Jump to content
g_ar

Σχολιασμός παλιών χιονιάδων-κακοκαιριών (Photo+vid)

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι οντως το 13-14 δεν εριξε τιποτα αυτη η μια μερα που εχω βαλει 11/12/13 ειναι η μεγαλη χαμενη ευκαιρια προσηνεμου που κατεληξε τουρκια, μια απ τις μεγαλυτερες εκρηξεις στο φορουμ εβερ σαν τωρα το θυμαμαι...εκανε κατι ελαχιστες αερομεταφερομενες με λιακαδα και γι αυτο την εβαλα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στην Ηλιούπολη είχε χιονίσει όντως 30/12/14 και μάλιστα με πολύ υψηλή Τ στα 850. Και ήταν καθαρή χιονόπτωση, αν θυμάμαι καλά λίγο πριν το μεσημέρι.

Το Δεκέμβριο του 2013 (11/12) θυμάμαι που ήμουν στο σχολείο το πρωί και σε κάποια φάση άρχισε να ρίχνει κάτι μυγάκια με ήλιο, μετά από λίγο εκοψε. Στην Ηλιούπολη πχ δεν θα το κατέγραφα ως μέρα χιονόπτωσης, αλλά βορειότερα ενδεχομένως έκανε κάτι παραπάνω. Αυτή ήταν και η μόνη χειμερινή μέρα εκείνου του παναθλιου χειμώνα που θύμιζε έναν ατελείωτο Οκτώβρη, και χωρίς πολλές βροχές.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στο μεταξύ, θυμάται κανείς άλλος τη χιονόπτωση παραμονή Χριστουγέννων 2008;

Είχα βγει για κάλαντα (😆) και κάποια στιγμή, λίγο πριν το μεσημέρι, θυμάμαι ότι άρχισε να χιονίζει ασθενώς και μάλιστα συνέχισε για κάμποση ώρα. Βέβαια μετά βγήκε ήλιος λαμπερός και τέλος... 

Αυτή ήταν η διάταξη τότε:

image.png.c165630398a5f70b63fa872a85297a6f.png

 

image.png.6028cec9c1ddb8b47f52dd564d65e148.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, Χιών είπε:

Στο μεταξύ, θυμάται κανείς άλλος τη χιονόπτωση παραμονή Χριστουγέννων 2008;

Είχα βγει για κάλαντα (😆) και κάποια στιγμή, λίγο πριν το μεσημέρι, θυμάμαι ότι άρχισε να χιονίζει ασθενώς και μάλιστα συνέχισε για κάμποση ώρα. Βέβαια μετά βγήκε ήλιος λαμπερός και τέλος... 

Αυτή ήταν η διάταξη τότε:

image.png.c165630398a5f70b63fa872a85297a6f.png

 

image.png.6028cec9c1ddb8b47f52dd564d65e148.png

Δε την θυμάμαι και πρέπει να χα βγει και γω για κάλαντα...μάλλον δεν έδωσα πολύ σημασία 😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 ώρες πριν, Χιών είπε:

Στο μεταξύ, θυμάται κανείς άλλος τη χιονόπτωση παραμονή Χριστουγέννων 2008;

Είχα βγει για κάλαντα (😆) και κάποια στιγμή, λίγο πριν το μεσημέρι, θυμάμαι ότι άρχισε να χιονίζει ασθενώς και μάλιστα συνέχισε για κάμποση ώρα. Βέβαια μετά βγήκε ήλιος λαμπερός και τέλος... 

Αυτή ήταν η διάταξη τότε:

image.png.c165630398a5f70b63fa872a85297a6f.png

 

image.png.6028cec9c1ddb8b47f52dd564d65e148.png

Απο τις δορυφορικες φαινεται σαπια εισβολη...η χιονοκαλυψη της επομενης μερας αφορα μονο τα ψηλα της Παρνηθας και του Κιθαιρωνα

Screenshot_20211221-125011_Chrome.jpg

Screenshot_20211221-125024_Chrome.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σαν σήμερα το 2001 έζησα ίσως τον πιο εντυπωσιακό χιόνια στην Λαμία μιας και κανένας δεν τον περίμενε εκείνη την μερα.θυμαμαι χαρακτηριστικά τους μετεωρολόγους να μιλάνε για νοτιαδες με τα χιόνια να ανεβαίνουν σε μεγαλύτερα υψόμετρα.Φυσικα τότε εγώ δεν είχα ιδέα τι εστί εγκλωβισμός,χάρτες κτλπ..Ο καιρός όμως είχε άλλη άποψη αφού ακολούθησε ανελέητη Στούπα  από τις  11 το πρωί με 5 το απόγευμα βάζοντας γύρω στους 40-50 πόντους στην πόλη.Ο σταθμός κατέγραψε 39,12mm χιονουετου με την Τ γύρω στο -1 με 0 την ώρα των φαινομένων...Ακολούθησε χάος μέσα στη πόλη με ακινητοποιημένα αυτοκίνητα,λεωφορεία κτλπ..Ήταν και αυξημένη η κίνηση λόγω εορτών

Screenshot_20211221-162310.jpg

Screenshot_20211221-162253.jpg

Screenshot_20211221-162430.png

Θεσσαλία τι είχε ρίξει σε εκείνο το μέτωπο;;;Λογικά φαρσαλα-καρδιτσα θα χώθηκαν.Το χιονοοριο πρέπει να ήταν η Λειβαδιά τοτε όπου και εκεί έριξε πολύ πράμα..

Επεξεργάστηκε από dimitris27
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

53 λεπτά πριν, dimitris27 είπε:

Σαν σήμερα το 2001 έζησα ίσως τον πιο εντυπωσιακό χιόνια στην Λαμία μιας και κανένας δεν τον περίμενε εκείνη την μερα.θυμαμαι χαρακτηριστικά τους μετεωρολόγους να μιλάνε για νοτιαδες με τα χιόνια να ανεβαίνουν σε μεγαλύτερα υψόμετρα.Φυσικα τότε εγώ δεν είχα ιδέα τι εστί εγκλωβισμός,χάρτες κτλπ..Ο καιρός όμως είχε άλλη άποψη αφού ακολούθησε ανελέητη Στούπα  από τις  11 το πρωί με 5 το απόγευμα βάζοντας γύρω στους 40-50 πόντους στην πόλη.Ο σταθμός κατέγραψε 39,12mm χιονουετου με την Τ γύρω στο -1 με 0 την ώρα των φαινομένων...Ακολούθησε χάος μέσα στη πόλη με ακινητοποιημένα αυτοκίνητα,λεωφορεία κτλπ..Ήταν και αυξημένη η κίνηση λόγω εορτών

Screenshot_20211221-162310.jpg

Screenshot_20211221-162253.jpg

Screenshot_20211221-162430.png

Θεσσαλία τι είχε ρίξει σε εκείνο το μέτωπο;;;Λογικά φαρσαλα-καρδιτσα θα χώθηκαν.Το χιονοοριο πρέπει να ήταν η Λειβαδιά τοτε όπου και εκεί έριξε πολύ πράμα..

σε ολη την θεσσαλια ειχε ριξει πολυ, και βολο αποσο ξερω πανω απο 20 εκ εκεινη την ημερα, πανω στο χιονι απο 16-18/12 που και αυτο ηταν πανω απι 25-30 εκ

 

συμφωνα με το tutiempo η θερμοκρασια εκεινη την ημερα ηταν απο -7 εως -1 στην αγχιαλο

Επεξεργάστηκε από Γιάννης μασ
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 λεπτά πριν, Γιάννης μασ είπε:

σε ολη την θεσσαλια ειχε ριξει πολυ, και βολο αποσο ξερω πανω απο 20 εκ εκεινη την ημερα, πανω στο χιονι απο 16-18/12 που και αυτο ηταν πανω απι 25-30 εκ

 

συμφωνα με το tutiempo η θερμοκρασια εκεινη την ημερα ηταν απο -7 εως -1 στην αγχιαλο

Απλά κάποιο μέλος είχε γράψει ότι δεν έριξε κατι σοβαρο στη Λάρισα γι'αυτό υπέθεσα μόνο την νότια Θεσσαλία.Και εμένα μου φαίνεται δύσκολο καθώς είναι αρκετά εκτεταμένο το μέτωπο..

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μεσα στην Αθηνα θυμαμαι καταιγιδα στις 21 Δεκεμβριου 2001...λογω της πολικης εισβολης ωστοσο που ειχε προηγηθει, βορειοτερα ηταν χιονι...η δορυφορικη στις 22.12.2001 αποκαλυπτικη

Screenshot_20211221-175231_Chrome.jpg

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, dimitris27 είπε:

Απλά κάποιο μέλος είχε γράψει ότι δεν έριξε κατι σοβαρο στη Λάρισα γι'αυτό υπέθεσα μόνο την νότια Θεσσαλία.Και εμένα μου φαίνεται δύσκολο καθώς είναι αρκετά εκτεταμένο το μέτωπο..

 

δεν εκανε κατι σοβαρο στις 21/12 η τον δεκεμβρη του 2001 γενικα στην λαρισα ? γτ στο πρωτο χιονι 16-18 ειχε ριξει και λαρισα πολυ, πανω απο 30εκ....στις 21/12 δεν ξερω αλλα φανταζομαι και εκει εριξε καλα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εδω η μοναδικη δορυφορικη που εχω βρει με χιονι στην Πρεβεζα...για να το κρατησε και την επομενη μερα που εβγαλε ηλιο πρεπει να εβαλε τουλαχιστον 15 εκατοστα, ενω Αρτα και Φιλιππιαδα εμειναν αχιονες

18/12/2001

image.png.123530cf9f48afab40d2bd57b43e3532.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και ένα ενδιαφέρον άρθρο του νορθμετεο για την πονεμένη Σαλόνικα ίσως να έχει κοινοποιηθεί αλλά το ξαναβάζω για γουρι

https://northmeteo.gr/i-klimatologia-ton-chioniadon-tis-thessalonikis-diagrammata/?fbclid=IwAR03X6DGVcVsAYhqX--3TLRd7a3EsyGQZvpsz4pa5aiGnyfxxyZpQJQOwaY

Επεξεργάστηκε από freeze
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 η ψυχρότερη εισβολή σαν σήμερα στις 22.12.1967.

-2,8 ελάχιστη στο Θησείο, χιόνισε την προηγούμενη μέρα στην Αθήνα για μερικές ώρες, σημαντικές χιονοστρώσεις στα ΒΠ..ιστορικό χιόνι στις 22.12. στην Άνδρο και την Τήνο...

archives-1967-12-22-0-0.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λογω ελλειψης καιρικου ενδιαφεροντος ας θυμηθουμε την ψυχροτερη προσηνεμη εισβολη σαν σημερα παραμονη χριστουγεννων 23-24.12.1933...και να σκεφτει κανεις οτι αυτο το κτηνος ηταν "προειδοποιηση" για το αθηναικο επος που ηρθε 1,5 μηνα αργοτερα...

archives-1933-12-23-6-1.png

archives-1933-12-23-6-0.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 21/12/2021 at 6:01 ΜΜ, Γιάννης μασ είπε:

δεν εκανε κατι σοβαρο στις 21/12 η τον δεκεμβρη του 2001 γενικα στην λαρισα ? γτ στο πρωτο χιονι 16-18 ειχε ριξει και λαρισα πολυ, πανω απο 30εκ....στις 21/12 δεν ξερω αλλα φανταζομαι και εκει εριξε καλα

16-17/12 μισό μέτρο χιόνι, στις δυτικές συνοικίες ακόμη περισσότερο. Από 16 έως 21/12 φοβερός ολικός παγετός, ο δυνατότερος που θυμάμαι, δεύτερος έρχεται αυτός του Γενάρη του 2017. Στις 21/12 νυφίτσα και ενώ οι μετεωρολόγοι έλεγαν για βροχή, είχαμε άλλα 25 εκατοστά  πάνω στο ήδη υπάρχον παγωμένο χιόνι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, LarissaSnow είπε:

16-17/12 μισό μέτρο χιόνι, στις δυτικές συνοικίες ακόμη περισσότερο. Από 16 έως 21/12 φοβερός ολικός παγετός, ο δυνατότερος που θυμάμαι, δεύτερος έρχεται αυτός του Γενάρη του 2017. Στις 21/12 νυφίτσα και ενώ οι μετεωρολόγοι έλεγαν για βροχή, είχαμε άλλα 25 εκατοστά  πάνω στο ήδη υπάρχον παγωμένο χιόνι.

τετοια ωρα το 2001 εριχνε πατσαβουρια μετα απο παγωμενη βροχη μεχρι τις 7 το πρωι εκανε καμια 30 εκατ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Παίονας είπε:

τετοια ωρα το 2001 εριχνε πατσαβουρια μετα απο παγωμενη βροχη μεχρι τις 7 το πρωι εκανε καμια 30 εκατ

24 προς 25δεκ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πραγματικό όνειρο το 2001 για κεντροβορεια..Να σε έχει χώσει σε διήμερο χιόνια,έπειτα να το παγώνει με θερμοκρασίες ρεκόρ και καπάκι να σου έρχεται και ένα ουρανοκατέβατο θαψιμο από νυφίτσα..Από Λαμία και κάτω είχε και συνέχεια ένα 15 ήμερο μετά στον ιστορικό προσηνεμο.Απο ότι θυμάμαι είχε ρίξει 15-20 πόντους στην πόλη το βράδυ 3-4 όπου το πάγωσε μετά.,λίγο πιο νότια βέβαια είχε γίνει την χιονομουρλης.. Στο Μαρτίνο είχε φτάσει το μέτρο σχεδόν..

 

Επεξεργάστηκε από dimitris27
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το 2001-02 ηταν πολυ ακραιος χειμωνας πανελλαδικα...ως προς το α μισο του...μετα ανοιξιασε...κ εγκαινιασε μια πολυ δυνατη πενταετια μεταξυ 2002-2006 που καθε χειμωνα παρατηρουνταν ιστορικες χιονοπτωσεις σε διαφορες περιοχες της Ελλαδας...η μοναδικη περιπτωση σερι 6 χειμωνων με ιστορικα χιονια σε διαφορες περιοχες της Ελλαδας παλι ηταν το 1963-1968

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, LarissaSnow είπε:

16-17/12 μισό μέτρο χιόνι, στις δυτικές συνοικίες ακόμη περισσότερο. Από 16 έως 21/12 φοβερός ολικός παγετός, ο δυνατότερος που θυμάμαι, δεύτερος έρχεται αυτός του Γενάρη του 2017. Στις 21/12 νυφίτσα και ενώ οι μετεωρολόγοι έλεγαν για βροχή, είχαμε άλλα 25 εκατοστά  πάνω στο ήδη υπάρχον παγωμένο χιόνι.

Ναι γενικά αποτι ξέρω Τρίκαλα Λάρισα και Καρδίτσα είχαν συνολικά πάνω από 50 εκ......μόνο για Βόλο δεν έχω καταλήξει πόσο ειχε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 ώρες πριν, Γιάννης μασ είπε:

Ναι γενικά αποτι ξέρω Τρίκαλα Λάρισα και Καρδίτσα είχαν συνολικά πάνω από 50 εκ......μόνο για Βόλο δεν έχω καταλήξει πόσο ειχε

Καλημέρα,και χρόνια πολλά!Βόλο νομίζω έριξε πολύ και στο προσηνεμο του 2002,η πρώτη φάση 3 βράδυ με πρωί 4 ήταν ψιλό κεντρικός χιονιάς αφού το χαμηλό ήταν σε αρκετά ευνοϊκή θέση(πελ/Νήσο).

Παντως ανήμερα των Χριστουγέννων του 2001 πρέπει να θαφθηκαν πολλές πόλεις της Μακεδονίας!εξαιρετικό θερμο μέτωπο αλλά για τα υπερβόρεια.Φλωρινα Κιλκίς Έδεσσα Καστοριά θα έζησαν ονειρικα Χριστούγεννα!

Επεξεργάστηκε από dimitris27
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25 λεπτά πριν, dimitris27 είπε:

Καλημέρα,και χρόνια πολλά!Βόλο νομίζω έριξε πολύ και στο προσηνεμο του 2002,η πρώτη φάση 3 βράδυ με πρωί 4 ήταν ψιλό κεντρικός χιονιάς αφού το χαμηλό ήταν σε αρκετά ευνοϊκή θέση(πελ/Νήσο).

Παντως ανήμερα των Χριστουγέννων του 2001 πρέπει να θαφθηκαν πολλές πόλεις της Μακεδονίας!εξαιρετικό θερμο μέτωπο αλλά για τα υπερβόρεια.Φλωρινα Κιλκίς Έδεσσα Καστοριά θα έζησαν ονειρικα Χριστούγεννα!

Θυμαμαι νομιζω που λεγανε για freezing rain τα Χριστουγεννα που ειχε δημιουργησει προβλημα στην ηλεκτροδοτηση στη δυτικη Μακεδονια τα χριστουγεννα...η δορυφορικη στις 26.12.2001...συνεχιζοταν η ολικη χιονοκαλυψη στα κεντροβορεια, ενω ειχε λιωσει νοτιωτερα στα πεδινα...

Screenshot_20211225-105448_Chrome.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, dimitris27 είπε:

Καλημέρα,και χρόνια πολλά!Βόλο νομίζω έριξε πολύ και στο προσηνεμο του 2002,η πρώτη φάση 3 βράδυ με πρωί 4 ήταν ψιλό κεντρικός χιονιάς αφού το χαμηλό ήταν σε αρκετά ευνοϊκή θέση(πελ/Νήσο).

Παντως ανήμερα των Χριστουγέννων του 2001 πρέπει να θαφθηκαν πολλές πόλεις της Μακεδονίας!εξαιρετικό θερμο μέτωπο αλλά για τα υπερβόρεια.Φλωρινα Κιλκίς Έδεσσα Καστοριά θα έζησαν ονειρικα Χριστούγεννα!

Χρόνια πολλά, καλά Χριστούγεννα, ναι απ'ότι έχω δει και στις δορυφορικές έριξε καλό χιόνι και 3-4 Γενάρη , απλά δεν ξέρω πόσο ήταν το μέγιστο ύψος χιονιού εκείνη την περίοδο στον βολο....που λογικά ήταν 21/12 που το χιόνι από το θερμό μέτωπο προστέθηκε στο προηγούμενο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...