Jump to content
g_ar

Σχολιασμός παλιών χιονιάδων-κακοκαιριών (Photo+vid)

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, bill24 είπε:

σου ανεβασα και τον συνδεσμο ειναι 3/1/2016 πολυ τιμιο χιονι δες το γηπεδο

Ε μετά το 2017 η Αριάδνη κάτι έκανε Ξάνθη.. νομίζω βρίσκεται σε πολύ καλύτερη μοίρα από Κομοτηνή και Αλεξανδρούπολη 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, bill24 είπε:

δες εδω την διαταξη...ειναι ουσιαστικα χιονιας πεδινων θρακης.ηταν υπουλο το θυμομουν λογω του αγωνα

archives-2016-1-3-12-0.png

archives-2016-1-3-12-1.png

εγκλωβισμός και υετος..

Από τότε έχουμε να δούμε τέτοια διάταξη 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα. Η μεγαλύτερη χιονοκακοκαιρια στην Κεφαλονιά (μετά το 1987) ήταν τον Γενάρη του 2006. Βιαιαη κακοκαιρία με θυελλώδεις ανέμους και χιονια μέχρι τη θάλασσα στο βορειοανατολικό τμήμα του νησιού. Παρόλο που στο Αργοστόλι δεν χιόνισε καθόλου στα βουνά έριξε απίστευτο χιόνι. Ακόμα και στο χωριό μου στα 200μ υψόμετρο είχε 30 πόντους. Οι δε άνεμοι ήταν τόσο ισχυροί σε συνδυασμό με τη χιονόπτωση είχαν ως συνέπεια να πέσουν 16 νομίζω πυλώνες υψηλής τάσης. Ο καιρός ήταν βορειοανατολικός. Στην υπόλοιπη Ελλάδα τι είχε κάνει; Γιατί δεν έχω πετύχει αναφορά στο φόρουμ για αυτήν την κακοκαιρία η οποία για την Κεφαλονιά μέχρι τον Ιανο ήταν η πιο ισχυρή που της είχε πλήξει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 λεπτά πριν, Xaliotata είπε:

Καλησπέρα. Η μεγαλύτερη χιονοκακοκαιρια στην Κεφαλονιά (μετά το 1987) ήταν τον Γενάρη του 2006. Βιαιαη κακοκαιρία με θυελλώδεις ανέμους και χιονια μέχρι τη θάλασσα στο βορειοανατολικό τμήμα του νησιού. Παρόλο που στο Αργοστόλι δεν χιόνισε καθόλου στα βουνά έριξε απίστευτο χιόνι. Ακόμα και στο χωριό μου στα 200μ υψόμετρο είχε 30 πόντους. Οι δε άνεμοι ήταν τόσο ισχυροί σε συνδυασμό με τη χιονόπτωση είχαν ως συνέπεια να πέσουν 16 νομίζω πυλώνες υψηλής τάσης. Ο καιρός ήταν βορειοανατολικός. Στην υπόλοιπη Ελλάδα τι είχε κάνει; Γιατί δεν έχω πετύχει αναφορά στο φόρουμ για αυτήν την κακοκαιρία η οποία για την Κεφαλονιά μέχρι τον Ιανο ήταν η πιο ισχυρή που της είχε πλήξει.

Ο Βόλος είχε μισό μέτρο....3 μέρες ολικό παγετό .....το Πήλιο μέτρα χιονιού ,όλα τα χωριά είχαν πάνω από 1.5 μέτρο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, menidi said:

Γλυφάδα είναι καλύτερη από Πειραιά. Και από Νέα Σμύρνη -Φαληρο. Λόγω Υμηττού. 

Όχι τα παραλιακά της Γλυφάδας. Από Γκόλφ και πάνω ναι. Κ φυσικά το δικό μας προσωπικό ροβανιέμι η Άνω Γλυφάδα. Αλλά στα χαμηλά της Γλυφάδας τα ίδια είμαστε περίπου με Πειραιά.Ανάλογα τις συγκυρίες και το ποιό τόξο θα ενεργοποιηθεί, μια ευνοείται ο ένας μια ο άλλος. 

Φυσικά η back to back διετία 21-22 ευνόησε απίστευτα την παραλιακή Γλυφάδα. Τα παραλιακά του Πειραιά και το 21 της πλάκας χιόνοστρωση έκαναν. Ζήτημα αν άντεξε 2-3 ώρες στο λιμάνι στρωμένο χιόνι ΑΝ το έστρωσε κιόλας εντελώς στους δρόμους γιατί εγώ έχω αμφιβολίες και για το 21 στο λιμάνι του Πειραιά. Οπότε ναι οι συγκυρίες τα τελευταία 2 χρόνια ευνοούν Γλυφάδα αλλά θυμάμαι πάμπολες φορές που ο Πειραιάς χιονιζόταν πολύ πιο αξιοπρεπώς από τα δικά μας παραλιακά. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 minutes ago, South καυσωνάκιας said:

Όχι τα παραλιακά της Γλυφάδας. Από Γκόλφ και πάνω ναι. Κ φυσικά το δικό μας προσωπικό ροβανιέμι η Άνω Γλυφάδα. Αλλά στα χαμηλά της Γλυφάδας τα ίδια είμαστε περίπου με Πειραιά.Ανάλογα τις συγκυρίες και το ποιό τόξο θα ενεργοποιηθεί, μια ευνοείται ο ένας μια ο άλλος. 

Φυσικά η back to back διετία 21-22 ευνόησε απίστευτα την παραλιακή Γλυφάδα. Τα παραλιακά του Πειραιά και το 21 της πλάκας χιόνοστρωση έκαναν. Ζήτημα αν άντεξε 2-3 ώρες στο λιμάνι στρωμένο χιόνι ΑΝ το έστρωσε κιόλας εντελώς στους δρόμους γιατί εγώ έχω αμφιβολίες και για το 21 στο λιμάνι του Πειραιά. Οπότε ναι οι συγκυρίες τα τελευταία 2 χρόνια ευνοούν Γλυφάδα αλλά θυμάμαι πάμπολες φορές που ο Πειραιάς χιονιζόταν πολύ πιο αξιοπρεπώς από τα δικά μας παραλιακά. 

Το 21 ο Πειραιας είχε 10 πόντο σε ευαίσθητες και 5-7 πόντους στο δρόμο οι οποίοι έλιωσαν μέχρι το απόγευμα . Περισυ μια γανουδα σε έξαρση το βράδυ 7-8 και τέλος . Ο κορυφαίος χιονιάς με διαφορα ήταν το 2008 με περίπου 25-30 πόντους μέσα στο λιμάνι 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Marios said:

Το 21 ο Πειραιας είχε 10 πόντο σε ευαίσθητες και 5-7 πόντους στο δρόμο οι οποίοι έλιωσαν μέχρι το απόγευμα . Περισυ μια γανουδα σε έξαρση το βράδυ 7-8 και τέλος . Ο κορυφαίος χιονιάς με διαφορα ήταν το 2008 με περίπου 25-30 πόντους μέσα στο λιμάνι 

Στο λιμάνι αναφέρομαι αυστηρά. Εκεί είναι το πραγματικό βαρόμετρο της αχιονιάς του Πειραιά. Το 2021 δεν είμαι σίγουρος οτι πραγματικά έκανε ολική χιονόστρωση στο λιμάνι του Πειραιά κρίνοντας από το timelapse της κάμερας που είχα δει. Φυσικά είχε μια διάλλειψη το βίντεο μερικών ωρών αλλά σε καμία φάση οι δρόμοι στο λιμάνι δεν ήταν ολικά χιονοσκεπείς σύμφωνα με το βίντεο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 hours ago, teo_73 said:

 

@South καυσωνάκιας το λιμανι του Πειραια το 21 με τη Μηδεια. Οσο για περυσι δες στην αρχη και στα μεσα οτι εχει ενα φιλμ στις ευκολες.Αμαξια στασεις,γρασιδια αλλα οχι ασφαλτο.

 

Εδώ τα 2 timelapse από 2022 και 2021 από τη camera στο Λιμάνι του Πειραιά που μας δείχνουν όλα τα φαινόμενα καθόλη τη διάρκεια της κακοκαιρίας.

Περσι δε το έστρωσε πουθενά ούτε καν σε εύκολες επιφάνειες στο Λιμάνι όπως βλέπω στο βίντεο. Για το 2021 φαίνεται οτι ο δρόμος πέρα της προβλήτας δεν ήταν ποτέ ολικα χιονοστρωμένος στο Λιμάνι. Φυσικά έχει πάθει μια διάλλειψη το βίντεο λόγω χιονιού στη κάμερα οπότε ίσως όντως να χιονοστρώθηκαν ολικά για λίγες ώρες οι δρόμοι στο λιμάνι αλλά διατηρώ τις επιφυλάξεις μου καθώς παρατηρώ οτι ο σταθμός του ΕΑΑ στο λιμάνι του Πειραιά είναι ο θερμότερος στις ελάχιστες σε όλη την Αττική οπότε και το 2021 είναι πιθανόν το λιμάνι του Πειραιά να έπαιζε με θετικές Τ σε σχέση με άλλους σταθμούς του Πειραιά. Κρίμα που ο σταθμός του ΕΑΑ στο λιμάνι του Πειραιά μπήκε το 2022.

Ουσιαστικά το Λιμάνι του Πειραιά περιμένει από το 2008 να δει αξιόλογη χιονόστρωση ή ολική χιονόστρωση αν όντως δεν έκανε ολική το 2021...

 

 

 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

40 minutes ago, teo_73 said:

Ακομα και στο timelapse που εβαλες φαινεται στο 1,58 η χιονοστρωση παντου εκτος απ τους δρομους οπου δεν μενουν ποτε απατητοι. 

Αυτό ακριβώς λέω, οι δρόμοι δεν χιονοστρώθηκαν ολικά ποτέ στη Μήδεια στο λιμάνι του Πειραιά κατά πάσα πιθανότητα (κρατάω μόνο μια επιφύλαξη για τις λίγες ώρες που το βίντεο είχε διακοπή) που σημαίνει οτι στο λιμάνι δεν υπήρξε  πραγματική ολική χιονόστρωση βάσει των όσων βλέπω. Η σωστή ορθόδοξη ολική χιονόστρωση δρόμου δεν θα εξαφανιζόταν από τα αμάξια ή θα εξαφανιζόταν μόνο στο σημείο που περνάνε οι ρόδες, που σημαίνει πάλευε οριακά με Τ και στη Μήδεια το λιμάνι του Πειραιά.

Προφανώς για την Ελπίδα το άλλο βίντεο που έβαλες δεν είναι από το λιμάνι του Πειραιά αλλά από κάποια άλλη περιοχή στα πέριξ. Όπως είδες στο timelapse από την Ελπίδα ήταν εντυπωσιακό το γεγονός οτι δε μπόρεσε στο λιμάνι να το στρώσει ούτε καν στο γρασίδι. Μιλάμε τράβαγα τα μαλλιά μου γιατί το έβλεπα live όσο εδώ στη Γλυφάδα γινόταν ο πανικός!

Πάντως βλέπω τώρα τζίφο και κρατάει πολύ υψηλές Τ για το λιμάνι του Πειραιά 6 του μήνα. Θα δείξει!

 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 

@South καυσωνάκιας το λιμανι του Πειραια το 21 με τη Μηδεια. Οσο για περυσι δες στην αρχη και στα μεσα οτι εχει ενα φιλμ στις ευκολες.Αμαξια στασεις,γρασιδια αλλα οχι ασφαλτο.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 minutes ago, teo_73 said:

 

@South καυσωνάκιας το λιμανι του Πειραια το 21 με τη Μηδεια. Οσο για περυσι δες στην αρχη και στα μεσα οτι εχει ενα φιλμ στις ευκολες.Αμαξια στασεις,γρασιδια αλλα οχι ασφαλτο.

 

Μπορείς μήπως να μεταφέρεις και το πόστ μου παρακάτω που σου απαντάω με τα timelapse από το λιμάνι του Πειραιά? Για να μη τα ψάχνω και μελλοντικά δηλαδή...

Εντωμεταξύ βάζω και τη φώτο που ανέβασες από το 1.58 στο timelapse της Μήδειας! Μπράβο που κατάφερες και την έπιασες! Εγώ προσπαθούσα και όλο μου ξέφευγε! χεχε

image.png.d6cbc37277b5fd9533a2e190f7c76243.png

Αυτό ουσιαστικά σχολιάζω οτι αν κρίνω και από τον νέο σταθμό του ΕΑΑ στο λιμάνι του Πειραιά, που φαίνεται εξαιρετικά ήπιος στις ελάχιστες (ο ηπιότερος στις ελάχιστες από όλους τους σταθμούς του ΕΑΑ στην Αττική) , το λιμάνι πρέπει να πάλευε και στη Μήδεια με οριακά θετικές Τ γι' αυτό και δεν κατάφερε ολικά να στρώσει τους δρόμους. Η σωστή ορθόδοξη ολική χιονόστρωση δρόμου δε θα επηρεαζόταν από τα αμάξια, μόνο ίσως στα σημεία που περνούσαν οι ρόδες τους. 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

@South καυσωνάκιας Nαι βρε συ το εκανα απλα ηταν αρκετα τα ποστ. Τωρα για τους δρομους που δε στρωθηκαν δεν ηταν μονο στο λιμανι του Πειραια.Και αλλου δεν στρωθηκαν δρομοι οταν σε ολες τις αλλες επιφανειες ειχαν 3-5cm χιονοστρωση,Δε λεει κατι δλδ που δεν υπηρχε χιονοστρωση στους δρομους.

Στο βιντεακι του Πετρου που μου λες οτι δεν ειναι απο το λιμανι φυσικα και ειναι. Ολο αυτο στη φωτο ειναι το λιμανι του Πειραια. Η αποσταση ειναι απο το μερος που κινηθηκε ο Πετρος.

image.png.c41e46126d9b15d7c5f3f8496c5315c2.png

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 minutes ago, teo_73 said:

@South καυσωνάκιας Nαι βρε συ το εκανα απλα ηταν αρκετα τα ποστ. Τωρα για τους δρομους που δε στρωθηκαν δεν ηταν μονο στο λιμανι του Πειραια.Και αλλου δεν στρωθηκαν δρομοι οταν σε ολες τις αλλες επιφανειες ειχαν 3-5cm χιονοστρωση,Δε λεει κατι δλδ που δεν υπηρχε χιονοστρωση στους δρομους.

Στο βιντεακι του Πετρου που μου λες οτι δεν ειναι απο το λιμανι φυσικα και ειναι. Ολο αυτο στη φωτο ειναι το λιμανι του Πειραια. Η αποσταση ειναι απο το μερος που κινηθηκε ο Πετρος.

image.png.c41e46126d9b15d7c5f3f8496c5315c2.png

 

Ναι, καλά είναι τεράστιο το λιμάνι, προφανώς το έπιασε στις εύκολες σε κάποια σημεία μακριά από τη κάμερα του timelapse της Ελπίδας στο λιμάνι του Πειραιά. Έχει τοπικότητες προφανώς τόσα χιλιόμετρα το λιμάνι αλλά στο σημείο του timelapse από το λιμάνι του Πειραιά το 2022 φαίνεται οτι ούτε καν οι εύκολες κατάφεραν να στρωθούν. Ούτε καν το γρασίδι, κάτι που μου λέει οτι λογικά θα υπήρχαν και άλλες περιοχές εκεί γύρω στο λιμάνι που θα είχαν ανάλογη συμπεριφορά το 2022. Απλά ήμασταν τυχεροί και αποτυπώθηκε στο βίντεο.

Για μένα αυτά είναι κρίσιμα καθώς με βοηθούν να καταλαβαίνω καλύτερα πως αντιδρούν οι εντελώς παραλιακές περιοχές της Αττικής σε χιονιάδες. 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, geornik said:

FB_IMG_1674375633776.jpg

Από Μήδεια σωστά? Πόσο μακριά είναι αυτή η φώτο από τη κάμερα στο συγκεκριμένο σημείο στο λιμάνι του Πειραιά από το timelapse του 2021 παραπάνω, μπορείς να καταλάβεις? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Eνα προσκαιρο φιλμ (ουτε καν πετσα δλδ) και δε ξερω καν για ποση ωρα εστρωσε σε ευκολες στο λιμανι περυσι.Και αυτο λογω ραγδαιοτητας.

Αυτη η φωτο ειναι απο το 21 μεσα στο χωρο λιμανιου. «Μήδεια» - Άχνισε η θάλασσα στον Πειραιά

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Από Μήδεια σωστά? Πόσο μακριά είναι αυτή η φώτο από τη κάμερα στο συγκεκριμένο σημείο στο λιμάνι του Πειραιά από το timelapse του 2021 παραπάνω, μπορείς να καταλάβεις? 

Η Ε2 πυλη ειναι...λιγες εκατονταδες μετρα δυτικοτερα απο τον Ηλεκτρικο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, teo_73 said:

Eνα προσκαιρο φιλμ (ουτε καν πετσα δλδ) και δε ξερω καν για ποση ωρα εστρωσε σε ευκολες στο λιμανι περυσι.Και αυτο λογω ραγδαιοτητας.

Αυτη η φωτο ειναι απο το 21 μεσα στο χωρο λιμανιου. «Μήδεια» - Άχνισε η θάλασσα στον Πειραιά

 

Ναι, που αποκαλύπτει τις τοπικότητες στο λιμάνι του Πειραιά. Το είχαμε ξανασυζητήσει νόμιζω στο παρελθόν και με τον Νικήτα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, geornik said:

Η Ε2 πυλη ειναι...λιγες εκατονταδες μετρα δυτικοτερα απο τον Ηλεκτρικο

Εννοείς Ε2 είναι η φωτό που ανέβασες σωστά? Όχι το σημείο του timelapse του λιμανιού από το 2021. Γιατί πάλι ακριβώς δε μπορώ να καταλάβω ποιο σημείο είναι αυτό στο timelapse...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Εννοείς Ε2 είναι η φωτό που ανέβασες σωστά? Όχι το σημείο του timelapse του λιμανιού από το 2021. Γιατί πάλι ακριβώς δε μπορώ να καταλάβω ποιο σημείο είναι αυτό στο timelapse...

Ε5 ειναι το timelapse...η πυλη που φευγουν τα πλοια για κυκλαδες εξω απο το σταθμο του  μετρο "Πειραιας"

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ποιοι θεωρούνται οι πιο ιστορικοί χιονιάδες της Χαλκίδας τις τελευταίες δεκαετίες; Ξέρω ότι γενικά πάει μαζί με την Αθήνα, υπάρχουν όμως και χιονιάδες που εκεί ήταν ιστορικοί (πχ 1991) ενώ στο κέντρο της Αθήνας δεν έδωσαν κάτι ιδιαίτερο. Ποια άλλα ανάλογα παραδείγματα υπάρχουν;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 ώρες πριν, Χιών είπε:

Ποιοι θεωρούνται οι πιο ιστορικοί χιονιάδες της Χαλκίδας τις τελευταίες δεκαετίες; Ξέρω ότι γενικά πάει μαζί με την Αθήνα, υπάρχουν όμως και χιονιάδες που εκεί ήταν ιστορικοί (πχ 1991) ενώ στο κέντρο της Αθήνας δεν έδωσαν κάτι ιδιαίτερο. Ποια άλλα ανάλογα παραδείγματα υπάρχουν;

Δυστυχώς σε αυτό δεν μπορώ να σε βοηθήσω εγώ,ήρθα το 2009 εδώ πέρα ,τώρα για μένα το καλύτερο ήταν στον Τηλέμαχο ως προς το ύψος χιονιου(20cm και γύρω στα 40 στα Ανεμοσουριά)και ως πριν την θερμοκρασία η Αριάδνη που ήταν πραγματικά ακραία με -6.5 ελαχιστη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...