Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διάφορα βίντεο από τον σεισμό.

https://m.youtube.com/watch?v=SED1EN1O5OQ

Πριν λίγο είχαμε αισθητό πάλι.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Τελικά ο 5,1 ήταν άλλος μετασεισμός. Αυτός που έγινε αντιληπτός εδώ ήταν ο 5,6 σύμφωνα με την ανανέωση του EMCS (ή κατά άλλους φορείς 5,9 όπως ήδη έχει αναφερθεί στο forum)

image.png.55a9b56f90fcca7e9a28fdd468ee29e6.png

https://www.emsc-csem.org/Earthquake/earthquake.php?id=955049

... και τελικά το ερώτημα που παραμένει είναι αν ήταν μετασεισμός ,δίδυμος σεισμός ή πρόκειται για νέο σεισμό, παρακείμενου ρήγματος.

ΕΥΡΕΙΑ ΣΥΣΚΕΨΗ ΣΗΜΕΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΤΩΝ ΖΗΜΙΩΝ
Γιατί προκάλεσε έκπληξη στους σεισμολόγους ο σεισμός 5,9 Ρίχτερ στην Ελασσόνα -Ανάστατοι οι κάτοικοι

Αιφνιδιασμένοι είναι ακόμη και οι σεισμολόγοι από τον χθεσινό, δεύτερο μεγάλο σεισμό στην Ελασσόνα.
Πηγή: iefimerida.gr - https://www.iefimerida.gr/ellada/seismos-elassona-giati-prokalesan-ekplixi-ta-59-rihter


Πηγή: iefimerida.gr - https://www.iefimerida.gr/ellada/seismos-elassona-giati-prokalesan-ekplixi-ta-59-rihter

Επεξεργάστηκε από gakhun
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ότι πιο έντονο έχω ζήσει..

Απλά να πω ότι ήταν 8 χιλιόμετρα δυτικά μου το επίκεντρο του μεγάλου σεισμού 6.3 ρίχτερ και ήμουν στο σπίτι μου εκείνη την ώρα 3ο όροφο σε 6ορόφη πολυκατοικία. Εννοείται έπεσαν βιβλία από την βιβλιοθήκη και βάζα έπεσαν κάτω και έσπασαν. Εκείνη την στιγμή κόπηκε και το ρεύμα οπότε ενδεχομένως κάποιοι να είχαν εγκλωβιστεί μέσα στο ασανσέρ, σειρήνες χτυπούσαν και ο κόσμος όλος έξω στους δρόμους. Πάντως ακόμα και τώρα κουνάει στην περιοχή μου. Το καλό είναι ότι το συγκεκριμένο ρήγμα του Τυρνάβου μέχρι τόσο μπορεί να πιάσει 6-6,3 ρίχτερ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, MeteoTirnavos είπε:

Ότι πιο έντονο έχω ζήσει..

Απλά να πω ότι ήταν 8 χιλιόμετρα δυτικά μου το επίκεντρο του μεγάλου σεισμού 6.3 ρίχτερ και ήμουν στο σπίτι μου εκείνη την ώρα 3ο όροφο σε 6ορόφη πολυκατοικία. Εννοείται έπεσαν βιβλία από την βιβλιοθήκη και βάζα έπεσαν κάτω και έσπασαν. Εκείνη την στιγμή κόπηκε και το ρεύμα οπότε ενδεχομένως κάποιοι να είχαν εγκλωβιστεί μέσα στο ασανσέρ, σειρήνες χτυπούσαν και ο κόσμος όλος έξω στους δρόμους. Πάντως ακόμα και τώρα κουνάει στην περιοχή μου. Το καλό είναι ότι το συγκεκριμένο ρήγμα του Τυρνάβου μέχρι τόσο μπορεί να πιάσει 6-6,3 ρίχτερ.

Φίλε Θάνο, περίμενα νέα σου! Χαίρομαι που είσαι καλά και υπομονη! Φαντάζομαι για να κουνηθηκαμε έτσι εδώ, πως θα ήταν εκεί! 

Θα το ξεπεράσουμε! Εδώ η σημερινή μέρα σαφώς πιο ήσυχη, μόνο τα 4σρια μπορούσα να νιώσω, λιγο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αισθητός μετασεισμος ενός τώρα.

Και πριν από λίγο Δίδυμος μετασεισμός! 3.6 και 3.5

Μεγαλύτερος τώρα, 3.9 απλά δυτικότερα!

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αισθητος μετασεισμός 4 Ρίχτερ πριν 20 λεπτα

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αισθητοταρος μετασεισμός τώρα! Άκουγα μουσική στο κρεβάτι και κουνιομουν και λέω, τόσο πολύ κουνάω το κρεβάτι? Μετά κοιτάω τα κρεμασμένα ρούχα και βλέπω ότι κουνιούνται και αυτά. Χαχαχ.

5.3

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολύ διαρκεια ειχε βασικα ....οι αλλο δεν είχαν τοσο ..ευτυχώς ήταν πιο μικρός...τα πεθερικα μου στην ελασσονα κατατρομαξαν παλι βγηκαν εξω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εδώ είμαστε μια χαρά ευτυχώς. Απλά έτρεξα στην γιαγιά προφανώς να την καθησυχάσω. Ήταν ο 5αρης που περίμενα να συμβεί αυτές τις ημέρες. Μια χαρά. Τώρα θα περάσει πολύς καιρός σε σχέση με αυτό το διάστημα για ανάλογο 5αρι., από αυτό το ρήγμα παντα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, heavy snow είπε:

Στα Γιαννενα τιποτα...δεν εγινε αισθητος ο 5,3 της ελασσονας.

εγω τον καταλαβα μια χαρα....μαλιστα θα ελεγα οτι ηταν αρκετα αισθητος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 λεπτά πριν, Γιάννης μασ είπε:

εγω τον καταλαβα μια χαρα....μαλιστα θα ελεγα οτι ηταν αρκετα αισθητος

Και πως γινεται αυτο???

Eγω καθολου.Ουτε καν σαν μικρο τριξιμο.Ισως εχει να κανει με το εδαφος και την κατασκευη του κτηριου και ποσο ψηλα μενεις στο κτηριο.Η αν υπαρχει αλλη εξηγηση??

Εκει που κουνηθηκαμε λιγο στα Γιαννενα και τον καταλαβαμε εντονα ηταν στον 6,0 και 5,9 

Επεξεργάστηκε από heavy snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τσελέντης για σεισμό στην Ελασσόνα: “Μην επαναπαύεστε, ανά πάσα στιγμή μπορεί να λάβει χώρα ένας ισχυρός μετασεισμός”

https://www.onlarissa.gr/2021/03/14/o-tselentis-gia-seismo-stin-elassona-min-epanapaveste-ana-pasa-stigmi-borei-na-lavei-chora-enas-ischyros-metaseismos/

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4.2 Ρίχτερ μέσα στον Όλυμπο, αισθητός εδώ. Μου κάνει εντύπωση η τοποθεσία, που δεν έχει καμία σχέση με το ρήγμα του Τυρνάβου. Ελπίζω να μην είναι προσεισμις για κάτι μεγαλύτερο εκεί, έχουνε ένα παλιό πέτρινο σπίτι στον Όλυμπο...90 ετών..

 

Υ.Γ λάθος του μηχανήματος,  σεισμός ήταν 4.4 ρίχτερ, μέσα στο ρήγμα που έγινε ο μεγάλος, και όχι μέσα στον Όλυμπο, ευτυχώς.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

Αισθητός σεισμός στα Γιάννενα, να δούμε αν είναι από την Θεσσαλία!

Mας κουνησε Μιχαηλ.Για να δουμε επικεντρο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Περιμένω την αναθεωρημένη λύση παιδιά , μήπως το κέντρο του ήταν αλλού. Ελπίζω να μην είναι καινούργιο γιατί φοβάμαι μην είναι προσεισμος...

Τι σκ@τ@ όπου πηγαίνω η φέρνω την καταστροφή, με κυνηγάνε και οι σεισμοί τώρα?

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...