Jump to content
teo_73

Ορεινή ποδηλασία

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιας και το θέμα είναι άδειο, ας γράψω και εγώ που είμαι λάτρης των ποδηλάτων. Ωστόσο ορεινή ποδηλασία δεν έχω κάνει ποτέ, και σίγουρα είναι αρκετά δύσκολη.. και σίγουρα γεννημένος στην Λάρισα οι ανάγκες είναι άλλες . Στην αρχή αγόραζα mountain bikes, αλλά το τελευταίο μου ποδήλατο για να είναι πιο αποδοτικό σε δρόμο που έτσι και αλλιώς πάω συχνά είναι trekking δηλαδή ενδιάμεσο από δρόμου και βουνού. Καλό για όλες τις δουλειές. 

Συγκεκριμένα είναι αυτό το μοντέλο χωρίς βέβαια τα υδραυλικά φρένα [δεν είναι δικιά μου φώτο, απλά έψαξα το μοντέλο να το βρω στο ιντερνετ: 

Αποτέλεσμα εικόνας για merida crossway 20d 2017

 

Βέβαια υδραυλικά φρένα δεν έχω, αλλά έχω βάλει πολύ καλή σέλα , λαιμό για να είναι πιο ψηλά ώστε να έχω ακόμα πιο βολική στάση, και φυσικά ταινίες στις ρόδες για να μην τρυπάει εύκολα]

Συνολικά με όλα τα upgrades Που του έκανα και με φωτισμό μου πήρε ακριβώς 500 ευρώ.. 400 ευρώ η τιμή του ποδηλάτου.

 

Μεγάλη αγάπη να πηγαίνω βόλτα με το ποδήλατο με φίλους που κάνουμε σε διάφορα χωριά της Λάρισας. Η μεγαλύτερη εξ αυτών βγήκε 65 χιλιόμετρα, και 9 χωριά. . Δυστυχώς δύσκολα οργανώνουμε μεγάλες βόλτες με τα ποδήλατα ο καθένας έχει διαφορετικό πρόγραμμα. Εγώ όμως θα κάνω καμιά 15αρια χιλιόμετρα καθημερινά. Μου αρέσει να παίρνω το ποδήλατο χειμώνα όταν χιονίζει πάρα πολύ! Και θα περιμένω και φέτος την στιγμή να το κάνω. Οι 2 πιο κρύες βόλτες μου ήταν μια φορά το 2010 μετά από τον χιονιά της Λάρισας τότε, και η άλλη στα Γιάννενα μία μέρα πριν το μεγάλο χιόνι, δηλαδή στις 10-1-2017.

Ελπίζω φέτος στα Γιάννενα να κάνω την πολυπόθητη διαδρομή γύρω από την λίμνη και όχι μόνο. Στο μεταπτυχιακό είναι ένα παιδί ποδηλάτης και ορειβάτης, οπότε επιτέλους θα έχω άτομο για βόλτες. Και από την στιγμή που είναι Γιαννιώτης θα ξέρει και όλα τα κατατόπια. Οπότε μέσα στο έτος όταν θα βρίσκω χρόνο ασχέτως καιρού [εκτός αν γίνεται πανικός] θα πηγαίνω βολτάρες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αγόρασα ένα φωτάκι ηλεκτρονικά, και έτσι ολοκληρώθηκε ο φωτισμός του ποδηλάτου για ασφαλείς όσο γίνεται βόλτες, με το.πισω φως

IMG_20211214_203728.jpg

IMG_20211214_203720.jpg

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Meilan x5 λέγεται το μοντέλο, το βρίσκεις εύκολα στο skroutz αν δεν το έχει η πόλη σου. Έχει αριστερά δεξιά φλας, τα λέιζερ για την. Απόσταση ασφαλείας, ενώ έχει και σενσορα που αν νιώσει ότι επιβραδύνεις απότομα θα αλλάξει για λίγο mode.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...