Jump to content
g_ar

Σχολιασμός παλιών χιονιάδων-κακοκαιριών (Photo+vid)

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 λεπτά πριν, Γιάννης μασ είπε:

η αριαδνη ηταν ο μεγαλυτερος χιονιας 10ετιας τουλαχιστον (σε πανελλαδικο επιπεδο) ειχε χιονισει παντου και εστρωσε αξιολογα σχεδον παντου....αυτο που λες οτι μονο στα προσηνεμα ειχε ενταση δεν ισχυει ουτε στο ελαχιστο.....ενδεικτικα 50 εκ ειχαν τρικαλα καρδιτσα, 30 εκ η λαρισα και 35-40 τα γιαννενα.....επισης περιπου 40εκ η λαμια....εντωμεταξυ οταν λες οτι εκει ζητημα να εβαλε 15-20 ποντους....ειναι λιγο 20 εκ ?? ποσο ριχνει κατα μεσο ορο στην περιοχη σου? γιατι ουτε για τον βολο ειναι ιστορικα τα 20-25 εκ της αριαδνης αλλα σαν χιονιας ηταν πολυυυυ ανωτερος απο αυτον του 2014 που ειχαμε 50 εκ

Από τι κατάλαβα εσύ κοιτάς την ένταση που θα έχει για όλη την χώρα ενας χιονιάς και γενικά και άλλα χαρακτηριστικά όπως ψύχος, διάρκεια,  περιοχές που θα επηρεάσει και άλλα.....συγκεκριμένα ανέφερες οτι η Αριάδνη (20-25 εκ ) την θεωρείς πολύ ανώτερη απο το 2014 που είχες 50 εκ...Τότε οκ έχουμε διαφορετική γνώμη εγώ δεν κοιτάω ουτε ποσο ισχυρό ψυχος θα έχει ούτε αν θα χιονίζει πανελλαδικά αλλα κυρίως ο υετός που θα πέσει σε μορφή χιονιού στην περιοχή μου με ενδιαφέρει μόνο.... δηλαδή άμα είμουν στην θέση σου την χιονοκακοκαιρία του 2014 θα την θεωρούσα ανώτερη από την Αριάδνη για τους λόγους που ανέφερα πάνω....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, thanasismtrk είπε:

Από τι κατάλαβα εσύ κοιτάς την ένταση που θα έχει για όλη την χώρα ενας χιονιάς και γενικά και άλλα χαρακτηριστικά όπως ψύχος, διάρκεια,  περιοχές που θα επηρεάσει και άλλα.....συγκεκριμένα ανέφερες οτι η Αριάδνη (20-25 εκ ) την θεωρείς πολύ ανώτερη απο το 2014 που είχες 50 εκ...Τότε οκ έχουμε διαφορετική γνώμη εγώ δεν κοιτάω ουτε ποσο ισχυρό ψυχος θα έχει ούτε αν θα χιονίζει πανελλαδικά αλλα κυρίως ο υετός που θα πέσει σε μορφή χιονιού στην περιοχή μου με ενδιαφέρει μόνο.... δηλαδή άμα είμουν στην θέση σου την χιονοκακοκαιρία του 2014 θα την θεωρούσα ανώτερη από την Αριάδνη για τους λόγους που ανέφερα πάνω....

..χμμμ αυτο με τον υετο που λες δεν ειναι τοσο απλο....παιζουν ρολο πολλα πραγματα πχ μαρτιο του 11 ο βολος ειχε χοντρικα 25 χιλιοστα χιονιου...αλλα σχεδον ολα επεσαν με θερμοκρασιες απαγορευτικες για στρωσιμο οποτε το αποτελεσμα ηταν λιγα εκατοστα....η στην αριαδνη ...αυτο που μ εκανε εντυπωση ομως ηταν οτι ανεφερες τα 20 εκατοστα σαν να ειναι λιγα γιαυτο το σχολιασα......βασικα με ενδιαφερει πιο πολυ η διαρκεια και οχι το υψος χιονιου.....ιδανικος χιονιας πχ για τον βολο ηταν το 2006  με 45 εκ στην παραλια , πανω απο 60 εκ σε περιοχες μακρια απο το κεντρο...3 μερες ολικου παγετου και 60 ωρες συνεχομενης χιονοπτωσης + ξαστεριες μετα και αρα παγωμα του χιονιου με 2 εβδομαδες χιονοκαλυψη σχεδον.....τωρα για την συγκριση αριαδνης με 2014 θα σου παραθεσω καποια στοιχεια και θα μου πεις ποιο θα προτιμουσες

30-31/12/2014

~50 εκ

35 ωρες χιονοπτωσης (αλλα τα 35 τουλαχιστον τα εβαλε σε ενα 8ωρο) αλλα στο τελος γυρισε νοτιας, εριξε βροχη χιονονερο με 4 βαθμους και κατεστρεψε το ονειρο....

ελαχιστη θερμοκρασια : -3,5

μερες ολικου παγετου : 0

μερες ολικης χιονοκαλυψης (ενοοω σε ανοιχτο χωρο πχ παρκα να μην βλεπεις χωμα κατω) :  6

μερες μερικης χιονοκαλυψης ( οι μερες που υπηρχε εστω και λιγο χιονι στους ανοιχτους χωρους) :  11

 

αριαδνη 

~20-25 εκ

6 μερες χιονοπτωσης (εβγαζε και ηλιο στο ενδιαμεσο αλλα δεν εχει νοημα να μετρησω ωρες ) +3 ωρες παγωμενης βροχης με -3 στις 11/1 το βραδυ

ελαχιστη θερμοκρασια : -7,1 στο λιμανι του βολου

μερες ολικου παγετου : 5

μερες ολικης χιονοκαλυψης :  10 ( εχω μετρησει και 7,8 γεναρη που ειχε μια εφημεριδα παντου )

μερες μερικης χιονοκαλυψης :  13

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για μένα αυτό που έχει αξία είναι η στιγμή της χιονόπτωσης, γι' αυτό η top για μένα ήταν το '14. Η νύχτα ήταν σαν μέρα, ήταν πολύ φωτεινά και έριχνε τα άντερά του πραγματικά. Δεν με πείραξε και τόσο που έβγαλε βροχή μετά αφού στις πόλεις το χιόνι που μένει γίνεται χάλια. Καφέ, βρόμικο, συσσωρεύεται και εμποδίζει, έχει ροδιές από αυτοκίνητα, κτλ. Δεν είναι όμορφο και άσπρο όπως στην εξοχή. Αυτό που περιμένω κάθε χρόνο είναι σωστή χιονόπτωση με αρνητικές και καλή ένταση να βγω για βόλτα στην πλήρη ηρεμία που ακούγεται μόνο το χρατς-χρατς που κάνουν τα παπούτσια πάνω στο φρέσκο χιόνι. Αυτό το πράγμα είναι ανεκτίμητο. Δεν τρελαίνομαι και τόσο να έχω χιονοκάλυψη για μέρες..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Για μένα αυτό που έχει αξία είναι η στιγμή της χιονόπτωσης, γι' αυτό η top για μένα ήταν το '14. Η νύχτα ήταν σαν μέρα, ήταν πολύ φωτεινά και έριχνε τα άντερά του πραγματικά. Δεν με πείραξε και τόσο που έβγαλε βροχή μετά αφού στις πόλεις το χιόνι που μένει γίνεται χάλια. Καφέ, βρόμικο, συσσωρεύεται και εμποδίζει, έχει ροδιές από αυτοκίνητα, κτλ. Δεν είναι όμορφο και άσπρο όπως στην εξοχή. Αυτό που περιμένω κάθε χρόνο είναι σωστή χιονόπτωση με αρνητικές και καλή ένταση να βγω για βόλτα στην πλήρη ηρεμία που ακούγεται μόνο το χρατς-χρατς που κάνουν τα παπούτσια πάνω στο φρέσκο χιόνι. Αυτό το πράγμα είναι ανεκτίμητο. Δεν τρελαίνομαι και τόσο να έχω χιονοκάλυψη για μέρες..

δεκτο...εγω δεν μενω μεσα στην πολη οποτε λογικο να το βλεπω αλλιως! αλλα σαν ενταση χιονοπτωσης, το μεσημερι 11/1/2017 και 3/1/2019 ηταν πολυ ανωτερα απο τα ξημερωματα 31/12/2014

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η Αριαδνη για Κυμη, Σκοπελο, Αλονησο κ για καποια μερη στα βορεια ηταν το ανωτερο χιονι 30ετιας ...αλλου λογω ψυχους κ αλλου λογω χιονιου ξεπερασε και το θρυλικο Μαρτη 87

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, Γιάννης μασ είπε:

δεκτο...εγω δεν μενω μεσα στην πολη οποτε λογικο να το βλεπω αλλιως! αλλα σαν ενταση χιονοπτωσης, το μεσημερι 11/1/2017 και 3/1/2019 ηταν πολυ ανωτερα απο τα ξημερωματα 31/12/2014

3/1/2019 ήταν πράγματι ότι πιο έντονο έχω δει ποτέ. Αλλά σάπιες Τ, μικρή διάρκεια και ως αποτέλεσμα λίγη χιονόστρωση. 11/1/2017 κατά τη 1 που η θερμοκρασία ανέβηκε στους -3 από τους -6 που είχε το πρωί άρχισε ένας χαμός αλλά και πάλι με μικρή διάρκεια. Το '14 όμως η ένταση αν και ήταν μικρότερη από τις δύο παραπάνω περιπτώσεις (αλλά σε καμία περίπτωση μικρή γενικά) είχε σταθερότητα για πολλές ώρες..

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, yiannis_volos είπε:

3/1/2019 ήταν πράγματι ότι πιο έντονο έχω δει ποτέ. Αλλά σάπιες Τ, μικρή διάρκεια και ως αποτέλεσμα λίγη χιονόστρωση. 11/1/2017 κατά τι 1 που η θερμοκρασία ανέβηκε στους -3 από τους -6 που είχε το πρωί άρχισε ένας χαμός αλλά και πάλι με μικρή διάρκεια. Το '14 όμως η ένταση αν και ήταν μικρότερη από τις δύο παραπάνω περιπτώσεις (αλλά σε καμία περίπτωση μικρή γενικά) είχε σταθερότητα για πολλές ώρες..

ναι πραγματι...αν σκεφτεις οτι εβαλε πανω απο 30 εκ απο τις 12 το βραδυ εως τις 8 το πρωι.....απλα οπως ειπα και πριν..το γεγονος οτι περιμεναμε και αλλο γυρω χιονοπτωσεων το βραδυ, και μας ηρθε ως χιονονερο με ξενερωσε αφανταστα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Γιάννης μασ είπε:

ναι πραγματι...αν σκεφτεις οτι εβαλε πανω απο 30 εκ απο τις 12 το βραδυ εως τις 8 το πρωι.....απλα οπως ειπα και πριν..το γεγονος οτι περιμεναμε και αλλο γυρω χιονοπτωσεων το βραδυ, και μας ηρθε ως χιονονερο με ξενερωσε αφανταστα

Ε ο βρομοανατολικός τα φταίει όλα. Το βράδυ 30/12 με 31/12 ήταν μονίμως ΒΔ και η Τ καρφωμένη στους -2 -2,5, και θυμάμαι που λέγαμε στο forum ότι παίζει να γυρίσει σε Α κάποια στιγμή μέσα στη νύχτα που ευτυχώς δεν έγινε ποτέ..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis_volos είπε:

Ε ο βρομοανατολικός τα φταίει όλα. Το βράδυ 30/12 με 31/12 ήταν μονίμως ΒΔ και η Τ καρφωμένη στους -2 -2,5, και θυμάμαι που λέγαμε στο forum ότι παίζει να γυρίσει σε Α κάποια στιγμή μέσα στη νύχτα που ευτυχώς δεν έγινε ποτέ..

μονο το 1991 εβαλε 30 εκ στην πολη με βορειοανατολικο νομιζω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Γιάννης μασ είπε:

μονο το 1991 εβαλε 30 εκ στην πολη με βορειοανατολικο νομιζω

Πως; Δεν είναι υετοδιώχτης; Άντε πες αν έχεις -12, -10 στα 850 ξέρω 'γω θα είσαι ΟΚ από Τ ακόμη και με ΒΑ, αλλά ο υετός;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, geornik είπε:

Απο αυτα που εχετε δεί κ διαβασει το 31.12.2014 ηταν σε ποσοτητα ισως τριτο μετα το 1924 κ 1963?

για βολο ? σε καμια περιπτωση......στην μιση πολη το 2006 ειχε πολυ περισσοτερο..... το 1987 επισης ειχε καπου τοσο...το 1966 ειχε περισσοτερο οπως και το 1963

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Πως; Δεν είναι υετοδιώχτης; Άντε πες αν έχεις -12, -10 στα 850 ξέρω 'γω θα είσαι ΟΚ από Τ ακόμη και με ΒΑ, αλλά ο υετός;

archives-1991-2-1-12-0.png

archives-1991-2-1-12-1.png

archives-1991-2-2-0-0.png

received_211831973329970.jpeg

η φωτο ειναι 3 μερες μετα τον χιονια

φαινεται οτι ειχε ανατολικο, απο το πως κοβεται το χιονι στα δυτικα και πως αυξανεται στα ανατολικα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιζουν ρολο οι συγκλισεις σε χιονιαδες...γενικα ο αερας απο Αιγαιο ειναι θερμοτερος απο τον ΒΔ σε ολη την ανατολικη πλευρα της Ελλαδας...παρα το ΒΑ στριμ νομιζω σε ολα τα μεγαλα πεδινα χιονια φυσαει η ΒΔ η ΒΒΔ επιφανειας

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, geornik είπε:

Παιζουν ρολο οι συγκλισεις σε χιονιαδες...γενικα ο αερας απο Αιγαιο ειναι θερμοτερος απο τον ΒΔ σε ολη την ανατολικη πλευρα της Ελλαδας...παρα το ΒΑ στριμ νομιζω σε ολα τα μεγαλα πεδινα χιονια φυσαει η ΒΔ η ΒΒΔ επιφανειας

Εξαρτάται τι εννοούμε όταν λέμε ανατολική πλευρά της Ελλάδας.

Πάντως η Λάρισα για μέγιστα αποτελέσματα χιονουετου χρειάζεται  έναν γενικά ασθενή δυτικό-νοτιοδυτικο επιφανείας, ή και άπνοια. Εάν είναι βορειοδυτικός ναι μεν είναι πιο παγωμένος, αλλά πάμε σίγουρα σε μικρότερη διάρκεια φαινομένων.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Υπάρχουν δορυφορικές από δεκαετία του 90;;;;Γιατί βλέπω ότι μπήκε από το 1991 παραπάνω,αν έχει κάποιος λινκ ας στείλει,θα ήταν πολύ ενδιαφερον

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

https://eos.com/landviewer/?tool-timelapse

Απο εδω μεσα...εχουν ομως πολυ συγκεκριμενες ημερομηνιες κ συγκεκριμενα καρε καποιων κομματιων της Ελλαδας...ανα μηνα απο το 1984-85 νομιζω...δυστυχως τους ρωτησα αν θα ανοιξουν κ τις υπολοιπες ημερομηνιες η εαν εχουν κ αλλες διαθεσιμες απο το παρελθον κ μου εδωσαν αρνητικη απαντηση...

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, geornik είπε:

Μια απο τις πολυ ενδιαφερουσες ληψεις που εχω βρει ειναι αυτη...

Screenshot_20201227-181613_Chrome.jpg

Στην παραπάνω δορυφορικη του 91 υπάρχει πιο γενικευμένη εικόνα(επειδή βλέπουμε μόνο Μαγνησία);;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολύ περίεργο που στην περιοχή του Αγχιάλου δεν υπάρχει χιονόστρωση στην δορυφορική του 87,μου φαίνεται δυνατό να μην θάφτηκε σε εκείνο το μέτωπο,,νομίζω η σύγκλιση είχε βγει στις ορθρυς

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Απο αυτη στις 4.2.91...ειναι η μονη διαθεσιμη δυστυχως...τα πολλα χιονια ειχαν πεσει ανατολικοτερα και ΝΑ της δορυφορικης αυτης...

Screenshot_20201227-183805_Chrome.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...