Jump to content
g_ar

Σχολιασμός παλιών χιονιάδων-κακοκαιριών (Photo+vid)

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιας που θα βράσουμε αυτή την εβδομάδα ας ανεβάζω μερικές φωτογραφίες και βίντεο από χιονιαδες τις τελευταίας 7ετιας

 

Για αρχή 31/12/2014-2/1/2015 Πευκάκια βολου

received_1038801929504363.jpeg

received_861888467195711.jpeg

received_1063779657006590.jpeg

received_1063782523672970.jpeg

received_1063782543672968.jpeg

received_1063782537006302.jpeg

received_1063779647006591.jpeg

received_1063779653673257.jpeg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λογικά την έχω ξανά ανεβάσει αλλά δεν βαριέσαι ... Η καλύτερη φωτογραφία που έχω δει από χιόνι στην Ελλάδα αλλά και σπάνια συναντώ κάτι καλύτερο γενικότερα . Μανίκια Ευβοίας ,400μ υψόμετρο ,Αριάδνη . Όποιος βρει το αγροτικό στην φωτογραφία  να ενημερώσει . 

FB_IMG_1610055089985.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σήμερα είναι η επέτειος 20 ετών από τον αξεπέραστο χιόνια του 2002. 

04/01/2002 ξεκίνησε για το Λεκανοπέδιο αυτή η ιστορική κακοκαιρία, που σηματοδότησε και την αρχή της "χρυσής" περιόδου 2002-2008.

Έχω πολύ λίγες αναμνήσεις από αυτό το χιόνι καθώς είχα μόλις κλείσει τα 4 έτη, αλλά θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι το στοιβαγμένο χιόνι έξω από το σπίτι μου φαινόταν κυριολεκτικα σαν βουνό.

Δυστυχώς εγώ δεν έχω καταφέρει να βρω φωτογραφίες από τότε, αλλά όποιος έχει ας βάλει για να θυμηθούμε τις ιστορικές στιγμές.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, Χιών είπε:

Σήμερα είναι η επέτειος 20 ετών από τον αξεπέραστο χιόνια του 2002. 

04/01/2002 ξεκίνησε για το Λεκανοπέδιο αυτή η ιστορική κακοκαιρία, που σηματοδότησε και την αρχή της "χρυσής" περιόδου 2002-2008.

Έχω πολύ λίγες αναμνήσεις από αυτό το χιόνι καθώς είχα μόλις κλείσει τα 4 έτη, αλλά θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι το στοιβαγμένο χιόνι έξω από το σπίτι μου φαινόταν κυριολεκτικα σαν βουνό.

Δυστυχώς εγώ δεν έχω καταφέρει να βρω φωτογραφίες από τότε, αλλά όποιος έχει ας βάλει για να θυμηθούμε τις ιστορικές στιγμές.

Μετα και τα στραπατσα των χειμωνων  2000 κ του 2001 που προβλεψεις για ισχυρες χιονοπτωσεις στην Αθηνα εκφραστηκαν σε μουφα μεγατονων ειχα πιστεψει πλεον οτι μαλλον δεν θα ξαναχιονισει ποτε σοβαρα στην Αθηνα...ηταν μεγαλη εκπληξη το 2002 για τους απογοητευμενους Αθηναιους...σαν το περσινο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Χιών είπε:

Σήμερα είναι η επέτειος 20 ετών από τον αξεπέραστο χιόνια του 2002. 

04/01/2002 ξεκίνησε για το Λεκανοπέδιο αυτή η ιστορική κακοκαιρία, που σηματοδότησε και την αρχή της "χρυσής" περιόδου 2002-2008.

Έχω πολύ λίγες αναμνήσεις από αυτό το χιόνι καθώς είχα μόλις κλείσει τα 4 έτη, αλλά θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι το στοιβαγμένο χιόνι έξω από το σπίτι μου φαινόταν κυριολεκτικα σαν βουνό.

Δυστυχώς εγώ δεν έχω καταφέρει να βρω φωτογραφίες από τότε, αλλά όποιος έχει ας βάλει για να θυμηθούμε τις ιστορικές στιγμές.

Επος για βορεια και ανατολικα προαστια.Λυτρωση για το κεντρο της Αθηνας οπου ειχαν να δουν χιονι μια δεκαετια.Για υπερβορεια ημιορεινα το απολυτο θαψιμο με 1,5 μετρο χιονι.Δεν μπορω να βρω τις φωτο απο Πολυδενδρι οπου τα αυτοκινητα ειχαν απλα χαθει.

Το μεγαλυτερο μπονους ομως ηταν η διαψευση των προβλεψεων."Απο παρασκευη μεσημερι σταδιακη βελτιωση".Παρασκευη κατα τις 4 απιστευτη επιδεινωση με τεραστιες νιφαδες και ορατοτητα στα 50 μετρα."Απο το Σαββατο μεσημερι βελτιωση".Σαββατο απογευμα και οκη τη νυχτα ο ουρανος εριχνε πορτοκαλια."Απο μεσημερι κυριακης σταδιακη βελτιωση".Απιστευτο ξεσπασμα ως νωρις το βραδυ με χιονοθυελλα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

To 2002 ηταν το μεγαλυτερο μεταπολεμικο χιονι στο βορειο λεκανοπεδιο και γενικα σε περιοχες ανω των 200μ...το 2004 το μεγαλυτερο μεταπολεμικο για ανατ πεδινη Αττικη κ το 2008 για Θριασιο κ δυτικο τοξο λεκανοπεδιου

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σαν σήμερα πριν 3 χρόνια, ήταν ο μεγαλύτερος χιονιάς μετά το 2001 για την πόλη,ξεπερνώντας για λίγο το μάρτη του 2005. δυστυχώς δεν μας έκανε τη χάρη να κάνει κολλητά τα 2 κύματα,αφού μετά το πρωινό έλιωσαν τα πάντα μέσα στη μέρα πριν έρθει το βραδινό. θα είχαμε πλησιάσει το 2001 στο 1/3 της διάρκειας του. στο κέντρο και ανατολικά είχε 20-25 εκατοστά και γενικά κοντά στη θάλασσα έπιασε καλύτερα από περιοχές πιο ψηλά (πχ καλαμαριά ίσως να είχε και περισσότερο από πυλαία παρά το υψόμετρο). εκτός πόλης είχε αρκετά παραπάνω γιατί χιόνιζε από τις 3 

5-6 φώτο από το άρθρο του northmeteo στο λευκό πύργο και κέντρο γενικότερα που παίζει να είναι και νωρίς γιατί έκανε δυνατό μπάσιμο στις 3 τα ξημερώματα τότε που δεν κυκλοφορούν τόσα αυτοκίνητα βράδυ 4 και οι 2 τελευταίες το πρωί 5/1. οι υπόλοιπες στο λινκ. στις 9 του μήνα μαζί με της υπατίας που είχαμε τότε θα βάλω και τις (σαν) σημερινές

DSC_0559-e1546802258401-687x1030.jpg

DSC_0543-1030x687.jpg

DSC_0791-1030x687.jpg

DSC_0751-1030x687.jpg

DSC_0828-1030x687.jpg

DSC_0831-1030x687.jpg

https://northmeteo.gr/o-chionias-sofia-stin-thessaloniki-ton-ianoyario-toy-2019/?fbclid=IwAR1s3rk0ZzVBJNzmCf6S7TpJU9FsQyUL8AVrCZHpUGW9LYjJh6y6poZNFIs

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

https://www.google.com/amp/s/www.tanea.gr/2002/01/05/greece/apo-ton-boreio-polo-i-epelasi-toy-xionia/amp/

4/1/2002  .Όταν ακόμη και το ερπυστριοφόρο της Πυροσβεστικής κόλλησε στην εθνική οδό. 

«Έφοδος» και με ερπυστριοφόρα σε Θήβα - Κάστρο


«Εκστρατεία» στην Εθνική οδό Αθηνών - Λαμίας έκαναν χθες το απόγευμα οι
Ένοπλες Δυνάμεις, για να κρατήσουν ανοικτό το τμήμα από το 25ο έως το 115ο
χιλιόμετρο. Στη «μάχη» ρίχθηκαν 10 ερπυστριοφόρα ΜΙΙ3 με 10 οπλίτες το καθένα,
καθώς και γκρέιντερ, γερανοφόρα και άλλα οχήματα που διέθεσε το Κέντρο
Επιχειρήσεων του ΓΕΕΘΑ. Ο υφυπουργός Άμυνας Λουκάς Αποστολίδης ήταν από νωρίς
χθες στην περιοχή για τον συντονισμό των ενεργειών μαζί με ανώτατο αξιωματικό.
Για την εξυπηρέτηση των εγκλωβισμένων οδηγών, ο κ. Αποστολίδης έδωσε εντολή να
ανοίξει τις πύλες του το Κέντρο Εκπαίδευσης Πυροβολικού στη Θήβα και παρέσχε
φιλοξενία (τσάι, φαγητό και δυνατότητα διανυκτέρευσης) σε όσους είχαν ανάγκη.
Και για σήμερα, αν υπάρχουν προβλήματα στην ευρύτερη περιοχή Θηβών - Κάστρου -
Μαρτίνου, οι πολίτες μπορούν να ζητούν βοήθεια τηλεφωνικά από τον υποδιοικητή
του στρατοπέδου, αντισυνταγματάρχη Τσιρώνη (τηλ. 0932-576.569, 0262-27028).

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, g_ar είπε:

Σαν σήμερα το 2017... έχουμε κλείσει ήδη μια 5ετία από τότε😢

Ηταν super κακοκαιρια η αριαδνη με παρα πολυ ψυχος και σφοδρες χιονοπτωσεις σε Ηπειρο - Δυτικη - Κεντρικη μακεδονια - Θεσσαλια - Ευβοια με μετρα χιονιου κλπ.Ολα τα λεφτα ηταν.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ισως η επικότερη μούφα ήταν η Αριαδνη για την βορεια Αττικη.Δε λεω για την υπολοιπη αττικη αφου μια χαρα ηταν το 10ποντο εκει με αρνητικες Τ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έτσι ακριβώς όπως λέει ο Γιώργος, μια από τις μεγαλύτερες απογοητεύσεις η Αριάδνη για τα υπερβορεια. Χαζοχιονιζε θυμάμαι Παρασκευή βράδυ και είχαμε χάρη ότι τάχα μου ξεκίνησε νωρίτερα, μιας και περιμέναμε Σάββατο Κυριακή. Το απόλυτο τίποτα και τις 2 μέρες εν τέλει. Με τα χίλια ζόρια έκανε 8-10 πόντους την Δευτέρα το βράδυ..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αντίθετα σαν σήμερα, ξεκινούσε ένας μεγάλος χιονιας για τα υπερβορεια, ο βασιλιάς Τηλέμαχος. Κάπου γύρω στις 5 ξεκίνησε(το πρωί χαζοχιονιζε) και είχαμε ασταμάτητη στουπα μέχρι τις 6 το πρωί την άλλη μέρα. Φοβερός χιονιας και μεγάλη έκπληξη Αφού δεν περιμέναμε ούτε τα μισά από τα 45 εκατοστά που έριξε. Φοβερός χιονιας. 

 

archives-2019-1-8-0-0.png

archives-2019-1-8-0-1.png

20190108_100701.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στην Αριάδνη χιόνισε λόγω του θερμού μετώπου την τελευταία. Η Αριάδνη βοήθησε στον εγκλωβισμό με το φοβερό ψύχος που είχε, αλλιώς τις υπόλοιπες μέρες με το ζόρι εφημερίδα έκανε, απλά δεν έλιωνε τίποτα αφού είχε ολικό παγετό για 5 μέρες..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Petros21 είπε:

Αντίθετα σαν σήμερα, ξεκινούσε ένας μεγάλος χιονιας για τα υπερβορεια, ο βασιλιάς Τηλέμαχος. Κάπου γύρω στις 5 ξεκίνησε(το πρωί χαζοχιονιζε) και είχαμε ασταμάτητη στουπα μέχρι τις 6 το πρωί την άλλη μέρα. Φοβερός χιονιας και μεγάλη έκπληξη Αφού δεν περιμέναμε ούτε τα μισά από τα 45 εκατοστά που έριξε. Φοβερός χιονιας. 

 

archives-2019-1-8-0-0.png

Eιχε και πολυ καλη συνεχεια την επομενη μερα στις 9 ιανουαριου με 70 εκατοστα χιονιου στα Γρεβενα...Στα Γιαννενα ειχε φτασει 20 εκατοστα η χιονοστρωση απο τον εγκλωβισμο ψυχους.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...