Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Magnitude Mw 6.9
Region GREECE
Date time 2021-03-03 10:16:07.7 UTC
Location 39.73 N ; 22.17 E
Depth 2 km
Distances

24 km WNW of Lárisa, Greece / pop: 144,000 / local time: 12:16:07.7 2021-03-03
10 km WSW of Týrnavos, Greece / pop: 10,700 / local time: 12:16:07.7 2021-03-03

https://www.emsc.eu/Earthquake/earthquake.php?id=954327

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Magnitude Mw 6.2
Region GREECE
Date time 2021-03-03 10:16:08.0 UTC
Location 39.74 N ; 22.19 E
Depth 10 km
Distances

23 km WNW of Lárisa, Greece / pop: 144,000 / local time: 12:16:08.0 2021-03-03
8 km W of Týrnavos, Greece / pop: 10,700 / local time: 12:16:08.0 2021-03-03

https://www.emsc.eu/Earthquake/earthquake.php?id=954327

6.2 η ανανεωση.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μεγαλος για Θεσσαλία θαρρω.Δε κατάλαβα τπτ στον Ταύρο γιατί ειμουν όρθιος και σε κίνηση.Αλλοι που καθοντοσαν τον ψιλοενοιωσαν.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26 λεπτά πριν, teo_73 είπε:

Μεγαλος για Θεσσαλία θαρρω.Δε κατάλαβα τπτ στον Ταύρο γιατί ειμουν όρθιος και σε κίνηση.Αλλοι που καθοντοσαν τον ψιλοενοιωσαν.

Σε όσο καιρό μένω και ζω στην Λάρισα, αλλά και γενικότερα στην δικιά μου ζωή δεν έχω ξαναζήσει κάτι ανάλογο. Πρέπει να πάμε στα παιδικά εφηβικά χρόνια του μπαμπά μου για να βρούμε ανάλογου μεγέθους...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Σε όσο καιρό μένω και ζω στην Λάρισα, αλλά και γενικότερα στην δικιά μου ζωή δεν έχω ξαναζήσει κάτι ανάλογο. Πρέπει να πάμε στα παιδικά εφηβικά χρόνια του μπαμπά μου για να βρούμε ανάλογου μεγέθους...

σαν λαρισα ουτε στη ζωη του μπαμπα σου ουτε και του παππου σου νομιζω...καρδιτσα και βολος εχουν βγαλει τον προηγουμενο αιωνα μεγαλους σεισμους.μακαρι να μην υπαρχουν μεγαλες επιπλοκες ειδικα στον τυρναβο γιατι η ελασσονα αν δεν κανω λαθος ειναι μεσα στα βουνα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στην ευρύτερη περιοχή έχουμε το 6,6 το 1995 (Κοζάνη) και το σεισμό του 1954 στις Σοφάδες των 7,0 Ρίχτερ.

Στη Λάρισα πάμε πίσω στο 1941 με 6,3 Ρίχτερ και 40 νεκρούς

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

σαν λαρισα ουτε στη ζωη του μπαμπα σου ουτε και του παππου σου νομιζω...καρδιτσα και βολος εχουν βγαλει τον προηγουμενο αιωνα μεγαλους σεισμους.μακαρι να μην υπαρχουν μεγαλες επιπλοκες ειδικα στον τυρναβο γιατι η ελασσονα αν δεν κανω λαθος ειναι μεσα στα βουνα

Τι να σου πω φίλε δεν ξέρω. Πάντως, εδώ έπεσαν κάτι αγγελάκια αγαλματάκια μικρά, έπεσαν οι πύργοι από λεγγο που έχω φτιάξει, και ξεκόλλησαν πλακάκια από την πιλοτή. Το κούνημα και το βουητό αυτό πάντως φίλε μόνο σε όνειρα τα έχω δει.

Είχα ονειρευτεί σεισμό στην Λάρισα, αν και σε χειρότερη βερσιόν από αυτό. Τελικά έγινε αληθινό, εκτός φυσικά από την απόλυτη καταστροφή. Ευτυχώς η Θεσσαλία δεν μπορεί να κάνει εγσλυτερους σεισμούς από αυτό, και το σπίτι μας είναι να αντέξει και 8αρια.

Εδώ οι πύργοι, μετασεισμός πριν λίγο πάλι δυνατής έντασης..

IMG_20210303_133903.jpg

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, brit1981 είπε:

Στην ευρύτερη περιοχή έχουμε το 6,6 το 1995 (Κοζάνη) και το σεισμό του 1954 στις Σοφάδες των 7,0 Ρίχτερ.

Στη Λάρισα πάμε πίσω στο 1941 με 6,3 Ρίχτερ και 40 νεκρούς

λαρισα η στον βολο?και επηραστηκε και η λαρισα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Τι να σου πω φίλε δεν ξέρω. Πάντως, εδώ έπεσαν κάτι αγγελάκια αγαλματάκια μικρά, έπεσαν οι πύργοι από λεγγο που έχω φτιάξει, και ξεκόλλησαν πλακάκια από την πιλοτή. Το κούνημα και το βουητό αυτό πάντως φίλε μόνο σε όνειρα τα έχω δει.

Είχα ονειρευτεί σεισμό στην Λάρισα, αν και σε χειρότερη βερσιόν από αυτό. Τελικά έγινε αληθινό, εκτός φυσικά από την απόλυτη καταστροφή. Ευτυχώς η Θεσσαλία δεν μπορεί να κάνει εγσλυτερους σεισμούς από αυτό, και το σπίτι μας είναι να αντέξει και 8αρια.

8άρι πολύ λες. Γυρώ στο 7, άντε 7 κάτι είναι τα αντισεισμικά σπίτια. Εδώ 8άρι δεν κρατάει ούτε η γέφυρα στο Ρίο-Αντίριο που είναι η καλύτερη στο κόσμο σε αυτόν τον τομέα..

Τα 8 ρίχτερ είναι 100 φορές πάνω από τα 6. Η κλίμακα είναι λογαριθμική..

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, yiannis_volos είπε:

8άρι πολύ λες. Γυρώ στο 7, άντε 7 κάτι είναι τα αντισεισμικά σπίτια. Εδώ 8άρι δεν κρατάει ούτε η γέφυρα στο Ρίο-Αντίριο που είναι η καλύτερη στο κόσμο σε αυτόν τον τομέα..

Τα 8 ρίχτερ είναι 100 φορές πάνω από τα 6. Η κλίμακα είναι λογαριθμική..

Το ξέρω ρε ότι είναι λογαριθμική 🤣 τι να σου πω έτσι μας είπαν ότι φτιάχτηκε το σπίτι. Εξάλλου 100 φορές σε ενέργεια, όχι σε πλάτος κυματος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

Το ξέρω ρε ότι είναι λογαριθμική 🤣 τι να σου πω έτσι μας είπαν ότι φτιάχτηκε το σπίτι. Εξάλλου 100 φορές σε ενέργεια, όχι σε πλάτος κυματος

Ναι σε ενέργεια, αυτό μας νοιάζει. 8 ρίχτερ σεισμός είναι απίστευτα τεράστιος πάντως. Δεν αντέχει τίποτα σε τέτοιους σεισμούς Ίσως στην Ιαπωνία μόνο. Αλλά αν το επίκεντρο είναι από κάτω σου όπως τώρα δεν υπάρχει σωτηρία για κανέναν με 8 ρίχτερ, μιλάμε για χιλιάδες νεκρούς. Ευτυχώς δεν διάβασα για κάτι σοβαρό τώρα και μακάρι να πάνε όλα καλά..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και με 7 ριχτερ αν η πολη ειναι συγχρονη και ειναι κοντα στο επικεντρο μπορει να ισοπεδωσει μεγαλο μερος της πολης.Οπως ειχε γινει και στην ιαπωνια που τα 7 ριχτερ ειχαν κατεστρεψε μια συγχρονη πολη.Τα 7 ριχτερ που κατεστρεψαν την πολη της ιαπωνιας ειχαν διαρκεια 4 - 5 δευτερολεπτα περιπου.

Με 8 ριχτερ κοντα στο επικεντρο το εδαφος κοβεται και ανυψωνεται και μερικα μετρα.Οποτε και μια σιδερενια κατασκευη απο καθετα μπορει να βρεθει οριζοντια.

Επεξεργάστηκε από heavy snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Σεισμός, αρκετά αισθητός στους Αγίους Αναργυρους. Ίσως πρόκειται για μεγάλου μεγεθους μετασεισμό.

Επεξεργάστηκε από gakhun
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Άλλος επιστήμονας λέει ότι δεν ήταν φυσιολογική εξέλιξη αυτό το 5,9 και ότι ενεργοποιήθηκε παρακλάδι και άλλος λέει ότι ήταν φυσιολογική εξέλιξη που την περιμέναμε. Άντε βγάλε άκρη τώρα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, gakhun είπε:

Σεισμός, αρκετά αισθητός στους Αγίους Αναργυρους. Ίσως πρόκειται για μεγάλου μεγεθους μετασεισμό.

 

Screenshot 2021-03-04 221830.png

https://www.emsc.eu/Earthquake/earthquake.php?id=955078

Επεξεργάστηκε από gakhun
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Eδω φαινεται ποσο ισχυρος ειναι ενας σεισμος περιπου 7,0 ριχτερ στα 20 χιλιομετρα απο το επικεντρο.Kobe - ιαπωνια.

Και η δονηση στο υψος του δρομου 

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παίδες να ευχηθώ να είναι μια ήσυχη βραδιά για τα κέντροβόρεια. Όποιος από εμάς έχει την δυνατότητα ας βοηθήσει εμπράκτως τους ανθρώπους που έχουν ανάγκη αυτές τις ώρες αλλά και τις επόμενες ημέρες  .

Αύριο, ο καθένας από εμάς μπορεί να βρεθεί σε ανάγκη . Η ανθρωπιά είναι το τελευταίο που μας  έχει απομείνει και  πρέπει να παλεύσουμε  για να απομείνει στα παιδιά μας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, heavy snow είπε:

Eδω φαινεται ποσο ισχυρος ειναι ενας σεισμος περιπου 7,0 ριχτερ στα 20 χιλιομετρα απο το επικεντρο.Kobe - ιαπωνια.

Και η δονηση στο υψος του δρομου 

 

 

Τρομακτικό πραγματικά.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...