό το μεγάλο ζουμ να έχω και νυχτερινή ποιότητα. Είναι δύο αντίθετα πράγματα. 

Χρειάζεται άλλος φακός . Αλλά δεν έχω υπομονή για αλλαγή φακών . Άσε που θα τους καταστρέψω κατά λάθος. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, Κώστας. said:

Ναι. Αλλά δεν είμαι ικανοποιημένος απ' αυτό το αποτέλεσμα. Διότι οκ το κτίριο δεν κουνιέται. Αν η κάμερα έδειχνε λίγο πιο κάτω και έπιανε το κόσμο, οι άνθρωποι θα ήταν πολύ "κουνημενοι".

Μα αυτό δεν είναι περιορισμός της φωτογραφικής μηχανής. Αν κατάλαβα καλά τι λες δηλαδή. Έτσι γίνεται με οποιαδήποτε μηχανή κάτω από τέτοιες συνθήκες. Αν έχεις μεγάλο χρόνο έκθεσης λόγω χαμηλού φωτισμού, τότε κάθε κίνηση φωτός θα αποτυπωθεί ως φωτεινή γραμμή. 

 

1 hour ago, Κώστας. said:

Δεν γίνεται εκ των πραγμάτων να έχω κι αυτό το μεγάλο ζουμ να έχω και νυχτερινή ποιότητα. Είναι δύο αντίθετα πράγματα. 

Σε μοντέλα με σταθερούς φακούς, όντως δε γίνεται.

 

1 hour ago, Κώστας. said:

Χρειάζεται άλλος φακός . Αλλά δεν έχω υπομονή για αλλαγή φακών . Άσε που θα τους καταστρέψω κατά λάθος. 

Αυτός ήταν και δικός μου φόβος γιατί μιλάμε για εξοπλισμό με μεγάλο κόστος. Στην ίδια αξία έχεις μια πολύ καλή μικρή μηχανή. Προτιμώ ένα μικρού μεγέθους και σταθερό πακέτο κι ας θυσιάζω μερικά πράγματα. Τελευταία όμως η τεχνολογία έχει προχωρήσει αρκετά και σ' αυτού του τύπου τις μηχανές. 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 10/26/2019 at 12:49 AM, Κώστας. said:

Το πιο εντυπωσιακό είναι το δυνατότητες έχουν τα πολύ μοντέρνα κινητά. 

Ναι, αλλά υπάρχει μια σημαντική διαφορά σε σχέση με την κανονική φωτογραφική μηχανή: τα κινητά τηλέφωνα τελευταίας γενιάς είναι εφοδιασμένα με επεξεργαστές και λειτουργικό σύστημα που μια φωτογραφική μηχανή απλά δε διαθέτει. Αυτά αξιοποιούνται από τους κατασκευαστές στη βελτίωση της εικόνας που μπορεί να καταγράψει το οπτικό σύστημα ενός τέτοιου τηλεφώνου (ή ταμπλέτας). Φυσικά μια καλή φωτογραφική μηχανή έχει πολύ ανώτερο οπτικό σύστημα απ' αυτό ενός τηλεφώνου. 

Χαρακτηριστικό είναι το ακόλουθο χωρίο από τις σημειώσεις που συνοδεύουν το iOS 13.2 που βγήκε αυτές τις μέρες:

Camera 
- Deep Fusion for ‌iPhone 11‌, ‌iPhone 11 Pro‌, and ‌iPhone 11 Pro Max‌ uses the A13 Bionic Neural Engine to capture multiple images at various exposures, run a pixel-by-pixel analysis, and fuse the highest quality parts of the images together resulting in photos with dramatically better texture, details, and reduced noise, especially for mid to low light scenes 
- Ability to change the video resolution directly from the Camera app for ‌iPhone 11‌, ‌iPhone 11 Pro‌, and ‌iPhone 11 Pro Max‌ 

A13 είναι ο επεξεργαστής που έχουν τα καινούργια μοντέλα. Παρακάτω δίνω και μια φωτογραφία που βγήκε με το iPad mini 5, που διαθέτει μόνο μια απλή κάμερα αλλά έχει τον επεξεργαστή A12.

 

Flower.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σ αρέσει να βγάζεις φωτογραφίες μικρά πραγματα;Ζωακια; λουλουδακια;

Δεν το έχω κάνει ποτέ.  Συνήθως μ αρέσει να βγάζω τοπία, κτίρια  και λιγότερο ανθρώπους, πλήθη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...