Jump to content
g_ar

Σχολιασμός παλιών χιονιάδων-κακοκαιριών (Photo+vid)

Προτεινόμενες αναρτήσεις

34 λεπτά πριν, teo_73 είπε:

21/22-10-1994 H θεομηνια που επληξε την Αττικη αφηνοντας νεκρους και μεγαλες υλικες καταστροφες.

 

Ακολουθουν αναφορες και μετεωρολογικοι χαρτες απο πηγες για εκεινη την καταιγιδα.

 

http://ziakopoulos.blogspot.com/2016/10/1994.html  

 

Η Υπερ-Καταιγίδα του 1994

ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΥΠΕΡΚΑΤΑΙΓΙΔΑΣ

ΔΙΑΡΚΕΙΑ: 8-9 ώρες συνολικά
ΜΕΓΙΣΤΟ ΥΨΟΣ ΒΡΟΧΗΣ: πάνω από 150 mm τοπικά
ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΜΕΓΙΣΤΗΣ ΕΠΙΡΡΟΗΣ: Πέριξ του Κηφισού και ΒΑ του κέντρου & προς Ζωγράφου
ΑΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ: Συνολικά 12 νεκροί, μεγάλες καταστροφές σε σπίτια, αυτοκίνητα & καταστήματα στις περιοχές πέριξ του Κηφισού.

Φονική αυτή η Υπερ-Καταιγίδα, άφησε πίσω της 12 νεκρούς (πηγή: Δ. Ζιακόπουλος) στο λεκανοπέδιο Αττικής και συγκεκριμένα πέριξ της περιοχής του ποταμού Κηφισού ο οποίος υπερχείλισε και προκάλεσε μεγάλες καταστροφές σε σπίτια και καταστήματα.

Συγκεκριμένα, υπερχείλισε το ρέμα του Ποδονίφτη, που αποτελεί ονομασία του τμήματος του Κηφισού στο ύψος των Πατησίων. (Πηγή πρώτης φωτογραφίας: Εφημερίδα "Το Βήμα", πηγή των επόμενων τριών: Εφημερίδα "Ριζοσπάστης")

Το γεγονός αυτό προκλήθηκε από ένα κυκλωνικό σύστημα με ψυχρό μέτωπο που σχηματίστηκε στην Ιταλία και κινήθηκε ανατολικά. Στις 21/10/1994 και ώρα 18:00 UTC, το χαμηλό με πίεση στο κέντρο του ίση με 994 hPa ήταν εγκατεστημένο μεταξύ Ιταλίας και Σικελίας, ενώ το ψυχρό μέτωπο προχωρούσε προς το Ιόνιο Πέλαγος και τη χώρα μας. Ταυτόχρονα, ένα εκτεταμένο σύστημα με υψηλές πιέσεις των 1040 hPa ήταν εγκατεστημένο στην Κεντρική Ρωσία.

archives-1994-10-22-0-0.png

Δορυφορικές παρατηρήσεις από την περιοχή της Αθήνας στις 12:00 UTC δείχνουν για όλη την τροπόσφαιρα ένα περιβάλλον σχεδόν κορεσμένο. Στη δορυφορική εικόνα στις 18:00 UTC φαίνεται η νέφωση πάνω από την Ελλάδα.

doriforiki_1830UTC_211094.png

Η ισχυρή βροχή ξεκίνησε στις 8 το βράδυ της 21ης Οκτωβρίου και συνεχίστηκε με εξάρσεις ως και τις 4 τα ξημερώματα της 22ας Οκτωβρίου. Οι κεντρικές & βορειοανατολικές περιοχές του λεκανοπεδίου κατέγραψαν τα μεγαλύτερα ύψη βροχής. Ο σταθμός του Πολυτεχνείου στου Ζωγράφου κατέγραψε πάνω από 150 mm, τα Σπάτα γύρω 120 mm, η Ν.Φιλαδέλφεια 109 mm & το Ελληνικό περίπου 50 mm για το διάστημα 2000-0400. (Πηγή στοιχείων διαγράμματος για τη Νέα Φιλαδέλφεια: Εθνική Μετεωρολογική Υπηρεσία και για την Πολυτεχνειούπολη Ζωγράφου: Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο).

yetos.png

https://antisimvatikos.blogspot.com/1994/10/1994.html

 

Πλημμύρες στην Αθήνα: Το επεισόδιο πλημμύρας του Κηφισού της 21-22/10/1994

2 Ανάλυση του συμβάντος
2.1 Αιτίες


Στις 21/10/1994 00 UTC, ένα χαμηλό κέντρο (999 hPa) βρισκόταν πάνω στον κόλπο της Γένοβας. Το χαμηλό κινήθηκε ανατολικά και 12 ώρες αργότερα 
(996 hPa) εγκαταστάθηκε στη νότια Ιταλία (Σχήμα 6).

Στις 21/10/1994 18 UTC Το κέντρο του χαμηλού εμβαθύνθηκε περαιτέρω (994 hPa) ενώ το κρύο μέτωπο που σχετίζεται με το χαμηλό έχει προχωρήσει προς το Ιόνιο πέλαγος. Την περίοδο 21-22 Οκτωβρίου 1994 το ψυχρό μέτωπο πέρασε από την Ελλάδα και προκάλεσε ακραίες βροχοπτώσεις σε αρκετές περιοχές. Στο σχήμα 7, η γεωγραφική κατανομή των βροχοπτώσεων 24 ωρών (από τις 21/10/1994 06 UTC έως 22/10/1994 06 UTC) στην Ελλάδα, όπως μετρήθηκε. Οι ακραίες βροχοπτώσεις συνέβησαν κυρίως στα δυτικά ορεινά (περίπου 150 mm) αλλά και στην περιοχή της Αττικής. 

image.png.b9d19e07fc8ec8902f7673c2f0d1ac95.png

image.png.7010c17343b13ee8317c8bad53c422cc.png

image.png.f18441114b620fe1c2d7611205c0fba0.png

image.png.cdebeeebfb38892c94bf7fac09fc5c2f.png

 

https://www.itia.ntua.gr/el/getfile/1163/1/documents/Kifissos_Chapter_COST22_v3.pdf

 

 

 

Η προσωπικη μου ιστορια απο εκεινη την ημερα. Την προηγουμενη (Πεμπτη) γιορταζε  ο φιλος μου ο Μακης,και καθοτι εργασιμη η επομενη,κανονισαμε ενα δειπνο στο σπιτι μου την επομενη (Παρασκευη),και μετα boom boom στη παραλιακη.Εβρεχε ποτιστικα με αυξομειωσεις απο τις προμεσημβρινες ωρες αλλα δεν φαινοταν κατι το ανυσηχητικο. Ο Μακης με τη κοπελια του ηρθαν απο Κερατσινι με ποτιστικη βροχη κατα τις 7.Μιση ωρα περιπου μετα αρχισε η καταστροφη. Το νερο που επεφτε για 1 ωρα περιπου ηταν ασσυληπτο.Δεν μπορουσες να δεις καλα καλα στα 50μ. Ο νοτιας εβαλε νερο στο σπιτι απο τις τοτε αλουμινενιες μπαλκονοπορτες και ημασταν με τις σκουπες και τις σφουγγαριστρες.Μεσα στον βροχοχαμο η περιοχη εμεινε χωρις ρευμα επι ωρες.Αργοτερα και ενω ακομα εβρεχε ακουσαμε σε ενα ραδιακι για καταστροφες στην Αθηνα,και ειδικα για τη περιοχη που ηταν να παμε και αναβληθηκαν τα παντα.Στη Λ.Δημοκρατιας στο υψος του τωρινου Σκλαβενιτη το νερο σε μερικα σημεια εφτανε τα 20-30cm. Eδω στο βουνο υπηρξαν αποκολλησεις εδαφων που φανηκαν την επομενη μερα.

Αυτη η καταιγιδα,μαζι με τον Ζορμπα,και την 22/2/13 οτι δυνατοτερο εχω ζησει απο βροχή.

Αυτες ηταν κακοκαιριες...Ενταξει ειχε νεκρους..Λυπηρο αν μη τι αλλο..Αλλα τετοια σκηνικα ειναι απλα δεος!!!Εκει καταλαβαινεις οτι μπροστα στη φυση ειμαστε απλα ενα μηδενικο..Και θα ειμαστε παντα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

FB_IMG_1571482598544.jpg.449db91f4153e3fb140af38d20e003dd.jpg

FB_IMG_1569094654582.jpg.0b64c8c7cc0762a58e39dd2c4cea448a.jpg

0de90cb396a7eb83671e333a90789058_450.jpg.6711fed738372b3094327db1022d88dd.jpg

Λευκωσία, Φεβρουάριος 1950! Ο χειμώνας του 1949-1950 είναι ότι πιο ακραίο έχω δει σε χάρτες για την Κύπρο. Ο χειμώνας εκείνος είχε 3 ψυχρές εισβολές, οι οποίες συνοδευόταν με χιόνια έως και τα πεδινά!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Απίστευτο για τη Λευκωσία! Δεν περίμενα ποτέ ότι θα μπορούσε να χιονίσει έτσι εκεί στα πεδινά της μεγαλονήσου! Έχει ξαναχιονισει αραγες έτσι μετά από εκείνη την χρονιά; 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

archives-1950-2-5-0-0.png

Να και ο χάρτης των διατάξεων και των γεωδυναμικων από εκεινη την ημέρα. Μόνο έτσι μάλλον ευνοείται το νησί για μεγάλους χιονιαδες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

archives-1950-2-5-0-1.png

-10 στα 850 στην Κύπρο. Και μιλάμε για την χοντροκομμενη ανάλυση που ξέρουμε ότι "χάνει". Τρομερό ψυχος για την ανατολική μεσόγειο.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η πιο καλή διάταξη που έχω βρει μετά το 1950, είναι αυτή του Γενάρη του 1964. Λογικά πάλι θα το έστρωσε στα πεδινά του εσωτερικού τότε. Δυστυχώς δεν έχω βρει φωτογραφίες...

archives-1964-1-18-0-0.png.c94d7e2e3e8f8af355cfb198aa8f25c5.pngarchives-1964-1-18-0-1.png.4988724a6e40cb0a27cc7e7c8d613e1c.png

archives-1964-1-19-0-1.png.d132dd4a44bc5a33c91b54a6a7b29c07.png

Ακραίο ψύχος για την Μέση Ανατολή, -14 στα 850 στην Συρία!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 λεπτά πριν, giannis.mar είπε:

Αραγες σε τέτοιες ακραίες διατάξεις μπορεί να χιονίσει στα παραθαλάσσια του νησιού; 

Δεν το θεωρω απίθανο, έχει χιονίσει με πολύ χειρότερες. 

Πχ με το πιο κάτω, χιόνισε μέχρι και τη Λάρνακα.

archives-2015-2-19-12-0.png.6a6d025d471952a2d44a904136e5f25e.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, thanasismtrk είπε:

κάποιος από Θεσσαλονίκη θυμάται την χιονοπτώση στις 26/1/19 γιατι θέλω να το συζητήσουμε λίγο για κείνη την μερα?

Τοτε πρεπει να ειχε χιονισει εδω μονο στα παραθαλασσια και στα ορεινα χιονονερο ...εδω ευοσμο δεν πρεπει να εριξε τιποτα...εγω απο το northmeteo.gr ειχα δει οτι χιονισε μετα απο λιγες ημερες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, thanasismtrk είπε:

όντως εγώ εδώ ήταν μούφα το πρωί όλο βροχή η και χιονόνερο και όλο το μεσημέρι που άκουγα από κάποια forum και τετοια ότι χιόνιζε γύρω απτό θερμαϊκο   περιμενα αλλα τιποτα .Επίσης θέλω να σε ρωτήσω εύστοχα μπορει να ξέρεις χιονίζε από τι άκουσα με 4-3 βαθμούς? ??? και κάτι λέγαν ότι επιάνε? ??

Δεν ξερω...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 23/10/2019 at 7:23 ΜΜ, thanasismtrk είπε:

κάποιος από Θεσσαλονίκη θυμάται την χιονοπτώση στις 26/1/19 γιατι θέλω να το συζητήσουμε λίγο για κείνη την μερα?

7-10 το πρωί στο δρόμο Μηχανιώνας-Επανομής είχε βροχή ή χιονόνερο. Μετά και μέχρι τις 4-5 το μεσημέρι είχε καθαρή  χιονόπτωση με κάτι τεράστιες αστείες νιφάδες 5-8 εκατοστών, χωρίς να πιάνει πουθενά... Γελούσε ο κόσμος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 25/10/2019 at 7:01 ΜΜ, thanasismtrk είπε:

θερμοκρασία 4 όπως άκουσα η χαμηλότερα 

Χρόνια πολλά και πολλά άλλα καλά!

Δεν είχε 4 βαθμούς. Είχε 0-2 χοντρικά, αλλά έριχνε σεντόνια χωρίς να πιάνει @αμώ την τρέλα μου με τα νοτιαδόχιονα..

Έπιασε στα χωράφια 5-10 πόντους προς Πλαγιάρι, Τρίλοφο κτλ. αλλά την επόμενη μέρα δεν υπήρχε τίποτα ...

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 20/10/2019 at 5:53 ΜΜ, yiannis_volos είπε:

Τότε για 2 βαθμούς χάσαμε Νοεμρβιάτικη στούπα στο Βόλο..

Οχι θυμάμαι πολυ καλα ειχε στουπα το ξημέρωμα  6 ωρα περιπου με 0.9 βαθμους οπως δινουν και οι 2 σταθμοί μαλιστα θυμαμαι οτι πευκακια και νεαπολη τουλαχιστον ειχε πιάσει μια γλιτσα στα αμάξια.....παντως απο 2000 και μετα η πρωιμοτερη χιονοπτωση για τον βολο ηταν 4/11/2006

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ΤΑ ΧΙΟΝΙΑ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ ΠΟΥ ΘΥΜΑΜΑΙ( αυτοβιογραφικό ποστ)

Ηθελα καιρο να το κανω αυτο το ποστ Καθώς μπαίνει ο αγαπημένος μήνας από το μακρινό και εξωτικό Ναυπλιο που χιόνι δεν βρισκεις ούτε σε καρτ ποστάλ να τί θυμαμαι από τις ωραίες στιγμές του πρώτου χειμωνιάτικο μηνα:

1. 19-23 Νοεμβρίου 1998. Ύψος 60-65 εκ.   ΤΟ ΒΑΣΙΛΙΚΟ ΧΙΟΝΙ.

Τι θυμάμαι από αυτό;;;:  Τα πάντα.  Ότι ξεκίνησε 19 30 το απόγευμα ακριβώς. Ότι άρχισε να στρώνει σαν τρελό ακαριαία.  Τον τρομερό αέρα που το συνόδευε που έσπασε δέντρα . Τους δυνατούς κεραυνούς που είχε τη νύχτα και με είχαν τρομάξει. Ότι κόπηκε το ρεύμα και κρύφτηκα κάτω από το πάπλωμα. Ότι τα σχολεία έκλεισαν 08 15  ενώ είχαμε ήδη πάει ( αλλες εποχες) μετά κόπων και βασανων και το κυνηγητό για να μας μαζέψουν μετά. Ότι είχα μαζέψει το μισό σχολείο σπίτι για επίδειξη επειδή οι γονείς μου θα έφερναν το θρυλικο playstation 1 από Θεσσαλονίκη ενώ αυτοί είχαν γυρίσει πίσω Θεσσαλονίκη επειδή ήταν κλειστός ο δρόμος από τα χιόνια και μετά να με βρίζουν όλα τα παιδιά του σχολείου ως ψεύτη!!!. Ότι Όταν γύρισαν τελικά ο πατέρας μου σαβουριαστηκε στις σκάλες και έσπασε χέρι, σπονδυλους και παραλίγο να μείνει στην σκάλα. Ότι έκλεισαν σχολεία σχεδόν όλο το Νοεμβριο.  Ότι Όταν άνοιξαν τελικά είχε μια μεγάλη βροχή που λιωνοντας τις μεγάλες ποσότητες χιονιού πλημμύρισε το σχολείο και μας εκκένωσαν άρον άρον. Γενικά ότι είμαι πολύ τυχερός που έζησα το μεγαλύτερο χιόνι Νοεμβρίου της 100ετιας!!!

2. 24/11/1999. Ύψος 4-5 εκ. ΤΟ ΑΝΥΠΑΡΚΤΟ. 

Τι θυμάμαι από αυτο;;; Τίποτα απολύτως!!!!

3. 25/11/2001 Ύψος 20-25εκ. ΤΟ ΟΜΟΡΦΟ ΧΙΟΝΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΠΟΤΕ

Τ θυμάμαι από αυτό;;; Τον πορτοκάλι ουρανό.  Το φθινόπωρο ήταν σαν το φετινό αίσχος. Και εκείνο το βραδάκι έβρεχε. Και ο παππούς μου μου χε πει: βλέπεις τον ουρανό πως ειναι πορτοκαλι;  Θα χιονίσει τη νυχτα. Εγώ  ηθελα να μείνω ξύπνιος να δω αν θα χιονίσει Αλλά δεν μπόρεσα. Όταν κοιμήθηκα έβρεχε ακόμα. Όταν ξύπνησα ήταν πια ξαστεριά. Αλλά στο μεταξύ είχε ρίξει 20εκ χιόνι. Πρέπει να ταν σφοδρή χιονόπτωση. Και μετά έπιασε παγωνιά και τα σχολεία έκλεισαν. Και ξαναχιονισε λίγες μέρες μετά 29-30. Και μετά ήρθε ο Δεκέμβρης 2001. Και το χιόνι της 25ης/11 πήγε μέχρι αρχές Φλεβάρη. Από τότε έμεινε η αγάπη για την Αγία Αικατερίνη που τότε ξεκινάει ο χειμώνας.  Μεγάλη νοσταλγία αυτό το χιόνι και ας μην το δα πουε

7/11/2002. Ύψος 3-4 εκ. ΤΟ ΑΝΥΠΑΡΚΤΟ (μέρος 2)

Τι θυμάμαι από αυτό; Ότι έλεγα να κρατήσει μπας και γλιτώσω τη σιχαμενη παρελαση( απελευθέρωση Φλώρινας 8/11). Φευ. Ανύπαρκτο ήταν έλιωσε αμέσως

21/11/2004. Ύψος 5 εκ. ΤΟ ΧΙΟΝΙ ΤΟΥ ΠΥΡΕΤΟΥ

Τι θυμάμαι από αυτο;;; ΟΤΙ ΑΡΡΩΣΤΗΣΑ. Είχα πάρει τη σημαία για κάποιο λογο( γιορτή ενόπλων δυναμεων;;;) Είχε ψοφό ακόμα θυμάμαι αυτό το κρύο. 1.30 ώρα έξω ακίνητος. Και μετά 5 μέρες στο κρεβάτι με 40 πυρετό.  Από μια άποψη έχασα σχολείο και με αυτό το χιόνι!!!

22-23/1/2005. Ύψος 40εκ. ΤΟ ΓΑΛΛΙΚΟ ΧΙΟΝΙ

Τι θυμάμαι από αυτο;;; Εκείνο το μήνα φιλοξενούσαμε ένα γαλλικό ΕΠΑΛ με ένα πρόγραμμα ερασμους κομενιους δεν ξέρω τι μαλάκια ήταν.  Κάτι όργια που μπεκροπιναν κάπνιζαν χόρτο και είχαν έρθει Νοέμβρη μήνα Φλωρινα με κοντομάνικο και σαγιονάρες. Είχε χιονίσει ήδη το Σάββατο πριν Αλλά έλιωσε αμέσως.  Θυμάμαι ότι προβλεπόταν μεγάλη κακοκαιρία και έτριβε τα χέρια μου. Άρχισε να χιονίζει πρωί τριτης και όλοι ήμασταν σίγουρη ότι θα κλείσουν σχολεία. Φτάνει απόγευμα και δεν έχει στρώσει τίποτα.  Έχω λυσσάξει από το κακό μου. Και να χεις και τους γάλλους να κάνουν σαν χαζοχαρούμενο. Προς το βραδάκι άρχισε να στρώνει. Βγαίνουμε έξω για να δούμε τσ. Λίγκ. Παναθηναικος Ουντινεζε στο πλημμυρισμένο ΟΑΚΑ.  Με το που τελειώνει και βγαίνω μέσα στα νεύρα για την ήττα τι να δω. Πάρτι έξω ρίχνει τούφες. Χαμός να τρέχουν οι γάλλοι σαν τρελοί,  Εμείς από Πίσω και να χουν βγει οι καθηγητές να μας κυνηγάνε για να μας μαζέψουν.  Σε κάποια φάση πέρασαν και μπάτσοι γιατί οι γάλλοι πετούσαν χιόνι σε διερχόμενους οδηγούς την ώρα που οδηγούσαν!!!. Την άλλη μέρα τέζα το 70% των Γάλλων. Με τα κοντομάνικο και τα σορτσάκια αποδεκατιστηκε η αποστολή. Φρακαρε το νοσοκομείο.  Πάνε και οι Πρέσπες, πάει το Νυμφαίο, πάει η Έδεσσα φιάσκο η εκδρομή.  Από τότε έχω την υποψία ότι κάποιοιμαυροι από αυτούς  κάναν βουντού και δεν μπορούσε να χιονίσει Νοέμβρη για χρονια!!!

3/11/2006. Ύψος 5εκ. ΤΟ ΜΙΣΗΤΟ ΠΡΟΣΗΝΕΜΟ

Τι θυμάμαι από αυτο;;; ότι είναι το πιο αντίπαθες χιόνι Νοέμβρη.  Ότι κράτησε 2 ώρες μόνο. Ότι ταυτίστηκε με τον εμετικό χειμώνα 2006-07

11/11/2007. Ύψος 10-12 εκ.  ΤΟ ΧΙΟΝΙ ΤΗΣ ΚΑΤΑΛΗΨΗΣ

Τι θυμάμαι από αυτο;;; Αυτο θέλει μια ανάρτηση μόνη της!!! Αν και τίποτα το ιδιαίτερο σε ύψος περιέχει μέσα πτώσεις μαθητή από ύψος, διανυκτέρευση καταληψιων με 3 βαθμούς εντός σχολείου,  νοσοκομεία, τρακάρισμα υποδιευθυντη!!! Σε ξεχωριστή ανάρτηση 

22/11/2008 Ύψος 3-4 εκ. ΤΟ ΦΟΙΤΗΤΙΚΟ ΧΙΟΝΙ

Τι θυμάμαι από αυτο;;; Μόνο ότι ήταν το πρώτο σαν φοιτητής.  Και ότι γελούσα με την απορία των άλλων πως χιονίζει από Νοέμβρη.Και το βασικό: ότι δεν μπορούσα Πότε να φανταστώ πόσο καιρό θα κάνα να δω το επόμενο.......

26/11/2013 Ύψος 7-8 εκ. ΤΟ ΨΥΧΩΤΙΚΟ ΧΙΟΝΙ

Τι θυμάμαι από αυτό;;; Την ψύχωση να χιονίσει.  Το ότι είχα μαλώσει με ότι κινούνταν στο παλιό φόρουμ. Το ότι δεν έχανα ανανέωση χαρτών ούτε στην τουαλέτα. Το ότι περίμενα 5 Χρόνια να χιονίσει, τρέλανε τους πάντες όλο το φθινόπωρο και τελικά Όταν χιόνισε το πρωί..... κοιμόμουν!!!!! Και το βασικό την απορία ενός καθηγητή στο μεταπτυχιακό Όταν πια στρώθηκαν τα πάντα. Φλωρινιωτης είσαι έχεις δει 35853267 χιόνια πως κάνεις ετσι;;;

29-30/11/2016. Ύψος 17-18 εκ. ΤΟ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΧΙΟΝΙ

Τι θυμάμαι από αυτο;;; Ότι την μέρα εκείνη έπαιρνα  το μεταπτυχιακό. Ότι πλέον είχα μάθει το μαθημα του 05 Καλά. Όλη τη μέρα δεν έστρωσε τιποτα Αλλά δεν ανησυχούσα.  Μόλις νύχτωσε και ήταν να πάμε για την τελετή άρχισε το στρώσιμο. Ότι έπρεπε για 2.30 γ αμημενες ώρες να κάθομαι σε μια αίθουσα και να αναλύουμε ενώ έξω γινόταν πανικός. Την τούμπα που φάγανε 2 καθηγήτριες στα σκαλια μετά, το καταευχαριστηθηκα.  Τις βόλτες μετά,  την ταβέρνα στο ποτάμι με χιόνι, το κλαμπ τη νύχτα ενώ πλέον εκοβε.  Ομορφο χιόνι αυτό, το τελευταίο που είδα live.

18-19/11/2018. Ύψος 20 προς 25 εκ.  ΤΟ ΧΙΟΝΙ ΤΗΣ ΞΕΝΙΤΙΑΣ

Τι θυμάμαι από αυτο;;; Ότι ήμουν Αθήνα. Και το έβλεπα μόνο σε κάμερες και φωτογραφίες. Ότι ήμουν ΟΑΚΑ για Παναθηναικος Ολυμπιακος μπάσκετ και εγώ έβλεπα φωτο με βαρύ νοτιαδισιο χιόνι. Ότι οι διπλανοί ρωτούσαν από που είναι αυτό και σχολίαζαν τυχερός είσαι που έφυγες από κει!!! Ότι με κορόιδευαν ότι τα σχολεία πάνω είναι κλειστά ενώ εγώ δουλεύω κανονικά. Γλυκόπικρο αυτό το χιόνι, το μεγαλύτερο από το 2005 αλλά δυστυχώς το έχασα. Άλλο φωτο και άλλο από κοντά.....

Επεξεργάστηκε από Xionoflorina
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

εγω βολο απο νοεμβριο χιονια δεν θυμαμαι γιατι δεν εχει σχεδόν ποτε.....τα μονα γεγονοτα με χιονοπτωση νοεμβρη που ξερω ειναι 4/11/2006 με χιονοπτωση της μισης ωρας και 30/11/2016 με πολυ καλη στουπα το ξημέρωμα και μια γλιτσα στα αμαξια και κανονικο στρωσιμο απο τα 80-100 μετρα και 30-40 ποντους μακρινιτσα πορταρια.....τωρα για  πιο παλια σιγουρα εχει χιονισει κι αλλες φορες νοεμβρη βολο με πιο σιγουρη το 75 η το 76 (δεν ειμαι σιγουρος) που απο οτι ελεγε μια εφημεριδα τότε ειχε στρωσει και 5 ποντους

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...