Jump to content
[weathermaniac]

Αυτοκίνητα!

Αυτοκίνητα!  

9 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιο είδος αυτοκινήτου είναι το αγαπημένο σας?

    • Micro Car
      0
    • Mini/Supermini cars
      1
    • Hatchback
      0
    • Sedan ή Saloon
      2
    • Cabrio/Roadsters
      2
    • Coupé
      1
    • Station wagon
      0
    • SUV
      3
    • Crossover
      0
    • ΜPV
      0


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ θα γράψουμε για ποιον λόγο μας αρέσει κάποια κατηγορία αυτοκινήτων και γιατί. Επίσης μπορούμε βάζουμε τα καινούργια μοντέλα αυτοκινήτων  εδώ. Θα βάζω εγώ που και που.

 

Για να είστε σίγουροι ποιες είναι οι κατηγορίες στα αγγλικά, έχω βάλει την ιστοσελίδα που δείχνει αντιπροσωπευτικά παραδείγματα.

https://blog.spotawheel.gr/10-typoi-aftokinitwn-kai-pws-ta-ksexwrizeis/

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα τζιπ τα έκανες suv!!!!

Τεσπα προσωπικά μου αρέσουν τα τζιπ... εδώ κ 10 χρόνια έχω ένα grandvitara 2.0L κ δεν το αλλάζω με τίποτα....

οι εκδρομές τα ταξίδια κ τα τοπία που έχω δει με το συγκεκριμένο αμάξι είναι απίστευτα.....έχω κυριολεκτικά γυρίσει την Ελλάδα.....

μπορει σαν τζιπ να μην έχω τις επιδόσεις κ την ευχρηστία αλλά όπως λέει κ ένα Μότο : μπορεί να είσαι πιο γρήγορος.. εγώ όμως πάω παντού..!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25 minutes ago, DENNISLA said:

Τα τζιπ τα έκανες suv!!!!

Τεσπα προσωπικά μου αρέσουν τα τζιπ... εδώ κ 10 χρόνια έχω ένα grandvitara 2.0L κ δεν το αλλάζω με τίποτα....

οι εκδρομές τα ταξίδια κ τα τοπία που έχω δει με το συγκεκριμένο αμάξι είναι απίστευτα.....έχω κυριολεκτικά γυρίσει την Ελλάδα.....

μπορει σαν τζιπ να μην έχω τις επιδόσεις κ την ευχρηστία αλλά όπως λέει κ ένα Μότο : μπορεί να είσαι πιο γρήγορος.. εγώ όμως πάω παντού..!!

Α Διονύση έτσι είναι η κατηγορία αυτοκινήτων . Jeep είναι απλά μία μάρκα, και όμως συνέχεια θα ακούω το 90% του κόσμου να τα λέει όλα τα suv "jeep" Και τρελαίνομαι!

 

Παρόλα αυτά συμφωνώ όσο δεν πάει! Και εμένα πάντα μου άρεσαν πάντα περισσότερο. Το μόνο αρνητικό για εμένα είναι ότι είναι δύσκολο να τα παρκάρεις, αλλά φυσικά δεν είναι και τα οικονομικότερα στην βενζίνη/πετρέλαιο. Στην τελευταία σου πρόταση προσυπογράφω!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παλιότερα λέγοντας Jeep εννοούσαμε τζιπ με φρύδια.... τώρα δυστυχώς τον περισσότερο κόσμο δεν τον ενδιαφέρει οι δύσκολες καταστάσεις απλά να είναι ψηλό κ να ανεβαίνει το χιονοδρομικό ....

οντως αν δεν είναι ντίζελ το αμάξι ...πονάει η τσέπη... όπως κ με την φορολογία..... αλλά στο τέλος αυτά που σου προσφέρει είναι μοναδικά 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έχω αλλάξει πάρα πολλά αυτοκίνητα και δεν έχω καταλήξει κάπου ακόμα... Το κάθε ένα έχει κάτι ξεχωριστό... 

Ειχα sports coupe, cabrio, τζιπ, και τώρα Station... 

Τωρα πάλι ψάχνομαι αλλά πλέον με 5μελη οικογένεια και λεφτά με το σταγονόμετρο τα πράγματα δεν είναι όπως πριν 20 χρόνια.... 

Ξεκίνησα στα 19 μου με ένα astra F gsi 2000cc και 150 ίππους

Στα 25 πήρα ένα Daihatsu Terios 4X4 1500 105 ιππους

Στα 27 πήρα ένα astra H opc 2000T 240 ιππους 

Στα 29 ένα astra twintop (cabrio) 1600T 180 ίππους 

Και τέλος στα 34 ένα astra sports tourer 1400T 150 ίππους το οποίο έχω ακομα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Περιμένω να δω πότε θα κυκλοφορήσει στους δρόμους της Ελλάδας. Βέβαια με τιμή που μπορεί εύκολα να ξεπεράσει τα εκατό χιλιάρικα, δύσκολα κάποιος έλληνας στις μέρες μας να αγοράσει την bmw x7

Αποτέλεσμα εικόνας για bmw x7

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ένα βίντεο από ένα κανάλι που βλέπω καθημερινά το Carwow. Στο οποίο ο mat watson βρίσκεται στην Γενεύη για το καθιεωρμένο σόου αυτοκινητών που γίνεται κάθε χρόνο, με τα καινούργια μοντέλα.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

ΑΝ και δεν είμαι φαν των supercars η θυγατρική της honda έχει κάνει ένα έργο τέχνης!

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το τέλος ενός θρύλου

Η αυλαία για ένα από τα σπουδαιότερα αυτοκίνητα, έπεσε. Έπειτα από 81 χρόνια και περισσότερες από 21 εκατομμύρια πωλήσεις, το Beetle πέρασε στο πάνθεον της παγκόσμιας αυτοκίνησης.

Το ÏÎ­Î»Î¿Ï ÎµÎ½ÏÏ Î¸ÏÏλοÏ

 

Με εντολή του Χίτλερ

Η ζωή του θρυλικού σκαθαριού ξεκίνησε στις αρχές του 1938. Ο Αδόλφος Χίτλερ ζήτησε από τον Φέρντιναντ Πόρσε να φτιάξει ένα αυτοκίνητο για το λαό. Ένα όχημα οικονομικό, που να μπορεί να μεταφέρει ένα αντρόγυνο με τα δύο παιδιά από τη μία πόλη της Γερμανίας στην άλλη, να είναι ικανό να αναπτύξει ταχύτητα άνω των 90 χλμ./ώρα, να μην χρειάζεται πολλά χρήματα για να συντηρηθεί και να κοστίζει ελάχιστα.

Το αÏθενÏÎ¹ÎºÏ ÏÏέδιο ÏÎ·Ï ÏÏÎ¿Î»Î®Ï ÏÎ¿Ï ÎÏαοÏÏάοÏζ

Το αυθεντικό σχέδιο της σχολής του Μπαουχάουζ

 

Η ζωή του θρυλικού σκαθαριού ξεκίνησε στις αρχές του 1938. Ο Αδόλφος Χίτλερ ζήτησε από τον Φέρντιναντ Πόρσε να φτιάξει ένα αυτοκίνητο για το λαό. Ένα όχημα οικονομικό, που να μπορεί να μεταφέρει ένα αντρόγυνο με τα δύο παιδιά από τη μία πόλη της Γερμανίας στην άλλη, να είναι ικανό να αναπτύξει ταχύτητα άνω των 90 χλμ./ώρα, να μην χρειάζεται πολλά χρήματα για να συντηρηθεί και να κοστίζει ελάχιστα.

image.ashx?fid=2697363

Ο Πόρσε αποδέχθηκε την πρόκληση του δικτάτορα. Πήρε τα σχέδια της πρωτοπόρου αρχιτεκτονικής σχολής του Μπαουχάουζ και βασίστηκε πάνω σε ένα ξεχωριστό design.

Ήταν το πρώτο σχέδιο του Beetle. Αυτό που έμελε να αλλάξει το ρου της ιστορίας των τεσσάρων τροχών.

Λίγους μήνες αργότερα και πιο συγκεκριμένα τον Αύγουστο του 1938, ο Φέρντιναντ κάλεσε τον Χίτλερ να δει πρώτος το όχημα που ζήτησε. Ένα καμπυλωτό τετράτροχο με τέλειο για την εποχή αεροδυναμικό συντελεστή. Ο Αδόλφος ενθουσιάστηκε και έδωσε εντολή να περάσει άμεσα στην παραγωγή στη νεοϊδρυθείσα «Πόλη των αυτοκινήτων KdF» (Stadt des KdF-Wagens), η οποία το 1945 μετονομάστηκε σε Βόλφσμπουργκ. 

Το πρόγραμμα με τον κωδικό «αυτοκίνητο του λαού», δηλαδή Volkswagen, έμελε να γίνει διάσημο στα πέρατα της γης. Τότε όμως, κανείς δεν το φανταζόταν.

Ο Σκαραβαίος

ÎÏÏικά καÏαÏκεÏαζÏÏαν ÏÏο ÎÏλÏÏμÏοÏÏγκ

Αρχικά κατασκευαζόταν στο Βόλφσμπουργκ

 

To cult αυτό αντικείμενο, έγινε αρχικά γνωστό ως «Käfer», δηλαδή «Σκαθάρι» στα γερμανικά ή «Σκαραβαίος» στην Ελλάδα. Beetle βαπτίστηκε στις αγγλόφωνες χώρες και υιοθετήθηκε στις ΗΠΑ αρκετά χρόνια αργότερα, όταν οι πωλήσεις είχαν ξεπεράσει κάθε προσδοκία.

Ο κινητήρας του καινοτόμου μοντέλου ήταν τετράχρονος, βενζίνης, επίπεδος τετρακύλινδρος και αερόψυκτος. Είχε χωρητικότητα 995 κ. εκ. και ισχύ 25 hp. Το 1945,  απέκτησε μοτέρ 1.131 κ. εκ. και ισχύος 30 ίππων, με τον κυβισμό και τη δύναμη να αυξάνονται σταδιακά.

Τα πρώτα αυτοκίνητα πωλήθηκαν κυρίως σε κάποιους προνομιούχους της Ναζιστικής ελίτ και το κόστος αγοράς ήταν 990 μάρκα.

Λόγω του Δευτέρου Παγκοσμίου Πολέμου, το «σκαθάρι» ξεκίνησε να κατασκευάζεται μαζικά στα τέλη της δεκαετίας του ’40. Κατά τις δεκαετίες του ’50 και του ’60 η φήμη του εκτοξεύθηκε στην Ευρώπη. Δεν χαλούσε, ήταν ανθεκτικό, ευρύχωρο, φθηνό στη συντήρησή του και είχε προσιτή τιμή πώλησης. Επίσης, ήταν πιο δυνατό και γρήγορο από το Citroen 2CV και το Fiat 500.

Παράλληλα, κατάφερε να σημειώσει τεράστια επιτυχία και στις Ηνωμένες Πολιτείες. Η νεολαία το ερωτεύτηκε, αγόρια και κορίτσια μετακινούνταν παντού με το Beetle, πήγαιναν από τη μία πόλη στην άλλη, ζούσαν με πάθος, ένταση. Το Σκαθάρι είχε γίνει ήδη best seller.

image.ashx?fid=2697365

Μάλιστα, στις 17 Φεβρουαρίου του 1972, ξεπέρασε σε αριθμό αντιτύπων το Ford Model T, λαμβάνοντας τον τίτλο του πιο εμπορικού αυτοκινήτου όλων των εποχών.

Εμφανίστηκε στο εξώφυλλο του τελευταίου δίσκου των Beatles, πρωταγωνίστησε σε κινηματογραφικές ταινίες του Χόλυγουντ, βραβεύθηκε με πολυάριθμους τίτλους.

Διαφημιζόταν παντού. Στην Ελλάδα, η εμπορική προώθηση του αυτοκινήτου γινόταν αρχικά μέσω της έντυπης διαφήμισης, με το σλόγκαν «οικονομία, άνεσις, ασφάλεια». Με 53.000 δραχμές, μπορούσε ο καθένας να αποκτήσει το «τελειότερον και δημοφιλέστερον αυτοκίνητον του κόσμου». 

Δεν θεωρήθηκε άδικα το σύμβολο του γερμανικού οικονομικού θαύματος και της αναγέννησης. Υπήρξε ένα επιβατικό όχημα με βαθιές ρίζες στην ποπ κουλτούρα, το λατρεμένο αυτοκίνητο των χίπις.

Υπόκλιση

Î ÏελεÏÏαία μονάδα ÏÎ¿Ï Beetle βγήκε αÏÏ Ïο εÏγοÏÏάÏιο ÏÎ¿Ï ÎεξικοÏ

Η τελευταία μονάδα του Beetle βγήκε από το εργοστάσιο του Μεξικού

 

Με την πάροδο των ετών, οι πωλήσεις άρχισαν να παίρνουν την κατιούσα. Εμφανίζοντας συνεχώς πιο μοντέρνα, άνετα και προηγμένα αυτοκίνητα. Το Μάιο του 1974 η VW παρουσίασε το Golf. Τον Ιούλιο του ίδιου έτους, κατασκευάστηκε το τελευταίο «Σκαθάρι» στο Βόλφσμπουργκ. Το Golf ήταν πλέον ο απόλυτος πρωταγωνιστής.

 

image.ashx?fid=2697370

Στην πράξη, ωστόσο, υπήρξαν πολλές ακόμα παράλληλες εισαγωγές σε αρκετές ευρωπαϊκές αγορές, από ανεξάρτητους εισαγωγείς, μέχρι και την οριστική λήξη της παραγωγής του, το 2003.

Συνολικά παρήχθησαν 21.529.464 οχήματα παγκοσμίως, από τα οποία τα 15.444.858 κατασκευάστηκαν στη Γερμανία.

Το τελευταίο εργοστάσιο που το φιλοξενούσε ήταν αυτό Puebla του Μεξικού. Η Volkswagen το αποχαιρέτησε επίσημα, δημιουργώντας 65 συλλεκτικά αντίτυπα που φέρουν την ονομασία Final Edition.

https://www.zougla.gr/automoto/news/article/o-mi8os-tou-betle

 

Και μια μικρη ιστορια.Αρχες του 80,ο πατερας μου (μπακαλης) και εγω (8-9 ετων) γυρνωντας απο Πελοποννησο για Αθηνα με το datsun γεματο καρπουζια,ηθελε να μου κανει επιδειξη για το ποσο καλος οδηγος ειναι,και το ποσο γρηγορα παει το καινουριο nissan datsun.Μου ειπε οτι μεχρι τη Κορινθο δε θα μας περασει κανεις και θα τους περασουμε ολους.

Ενα αυτοκινητο μας περασε...σε μια ευθεια οπου ο father το ειχε τερματισει στα 160χλμ.Το κατσαριδακι.

Aυτο ηταν το datsun σε μπλε χρωμα.

23297813_5_z.jpg

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Jeep Wrangler Rubicon 2020 – Ελληνικό Review

IMG_5830-1-min-scaled.jpg

Το Jeep Wrangler είναι το σήμα κατατεθέν της δημοφιλούς αμερικάνικης μάρκας και αυτή την φορά είναι πραγματικά ανανεωμένο, αν και δεν του φαίνεται, σας το υποσχόμαστε. Το νέο Wrangler ‘JL’ έχει ανασχεδιασμένο σώμα, εσωτερικό και 8τάχυτο αυτόματο κιβώτιο. Είναι πιο ελαφρύ, πιο αποδοτικό από ποτέ και έτοιμο να ανταποκριθεί σε οτιδήποτε του ζητηθεί εντός και φυσικά εκτός δρόμου. Του έγιναν πολλές σημαντικές αλλαγές ώστε να έχει μια αξιοπρεπή οδηγική συμπεριφορά στον δρόμο έναντι των προηγούμενων εκδόσεων και αυτό που πέτυχε η Jeep είναι πάρα πολύ σημαντικό.

Είχαμε την ευκαιρία να δοκιμάσουμε το νέο Jeep Wrangler Rubicon για ένα τριήμερο και το παρακάτω review θα αφορά αποκλειστικά αυτή την έκδοση. Πρόκειται για το ανώτερο ‘trim’ μετά από τα Sport, Sport S και Sahara. Είναι εξοπλισμένο με έναν diesel κινητήρα Euro6d των 2.2 λίτρων ο οποίος βγάζει 200 άλογα. Έρχεται με 5 πόρτες και hardtop οροφή η οποία μπορεί να αφαιρεθεί πλήρως όπως και όλες οι πόρτες του. Και επειδή το Wrangler μπορεί να εκτεθεί σε κακές καιρικές συνθήκες και σκληρό περιβάλλον, η Jeep έπρεπε να βρει έναν τρόπο να συνδυάσει ανθεκτικά υλικά με premium αίσθηση στο εσωτερικό. 

Διαβαστε ολο το αρθρο εδω. https://threepixelslab.gr/automobiles/reviews-automobiles/74727/jeep-wrangler-rubicon-2021-elliniko-review/?fbclid=IwAR1rQ9F_T2aMHl-N6vgfIV48hdYAoDzzys8tmSA6GFYhDP8r35cFXo27jeU

IMG_5772-1-min-630x420.jpg       IMG_5753-1-min-630x420.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η McLaren 765LT βγήκε πιο γρήγορη απ’ότι υπολόγιζε η εταιρεία 

McLaren 765LT

Η παραγωγή της McLaren 765LT έχει ξεκινήσει με την Βρετανική εταιρεία να αναφέρει πως τα πρώτα κομμάτια από τα 765 σε σύνολο το 2020, θα παραδοθούν στα τέλη του Σεπτεμβρίου. Ωστόσο υπάρχουν αναπάντεχα καλά νέα για αυτούς που παρήγγειλαν μία καθώς η McLaren στις τελευταίες δοκιμές του αυτοκινήτου, αναθεώρησε τις επιδόσεις του προσδίδοντας του ακόμα καλύτερες επιδόσεις.

Πρισσοτερες πληροφοριες και διαθεσιμο video εδω. https://threepixelslab.gr/automobiles/cars/78580/mclaren-765lt-vgike-pio-grigori-apoti-ypologize-etaireia/

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Huyndai ioniq 5!

Πολύ ιδιαίτερη εμφάνιση με ρετρο-μοντέρνα εμφάνιση που φυσικά λατρεύω. τα σπεκς είναι κάτω. Γενικά η huyndai/kia και η genesis Που είναι νέο δημιουργημα και ουσιαστικά το πολυετελές παράρτημα της huyndai, τα σπάνε!!

2022-hyundai-ioniq-5.webp

2022 Hyundai Ioniq 5 - 5620483

H Hyundai παρουσιάζει το ηλεκτρικό crossover Ioniq

https://www.drive.gr/news/nea-montela/episimo-neo-hyundai-ioniq-5

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

....... το Θηρίο .....!!!!!!....

ford-ranger-raptor4.jpg.webp

Το νέο Ford Ranger Raptor διατίθεται με τον κινητήρα πετρελαίου 2.0L EcoΒlue που αποδίδει 213 PS και 500 Nm ροπή και συνοδεύεται από αυτόματο κιβώτιο ταχυτήτων 10 σχέσεων......

https://www.autogreeknews.gr/nea/nea-lansarismata-autokinitwn/i-timi-toy-ford-ranger-raptor-stin-ellada

ΥΓ..... με αυτό απολαμβάνεις κάθε γωνιά της ορεινής Ελλάδας και όχι μόνο ....!!!!

Επεξεργάστηκε από THUNDERSNOW1965
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 4/4/2021 at 11:18 ΜΜ, THUNDERSNOW1965 είπε:

....... το Θηρίο .....!!!!!!....

ford-ranger-raptor4.jpg.webp

Το νέο Ford Ranger Raptor διατίθεται με τον κινητήρα πετρελαίου 2.0L EcoΒlue που αποδίδει 213 PS και 500 Nm ροπή και συνοδεύεται από αυτόματο κιβώτιο ταχυτήτων 10 σχέσεων......

https://www.autogreeknews.gr/nea/nea-lansarismata-autokinitwn/i-timi-toy-ford-ranger-raptor-stin-ellada

ΥΓ..... με αυτό απολαμβάνεις κάθε γωνιά της ορεινής Ελλάδας και όχι μόνο ....!!!!

χαχαχ Άγγελε Στην Αμερική που είναι κάφροι έχουν ακόμα πιο τρελά μηχανήματα. Συγκεκριμένα την RAM που ουσιαστικά είναι παράρτημα της general motors, που φτιάχνει όμως μόνο αγροτικά αυτοκίνητα

 

 

700 αλογα παρακαλώ!!

RAM TRX

2021 Ram 1500 TRX Crew Cab - Ταπετσαρίες και εικόνες φόντου | Car Pixel

 

 

 

Μάλιστα το τρξ το λένε τι-ρεξ στην ουσία, καθώς το t-rex τρώει το ραπτορ! Το έχει σαν easter egg σε μέρος του αυτοκινήτου, που σου λέει, ότι το ford το έχουμε για πρωινό!

2021 Ram 1500 TRX Has the Most Savage Easter Egg Ever | Highwaynewspro.com

We Found Another Savage Easter Egg on the 2021 Ram 1500 TRX

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το πρώτο ελληνικό υπέραυτοκίνητο.. Η ομάδα του Σπύρου Πανόπουλου ετοιμάζουν εκτός από αυτό το ασύλληπτο μηχάνημα, και αυτοκίνητα πόλης για καθημερινούς ανθρώπους. Προς το παρόν, έχουμε το SP chaos που είναι αυτοκίνητο των ρεκορ.. 2000hp η βασική [λέμε τώρα] έκδοση και 3000hp η δυνατή. Μιλάμε για ασύλληπτο όχημα, και κάνει την Ελλάδα υπερήφανη.

SP%20Automotive%20Chaos%20%282%29.jpg?itok=NcB3l_VvSP%20Automotive%20Chaos%20%283%29.jpg?itok=jWUsnsytSP-Automotive-Chaos-6-2-e1636740913953.jpg?fit=696%2C419&ssl=1

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, weatherlover 64 είπε:

Μόνο που δεν κάνει να περπατάει στους ελληνικούς δρομους

Η αλήθεια είναι ότι ακόμα και για αυτοκίνητο πίστας έχει υπερβολικά μικρή απόσταση το κάτω μέρος του από την επιφάνεια του δρόμου. Εννοείται ότι το συγκεκριμένο αυτοκίνητο δεν είναι μόνο για τους ελληνικούς δρόμους, αλλά δεν είναι για κανέναν νορμαλ δρόμο, πέρα από αυτόν της πίστας. Και δεδομένου το πόσο ακριβό είναι οι όποιοι ζάμπλουτοι το αποκτήσουν θα το έχουν κατά κύριο λόγο στο γκαράζ τους.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τ αγροτικά που είναι ρε παιδες!!!Αυτό το ford raptor είναι ότι καλύτερο έχω δει όπως και το jeep gladiator (αν και νομίζω πρέπει να φοράει fiat μηχανή μ ότι συνεπάγεται αυτό!!!Εγω ως κάτοχος c4 του 07 και ενός 108 του ‘18 έχω να πω πως μέσα στην πόλη μόνο μικρά!!!Θα χαρείτε απ όλες  τις πλευρές οδήγηση πάρκινγκ παντού,μπενζίνα και service!!!Παρακάτω τα ford raptor γύρω στα 60 χιλιάρικα και jeep gladiator γύρω στα 55!!!

8971E976-E4B3-4964-9D35-A58868EF385F.jpeg

FAD03041-4E09-4630-BB58-5FFE8A1270A7.jpeg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...